چاپ کردن این صفحه
سه شنبه, 25 اسفند 1394 15:28

کتاب‌های بهمن 1394

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

این ماه دو کتاب "عجیب و غریب" داریم که تصمیم گرفته‌ام فهرست را با معرفی آنها شروع کنم. خلاصه داستان نوشتن برای کتاب‌های عجیب و غریب واقعا کار سختی است. آدم اغلب درمی‌ماند که چطور خلق را تشویق به خواندن اینجور کتاب‌ها بکند (در ماه‌های گذشته مثلا "اطلس ابر" هم توی همین مایه‌ها بود!)

برای اولین "عجیب و غریب" این ماه اما چند اظهارنظر توی وب‌سایت آمازون پیدا کردم که فکر کنم می‌تواند تکلیف کنجکاوان را روشن کند تا این کتاب را بخرند یا نخرند. خوشبختانه دیگر رسیده‌ایم به تعطیلات نوروزی. امیدوارم فرصت کنم تا با استفاده از این فرصت، این نظرهای روشنگر درباره "جزیره‌ی ساتن" را ترجمه کنم و ببینم با توضیحاتی که درباره کتاب داده خواهد شد، چند نفر راضی به خواندن آن می‌شوند.

'جزیره‌ی
جزیره‌ی ساتن
نویسنده: تام مک‌کارتی
ترجمه: فرناز گنجی، محمدباقر اسمعیل‌پور
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 12000 تومان
تعداد صفحات: 206 صفحه
شابک: 978-600-182-167-7
داستان انسان‌شناسی که برای یک شرکت مشاوره‌ی بین‌المللی کار می‌کند. یکی از طرح‌های این مجموعه، رمزگشایی و دستکاری جهان است و ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"تورین زادگاه لفافه‌ی مشهور است، همان ملافه‌ای که مسیح را پس از مصلوب کردن در آن پیچیدند: با دست‌هایی که پایین شکمش به هم گره خورده بودند، چشمانی بسته، و سری مزین به تاجی از جنس خار. در واقع این تصویر روی کتان ساده دیده نمی‌شد، و در اواخر قرن نوزدهم، وقتی به‌ وجود آمد که یک عکاس آماتور، نگاتیو عکس‌هایی را که از این لفافه گرفته بود تماشا می‌کرد، و ناگهان این تصویر را دید؛ تصویری کمرنگ و مبهم، اما به هر حال آن‌جا بود. تصویر فقط روی نگاتیو دیده می‌شد: نگاتیو چاپ شده، و این یعنی خود لفافه هم در اصل نوعی نگاتیو بود ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

عجیب و غریب دوم اما "ساخت وطن" است و بنابراین برای این یکی دیگر نمی‌شود توی آمازون و "خارج از کشور" دنبال توضیح و مواد تبلیغی گشت. برای این یکی هم اما اینور و آنور چند مطلب روی اینترنت پیدا کردم که فکر می‌کنم با خواندن آنها ممکن است برای خواندن کتاب مجاب شوید. من یکی که اصولا بابت گربه‌ای به نام "قاسم"، همان که عکسش هم روی جلد آمده، مجاب شده‌ام کتاب را بخوانم!

'گراف
گراف گربه: همیشه از راهی که می‌آید، کسی می‌رود
نویسنده: هادی تقی‌زاده
ناشر: روزنه
سال نشر: 1397 (چاپ 2)
قیمت: 49500 تومان
تعداد صفحات: 304 صفحه
شابک: 978-964-04-8134-9
داستان دارای 5 شخصیت محوری و بیش از 40 شخصیت فرعی یا حاشیه‌ای است. کتاب از یک تنه اصلی روایت و بیش از 65 شاخه یا داستان فرعی شکل گرفته است. راوی یا نویسنده کتاب یکی از این پنج شخصیت است که خاطرات گذشته‌اش را برای دختر کوچکش بازگو می‌کند. بیشتر فصول کتاب نیز از زاویه دید اول شخص نگاشته شده است.
در این رمان، "اسماگ" جادوگری است که از ترکیب انسان با سه گونه اسب ساخته شده و از "دیگر مکانی" به وسیله "جادویی ویژه" به دنیای ما وارد شده است. او به همراه "میلوژ" شاهزاده اپتیکوفیل، "قاسم" گربه‌ای که یک دستش را در جنگ از دست داده است، "سروقدم" ستوان بازنشسته پلیس و ... مخاطب را به گشودن اسرار زمان هدایت می‌کنند.
نویسنده یا راوی، دانش‌آموز مدرسه کیا است. مدرسه‌ای که اسماگ و قاسم در انبار ذغالش که امروز بدل به سیاه‌چال مدرسه شده، پنهان شده بودند و راوی در آنجا با آن‌ها آشنا می‌شود و این آشنایی قریب به سی سال به طول می‌انجامد ... (با تلخیص برگرفته از وب سایت تبیان)

توضیحات بیشتر درباره این کتاب را اینجا و اینجا و اینجا و اینجا بیابید.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"اگر مثل من دختری هفت هشت ساله داشته باشید که تازه به مدرسه رفته باشد، در یک بعدازظهر، که روی تختش خوابیده است، اتفاقی پنجره‌ی آشپزخانه را باز می‌گذارید و روی صندلی می‌نشینید تا ناخن‌ پای‌تان را بگیرید. وقتی ناخن‌ پای‌تان را بگیرید، شروع می‌کنید به فکر کردن درباره‌ی حرف‌هایی که دل‌تان می‌خواهد به دخترتان بگویید.
موقعیت خوبی است تا مار نامرئی زمان زنگ دمش را به صدا درآورد و شما را یاد گذشته بیندازد، تا فقط اندکی از گذشته را به یاد بیاورید: زمانی که هم‌سن و سال او بودید و به مدرسه می‌رفتید.
مهم نیست ماجرا از کجا شروع می‌شود و چه اطلاعاتی باید بدهید تا دنیای تخیلات شخصی‌تان لو نرود و آسیب نبیند. به‌هر حال، کار زمان همیشه همین بوده است: "آسیب زدن." ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

بعد از عجیب و غریب‌ها، می‌رسیم به عنوان تازه‌ای از مجموعه "تجربه و هنر زندگی". انتشار این مجموعه در سال 94 با آن سرعتی که در سال 93 شروع شده بود، ادامه پیدا نکرد. اما خوشبختانه در این ماه‌های آخر سال، یک عنوان دیگر به این مجموعه اضافه شد. به نظر می‌رسد موضوع این یکی هم مثل بسیاری از عنوان‌های دیگر این مجموعه جالب و خواندنی باشد.

'فرهنگ
فرهنگ و زندگی روزمره
نویسنده: دیوید اینگلیس
ترجمه: نازنین میرزابیگی
ناشر: نشر گمان
سال نشر: 1396 (چاپ 2)
قیمت: 35000 تومان
تعداد صفحات: 280 صفحه
شابک: 978-600-7289-17-4
"همه ما روزمان را با کارهایی عادی و پیش‌پاافتاده سپری می‌کنیم که به نظرمان اصلا ارزش صحبت کردن ندارند. اما در واقع زندگی روزمره ما بسیار مهم‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنیم. حتی ساده‌ترین اتفاقات زندگی ما و کارهایی که آنها را طبیعی و بدیهی می‌دانیم، بازتاب نظام اجتماعی و فرهنگی هستند که در آن زندگی می‌کنیم."
نویسنده در این کتاب با پیوند زدن مباحث نظری با مسائل زندگی روزمره و طرح مثال‌هایی از دنیای ورزش و هنر گرفته تا فرهنگ اتومبیل و آشپزی بین‌المللی، ضمن مرور دیدگاه‌های اندیشمندان برجسته حوزه فرهنگ، از زیمل تا باختین و بوردیو، ما را با پیچیدگی‌ها و جذابیت‌های تحلیل فرهنگی آشنا می‌کند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

علی‌القاعده این کتابفروش که بنده باشم برای توضیح اینکه چرا کتاب بعدی را خریده‌ام نباید خیلی دلیل بیاورم! همانطور که در بالاتر هم گفتم، خیلی از اوقات پیدا کردن زاویه‌ای که بتوان از آن "با آب و تاب" به یک اثر ادبی نگاه کرد و تصویری "خواندنی" از آن ارائه داد، کار مشکلی می‌شود. بنابراین لازم است که هر وقت کسی حرفی در این زمینه دارد آن را بخوانیم به امید اینکه برای رونق کسب و کار چیزی از تویش دربیاید!

'چگونه
چگونه ادبیات بخوانیم
نویسنده: تری ایگلتون
ترجمه: مشیت علایی
ناشر: لاهیتا
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 15000 تومان
تعداد صفحات: 260 صفحه
شابک: 978-600-92719-9-3
... مخاطبان این کتاب نوعا مبتدی‌ها هستند، اما امیدوارم برای کسانی هم که درگیر مطالعات ادبی‌اند، یا آن‌ها که در اوقات فراغت‌شان از خواندن شعر و رمان و نمایش‌نامه لذت می‌برند، مفید واقع شود. کوشیده‌ام مفاهیمی هم‌چون روایت، پی‌رنگ، شخصیت، زبان ادبی، ماهیت ادبیات داستانی، تفسیر انتقادی، نقش خواننده، و مساله‌ی ارزش-داوری را حتی‌الامکان روشن کنم. این کتاب حرف‌هایی هم درباره‌ی بعضی از نویسندگان، و برخی جریان‌های ادبی مثل کلاسی‌سیسم، رمانتیسم، مدرنیسم و رالیسم، برای کسانی که شاید به چنین اصطلاحاتی احتیاج داشته باشند، مطرح کرده است ... (برگرفته از پیش‌گفتار کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

این یکی هم دیگر اسمش رویش است و باز علت خریدنش نیازی به دلیل و برهان ندارد. نمی‌دانم چه سری است که این روزها هرکس می‌خواهد درباره احوالات کتابفروش‌ها بنویسد، به طنز روی می‌آورد. انگار اگر جور دیگر بنویسند اشک همه‌مان درمی‌آید!

'کتاب‌فروش
کتاب‌فروش خیابان ادوارد براون
نویسنده: محسن پوررمضانی
ناشر: چشمه
سال نشر: 1398 (چاپ 5)
قیمت: 24000 تومان
تعداد صفحات: 151 صفحه
شابک: 978-600-229-568-2
نویسنده یکی از طنزنویسان مجله "خط‌خطی" است که صفحه‌ای با عنوان "خاطرات یک کتاب‌فروش" در این نشریه داشته است و البته مدتی هم در خیابان ادوارد براون تهران به شغل شریف کتابفروشی مشغول بوده. کتاب مجموعه دوازده داستان طنز به‌هم‌پیوسته است که همگی برپایه کتاب و کتابفروشی در ایران امروز شکل گرفته‌اند.

توضیحات بیشتر درباره این کتاب را اینجا بیابید.
اولین داستان کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"کلید را توی قفل کتابی کرکره می‌چرخانم. چند نفر پشت سرم منتظر ایستاده‌اند مغازه باز شود. کرکره را بالا می‌دهم و می‌روم تو. آدم‌ها یکی‌یکی وارد می‌شوند. روی صندلی چرخ‌دار پشت پیشخوان می‌نشینم و مشتری‌ها را می‌شمارم. همه به قفسه‌های کتاب نگاه می‌کنند و هیچ‌کس از مغازه بیرون نمی‌رود. بیست و هشتمین نفر که می‌آید، مغازه پر می‌شود. اما بیست و نه و سی با فشار خودشان را جا می‌کنند. سی و یک از بیرون داد می‌زند "اون وسط جا هست. یه کم برید جلوتر." چند نفر می‌روند روی پیشخان. سی و یک جمعیت را هل می‌دهد و به زور جایی برای خودش باز می‌کند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

امسال این دومین کتابی است که به قلم نویسنده‌ای ایرانی در این ژانر در سبدمان قرار گرفته است. کتاب قبلی، "شهر خاموش" را نویسنده‌ای اهل گرگان نوشته بود و پدیدآورنده این یکی هم انگار از اهالی مشهد است. متاسفانه موفق نشدم روی اینترنت خلاصه داستانی از کتاب پیدا کنم. بنابراین تکمیل آن بخش بماند تا کتاب را بخوانم و خودم خلاصه‌ای برایش بنویسم.

'بعد
بعد از ما: بیابان منجمد
نویسنده: معین منصوری‌فر
ناشر: بوتیمار
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 18500 تومان
تعداد صفحات: 364 صفحه
شابک: 978-600-404-090-7
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"گلو و بینی‌ام می‌سوزند و لب‌هایم خشک شده‌اند. خس خس عجیبی از گلویم بیرون می‌آید.
"کجا داری فرار می‌کنی؟ لعنتی صبر کن!"
نعره و فریادش مانند برق تمام سلول‌های بدنم را می‌لرزانند. هر چه سعی می‌کنم قدم‌هایم را سریع‌تر بردارم، سرعتم کم‌تر می‌شود. انگار درون مرداب افتاده‌ام، هر چه دست و پا می‌زنم، بیشتر در آن فرو می‌روم. صدای قلبم را می‌شنوم، خیلی تند می‌زند. از بس دویده‌ام، انگشتان پایم تاول زده‌اند ولی با این حال هیچ دردی احساس نمی‌کنم. می‌توانم صدای قدم‌های نرم و تکان خوردن لباسش را در جریان باد بشنوم. دیوانه‌وار فریاد می‌کشد و از من خواهش می‌کند.
- "صبر کن! خواهش می‌کنم صبر کن. فقط با یه تیر می‌کشمت. لعنتی صبر کن، چاره‌ای ندارم. قول می‌دم درد نداشته باشی."
گاهی با تهدید، گاهی با خواهش و گاهی مخلوطی از هر دو، حرفهایی از این دست می‌زند. شاید درست می‌گوید، نباید فرار کنم. او می‌تواند به من کمک کند. می‌تواند مرا از مرگ دور کند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

این ماه دو عنوان جدید هم در مجموعه "ادبیات عامه" نشر ققنوس منتشر شد. چند خط اول "رستم‌نامه" را که داشتم تایپ می‌کردم، توجه‌ام را به خودش جلب کرد. راستش من از بچگی شیفته رستم بودم و بعدترها پررنگ شدن "آخر شاهنامه"، مرگ یکی از قهرمانان محبوبم را در دوران نوجوانی و جوانی رقم زد. در دوره و زمانه‌ای که دنیاهای بتمن و سوپرمن و اسپایدرمن هم خاکستری شده است، انگار دیگر قرار نیست بشود آدم با دل راحت شیفته‌ی قهرمان بزن‌بهادرش باشد!

'رستم‌نامه
رستم‌نامه
نویسنده: -
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 9000 تومان
تعداد صفحات: 206 صفحه
شابک: 978-964-311-672-9
داستان‌های عامیانه فارسی گنجینه‌هایی از مضمون، تمثیل، ضرب‌المثل‌ها و آداب و رسوم فارسی‌زبانان به شمار می‌روند. توجه به چنین گنجینه‌هایی، در اصل، پاسداشت فرهنگ و ادب کهن سرزمینی است به وسعت زبان فارسی.
چه بسیار کسان که با خواندن این داستان‌ها با کتاب پیوندی همیشگی یافته‌اند، زیرا این داستان‌ها که اغلب روایت پهلوانی و مردانگی و عشقند، با نثری شیرین و پرطمطراق، با افسانه‌سازی و خیالپردازی خواننده را بر سر شوق می‌آورند و به خواندن ترغیبش می‌کنند.
انتشارات ققنوس با بهره‌گیری از نسخه‌های متعدد و به کارگیری رسم‌الخط جدید بر آن است تا آثار ماندگار ادبیات عامه در مجموعه‌ای خوشخوان و به دور از لغزش منتشر گردد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"اما راویان اخبار و ناقلان آثار چنین روایت کرده‌اند که از نسل سام اولادی به هم رسید که او را زال نام نهادند و به آشیانه سیمرغ افکندند و سیمرغ او را پرورش داد، پس از چندی زال را از مقام سیمرغ بیرون آوردند و بزرگ کردند؛ دلاور نامداری شد.
زال به دختر محراب شاه کابلی رودابه بانو عاشق شده او را به تصرف درآورد. رودابه بانو حامله شد و بارش گران گردید چنان که تاب نتوانست آورد. حکما از علاج آن عاجز شدند. زال احوال او به سیمرغ گفت. به دستور سیمرغ پهلوی رودابه را شکافتند و فرزندش را بیرون آوردند. زال از تولد او خوشحال شد، نام او را رستم گذاشت. او را به دایه سپرد که شیر دهد. در مدت یک سال در نظر مردم دو ساله می‌نمود، چون به ده سالگی رسید طرفه دلاوری شد که چشم روزگار ندیده ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'ملک‌بهمن:
ملک‌بهمن: ابن فریدون شاه ختایی
نویسنده: -
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 9000 تومان
تعداد صفحات: 207 صفحه
شابک: 978-964-311-661-3
داستان‌های عامیانه فارسی گنجینه‌هایی از مضمون، تمثیل، ضرب‌المثل‌ها و آداب و رسوم فارسی‌زبانان به شمار می‌روند. توجه به چنین گنجینه‌هایی، در اصل، پاسداشت فرهنگ و ادب کهن سرزمینی است به وسعت زبان فارسی.
چه بسیار کسان که با خواندن این داستان‌ها با کتاب پیوندی همیشگی یافته‌اند، زیرا این داستان‌ها که اغلب روایت پهلوانی و مردانگی و عشقند، با نثری شیرین و پرطمطراق، با افسانه‌سازی و خیالپردازی خواننده را بر سر شوق می‌آورند و به خواندن ترغیبش می‌کنند.
انتشارات ققنوس با بهره‌گیری از نسخه‌های متعدد و به کارگیری رسم‌الخط جدید بر آن است تا آثار ماندگار ادبیات عامه در مجموعه‌ای خوشخوان و به دور از لغزش منتشر گردد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"اما راویان اخبار و ناقلان آثار و طوطیان شکرشکن‌ شیرین‌گفتار و خوشه‌چینان خرمن سخن‌دانی و صرافان بازار معانی و چابک‌سواران میدان دانش توسن خوش‌خرام سخن را بدین گونه به جولان درآورده‌اند که در شهر ختا پادشاهی بود که او را ملک‌فریدون‌شاه می‌گفتند، دو پسر داشت که در حسن جمال و شجاعت و دلاوری یگانه آفاق بودند. یکی را ملک‌بهمن و دیگری را ملک‌سهراب می‌گفتند. ملک‌سهراب یازده ساله بود و ملک‌بهمن هیجده سال داشت و به سواری زیاده مایل بود و دویست سوار مخصوص داشت که همیشه با او بودند.
روزی سواران مرکب می‌تاختند و غزالان را به خاک هلاک می‌انداختند که ناگاه آهوی خوش خط و خالی نمودار شد. ملک‌بهمن گفت: "کسی از عقب آهو نرود که می‌خواهم او را زنده بگیرم." پس کمند شصت خم ابریشمی را بر سر دست درآورده سر بر یال مرکب در عقب آهو نهاده روانه شد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

چند سال پیش کتابی را در یکی از فهرست‌های جیره‌کتاب معرفی کردیم با عنوان "رک و پوست کنده (احوال ما زنان)". حدیث نفس یکی از زنان طبقه متوسط شهری ایران و نوشته‌هایش درباره تجربه زن بودن در جامعه ما. نکته جالب کتاب در آن زمان به نظر من این بود که جزو نادر آثار نوشتاری بود که به این موضوع پرداخته بود. هنوز هم به نظرم چیز زیادی درباره‌ی تجربه اجتماعی زنان/همسران/مادران میانسال جامعه‌مان نمی‌دانیم!

اما در عوض آنور آب تا دلتان بخواهد درباره "تجربه‌ی زن بودن" داستان و تحلیل و ... "ادبیات" وجود دارد. این حجم قابل توجه البته چندان به فارسی ترجمه نشده و نمی‌شود، شاید به این خاطر که تجربه "زن بودن" در جوامع غربی کاملا با این تجربه در منطقه خاورمیانه متفاوت است و شاید حتی ناملموس. ناشر و مترجم کتاب بعدی اما ریسک این نامانوس بودن را پذیرفته‌اند و احتمالا به امید جذابیت قلم طنز نویسنده به نظرشان رسیده که کتاب می‌تواند در میان خوانندگان ایرانی طرفدارن و خوانندگانی پیدا کند.

'من
من از گردنم بدم میاد و افکار زنانه‌ی دیگر
نویسنده: نورا افرون
ترجمه: کیهان بهمنی
ناشر: آموت
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 25000 تومان
تعداد صفحات: 164 صفحه
شابک: 978-600-6605-44-9
نویسنده کتاب فیلمنامه‌نویس فیلم‌های معروفی همچون "وقتی هری با سالی آشنا شد" و "بی‌خوابی در سیاتل" است. این کتاب مجموعه مقالات این فیلمنامه‌نویس طنزپرداز در مورد مسائل مختلف مرتبط با زنان در دوره میانسالی و پس از آن است.
اولین مقاله کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"من از گردنم بدم میاد. واقعا هم بدم میاد. اگر گردنم را ببینید فکر می‌کنم شما هم بدتان بیاید ولی احتمالا آن‌قدر آدم محترمی هستید که به روی مبارک نیاورید. اگر هم خودم چیزی راجع به این موضوع به شما بگویم، مثلا بگویم "من اصلا نمی‌توانم حتی ریخت گردنم را تحمل کنم." شما بدون شک با یک حرف قشنگ جوابم را می‌دهید. مثلا می‌گویید "من که نمی‌فهمم راجع به چی حرف می‌زنی." البته شما دارید خالی می‌بندید اما من شما را می‌بخشم. خود من همیشه از این خالی‌ها می‌بندم. به‌خصوص به آن دسته از دوستانم که به من می‌گویند حال‌شان گرفته است چون زیر چشم‌شان پف کرده یا غبغب درآوردند، یا صورت‌شان چین و چروک خورده یا دور کمرشان چربی آورده و یا ‌آن‌‌هایی که نظرم را می‌پرسند که باید چشم‌شان را عمل کنند یا پوست صورت‌شان را بکشند یا بوتاکس تزریق کنند یا عمل لیپوساکشن کنند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی، که دستپخت دیگری از نشر آموت است، احتمالا بیشتر از آنکه داستانی جنایی باشد، قصه‌ای روانشناسانه است. این نکته‌ای بود که باز در بازخورد یکی از کاربران وب سایت آمازون به آن اشاره شده بود. نظردهنده آورده بود که نویسنده داستان خیلی زود مشخص می‌کند که یکی از قهرمانان کتاب بالاخره به قتل می‌رسد. به این ترتیب تکلیف خواننده روشن می‌شود که حرف اصلی داستان ایجاد تعلیق نیست. بنابراین اگر قرار است به قلاب قصه گیر کنیم، باید به شوق سردرآوردن از حالات و روحیات زوج عجیب قهرمان داستان باشد!

'همسر
همسر خاموش
نویسنده: ای. اس. ای. هریسون
ترجمه: مریم مفتاحی
ناشر: آموت
سال نشر: 1398 (چاپ 8)
قیمت: 47000 تومان
تعداد صفحات: 352 صفحه
شابک: 978-600-6605-72-2
جودی و تاد بیست سالی است که با یکدیگر زندگی می‌کنند. آنها ازدواج نکرده‌اند (شاید این نکته‌ی داستان اصلی در ترجمه فارسی به گونه دیگری منعکس شده باشد!)، بچه هم ندارند، اما زندگی مشترک آرامی را در کنار یکدیگر می‌گذرانند. وضع مالی خوبی دارند و در خانه‌ای رویایی زندگی می‌کنند. تاد گهگاه با زنان دیگری رابطه دارد. اما توافق نانوشته‌ای میان جودی و تاد وجود دارد که تا زمانی که "ظاهر امور حفظ شود"، این موضوع مشکلی در رابطه‌شان بوجود نمی‌آورد!
نویسنده اما در همان ابتدای داستان اعلام می‌کند که بزودی یکی از این دو نفر دیگری را به قتل می‌رساند! حالا خواننده باید کتاب را بخواند تا متوجه شود "چرا" و "چگونه" این قتل به وقوع می‌پیوندد ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"اوایل ماه سپتامبر است. جودی برت در آشپزخانه شام می‌پزد. پنجره‌ی شرقی اتاق خواب به لطف فضای باز مجتمع آپارتمانی، چشم‌انداز خوبی دارد و جودی می‌تواند بی‌آنکه دیده شود دورنمای دریاچه و آسمان را ببیند که با نور شبانگاهی یک‌دست آبی شده‌اند. خط افق، باریک و نازک و با ته رنگی تیره، بسیار نزدیک است؛ گویی می‌توان لمسش کرد. جودی از دیدن قوس نمایان افق که او را در برگرفته لذت می‌برد. این حس در مهار بودن بیش از هر چیز دیگری او را عاشق زندگی در آشیانه‌اش در طبقه بیست و هفتم می‌کند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

اگر توجه کرده باشید در فهرست "کتاب‌هایی که باید پیش از مرگ خواند" تعداد مجموعه داستان‌ها بسیار انگشت‌شمار است. "گاردن‌پارتی" اما یکی از آنهاست. به نظر می‌رسد نویسنده کتاب جایگاه‌اش در ادبیات انگلیسی آنقدر اجل است که ترتیب‌دهندگان فهرست نتوانسته‌اند از گنجاندن یکی از آثار او در این سیاهه، فقط به بهانه "داستان کوتاه بودن"، صرفنظر کنند.

'گاردن
گاردن پارتی
نویسنده: کاترین منسفیلد
ترجمه: نرگس انتخابی
ناشر: ماهی
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 16000 تومان
تعداد صفحات: 212 صفحه
شابک: 978-964-209-195-9
... کاترین منسفیلد بزرگ‌ترین نماینده‌ی داستان کوتاه است که انگلستان تاکنون به جهان عرضه داشته ... اگر او تنها ده سال بیش‌تر زنده می‌ماند، نامش در تاریخ ادبیات در کنار جورج الیوت و شارلوت برونته قرار می‌گرفت. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب به نقل از "نیویورک تایمز بوک ریویو)
کتاب مجموعه پانزده داستان کوتاه است.
اولین داستان کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"سر نبش آکسفرد سرکس، رزابل یک دسته گل بنفشه خرید و همین باعث شد نتواند عصرانه‌ی درست و حسابی بخورد؛ چطور می‌شد بعد از یک روز سخت کاری در موسسه‌ی کلاه‌دوزی، یک تکه نان و یک تخم‌مرغ آب‌پز و یک شیرکاکائو در لاینز را عصرانه‌ی کافی به حساب آورد. رزابل وقتی پرید روی پله‌ی اتوبوس اطلس و با یک دست دامنش را گرفت و با دست دیگرش چسبید به نرده‌ی اتوبوس، پیش خودش فکر کرد حاضر است برای یک شام درست و حسابی جانش را بدهد، یک غذای گرم و مقوی و شکم پرکن مثل اردک سرخ‌شده که شکمش را با شاه‌بلوط پر کرده باشند، همراه با نخود سبز و پودینگ با سس برندی. نشست کنار دختری که درست هم‌سن و سال خودش بود و داشت یک نسخه‌ی ارزان قیمت و جلد کاغذی آنا لمبارد را می‌خواند که باران روی ورق‌های آن لکه‌های ریزی مثل لکه‌های اشک انداخته بود ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتابسرای تندیس در طول سال 94 پیوسته مشغول انتشار آثار جدید بوده است. همین دیروز هم (دو، سه روز مانده به آخر سال) تا که قدم به کتابفروشی گذاشتم عنوان جدیدی از مجموعه "جک ریچر" را به دستم دادند تا در فهرست بعدی معرفی‌اش کنم.

در بهمن‌ماه "جزیره‌ی ساتن"، که در صدر این فهرست معرفی‌اش کردم، تنها کتابی نبود که از تنور این ناشر هم‌محل بیرون آمد. دو عنوان جدید دیگر هم در این ماه عرضه شد که خوشبختانه یکی از این دو عنوان در قفسه ادبیات علمی-تخیلی قرار می‌گیرد.

از نویسنده کتاب بعدی قبلا کتاب نامدارش، "جنگاوران اخترناو" را حضورتان معرفی کرده بودیم. حالا این مجموعه داستان از او منتشر شده. فراموش نکنید که ژانر علمی-تخیلی بخش اعظم شهرت و اعتبارش را به واسطه داستان‌های کوتاهی که نویسنده‌های نامدارش نوشته‌اند، بدست آورده. این یعنی حتی اگر اصولا با داستان کوتاه میانه‌ای ندارید، در هنگام بررسی کتاب‌های قفسه علمی-تخیلی باید کمی در این زمینه تجدیدنظر کنید!

'حفره‌های
حفره‌های تاریک لونا
نویسنده: رابرت آنسون هاین لاین
ترجمه: الهام حق‌پرست
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 12000 تومان
تعداد صفحات: 191 صفحه
شابک: 978-600-182-166-0
اولین داستان کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"رئیس جلسه برای برقراری نظم محکم روی میز کوبید. به کمک چند مامور خودگماشته که چند معترض عصبانی را متقاعد به نشستن کردند، جلسه کم‌کم آرام شد و هیاهو فروکش کرد. سخنرانی که کنار رئیس جلسه پشت تریبون ایستاده بود، چندان اهمیتی به این سر و صداها نمی‌داد. چهره‌ی مطمئن و جسورش کاملا خونسرد بود. رئیس به او رو کرد و با صدایی که خشم و عصبانیت فروخفته به وضوح در آن حس می‌شد او را مورد خطاب قرار داد:
"دکتر پینرو ..." کلمه‌ی "دکتر" را زیاد مورد تاکید قرار نداد. "... باید به دلیل رفتار ناشایست و بلوایی که در طول سخنرانی‌تان به راه افتاد، معذرت بخواهم. از همکارانم تعجب می‌کنم که چطور شان خودشان را به عنوان مردان علم فراموش کرده‌اند و حرف‌های یک سخنران را قطع می‌کنند. حالا هر چقدر هم که ..." مکث کرد. حرفش را در دهانش مزه‌مزه کرد و ادامه داد: "... هر چقدر هم که این سخنان تحریک‌کننده باشند." پینرو پوزخند زد؛ پوزخندی که به طریقی نوعی تمسخر توهین‌آمیز بود ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'غم‌های
غم‌های کوچک
نویسنده: آلیستر مک‌لاود
ترجمه: محمد جوادی
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 19000 تومان
تعداد صفحات: 328 صفحه
شابک: 978-600-182-171-4
داستان سه نسل از خانواده مک‌دونالد که در قرن هیجدهم میلادی از اسکاتلند به کانادا مهاجرت می‌کنند. نویسنده کتاب در این داستان به مرور زندگی، سختی‌ها و امیدهای مهاجران به این کشور پهناور پرداخته است.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"اکنون که درباره‌ی این موضوع صحبت می‌کنم، سپتامبر طلایی در جنوب غربی انتاریو شروع شده است. در پرتو آفتاب پاییزی، سخاوت زمین مثل صحنه‌ای از اشعار کیتز خیره‌کننده است. در امتداد بزرگراه شماره 3، کناره جاده پر شده از سبدهای محصولات کشاورزی، و ترکیبی زیبا از گل‌ها و گیاهان. تابلوها شما را دعوت می‌کنند به این‌که خودتان انتخاب کنید و تمام خانواده‌ها با دقت مشغول همین کار هستند: خم می‌شوند و بعد با سبدهای چوبی پر می‌ایستند و یا از نردبان‌ها بالا می‌روند تا سیب‌ها و هلوهای روی درخت‌ها را بردارند. در بعضی از مزارع بزرگ‌تر بیشتر این کارها را کارگرهای خارجی انجام می‌دهند که معمولا به‌صورت گروه‌های خانوادگی هستند. آنها "خودتان انتخاب کنید" را انجام نمی‌دهند. بلکه به عنوان دستمزد، پیش از رفتن برمی‌دارند. اینجا سرزمین آنها نیست. خیلی از آنها از کارائیب آمده‌اند و بعضی منونایت‌هایی از مکزیک هستند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی سفارش یکی از دوستان جیره‌کتاب بود، البته نه دقیقا! دوستمان جلد سوم کتاب خاطرات دکتر پاپلی را به ما سفارش دادند و با اینکار توجه جیره‌کتاب را به این کتاب پرفروش و پرطرفدار جلب کردند.

به نظر می‌رسد "خاطرات شازده حمام" را در قفسه کتابخانه می‌توان در کنار "قصه‌های مجید" و "شما که غریبه نیستید" هوشنگ مرادی کرمانی قرار داد. کتاب‌هایی که به قصه‌های دوران کودکی بچه‌هایی فقیر و محروم می‌پردازند و در قالب داستان‌هایی شیرین توصیفی از "بچه بودن" در ایران دهه‌های 30 و 40 شمسی به دست می‌دهند.

'خاطرات
خاطرات شازده حمام، جلد اول و دوم
نویسنده: محمدحسین پاپلی یزدی
ناشر: پاپلی
سال نشر: 1398 (چاپ 34)
قیمت: 80000 تومان
تعداد صفحات: 632 صفحه
شابک: 978-600-90745-6-3
مجموعه‌ای از خاطرات دوران کودکی و نوجوانی یکی از اهالی شهر یزد که به حال و هوای این شهر و مردمش در حوالی سال‌های 1330 تا 1340 هجری شمسی می‌پردازد.

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را می‌توانید اینجا و اینجا و اینجا و اینجا و اینجا بیابید.
مطالب کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"اولین خاطره روشنی که به یاد می‌آورم در حدود سال 1332 اتفاق افتاد. فاطمه 9-8 ساله دخترک مهاجر از دهات رفسنجان بود که پدر و مادرش مرده بودند و خاله‌اش که کارگر کارخانه اقبال یزد بود او را بزرگ می‌کرد. آن‌ها در اتاق محقر و کوچک اجاره‌ای در خانه‌ای از نوع خانه ننه قمر زندگی می‌کردند و روزگار را با فقر به‌سر می‌بردند.
فاطمه کبوتر همسایه را کشته بود. فاطمه که معمولا گرسنه بود کله یکی از کبوتران دست‌آموز همسایه را کنده بود، پرهایش را هم کنده بود اما بدون آن که شکمش را خالی کند، همین طور درسته آن را در دیگ گذاشته و پخته بود. به‌طوری که وقتی خاله‌اش از کارخانه آمده بود تمام محتوای دیگ را در چاه ریخته بود و فاطمه گریه‌کنان گفته بود بعد از مدت‌ها می‌خواسته گوشت بخورد و به‌اصطلاح شکمی از عزا درآورد. خاله‌اش هم او را کتک زده بود که چرا کبوتر مردم را گرفتی، حالا که گرفتی چرا کشتی، حالا که می‌خواستی بکشی چرا کله‌اش را کندی که حرام شود و حالا که پختی چرا با شکم پر پختی که نشود خورد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی هم از توصیه‌ها/سفارش‌های مشترکین جیره‌کتاب به ما بوده است. وقتی آن را تهیه کردم و نگاهی به خلاصه داستانش در پشت جلد انداختم به نظرم رسید که داستان شباهت زیادی به "کنت مونت کریستو" الکساندر دوما دارد. بعد که نگاهی به معرفی کتاب در سایت آمازون انداختم دیدم که این شباهت احتمالا عمدی بوده و جناب آرچر داستانش را اصولا برپایه ماجرای ادموند دانتس نوشته است. از بازخورد خوانندگان کتاب اینطور به نظر می‌رسد که نویسنده‌ی نامدار کتاب‌های تریلر در امروزی کردن قصه‌ی معروف الکساندر دوما بسیار هم موفق بوده است.

'کلید
کلید - زاده‌ی زندان
نویسنده: جفری آرچر
ترجمه: لیلا میرزای شیرازی (نایینی)
ناشر: کتاب‌سرا
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 30000 تومان
تعداد صفحات: 592 صفحه
شابک: 978-964-5506-52-8
داستان انتقام یک مرد ساده، بی‌سواد و بی‌گناه که دست سرنوشت او را روانه زندان کرد.
وقتی شهود دادستان، دست بر قضا یک گروه چهار نفره از دوستان دانشگاهی متعلق به طبقه‌ی اعیان باشند (یک وکیل، یک هنرپیشه محبوب، یک اشراف‌زاده و جوان‌ترین شریک در تاریخ یک شرکت معتبر) چه کسی بی‌گناهی یک مرد پاپتی را باور می‌کند.
هم‌بند اشراف‌زاده و فرهیخته‌ی او که شباهت کم‌نظیری به وی نیز داشت، شیوه و کل زندگی او را دگرگون کرد.
آیا او قادر به انتقام‌گیری خواهد بود یا خیر؟
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"بت گفت: "بله".
وانمود کرد غافلگیر شده، اما اصلا این طور نبود، چون از دوران دبیرستان، امید داشت که با هم ازدواج کنند. با این حال وقتی دانی در وسط آن رستوران شلوغ در برابر او زانو زد، جا خورد.
بت دوباره گفت: "بله"، به این امید که دانی پیش از آنکه همه دست از غذا بکشند و به آنها خیره شوند، از زمین بلند شود. ولی او همان طور روی زانو ماند و مثل شعبده‌بازها جعبه‌ی کوچکی را از غیب ظاهر کرد. در آن را گشود. یک حلقه طلای ساده با تکه الماسی چشمگیر بر روی آن، پدیدار شد؛ بزرگتر از آنچه بت توقع داشت. البته برادر بت قبلا به او گفته بود که دانی حقوق دو ماه خود را خرج انگشتر کرده است ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

آخرین کتاب فهرست این ماه هم همانطور که می‌دانید از سوی یکی از بازدیدکنندگان از وب سایت جیره‌کتاب پیشنهاد شده تا به عنوان یکی از نامزدهای انتخاب به عنوان بهترین کتاب منتشر شده در سال 1394 در نظر گرفته شود. آن نظرخواهی همچنان ادامه دارد و امیدوارم در مهلت در نظر گرفته شده (تا پایان تعطیلات نوروز) تعداد رای‌دهندگان بیشتری انتخاب‌های خود را ثبت کنند تا در نهایت نتیجه این نظرسنجی موجب جلب توجه کتابخوان‌ها به تعدادی از کتاب‌های منتشر شده در سال 1394 گردد.

'پاییز
پاییز فصل آخر سال است
نویسنده: نسیم مرعشی
ناشر: چشمه
سال نشر: 1398 (چاپ 44)
قیمت: 33000 تومان
تعداد صفحات: 189 صفحه
شابک: 978-600-229-482-1
سه زن - لیلا، شبانه و روجا - سه راوی رمان هستند. این سه مشترکات زیادی با هم دارند، هم‌سن‌اند، در یک دانشگاه و رشته تحصیل کرده‌اند، همانجا و در روز اول با هم دوست شده‌اند و شریک و سازنده خاطرات هم هستند. در برشی یک روزه از دو فصل تابستان و پاییز هم زندگی امروز و هم گذشته‌شان را می‌خوانیم. هم با شخصیت‌شان مواجه می‌شویم، هم حس و حالشان را می‌فهمیم و اگر دوستشان بداریم - که اصلاً اتفاق دور از ذهنی نیست - حتماً آرزوی روزهای بهتری را برایشان داریم. شاید دلیلش این باشد که پاره‌هایی از خودمان یا نزدیکانمان را در یکی از این سه نفر می‌بینیم.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"دنبال تو می‌دویدم. روی سرامیک‌های سرد و سفید سالن. در آن سکوت ترسناک هزارساله. هن‌وهن نفس‌هایم با هر گام بلندتر در گوشم تکرار می‌شد و گلویم را تلخ می‌کرد. بخش پروازهای خارجی آن‌طرف بود. امام نه، مهرآباد بود انگار. و سالن پروزاش هی دورتر می‌شد. رسیدم به گیت. پشتت به من بود، اما شناختمت. کت نیلی‌ات تن‌ات بود و چمدان‌به‌دست، منتظر و آرام ایستاده بودی. روشنی سالن به سفیدی می‌زد. فقط نور می‌دیدم و تو را. لکه‌ای نیلی روی سفیدی مطلق. صدایت زدم. راه افتادی و دور شدی. سر می‌خوردی روی سرامیک‌های سلن. دویدم. دستم را دراز کردم و دستت را گرفتم. برگشتی. دستت توی دستم ماند و هواپیما پرید.

روی لبه‌ی خوابم هنوز. لبه‌ی زجرآور خوابیدن و بیدار ماندن که خمیازه‌ای تمام‌نشدنی را در سلول‌های تنم نگه می‌دارد. چشم‌هایم را سخت باز می‌کنم تا زجر تمام شود. در نیمه‌باز کمد را جلوم می‌بینم و چراغ‌خواب خاموش را …"

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

در این فهرست کتاب‌های زیر معرفی شده‌اند: خاطرات شازده حمام، جلد اول و دوم (محمدحسین پاپلی یزدی)، پاییز فصل آخر سال است (نسیم مرعشی)، کلید - زاده‌ی زندان (جفری آرچر)، غم‌های کوچک (آلیستر مک‌لاود)، بعد از ما: بیابان منجمد (معین منصوری‌فر)، گاردن پارتی (کاترین منسفیلد)، همسر خاموش (ای. اس. ای. هریسون)، کتاب‌فروش خیابان ادوارد براون (محسن پوررمضانی)، من از گردنم بدم میاد و افکار زنانه‌ی دیگر (نورا افرون)، گراف گربه: همیشه از راهی که می‌آید، کسی می‌رود (هادی تقی‌زاده)، ملک‌بهمن: ابن فریدون شاه ختایی (-)، رستم‌نامه (-)، جزیره‌ی ساتن (تام مک‌کارتی)، حفره‌های تاریک لونا (رابرت آنسون هاین لاین)، چگونه ادبیات بخوانیم (تری ایگلتون)، فرهنگ و زندگی روزمره (دیوید اینگلیس)
خواندن 5922 دفعه

4 نظر