چاپ کردن این صفحه
چهارشنبه, 16 بهمن 1392 11:59

کتاب‌های دی 1392

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

فهرست این ماه را اجازه بدهید با فوتبال شروع کنم! راستش من اصلا اهل فوتبال نیستم. نه از نوع آبی‌اش، نه از نوع قرمزش، نه از نوع اروپایی‌اش و نه از نوع آمریکای جنوبی‌اش. اما خب سن و سال‌ام آنقدر هست که جام‌جهانی 1978 آرژانتین را به‌خاطر بیاورم (بله، عمری برمان رفته!) و حرف‌ام را قبول کنید وقتی می‌گویم آن جام‌جهانی یکجورهایی از مسابقات 1998 فرانسه هیجان‌انگیز‌تر بود!

البته شاید هم رویایی بودن آن جام به علت بچه‌سالی من در آن دوران بوده. به هر حال هرچه بود آن بازی‌ها و آن نام‌ها در آن سال‌ها تاثیری مثل کارتون‌های سوپرمن یا ماجراهای بتمن و رابین بر حافظه‌ی ما بچه‌های آن موقع گذاشتند. تاثیر بعضی از آن نام‌ها مثل "ناصر حجازی"، هنوز هم سال‌ها پس از آن دوران باقی مانده و همین باعث می‌شود تا وقتی یک "نااهل فوتبال" مثل من به کتابی درباره‌ی حجازی برمی‌خورد دلش طاقت نیاورد و آن را بخرد.

'اسطوره‌ای
اسطوره‌ای به رنگ آسمان
نویسنده: محمدجواد سعدی‌پور
ناشر: نوید صبح
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 12800 تومان
تعداد صفحات: 344 صفحه
شابک: 978-600-6771-44-1
کتاب به زندگی حرفه‌ای و شخصی ناصر ججازی، دروازه‌بان نامدار تیم استقلال تهران و همچنین تیم ملی ایران می‌پردازد. نویسنده و پژوهشگر کتاب، مطالب خود را با پرداختن به "سیری اجمالی بر فوتبال جهان، ایران و باشگاه استقلال" آغاز می‌کند و پس از "مرور زندگی‌نامه‌ ناصر حجازی" در فصل‌های مختلفی همچون "زندگی خصوصی اسطوره فوتبال ایران"، "حجازی از نگاه دیگران و ناگفته‌های گفتنی"، "خاطرات جالب توجه نزدیکان حجازی" و "شخصیت حجازی از نگاه هنرمندان و ورزشکاران" جنبه‌های مختلف زندگی اسطوره‌ی فوتبال ایران را بررسی می‌کند.
بخش آخر کتاب نیز به ارائه مجموعه‌ای از عکس‌های رنگی حجازی در دوره‌های مختلف زندگی اختصاص داده شده.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

این یکی را اما اگر آن کتاب اول را نخریده بودم، مطمئنا نمی‌خریدم! در حقیقت به نوعی بابت جوری جنس (!!!) خریدم‌اش. گفتم حالا که یکبار هم شده داریم برای فوتبال‌دوستان کاری می‌کنیم بگذار "سنگ‌تمام" بگذاریم!

'الکس
الکس فرگوسن: زندگی من
نویسنده: الکس فرگوسن
ترجمه: احمد دیانی
ناشر: صانعی
سال نشر: 1392 (چاپ 2)
قیمت: 11900 تومان
تعداد صفحات: 368 صفحه
شابک: 978-964-7420-48-8
هرچند جامعه ورزش بسیار مشتاق انتشار چنین کتابی بودند، ولی انتظار نمی‌رفت این کتاب با چنین فاصله اندکی از بازنشستگی فرگوسن به بازار راه یابد. فرگوسن در این کتاب نظراتش در مورد برخی بازیکن‌ها (رونالدو، رونی، بکهام، ...) برخی باشگاه‌ها (بارسلونا، لیورپول، آرسنال، ...) و برخی مربیان (مورینیو، آرسن ونگر، ...) را بیان کرده است. او همچنین در مورد وقایع مختلفی که طی 27 سال مربیگری در منچستریونایتد برایش پیش آمده توضیح داده است.
کتاب با انتقادهایی از نوع نگارش، گذشتن از برخی مسائل مهم چون بدهی 700 میلیون پاوندی منچستریونایتد پس از خرید باشگاه توسط مالکین آمریکایی، اتهام‌های زده شده به برخی افراد، نادرست بودن برخی رویدادهای ذکر شده در کتاب و غیره روبه‌رو شده است. با این وجود فروش فوق‌العاده کتاب نشان داده که به رغم این مسائل، نظرات فرگوسن برای افراد بسیاری مهم و قابل توجه بوده است.
کتاب اتوبیوگرافی الکس فرگوسن طی سه ماهی که از انتشارش گذشته 650000 نسخه فروش داشته و عنوان پرفروش‌ترین کتاب سال 2013 انگلستان را به خود اختصاص داده است. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

خب، فوتبال دیگر بس است! اجازه بدهید یک سفرنامه (یا در حقیقت مجموعه‌ای از سفرنامه‌ها) را بهتان معرفی کنم. کتاب را یکی از دوستان جیره‌کتاب درخواست کردند و زمانی که داشتم تهیه‌اش می‌کردم دیدم برای تکمیل فهرست "سفرنامه‌های معاصر" که یکی از همین روزها باید سر هم‌اش کنم انتخاب مناسب و بجایی است.

'مارک
مارک و پلو: مجموعه‌ای از سفرنامه‌ها و عکس‌ها
نویسنده: منصور ضابطیان
ناشر: مثلث
سال نشر: 1398 (چاپ 18)
قیمت: 40000 تومان
تعداد صفحات: 176 صفحه
شابک: 978-964-8496-67-3
این کتاب سفرنامه 6 ساله منصور ضابطیان به کشورهای مختلف از جمله فرانسه، اسپانیا، لبنان، هند، ایتالیا، ارمنستان، اتریش، کره جنوبی و آمریکاست که نثری صمیمی و روان و عکسهایی جالب و متنوع داره. نگاه نویسنده بیشتر به مسائل اجتماعی و فرهنگی کشورهاست ولی به سایر جوانب زندگی مردمان این کشورها هم نگاهی کنجکاوانه داره. مثلاً در سفرش به فرانسه از وضعیت مترو و تاکسی‌های پاریس گفته تا دردسرهاش واسه پیدا کردن یه جا واسه خوابیدن. از کتاب خوندن بیش از حد فرانسوی‌ها و مقایسه‌اش با وضعیت ما در ایران حرص خورده و از طرفی یه سر هم به کتابفروشی‌های پاریس زده ... (برگرفته از معرفی کتاب در وب سایت http://bookclub.blogfa.com)
مطالب کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"ظهر یک روز تابستان سال 1377 بود. "فرشید" یکی از دوستان آن دوره زنگ زد و خواست به دیدنم بیاید. قرار گذاشتیم؛ برای همان روز. مثل شخصیت‌های مجموعه‌های تلویزیونی مرتب از خودم می‌پرسیدم: "یعنی چی کار می‌تونه داشته باشه؟" فرشید با یک پیشنهاد آمده بود: "سفر به ترکیه!" پیشنهاد وسوسه‌برانگیز اما غیرممکنی به نظر می‌رسید. وسوسه‌برانگیزی آن به "سفر بودن‌"اش برمی‌گشت که در همه‌ی مراحل زندگی در مقابل آن مقاومتی نداشته‌ام و از آن مهم‌تر اینکه این‌بار سفر جای دورتری از مرزهای سرزمینم را نشانه رفته بود. اما غیرممکن بود. در نگاه اول غیرممکن بود. آن روزها من یک خبرنگار تازه‌کار با درآمدی اندک بودم که تازه باید هزینه‌های تحصیلم در دانشگاه هنر را هم تامین می‌کردم. دانشگاه اگر چه دولتی و رایگان بود اما به هر حال زندگی، هزینه‌های روزبه‌روز افزاینده‌ای داشت که سفر به یک کشور خارجی در آن نمی‌گنجید. در نگاه تربیت‌شده‌ی ما ایرانیان همیشه سفر به خارج (فرقی نمی‌کرد به کجا) یک کار غیرضروری، تجملاتی و از سر سیری بود و هیچ‌کس سعی نکرده بود ضرورت دیدن جهان و آشنایی با دیگر سرزمین‌ها و ملل را برای‌مان تشریح کند ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا و اینجا و اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

و اما چطور شد که "فارست گامپ" را خریدم!

هفده، هجده سال پیش، حدود سال‌های 1374 یا 1375، زمانی که نه اینترنت داشتیم و نه وب، با مودم‌های قارقاری آن‌وقت‌ها سرمان به "بی‌بی‌اس"بازی گرم بود. یکجورهایی نسل ماقبل‌تاریخ همین اینترنت امروزی خودمان (توی این فهرست نمی‌دانم چرا دارم اینهمه به "مباحث تاریخی" ارجاع می‌دهم!)

در آن سال‌ها و در شبکه‌ای که اسمش را گذاشته بودیم "ندا-یک" انجمنی داشتیم با عنوان "دوستداران کتاب". یکی از فعالیت‌هایی که برای مدتی در این انجمن پی گرفته می‌شد، انتخاب کتاب ماه بود. هر ماه کتابی انتخاب می‌شد و اعضای انجمن کتاب خودشان آن را تهیه می‌کردند و می‌خواندند (آن موقع هنوز جیره‌کتابی وجود نداشت) و بعد با ساز و کار رد و بدل پیام الکترونیک آن زمان، نظرشان را درباره‌ی کتاب خوانده شده با همدیگر در میان می‌گذاشتند. "فارست گامپ" یکی از کتاب‌های ماهی بود که در آن دوره انتخاب شد و آن زمان خریدیم و خواندیمش.

همین حالا که داشتم این تاریخچه را برایتان می‌نوشتم، برای آنکه تقریبی از سال وقوع ماجرا بدستم بیاید، صندلی را گذاشتم زیر پایم و دست کردم از طبقه‌ی بالای کتابخانه نسخه‌ی آن سال‌های کتاب را برداشتم و خاک‌اش را تکاندم تا ببینم کی منتشر شده. چاپ اول، بهار 1374. در همین حین هم صدای مرحوم ابوی در گوش‌ام است که مطابق معمول غر می‌زند: "آخه دیوانه‌ای کتابی را که توی کتابخانه داریم، دوباره می‌خری!" خنده‌ام می‌گیرد که بالاخره هم نتوانست این عادت را از سرم بیاندازد.

'فارست
فارست گامپ
نویسنده: وینستون گروم
ترجمه: بابک ریاحی‌پور
ناشر: زرین
سال نشر: 1396 (چاپ 5)
قیمت: 50000 تومان
تعداد صفحات: 260 صفحه
شابک: 978-964-90940-2-1
این کتاب روایتی است از زبان شخصی ساده‌دل و عقب‌افتاده که ماجراها و وقایع زندگی‌اش را از دیدگاه خویش تعریف و توصیف می‌کند.
خواننده زیرک و نکته‌سنج به همراه فارست گامپ، قهرمان داستان، وقایع تلخ و شیرین، جذاب و بعضا حیرت‌انگیز زندگی او را تجربه می‌کند و از لابلای جملات طنزگونه و کنایه‌آمیز وی به حقایق تلخ تاریخی جامعه آمریکا در پنجاه سال گذشته پی می‌برد: وقایعی چون جنگ ویتنام و بیهودگی آن، بلاهت سیاستمداران در رده‌های بالا و نفرت جهانیان از سیاست‌های آمریکا، پروژه‌های فضایی پرهزینه و بی‌سرانجام، دنیای پرزرق و برق و توخالی هالیوود و …
و سرانجام آنکه پس از گذشت سال‌ها، هنگامی که فارست به یاد رویاها و آرزوهای دوران جوانی‌اش می‌افتد، به این نتیجه می‌رسد که در زندگی هیچ‌کس برنده نیست. با این حال، حداقل او این شانس را داشته که زندگی‌اش یکنواخت و کسل‌کننده نبوده است. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"اول از همه بذارین یه چیز ر بگم: خنگ بودن چیز خوشایندی نیست. مردم به آدم می‌خندن، کفرشون درمیاد، و آدم ر خوار و حقیر می‌کنن. می‌گن که مردم بایستی با ما عقب‌افتاده‌ها مهربون باشن، ولی بذارین بهتون بگم - همیشه اینطور نیست، بیشترش حرفه. ولی با این حال من شکایتی ندارم، واسه اینکه فکر می‌کنم که زندگی نسبتا جالبی دارم.
من از وقتی که به دنیا اومدم خنگ بودم. ضریب هوشم یه چیزی نزدیک هفتاده، و به گفته مردم، به اصطلاح واجد شرایط خنگ و عقب‌افتاده بودن هستم. خلاصه عقب‌افتاده نیستم. وقتی به مردم میگی عقب‌افتاده، یه چیزی مثل عقب‌افتاده‌های منگل جلوی چشمشون میاد - همونایی که چشمهاشون بهم نزدیکه و قیافشون مثل چینیهاست و آب همیشه از دهنشون آویزونه و با خودشون بازی می‌کنن.
راستشو بخواین من کندذهن هستم - خودم به این موضوع اعتراف می‌کنم، ولی از اون چیزی که مردم فکر می‌کنن تیزترم، برای اینکه چیزی که در مغزم می‌گذره با اون چیزی که مردم می‌بینن فرق داره. مثلا من می‌تونم چیزها ر خوب فکر کنم، ولی وقتی می‌خوام اونا ر بگم یا بنویسم، یه چیز عوضی از آب درمیاد. حالا بهتون نشون می‌دم که منظورم چیه ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا بیابید.

چاپ کتاب تمام شده!

اگر بخواهیم "فارست گامپ" را به کسی معرفی کنیم احتمالا باید بگوییم که جزو داستان‌های "خوش‌خوان" است. اصطلاحی که جایی ما بین رمان‌های روشنفکرانه و مدرن و داستان‌های عامه‌پسند قرار می‌گیرد. احتمالا در آن زمان هم دلیل انتخاب‌اش همین بوده. اینکه کتابی باشد تا طیف گسترده‌ای از مخاطبان، که کتابخوان حرفه‌ای نیستند، از خواندنش لذت ببرند و با خواندن آن چیزی بیش از یک ماجرای عاشقانه که بالاخره در آخرش "دختره به پسره می‌رسه!" عایدشان شود.

جستجو و ردگیری "داستان‌های خوش‌خوان" پس از سال‌ها، همچنان ادامه دارد. اینکه هرکدام از انتخاب‌های ماهانه ما در این زمینه چقدر به این تعریف نزدیک می‌شود، نکته‌ای است که شما باید خودتان درباره آن قضاوت کنید.

'بچه
بچه برفی
نویسنده: ایووین آیوی
ترجمه: سیدمصطفی رضیئی
ناشر: مروارید
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 17600 تومان
تعداد صفحات: 434 صفحه
شابک: 978-964-191-212-5
بچه‌برفی قصه‌ای فریبنده از سختی‌ها و امیدواری‌ها در دهه‌ی 1920 آلاسکاست.
اولین دانه‌های برف، روحیه‌ی هر دو را نامنتظره تغییر می‌دهد. زوج میانسال داستان، آدم‌برفی می‌سازند. در حقیقت یک دختر برفی می‌سازند. صبح روز بعد، هیچ اثری از بچه‌برفی نیست و جک مطمئن نیست اما ... یک بچه را سحرگاه در میان درختان صنوبر ندیده بود که میان برف‌ها می‌دوید؟ بچه‌برفی با نثری روان و تصویرهایی شفاف برگرفته از حکایتی روسی، داستان زوجی را باز می‌خواند که بچه‌ای را در اوج مهربانی بزرگ می‌کنند، بچه‌ای که هیچ‌گاه نمی‌تواند کودک واقعی آنها باشد ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"میبل می‌دانست سکوت خواهد بود. بعد از تمام این داستان‌ها، نکته همین بود. خبری از زمزمه و شیون نوزادی در کار نبود. بچه‌های همسایه نبودند تا دوان‌دوان و خروشان از راه ورودی خانه پایین بدوند. خبری از رد پاهای کوچولوی کثیف روی پلکان چوبی خانه نبود که نسل‌ها آن را ساییده باشند، یا حتی خبری از تلق‌وتلوق اسباب‌بازی‌های پراکنده بر کف آشپزخانه. همین صداها بیانگر شکست او بودند و افسوس‌هایی که همه را پشت‌سر گذاشته بود و در این سرزمین، سکوت بود.
او خیال کرده بود سکوت حیات وحش آلاسکا صلح‌بار خواهد بود، مانند برف‌هایی که شب از آسمان می‌بارند، مانند هوایی پر‌شده از نویدها اما بدون هیچ صدایی، هرچند این چیزی نبود که او در اینجا یافت. در عوض، هنگامی که کف چوبی کلبه را جارو می‌زد، سیخ‌های جارو طوری کف را می‌خراشیدند که گویی زنی پیر و غرغرو درون قلبش به جویدن وجودش نشسته باشد. هنگامی که ظرف‌ها را می‌شست، بشقاب‌ها و لیوان‌ها طوری تق‌وتوق می‌کردند که انگار که به صدها تکه خرد شده باشند ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'مرد
مرد بزرگ
نویسنده: کیت کریستنسن
ترجمه: سهیل سمی
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 13000 تومان
تعداد صفحات: 304 صفحه
شابک: 978-600-278-964-5
اسکر فلدمن نقاش فیگوراتیو تازه‌درگذشته و معروفی است که دو زندگی‌نامه‌نویس همزمان در مورد زندگی‌اش تحقیق می‌کنند، یکی اسیر شهرت و شخصیت ظاهری او و دیگری در پی حقایق زندگی او و نیز زنانی است که جوانی و عمرشان را به پای شهرت فلدمن ریخته‌اند. اما، با آشکار شدن راز بزرگ زندگی فلدمن، حوادث به شکل دیگری رقم می‌خورند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
این کتاب در سال 2008 برنده جایزه ادبی پن/فاکنر برای بهترین اثر داستانی آمریکا در این سال شده است.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"تدی سنت‌کلاود حین ورود به آشپزخانه خانه‌اش در ردیف خانه‌های هم‌شکل در بروکلین سربرگرداند و به هنری برک گفت: "عجیبه که می‌تونی با این پول ناچیز زندگیتو بگذرونی." تدی امیدوار بود که حس و حال جوانی و طراوتش از نگاه هنری پنهان نماند، و هنری برعکس آن زن سرخپوست و عبوس با دندان‌های کج و کوله در نیویورکر که چند سال پیش شرح‌حال مختصری در مورد آسکر نوشته، و تدی را "لاغر و نزار، اما بشاش" توصیف کرده بود، دست‌کم، توصیف درست و دقیقی از او ارائه بدهد. تدی پی حرفش گفت: "امیدوارم جزو یهودیای نوگرا باشی، چون من ژامبون ایتالیایی دارم."
هنری کمی جابجا شد و گفت: "من یهودی نیستم." با چند گام از هال گذشتند و سر از آشپزخانه درآوردند، و حال با حالتی کم و بیش معذب آن‌جا ایستاده بودند و انگار نمی‌دانستند کجا باید بروند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'اعترافات
اعترافات تکان‌دهنده یک ماما
نویسنده: دایان چمبرلین
ترجمه: الهه صالحی
ناشر: افق دور
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 18500 تومان
تعداد صفحات: 468 صفحه
شابک: 978-600-6003-57-3
تارا و امرسون پس از خودکشی صمیمی‌ترین دوست‌شان، نوئل، نامه‌ای ناتمام را در میان وسایل شخصی او پیدا می‌کنند. آنها آنقدر به نوئل اعتماد داشتند که او را مامور به دنیا آوردن نوزادان‌شان کرده بودند.
نوئل دوستی بسیار عزیز برای آنها بود و خودکشی‌اش هر دوی آنها را در بهت و اندوه فرو برد اما راز سر به مهرش زندگی آنها را ویران کرد ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"نوئل روی آخرین پله‌ی ایوان خانه‌ی ویلایی‌اش که مشرف به پارک سان‌ست بود، نشست. به ستون چوبی لبه‌ی پله‌ها تکیه داد و به قرص کامل ماه چشم دوخت. برای آسمان شب و خزه‌های اسپانیایی که رشته رشته از درختان زنده‌ی بلوط آویزان بود؛ هوای ماه سپتامبر که همچون ساتن پوستش را نوازش می‌کرد؛ دلش برای تمام این‌ها تنگ می‌شد. همچنان در برابر رفتن به اتاق خواب و خوردن قرص‌ها مقاومت می‌کرد. هنوز زود بود و او همچنان فرصت داشت. اگر دلش می‌خواست، می‌توانست تمام شب همان جا بنشیند.
دستش را بلند کرد و با انگشت دور قرص ماه دایره‌ای کشید. سوزش اشک را در چشمانش حس کرد. زیر لب گفت: "دنیا، تو را دوست دارم."
ناگهان سنگینی آن راز او را در هم کوبید و دستش مثل سنگی بر دامنش افتاد. تصور نمی‌کرد صبح آن روزی که بیدار شود همان روزی باشد که دیگر نتواند آن بار را بر دوشش تحمل کند. او همان شب در حالی که زیر لب آوازی را زمزمه می‌کرد و در عین حال برای سالادش کرفس و خیار و گوجه‌فرنگی خرد می‌کرد، یاد آن نوزاد مو طلایی افتاد که روز قبل متولد شده بود - یک زندگی کوچک و ظریفی که از او کمک می‌خواست. اما زمانی که با ظرف سالادش جلوی مانیتورش نشست، انگار دو دست عضلانی و قلچماق از صفحه‌ی نمایش‌گر بیرون آمد و کامپیوتر سر و شانه‌های او را محکم گرفت ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

خب، از خوش‌خوان‌ها که بگذریم می‌رسیم به مدرن‌ترها! با سه کتاب بعدی به نظرم باید جدی‌تر برخورد کرد.

'ولگردهای
ولگردهای دارما
نویسنده: جک کروآک
ترجمه: فرید قدمی
ناشر: روزنه
سال نشر: 1397 (چاپ 4)
قیمت: 39500 تومان
تعداد صفحات: 312 صفحه
شابک: 978-964-334-431-3
جک کروآک نه تنها خالق سبکی نوین در نوشتار (نوشتار خودبه‌خودی) بود، بلکه با آثارش تاثیر شگفتی بر زندگی مخاطبانش نیز گذاشت؛ از جیم موریسون و باب دیلن آوازه‌خوان گرفته تا جانی دپ بازیگر و چارلز بوکفسکی نویسنده، از جنبش دانشجویی 1968 آمریکا تا دانشجویان عاصی آلمان و فرانسه، خیل عظیمی از جوانان از آثار او متاثر شدند. نوشتار خودبه‌خودی کروآک مثل بداهه‌نوازی جز است، پرشور و برانگیزاننده. شهرت او مدیون انتشار رمان "در جاده‌"اش است؛ رمانی درباره‌ی سفرهای جاده‌ای‌اش به همراه نیل کسدی که ظرف دو هفته نوشته شد. نیل کسدی همان کسی بود که کروآک را بیشتر با دنیای زیرزمینی آمریکا آشنا کرد، پسرکی آنارشیست که بخشی از نوجوانی‌اش را در دارالتادیب گذرانده بود، آن هم به خاطر سرقت ماشین. "ولگردهای دارما" متعلق به دوره‌ی بودیستی کروآک است، تحت تاثیر دوست شاعرش، گری اسنایدر، که در رمان با نام جافی رایدر ظاهر می‌شود. حضور نیل کسدی (کادی) در این رمان کمرنگ است، اما فصل درخشانی از رمان به خودکشی ناتالی جکسون (رزی)، عشق بزرگ کسدی، پرداخته. جک کروآک در کنار ویلیام باروز و آلن گینزبرگ مثلت نسل بیت را تشکیل می‌دهد ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"کله‌ی ظهر روزی از روزهای آخر سپتامبر 1955 بیرون لس‌آنجلس پریدم توی یک قطار باربری و رفتم توی یک گاندولا و ساک‌دستی‌ام را گذاشتم زیر سرم و دراز کشیدم و پاهایم را ضربدری انداختم روی هم و از شمال که به سمت سانتاباربارا دور می‌شدیم، رفتم توی بحر ابرها. سانتاباربارا فقط مقصدی محلی بود و برنامه‌ام این بود که آن شب در ساحل سانتاباربارا بخوابم و صبح روز بعد بروم سن‌لوئیس ابیسپو یا همه‌ی روز را سوار قطار باربری درجه یکی شوم و ساعت هفت عصر برسم سن‌فرانسیسکو. نزدیکی‌های کاماریلو، آن‌جا که چارلی پارکر دیوانه شده بود و استراحت می‌کرد تا دوباره سلامت نرمال‌اش را به دست آورد. وقتی به سمت راهی فرعی پیش می‌رفتیم تا راه اصلی را بدهیم به قطاری دیگر، ولگرد کوچولویی پیر و لاغر پرید بالا توی گاندولای من و مرا که دید، از تعجب خشکش زد ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا و اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'مفیستو:
مفیستو: داستان یک پیشرفت شغلی
نویسنده: کلاوس مان
ترجمه: فرزانه شجاعی آزاد
ناشر: مروارید
سال نشر: 1398 (چاپ 2)
قیمت: 55000 تومان
تعداد صفحات: 366 صفحه
شابک: 978-964-191-221-7
کلاوس مان، رمان مفیستو را در سال 1936 و درست پیش از جنگ جهانی دوم و در آمستردام منتشر کرد. این رمان با الهام از داستان دکتر فاوستوس و مفیستوفلس شیطان در افسانه‌های آلمانی و در اعتراض به سیاست‌های حزب نازی در آلمان نوشته شده است. کلاوس مان در این کتاب ماجراهای بازیگر تئاتری را روایت می‌کند که برای پیشرفت شغلی‌اش با شیطان یا همان دولت نازی‌ها پیمان می‌بندد. شاید مفیستو استعاری‌ترین و در عین‌حال واقعی‌ترین کتابی باشد که در نقد وضعیت جامعه‌ی فرهنگی آلمان، در دوران حکومت هیتلر نگاشته شده است و شاید درست به همین دلیل تا سال 1981 نتوانست در کشور آلمان منتشر شود. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
" "گویا به تازگی در یکی از مراکز صنعتی غرب آلمان، تنها در جریان یک محاکمه بیش از هشتصد کارگر به حبس‌های بلندمدت محکوم شده‌اند."
"آن‌طور که من می‌دانم فقط پانصد نفر بودند. برای صد نفر دیگر هم اصلا حکمی صادر نشده و تنها به‌دلیل طرز فکرشان به‌صورت مخفیانه کشته شدند."
"آیا به راستی دستمزدها این‌قدر پایین هستند؟"
"وحشتناک است! تازه کمتر هم خواهد شد، در حالی که هزینه‌ها روز به روز بالاتر می‌رود."
"تزیینات سالن تئاتر برای امشب، دست‌کم شصت هزار مارک هزینه برداشته است. دست‌کم چهل هزار مارک دیگر هم برای سایر هزینه‌ها به آن اضافه می‌شود، تازه، بدون در نظر گرفتن ضرری که صندوق دولتی به دلیل بسته نگه داشتن پنج‌روزه‌ی سالن تئاتر، برای برگزاری مجلس رقص متحمل شده است."
"یک جشن تولد کوچک و دلپذیر!"
"نفرت‌انگیز است که آدم مجبور است در این بازار مکاره شرکت کند."
هر دو جوان دیپلمات خارجی با لبخندی بسیار محبت‌آمیز، در برابر افسری با یونیفورمی کم‌نظیر، که از پشت عینک تک‌عدسی‌اش نگاه بدبینانه‌ای به آنها انداخته بود، تعظیم کردند ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'نفرین
نفرین ابدی بر خواننده این برگ‌ها
نویسنده: مانوئل پوییگ
ترجمه: احمد گلشیری
ناشر: آفرینگان
سال نشر: 1393 (چاپ 3)
قیمت: 14000 تومان
تعداد صفحات: 318 صفحه
شابک: 964-90217-3-6
رامیرز پیرمرد 74 ساله‌ای اهل آرژانتین است که حافظه خود را از دست داده و به دلیل از دست دادن امکان حرکت، روی ویلچر زندگی می‌کند. لاری مرد 36 ساله‌ای اهل نیویورک است که قبلا در دانشگاه تحصیل می‌کرده و حالا بیکار است، برای همین قبول کرده تا با دریافت مبلغی، هر هفته رامیرز را بر روی ویلچر در نیویورک به گردش ببرد.
کتاب متن صحبت‌های لاری و رامیرز در طول این گردش‌ها است. در این مکالمات خواننده با شخصیت، گذشته، آرزوها و حسرت‌های این دو نفر آشنا می‌شود. با آنکه در ابتدا به نظر می‌رسد دو قهرمان کتاب هیچ آشنایی و ارتباطی از قبل با هم نداشته‌اند اما به مرور مشخص می‌شود که این دو با گذشته‌های یکدیگر چندان هم بیگانه نیستند.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"- این‌جا کجاست؟
- میدون واشنگتنه، آقای رامیرز.
- می‌دونم میدونه، اما واشنگتن‌شو نمی‌دونستم، جدی می‌گم.
- واشنگتن اسم یه آدمه، اولین رئیس‌جمهور امریکا.
- آره، شنیده‌م، ممنون.
- …
- واشنگتن …
- فکرشو نکنین، مهم نیس، آقای رامیرز. فقط یه اسمه، همین و بس.
- این‌جا مال اون بابا بوده؟
- خیر. فقط اسم‌شو رو این‌جا گذاشته‌ن.
- اسم‌شو؟
- بله. چرا این جوری نگام می‌کنین؟
- گفتی اسم‌شو رو این‌جا گذاشته‌ن؟
- ببینین، اسم من لری‌یه. اسم شما هم رامیرزه. و واشنگتن هم اسم این میدونه، گوش می‌دین؟ اسم این میدون واشنگتنه.
- اینو که گفتی. چیزی رو که می‌خوام بدونم اینه که وقتی می‌گیم واشنگتن چه احساسی باید داشته باشیم؟ ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی را به نیت کودکان و نوجوانان خریدم. اما پس از کمی تفحص دیدم که انگار بیشتر آدم‌بزرگ‌ها آن را خوانده‌اند و قربان صدقه‌اش رفته‌اند. یک چیزی تو مایه‌ی وضع و حال "شازده کوچولو" یا "درخت زیبای من". خلاصه اینجوری شد که کتاب به فهرست بزرگسالان راه پیدا کرد.

'کافکا
کافکا و عروسک مسافر
نویسنده: جوردی سیئرا ای فابرا
ترجمه: رامین مولایی
ناشر: ایران‌بان
سال نشر: 1392 (چاپ 4)
قیمت: 5000 تومان
تعداد صفحات: 105 صفحه
شابک: 978-964-2980-33-8
یک سال پیش از مرگ، فرانتس کافکا رابطه‌ی عاطفی شگرف و متفاوتی را تجربه می‌کند. یک صبح هنگام قدم زدن در پارک اشتلیتس برلین با دخترکی پریشان روبه‌رو شد که سوزناک می‌گریست: او عروسکش را گم کرده بود. نویسنده‌ی مسخ برای آرام کردن دخترک داستانی می‌سازد: عروسک گم نشده بود، به مسافرت رفته بود، و او هم نامه‌رسانی بود که فردا اولین نامه‌ی عروسک مسافر را برای دخترک به پارک می‌آورد.
آن شب فرانتس اولین نامه از نامه‌هایی را که سه هفته هر روز در پارک به دست دخترک می‌رساند، نوشت. نامه‌هایی که در آنها عروسک خیالی از سفرها و ماجراهایش برای صاحب دوست‌داشتنی‌اش روایت می‌کرد ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"پیاده‌روهای پارک اشتگلیتس عطرآگین بودند.
و صبح‌ها به غایت دلنشین …
جفت‌های کم سن و سال، زوج‌های پا به سن گذاشته، زوج‌هایی که هنوز طعم جفت نچشیده بودند، پیرمردها و پیرزن‌هایی با دستانی پر از خاطره و چین و چروک‌هایی سرشار از گذشته به دنبال پرتو آفتاب، سربازانی با لباس‌های فرم یراقدار، زنان اعیان با پسرها و دخترهای ترگل ورگل‌شان، زن و شوهرهایی جوان با نوزادهای‌شان، زن و شوهرهایی با رویاهایی به پایان رسیده، پسرها و دخترهایی با نگاه‌های شرمگین، پسرها و دخترهایی با نگاه‌های مصمم، پاسبان‌ها، باغبان‌ها، فروشنده‌های دوره‌گرد …
در آغازین روزهای تابستان از پارک اشتگلیتس زندگی می‌تراوید ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

پس از معرفی اینهمه داستان و رمان حالا وقتش است که ادبیات را کمی به حال خود بگذاریم و به موضوعات دیگر بپردازیم.

یکی از مترجمین کتاب بعدی، از دوستان دوره‌ی دانشگاه است که البته سال‌هاست او را ندیده‌ام. دورادور می‌دانستم که در کار تجارت مبلمان است و ... خب این از موضوع کتابی که برای ترجمه انتخاب کرده هم مشخص است! به هرحال این "آشنایی" بود که باعث شد وقتی کتاب را دیدم آن را بخرم و برای دوستانی که اینگونه موضوعات "کسب و کاری" را پی می‌گیرند، اینجا معرفی‌اش کنم.

'راز
راز موفقیت ایکیا (بزرگترین شرکت زنجیره‌ای مبلمان و لوازم خانگی در جهان)
نویسنده: آندرس دالویگ
ترجمه: رامین سمیع‌زاده، مرتضی روغنی‌ها
ناشر: لوح فکر
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 15000 تومان
تعداد صفحات: 235 صفحه
شابک: 978-964-8547-39-9
در تمام کشورها و سیستم‌های اجتماعی، اعم از غرب و شرق، این عدم تناسب که در بخش اعظمی از منابع برای راضی کردن بخش کوچکی از جمعیت جهان به کار می‌رود، مشاهده می‌شود. برای مثال در حوزه مبلمان و لوازم منزل، بیشتر اشیای زیبا و دارای کیفیت بالا، فقط برای ثروتمندان ارائه می‌شوند. ایکیا می‌خواهد این استاندارد را تغییر دهد و افراد با توانایی مالی کم را نیز برای دستیابی به خانه‌هایی با لوازم و مبلمان شیک و دارای کیفیت عالی توانمند کند. از طرف دیگر پاسخ به این سوال اهمیت دارد که چرا مشتریان، ایکیا را به دیگر فروشندگان ترجیح می‌دهند؟ نیازهای مشتریان چیست که ایکیا می‌تواند آنها را پوشش دهد؟
هدف این کتاب ذکر تاریخچه ایکیا نیست، بلکه ضمن بررسی موارد فوق، نشان داده می‌شود که چگونه یک کسب و کار می‌تواند هم به اهداف قدیمی تجارت، مثل سود و رشد فروش نایل آید و هم اعتماد مردم به تجارت را افزایش دهد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

در جذابیت موضوع کتاب بعد نیز فکر نمی‌کنم کسی شک داشته باشد. حالا داستان نیست، خب نباشد!

'کاوشی
کاوشی در معنویت‌های نوظهور: بررسی ده جریان فعال در ایران
نویسنده: حمزه شریفی‌دوست
ناشر: معارف
سال نشر: 1392 (چاپ 2)
قیمت: 11800 تومان
تعداد صفحات: 512 صفحه
شابک: 978-964-531-490-1
عرفان حلقه، شیطان‌پرستی، قانون جذب، اشو، پائولو کوئلیو، اکهارت توله، وین‌دایر، دالایی لاما، یوگا و عرفان سرخ‌پوستی ده جریان فعال در ایران است که شناخت و کاوش در آنها می‌تواند راه را از بیراهه برای اهل معنا بازشناساند. ظهور معنویت‌های نوپدید در ایران چندی است مورد توجه جوانان این مرز و بوم قرار گرفته و از همین‌رو ضرورت شناخت و مطالعه آنها روزافزون گشته است.
نویسنده کتاب حاضر نه بر اساس نقد درون دینی که براساس روش عقلی و منطقی، آموزه‌های این مکاتب را معرفی کرده و چالش‌های پیش‌روی آنها را با بیانی شیوا، همه‌فهم و به‌دور از پیچیدگی و طرح مسائل دشوار فهم، بررسی کرده است. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

و بالاخره در مورد کتاب بعدی هم باید عرض کنم که بعید است کسی عنوان آن را ببیند و هوس نکند که آن را بخرد!!!

'عاشقانه‌های
عاشقانه‌های یک الاغ خر (اندیشه‌های فلسفی یک الاغ خر)
نویسنده: امیرعباس مهندس
ناشر: شاسوسا
سال نشر: 1392 (چاپ 6)
قیمت: 4500 تومان
تعداد صفحات: 119 صفحه
شابک: 978-600-5666-19-9
نویسنده قبل از شروع متن اصلی در چند جمله توضیح داده که: این سطرها حرف‌های نزدیک به شطحی است که از زبان الاغی بازخوانی و نوشته شده است؛ قصد بر آن بوده تلاشی باشد در راستای مشق گفتمان و آموزش زبان دیگر جانوران و درک و فهم آنها. امید است با توسل به گستره‌ی افق دید و دل دریایی شما - دختر شاه پریون یا حضرت ماه آسمان - دست الاغی را که تمام اصل و اصالت خویش را برای رسیدن به شما رها کرده و به باد فنا سپرده و بدون هیچ کسر شانی و با افتخار تمام خریت را پذیرفته است، مورد تفقد قرار دهید و مثلن بگیرید.
اما به قول خرترین الاغ، از ما که گذشت آرزوی جاودانگی و بهروزی‌تان مورد استدعا و دعاست.
فصل "تجسم خریت" با این جملات آغاز می‌شود:
"شما خوب می‌دانید الاغی که مدام جفتک بیاندازد، یا همیشه چموش‌بازی درآورد و در آنارشیستی اندیشه با تشنج ارتباط تمام‌نشدنی و عاشقانه داشته باشد، ساز مخالف بزند و از شرایط آرمانی و مطلوب فراهم شده راضی نباشد، آن خر دیگر خر نیست، می‌خواهد چیزی بشود و یا باشد سوای خریت. مثلن پرنده باشد. آدمی که شرایط را تاب نمی‌آورد و فکر جای دیگری به سر دارد می‌شود در آدمیتش شک کرد؛ یا هوای فرشته شدن دارد یا هوایش به سوی جایی میل دارد که آدم‌ها به آن می‌گویند اسفل‌السافلین. جداسازی خود از دیگران فرا یا فرو است. فراتر رفتن یا فرو آمدن. شکستن مرزها و خط قرمزهاست. در هر دو صورتش منتج از سوال است و انتقاد را در پی خواهد داشت. مشخص است که آدم‌های عوام و خرهای عادی موجودی که مثل خودشان نباشد را مورد هجمه قرار می‌دهند و تاب نمی‌آورند. اما یک چیز مهم است و آن اینکه ما خرِ خر نداریم. خر مطلق دارای مفهوم و معنا و مصداق نسبی است. خریت دارای مشخصه‌های ثابت و دیکته‌شده‌ای نیست. یعنی قانون مدونی ندارد. خریت مصداق خوش نیامدن دیگران از توست. خریت علت به راهی غیر از مسیر دیگران رفتن است. خریت سوای دیدن دیگران است؛ پافشاری برخواسته‌ای است که دیگران نمی‌پسندند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

اما نوبتی هم که باشد نوبت مجموعه داستان‌هاست. بگذریم که تجربه نشان داده این نوع از داستان‌ها در میان جیره‌کتابی‌ها طرفدار چندانی ندارد. اما به هر حالت برای جوری جنس و دفع اتهامات روشنفکرانه هم که شده، سعی می‌کنم هر ماه بخشی از سبد خرید را به مجموعه داستان‌های کوتاه اختصاص دهم.

'داستان‌های
داستان‌های نیویورکر
نویسنده: میل ملوی، جورج ساندرز، بن لرنر و دیگران
ترجمه: بهار اکبریان (گردآوری و ترجمه)
ناشر: مروارید
سال نشر: 1393 (چاپ 2)
قیمت: 11500 تومان
تعداد صفحات: 231 صفحه
شابک: 978-964-191-237-8
هفته‌نامه‌ی نیورکر به یکی از مهم‌ترین و پرثمرترین نشریات زیربنایی فرهنگ آمریکا تبدیل شده است به طوری که در دوران فعالیت پربار خود توانسته است نویسندگان ارزشمندی چون سلینجر، جان آپدایک، ریموند کارور، شرلی جکسون و ... را به دنیای ادبیات معرفی کند.
مجموعه‌ی حاضر دربردارنده‌ی دوازده داستان کوتاه از دوازده نویسنده با ملیت‌های گوناگون است.
امید است با بهره‌گیری از سبک مدرن و در عین‌حال جسورانه‌ی این نام‌آوران فرهنگ و ادب، دریچه‌ای هرچند کوچک به دریای بی‌کران ادبیات روز ملل برای مخاطبان فارسی‌زبان گشوده شود. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان "ازدواج غیابی" نوشته میل ملوی با این جملات آغاز می‌شود:
"ویلیام پسر لاغر مردنی، دراز، خجالتی و دست‌وپاچلفتی دبیرستان بود. پیانو زدن تنها کاری بود که از او ساخته بود و به‌خاطر همین استعدادش توانسته بود بین بچه‌های گروه موسیقی مدرسه بر بخورد و به مهمانی‌های بچه باحال‌های مدرسه دعوت شود. اگر پیانو زدن نمی‌دانست هیچ‌وقت در خودش نمی‌دید که بتواند با آن آدم‌ها قاطی شود. همیشه آرزو داشت در آینده فیزیک‌دان و یا نوازنده‌ی پیانو شود. اگرچه تا آن زمان هنوز کسی ندیده بود که واقعا از این دو کار امرارمعاش کرده باشد. استاد موسیقی‌اش بیوه‌ی ثروتمند یک کارمند سابق بانک بود که در خانه‌ی مجللش پیانو تدریس می‌کرد و معلم فیزیکش در واقع مربی کشتی بود. اما ویلیام تخیلاتی دیگر در سر داشت ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'شانس
شانس
نویسنده: مارک تواین
ترجمه: علی مسعودی‌نیا
ناشر: زاوش
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 8000 تومان
تعداد صفحات: 162 صفحه
شابک: 978-600-6846-85-9
... وقتی کار ترجمه داستان‌های کوتاه تواین را شروع کردم، در همان ابتدا خیلی توی ذوقم خورد. دیگر خبری از آن نوستالژی‌های شیرین دوران نوجوانی نبود. با یک نویسنده‌ی داستان‌های فکاهی مختص بزرگ‌سالان مواجه شده بودم که نوشته‌هایش پی‌رنگ انتقادی داشت و مدام داشت فرهنگ روبه‌مدرنیته‌ی امریکای قرن نوزدهم را به سخره می‌گرفت.
… داستان‌های تواین به قول خودش نوعی فکاهی امریکایی است که از دل روایت‌های شفاهی آن فرهنگ نسبتا نوپا استخراج شده است. در نظر من بزرگ‌ترین چالش در ترجمه‌ی این کتاب، حفظ گونه‌های زبانی متفاوتی بود که تواین به اقتضای سوژه و شیوه‌ی روایت در هر داستان تغییرشان می‌داد. از این‌رو در داستان‌های این کتاب انواع زبان‌ها - از زبان محاوره‌ی فرودست گرفته تا نثر اداری و ژورنالیستی - دیده می‌شود ... (برگرفته از توضیحات مترجم در ابتدای کتاب)
داستان "قورباغه‌ی جهنده‌ی بدنام کالاوراس کانتی" با این جملات آغاز می‌شود:
"در اجابت خواسته‌ی یکی از دوستانم که برایم از شرق نامه‌ای فرستاده بود، رفتم به ملاقات سیمون ویلر خوش‌قلب وراجِ پیر و همان‌طور که از من خواسته بود، درباره‌ی دوست دوستم، لئونیداس دلیو. اسمایلی، از او پرس‌وجو کردم و متنی که دارم می‌نویسم نتیجه‌ی تحقیقات این‌جانب است. بنده به طور ناخودآگاه ظنین بودم که لئونیداس دبلیو. اسمایلی شخصیتی خیالی است؛ فکر می‌کردم که دوستم هرگز چنین شخصی را نمی‌شناخته؛ و فقط خیال می‌کرده که اگر من از ویلر پیر درباره‌ی این جناب پرس‌وجو کنم، به‌جای او، جیم اسمایلی، رفیق گم‌نام خودش را به خاطر خواهد آورد، و بعد پرچانگی‌اش گل می‌کند و آن‌قدر خاطرات کش‌دار و کسل‌کننده به‌هم می‌بافد که من به مرگم راضی بشوم و تازه هیچ‌کدام از خزعبلاتش هم به دردم نخواهد خورد. خب، اگر نقشه‌ی رفیقم این بوده، باید بگویم با موفقیت اجرا شده ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'بر
بر لب دریای وجود: قصه‌های مولوی
نویسنده: شهاب‌الدین عباسی (گردآورنده)
ناشر: مازیار
سال نشر: 1389 (چاپ 2)
قیمت: 6500 تومان
تعداد صفحات: 248 صفحه
شابک: 978-964-5676-78-8
... کتاب حاضر همه قصه‌ها و حکایت‌های سه کتاب "فیه ما فیه" و "مکتوبات" و "مجالس سبعه" جلال‌الدین مولوی را، که جملگی به نثر است، در بردارد و امید است که ذره‌ای از گرمی و تاثیرگذاری واقعی آن‌ها را انعکاس دهد. (برگرفته از توضیحات گردآورنده در ابتدای کتاب)
یکی از حکایت‌های کتاب با عنوان "کار اصلی آدمی" با این جملات آغاز می‌شود:
"یکی گفت که "اینجا چیزی فراموش کرده‌ام."
خداوندگار فرمود که "در عالم یک چیز است که آن فراموش کردنی نیست. اگر جمله چیزها را فراموش کنی و آن را فراموش نکنی باک نیست. و اگر جمله را به جای آری و یادداری و فراموش نکنی و آن را فراموش کنی هیچ نکرده باشی. همچنان که پادشاهی تو را به ده فرستاد برای کاری معین تو رفتی و صد کار دیگر گزاردی، چون آن کار را که برای آن رفته بودی نگزاردی چنان است که هیچ نگزاردی."
پس، آدمی در این عالم برای کاری آمده است، و مقصود آن است. چون آن نمی‌گذارد پس هیچ نکرده باشد."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

با معرفی دو کتاب زیر فکر می‌کنم تب و تاب کتاب‌های "For Dummies" از سرم بیافتد و خرید و معرفی آنها را دست کم برای مدتی رها کنم. راستش از میان این دو "داستان‌نویسی" بیشتر هیجان‌زده‌ام کرد. مخصوصا اینکه انگار آنور آب هم تعداد ستاره‌هایش زیاد بوده و به نظر می‌رسد که خواندنی است.

'داستان‌نویسی
داستان‌نویسی For Dummies
نویسنده: رندی اینگرمنسن، پیتر اکونومی
ترجمه: سارا کاظمی‌منش
ناشر: آوند دانش
سال نشر: 1396 (چاپ 3)
قیمت: 37000 تومان
تعداد صفحات: 418 صفحه
شابک: 978-600-7022-13-9
نویسندگی می‌تواند فرایند ترسناکی باشد، چرا که شما را به چالش می‌کشد، به تقلا وا می‌دارد و تغییر می‌دهد. چه تا به حال هیچ داستانی ننوشته باشید و چه به‌دنبال افزایش مهارت‌های خود در نوشتن و آموختن شیوه‌های جدید آفرینش ادبی باشید، کتاب داستان‌نویسی For Dummies پر است از نکته‌های هوشمندانه‌ای که حتما به‌دردتان خواهد خورد؛ نکاتی درباره‌ی پیدا کردن مسیرتان در دنیای نویسندگی و تبدیل کردن ایده‌هایتان به کتاب‌های درست و حسابی و پرفروش.
در این کتاب شما با موضوعات زیر آشنا می‌شوید: نحوه‌ی پیدا کردن ژانر داستان، نکته‌هایی درباره‌ی خلق پی‌رنگی قابل باور، روش‌های آفرینش شخصیت‌های سه‌بعدی، مثال‌هایی از چند خط داستانی که مفهوم زیربنایی رمان را نشان می‌دهند، خوبی‌ها و بدی‌های شیوه‌های مختلف انتشار کارهای ادبی، توصیه‌هایی در باب پیدا کردن نماینده و ناشر مناسب و ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

چاپ کتاب تمام شده!

'زندگی
زندگی کم‌خرج For Dummies
نویسنده: دبورا تیلور-هاف
ترجمه: سارا یوسفی
ناشر: آوند دانش
سال نشر: 1395 (چاپ 4)
قیمت: 30000 تومان
تعداد صفحات: 270 صفحه
شابک: 978-600-7022-03-0
آیا برای هماهنگ کردن دخل و خرج خود به کمک نیاز دارید؟ این کتاب پر از نکته‌هایی است که به شما کمک می‌کند هزینه‌های بخش‌های مختلف زندگی‌تان را کاهش دهید. با استفاده از این راهنمای عملی یاد می‌گیرید که چگونه با صرف هزینه‌ی کمتر برای تهیه‌ی مایحتاج، پس‌انداز خود را بیشتر کنید و در زندگی‌تان سهمی هم برای تفریح و مسافرت قائل شوید.
از جمله مطالبی که در این کتاب مطرح شده‌اند می‌توان به اینها اشاره کرد: الفبای زندگی کم‌هزینه، خلاص شدن از بدهی‌ها، اصول زندگی مقتصدانه: نه افراط و نه تفریط، مدیریت زندگی در زمان بی‌شغلی، رمز و راز آشپزی کم‌هزینه برای خانم‌های کدبانو، ده روش کم‌خرج برای اینکه به خانواده‌تان نشان دهید چه‌قدر دوست‌شان دارید، زندگی شاهانه با درآمد رعیتی و ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

و بالاخره "هزار و یکشب". احتمالا پرخواننده‌ترین مجموعه داستان تاریخ ادبیات جهان!

در بازار سوت و کور کتاب ما نسخه‌های مختلفی از هزار و یکشب وجود دارد. در چند جلد، در یک جلد، متن کامل، متن خلاصه شده و ... این نسخه را بعضی از دوستان مشترک خودشان خط و ربطش را پیدا کرده بودند و به ما سفارش دادند. ما هم دیدیم انگار اندازه و قیمتش (در مقایسه با دیگر نسخه‌ها) مناسب‌تر است. امیدوارم متن‌اش هم همینطور باشد.

'هزار
هزار و یک شب
نویسنده: بهرام افراسیابی (به کوشش)
ناشر: فردوس
سال نشر: 1391 (چاپ 1)
قیمت: 50000 تومان
تعداد صفحات: 1123 صفحه
شابک: 978-964-7886-93-2
داستان با "حکایت بازرگان و عفریت" چنین آغاز می‌شود:
"شهرزاد گفت: ای ملک جوان‌بخت بازرگانی بود دنیا دیده، سرد و گرم جهان و تلخ و شیرین روزگار چشیده. او همواره سفرهای دور و دراز نمودی و بیشتر عمر را در سفر گذراندی. در یکی از سفرها همی رفت تا به نقطه‌ای رسید که هوا گرم بود. از فرط گرما به زیر سایه درختی پناه برد و خواست لختی بیاساید و چون برآسود قرص نانی و دانه خرمایی از خورجین به در آورد، خرما را در دهان نهاد و هسته خرما به قرص زمین فرو اندخت و چون هسته خرما بر زمین بینداخت، ناگهان عفریتی را با تیغ کشیده پیش چشمش عیان بدید. عفریت فریاد برآورد که ای مرد چون تو هسته خرما به زمین انداختی، هسته خرما به سینه فرزند من اصابت کرد و فرزندم بر اثر اصابت هسته خرما مرد، من به جرم کشتن فرزندم تو را قصاص می‌کنم. بازرگان گفت: ای عفریت من بازرگانم، مال بی‌حساب و فرزندان فراوان دارم به من مهلت بده که به خانه برگردم، مالم را بین فرزندانم تقسیم وصیت بکنم، سپس سال دیگر نزد تو بازمی‌گردم آنگاه می‌توان مرا به جرم کشتن پسرت قصاص کن ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

 

در این فهرست کتابهای زیر معرفی شده‌اند: بر لب دریای وجود: قصه‌های مولوی (شهاب‌الدین عباسی (گردآورنده))، هزار و یک شب (بهرام افراسیابی (به کوشش))، مارک و پلو: مجموعه‌ای از سفرنامه‌ها و عکس‌ها (منصور ضابطیان)، ولگردهای دارما (جک کروآک)، بچه برفی (ایووین آیوی)، الکس فرگوسن: زندگی من (الکس فرگوسن)، مرد بزرگ (کیت کریستنسن)، اعترافات تکان‌دهنده یک ماما (دایان چمبرلین)، فارست گامپ (وینستون گروم)، کافکا و عروسک مسافر (جوردی سیئرا ای فابرا)، مفیستو: داستان یک پیشرفت شغلی (کلاوس مان)، کاوشی در معنویت‌های نوظهور: بررسی ده جریان فعال در ایران (حمزه شریفی‌دوست)، نفرین ابدی بر خواننده این برگ‌ها (مانوئل پوییگ)، عاشقانه‌های یک الاغ خر (اندیشه‌های فلسفی یک الاغ خر) (امیرعباس مهندس)، راز موفقیت ایکیا (بزرگترین شرکت زنجیره‌ای مبلمان و لوازم خانگی در جهان) (آندرس دالویگ)، اسطوره‌ای به رنگ آسمان (محمدجواد سعدی‌پور)، شانس (مارک تواین)، داستان‌نویسی For Dummies (رندی اینگرمنسن، پیتر اکونومی)، زندگی کم‌خرج For Dummies (دبورا تیلور-هاف)، داستان‌های نیویورکر (میل ملوی، جورج ساندرز، بن لرنر و دیگران)
خواندن 5709 دفعه