پنج شنبه, 28 اسفند 1393 06:28

کتاب‌های بهمن 1393

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

کتاب‌های فهرست بهمن‌ماه باز هم کمی یاجوج و ماجوج از آب درآمده‌اند. دلیل اول احتمالا این بوده که در این ماه من اصلا کتاب زیادی نخریده‌ام (چرا؟) دلیل دوم اینکه در ماه بهمن کتابسرای تندیس عنوان‌های مختلف و متنوع جدیدی منتشر کرده و مطابق معمول که همواره لطف‌اش شامل حال ما می‌شود، یک نسخه از هر کتاب تازه منتشره را در اختیار ما قرار داده تا به جیره‌کتابی‌ها معرفی کنیم. به همین خاطر این فهرست به میزان زیادی در اشغال کتاب‌های تازه‌ی کتابسرای تندیس است.

کم بودن تعداد عناوین کتاب‌های خریداری شده باعث شد که برای رساندن عدد کتاب‌های این فهرست به حد و حدودی آبرومندانه به سراغ "پشته"ی کتاب‌های معرفی نشده امسال بروم و از میان آنها چند تا را انتخاب کنم. کتاب‌های منتشر نشده همان کتاب‌هایی هستند که در طول هر ماه می‌خرم و قرار است در فهرست ماهیانه معرفی شوند، اما به هزار و یک دلیل بی‌ربط و باربط، نام‌شان در فهرست نمی‌آید. بنابراین روی پشته‌ای قرار می‌گیرند تا روزی روزگاری دوباره ستاره بخت و اقبال‌شان بدمد و یادشان بیافتم و جایی در جیره‌کتاب ازشان استفاده کنم. حالا این ماه تعدادی از این کتاب‌ها را هم به مجموعه فهرست اضافه کرده‌ام و ... اما خب، اجازه بدهید اول با کتاب‌هایی که واقعا این ماه خریده‌ام کار را شروع کنیم:

انتشار کتاب‌های مجموعه‌ی "تجربه و هنر زندگی"، خوشبختانه، بصورت منظم و مرتب ادامه دارد. این یعنی استقبال از کتاب‌ها خوب بوده و هر عنوان به اندازه هزار و اندی نسخه‌ای که چاپ شده‌اند، خریدار داشته‌اند (توجه داشته باشید که این روزها تیراژ 1500 و 1700 نسخه بسیار "افتخارآفرین" است!)

در رابطه با این سیزدهمین عنوان کتاب از این مجموعه نکته‌ای را اضافه کنم که اگر مثل من اطلاعات زیادی درباره مکتب رواقی ندارید، می‌توانید نگاهی به توضیحات وب‌سایت ویکی‌پدیا درباره این مشی فلسفی بیاندازید. با ذکر این توضیح که نویسنده کتاب مورد بحث ما از نظرات این مکتب فلسفی برای شرح و توصیف مباحث زندگی امروز استفاده کرده و لزوما به تشریح طرز فکر فلسفی پیروان این "مذهب" در دو هزار و اندی سال پیش، نمی‌پردازد.

'فلسفه‌ای
فلسفه‌ای برای زندگی
نویسنده: ویلیام اروین
ترجمه: محمود مقدسی
ناشر: نشر گمان
سال نشر: 1398 (چاپ 9)
قیمت: 50000 تومان
تعداد صفحات: 377 صفحه
شابک: 978-600-7289-07-5
خیلی از ما اصلا نمی‌دانیم هدف اصلی زندگی‌مان چیست. شاید بدانیم در هر دقیقه از زندگی یا هر دهه از عمرمان چه می‌خواهیم، اما هرگز درنگی نکرده‌ایم تا به هدف اصلی زندگی‌مان بیندیشیم. بدون "فلسفه‌ای برای زندگی" ممکن است بد زندگی کنیم. یعنی با وجود تمام سرگرمی‌های لذت‌بخشی که داریم ممکن است در آخر کار، زندگی را با تلخکامی به پایان ببریم و وقتی در بستر مرگ افتاده‌ایم ببینیم تنها فرصتمان برای زندگی را از دست داده‌ایم. ویلیام اروین با کاوش در فلسفه رواقیون باستان و با استفاده از تجربه‌های شخصی‌اش در مسیر رواقی زیستن، نشان می‌دهد چطور بینش‌ها و توصیه‌های عملی رواقیون می‌تواند به ما، آدم‌های دنیای امروز، کمک کند بهتر زندگی کنیم. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
مقدمه کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"از زندگی چه می‌خواهید؟ ممکن است بگویید همسری مهربان، کاری خوب و خانه‌ای زیبا. اما اینها صرفا چیزهایی است که شما "در" زندگی می‌خواهید. وقتی می‌پرسم از زندگی چه می‌خواهید، منظورم کلی‌ترین معنای ممکن این پرسش است. سوالم مربوط به هدف‌هایی نیست که هر روز در آغاز فعالیت‌های روزانه در سر دارید. پرسشم مربوط به هدف اصلی شما در زندگی است. به عبارت دیگر، سوالم این است: در میان چیزهایی که درجستجویشان هستید، کدام‌یک برای شما از همه ارزشمندتر است؟
خیلی‌ها حتی نمی‌دانند هدف اصلی زندگی‌شان چیست. این‌جور آدم‌ها شاید بدانند در هر دقیقه از زندگی یا هر دهه عمرشان چه می‌خواهند. اما هرگز درنگی نکرده‌اند تا به هدف اصلی زندگی‌شان بیندیشند. البته می‌توان فهمید چرا به این مسئله نمی‌اندیشند. فرهنگ ما افراد را به فکر کردن در مورد این چیزها ترغیب نمی‌کند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

و اما دانته! راستش به نظر من اینکه بزرگان هنر و ادب و فرهنگ درک خودشان را از نویسنده‌ها و کتاب‌هایی که دوستشان دارند برای ما که خیلی متخصص و "کارشناس" این موضوع محسوب نمی‌شویم توضیح بدهند، فرصت مغتنمی است. در مورد "دانته"ی خاص اما اینکه اخیرا کتاب "دوزخ" دن براون را خوانده باشی و آشنایی اولیه با او و کمدی الهی‌اش پیدا کرده باشی، احتمالا کنجکاوی را مضاعف هم می‌کند. به هر حالت این و آن با هم جمع شدند و نظرم را به تهیه این کتاب جلب کردند!

'نه
نه مقاله درباره‌ی دانته
نویسنده: خورخه لوئیس بورخس
ترجمه: کاوه سیدحسینی، محمدرضا رادنژاد
ناشر: نیلوفر
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 11000 تومان
تعداد صفحات: 178 صفحه
شابک: 978-964-448-607-4
بورخس گفته و تکرار کرده است که هر خواندنی کتاب را غنی‌تر می‌کند؛ که کتاب‌ها، با زمان و نسل‌های خوانندگان پی‌درپی، حتی می‌توانند تغییر نوع بدهند؛ که شرح هیچ موضوع روزمره‌ای نیست که احتمال تبدیل شدن به یک مرثیه را نداشته باشد ... او نه تنها خود کمدی الهیی، بلکه تفسیرهای بسیاری از آن را خوانده و بازخوانده است. بورخس خواننده لذت‌طلب، مطابق معمول، و خصوصا در مقالاتش که نوعی گرته‌برداری از خوانده‌هایش هستند، به ما یک روش بازبینی خستگی‌ناپذیر دیده‌ها را پیشنهاد می‌کند که ما آن را، از روی تسلیم یا عجله، یک بار برای همیشه قبول کرده‌ایم ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

حالا که صحبت "دوزخ" دن براون شد اجازه بدهید پرونده کتاب‌های کتابسرای تندیس را همین‌جا باز کنم و یک به یک به معرفی تازه رسیده‌های این ناشر و کتابفروش هم‌محلی بپردازم!

درباره "انتقام فیثاغورث" هرجا که چشم انداختم نوشته بودند که نویسنده تلاش کرده در سبک و سیاق دن براون بنویسد و البته خب هیچگاه به اسم و رسم او نرسیده. حالا اینکه شانس با آقای براون یار بوده یا گیر و گوری در کار آقای سانگالی وجود داشته، چیزی است که باید کتاب اخیر را بخوانیم و خودمان قضاوت کنیم.

'انتقام
انتقام فیثاغورث: رازی از تاریخ ریاضیات
نویسنده: آرتورو سانگالی
ترجمه: حسین شهرابی
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1395 (چاپ 2)
قیمت: 17000 تومان
تعداد صفحات: 286 صفحه
شابک: 978-600-182-139-4
علاقه‌مندان به رازهای تاریخی و البته تاریخ ریاضی از این کتاب که آمیزه‌ای از رمان‌هایی به سبک دن براون (نویسنده‌ی راز داوینچی) و گاهی ریاضیات پیشرفته است بی‌شک لذت خواهند برد. فرقه‌ی "فانوس" که فرقه‌ای نوفیثاغورثی است اعتقاد دارد روح فیثاغورث تناسخ یافته و از این رو به دنبال فردی می‌گردند که تناسخ اوست. از سوی دیگر، یک تاریخ‌دان آکسفوردی به این نتیجه رسیده که برخلاف تمام روایت‌های موثق تاریخی که می‌گویند فیثاغورث هرگز هیچ دست‌نوشته‌ای از خود به جا نگذاشته، گویا این دانشمند ارجمند در اواخر عمرش مطلبی بسیار مهم را مکتوب کرده و به شاگردانش داده مشروط بر این که همواره آن را سری نگه دارند. چه نکته‌ای در این دست‌نوشته‌ی مرموز هست؟ آیا راهنمای یافتن فیثاغورث تناسخ یافته است؟ یا اسرار ریاضیاتی مهمی را فاش می‌کند؟ چه اصراری بر این اندازه مخفی‌کاری هست؟ و آیا پس از بیست و پنج قرن این دست‌نوشته سالم مانده؟ (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود
"مرد که خود را صرفا "آقای اسمیت" معرفی کرده بود پرسید: "اسم بازی پانزده معما به گوش‌تان خورده؟" ژول جواب داد که خیر. مرد ادامه داد: "حدود سال 1870 سم لوید ابداعش کرد؛ یکی از بزرگ‌ترین معمابازهای امریکا بود. در زمانه‌ی خودش خیلی هم بازی محبوبی شد؛ کمابیش مثل یک قرن بعدش و وضعیت مکعب روبیک."
ژول یاد شیفتگی خودش به مکعب روبیک در نوجوانی‌اش افتاد. آن بیست و شش مکعب کوچک با رنگ‌های درخشان‌شان که او مدام می‌چرخاند و به دنبال جوابش می‌گشت که از رخ‌نمایی طفره می‌رفت؛ یعنی آرایش آن مکعب‌ها به شیوه‌ای که هر وجه مکعب بزرگ تنها با یک رنگ از مکعب‌های ریز ساخته شده باشد. یاد این هم افتاد که از خود پرسیده چند آرایش مختلف ممکن است بر روی مکعب روبیک شکل بگیرد. جوآنا، خواهر دوقلویش، اعتقاد داشت که تعدادش نامتناهی است؛ به این هم اعتقاد داشت وقتی آرایش اولیه‌اش را خوب به هم بریزی، امکان ندارد دوباره بشود مکعب را به حالت اولش برگرداند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

در ردگیری نسخه‌های کتاب بعدی در زبان‌های دیگر کمی دچار مشکل شدم. به نظر می‌رسد که قهرمان داستان جدید آقای گاردر در جاهایی "آنا" نام دارد و نه "نورا"! همین هم باعث شد که کمی در پیدا کردن اصل و نسب کتاب دچار سردرگمی بشوم.

از این مساله که بگذریم اما، نفس اینکه کسی مثل یوستین گاردر برای نوجوانان داستانی درباره دغدغه‌های زیست‌محیطی خودش و دیگر "دل‌نگران‌"های عالم نوشته، خواندن کتاب را هیجان‌انگیز می‌کند. اگر بپرسید کتاب نوجوانان را چرا اینجا معرفی می‌کنم باید عرض کنم که "دنیای سوفی" و "دختر پرتغالی" را هم در رده‌بندی‌های معمول به عنوان کتاب‌های نوجوان طبقه‌بندی می‌کنند، ... خب مگر آن‌ها را دوست نداشتید؟!

'دنیای
دنیای نورا
نویسنده: یوستین گاردر
ترجمه: مهوش خرمی‌پور
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 10000 تومان
تعداد صفحات: 197 صفحه
شابک: 978-600-182-131-8
نورا 12 دسامبر 2012، شانزده ساله می‌شود. او به عنوان هدیه سالروز تولدش انگشتری عمه‌اش را هدیه می‌گیرد. نورا دختر نوجوان مطلعی است. او همواره به نسل‌های قبل از خود و تاثیر مخرب انسان‌ها در طول تاریخ بر محیط‌زیست و گونه‌های مختلف جانوری فکر می‌کند. این فکر و خیال‌ها باعث شده تا او گهگاه رویاها و تصاویری ذهنی ببیند که احتمالا نه مربوط به عصر و زمانه او بلکه درباره دوره زمانی دیگری است. برای همین هم والدین نورا نگران او هستند و او را برای مشاوره نزد دکتر روانشناس می‌فرستند.
در دوره زمانی دیگری، دقیقا در تاریخ 12 دسامبر 2084، نووا از خواب برمی‌خیزد. او در اتاق خود ترمینالی در اختیار دارد که همه اطلاعات مورد نیازش را در اختیار قرار می‌دهد. او می‌تواند تصویر کره زمین را در هر دوره زمانی که دلش بخواهد در ترمینال ببیند. ترمینال همچنین می‌تواند اطلاعاتی درباره وضعیت سیاره پس از رخ دادن پدیده "گرم شدن زمین" در چند دهه قبل، در اختیار او قرار بدهد.
نووا با توجه به اطلاعاتی که در اختیارش قرار می‌گیرد، از بی‌فکری و بی‌مبالاتی انسان‌های نسل قبل که نتوانستند به موقع از تخریب کره زمین و صدمه‌های مختلف به محیط‌زیست این سیاره جلوگیری کنند، عصبانی است. در حالی که نووا به این مسائل فکر می‌کند درب اتاقش باز می‌شود و مادربزرگ پیرش نورا وارد اتاق می‌شود. نورا انگشتری به انگشت دارد. انگشتری که ویژگی‌هایی سحرآمیز دارد ...
داستان کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"از وقتی نورا به یاد داشت شب‌های کریسمس را همراه خانواده‌اش در کلبه‌ی کوهستانی گذرانده بودند. آن‌ها همیشه از روستا با سورتمه به بالای کوه می‌رفتند. مردم روستا برای جشن سال نو اسب‌ها را قشو کرده و تزئین‌شان می‌کردند، به سورتمه‌ها نیز مشعل‌های روشن می‌بستند تا در تاریکی شب نورافشانی کنند. در بعضی از سال‌های پربرف پشت تراکتورها غلتک می‌بستند تا اسب‌ها در برف‌های سبک و پانخورده قدم نگذارند. از دیرباز در میان مردم رسم بود که شب‌های کریسمس به‌جای اسکی یا تراکتور با سورتمه بالای کوه بروند. کریسمس به خودی خود روز سحرانگیزی بود که سورتمه‌سواری نیز آن را به یک افسانه‌ی واقعی تبدیل می‌کرد.
در روزهای کریسمس نظم و آداب معمول میان بچه‌ها و بزرگسالان به هم می‌ریخت و تنها همین روز در همه‌ی سال بود که عادت‌های متداول خانوادگی نادیده گرفته می‌شد. شب سال کهنه با همه‌ی خوبی‌ها و بدی‌هایش عصازنان بیرون می‌رفت و انسان‌ها قدم در یک مرز نامرئی می‌گذاشتند و با سپاس از سال کهنه وارد سال نو پر از خوشبختی می‌شدند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

به قرار اطلاع استقبال از کتاب‌های اول و دوم سری "جک ریچر" خوب بوده و به همین خاطر دوستان کتابسرای تندیس تصمیم دارند عنوان‌های بیشتری از این مجموعه را روانه بازار کنند. من هم تصمیم گرفته‌ام در تعطیلات نوروز خواندن "قتلگاه" (اولین کتاب سری جک ریچر) را شروع کنم (اگر بدانید با خودم قرار گذاشته‌ام چند تا کتاب توی این تعطیلات بخوانم؟!؟!) خلاصه اگر کتاب را خواندم حتما خبرتان می‌کنم که چطور بود!

'قلاب
قلاب (از سری کتاب‌های جک ریچر)
نویسنده: لی چایلد
ترجمه: محمدعباس آبادی
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1397 (چاپ 2)
قیمت: 46500 تومان
تعداد صفحات: 551 صفحه
شابک: 978-600-182-135-6
جک ریچر در یکی از جزایر فلوریدا بی‌سر و صدا در حال گذران زندگی است که سر و کله‌ی مردی غریبه برای یافتن او پیدا می‌شود. مرد سوالات زیادی دارد اما ساعاتی بعد از ملاقات با جک به طرز مشکوکی می‌میرد. جک ریچر برای سر در آوردن از چند و چون ماجرا آستین بالا می‌زند و به سمت نیویورک به راه می‌افتد تا در آنجا افرادی که مرد غریبه را به دنبال او فرستاده‌اند پیدا کند …
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"جک ریچر دید که یارو از در وارد شد. در واقع، دری وجود نداشت. یارو فقط از قسمت دیوار جلویی که وجود نداشت وارد شد. در بار یکراست به روی پیاده‌رو باز می‌شد. میز و صندلی‌هایی در بیرون، زیر یک درخت موی قدیمی خشکیده که یک‌جور سایه‌ی طبیعی می‌انداخت چیده شده بود. یک سالن داخلی-خارجی بود که از میان دیواری که وجود نداشت، می‌گذشت. ریچر حدس می‌زد که یک‌جور نرده‌ی آهنی برای قفل کردن در بار موقع تعطیل کردن باشد. البته اگر تعطیل می‌شد. مطمئنا ریچر هیچ‌وقت ندیده بود که بار تعطیل کند. او تقریبا در اضافه‌کاری افراط می‌کرد.
یارو در یک متری داخل سالن تاریک ایستاد و صبر کرد، پلک زد تا چشمانش بعد از آن سفیدی داغ خورشید کی وست به تاریکی عادت کند. ماه ژوئن، ساعت چهار بعدازظهر در جنوبی‌ترین قسمت ایالات متحده بود ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی هم از آن کتاب‌هایی است که دلم می‌خواهد خیلی زود خواندن آن را شروع کنم. اما خودمان را گول نزنیم، مطمئنا توی تعطیلات عید به خواندن این یکی نخواهم رسید. می‌ماند برای زمانی در سال جدید پیش رو.

'افسوس
افسوس نمی‌خوریم: زندگی مردم عادی در کره‌ی شمالی
نویسنده: باربارا دمیک
ترجمه: حسین شهرابی، مینا جوشقانی
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1396 (چاپ 2)
قیمت: 30000 تومان
تعداد صفحات: 414 صفحه
شابک: 978-600-182-134-9
همه‌ی ما چیزهای بسیاری از دولت کره‌ی شمالی شنیده‌ایم و شنیده‌ایم چه تنگناها و فشارهای باورنکردنی و احمقانه‌ای برای مردمش می‌سازد. اما از خود مردم، از زندگی عادی مردم در این دیکتاتوری "مزرعه‌ی حیوانات"گونه کمتر چیزی می‌دانیم. مردم کرده‌ی شمالی چه‌طور عاشق می‌شوند؟ کمبودهای غذایی و قحطی‌ها را چگونه تاب می‌آورند؟ چه فیلم‌هایی می‌بینند؟ این کتاب می‌کوشد از طریق روایت زندگی پنج نفر انسان عادی که از کره‌ی شمالی گریخته‌اند، تصویری دیگر، اما بسیار غریب، از این کشور به دست بدهد. نویسنده می‌گوید: "در عکس‌ها و تلویزیون، مردم کره‌ی شمالی مردمی ماشینی به نظر می‌رسند که همیشه در حال رژه رفتن با یونیفرم یا اجرای حرکات گروهی ژیمناستیک برای اعلام وفاداری به پیشوای کره‌ی شمالی‌اند. با نگاهی دقیق به تصاویری از این دست، سعی دارم از واقعیت ورای آن چهره‌های تهی خبر دهم." (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"اگر به عکس‌های ماهواره‌ای از شب‌های خاور دور نگاه کنید، لکه‌ای می‌بینید که مرموزانه در تاریکی غنوده. این منطقه‌ی تاریک جمهوری دموکراتیک خلق کره است.
کنار این لکه‌ی سیاه اسرارآمیز، کره‌ی جنوبی و ژاپن و حالا هم چین، به سبب رونق اقتصادی‌شان، به زیبایی می‌درخشند. حتا از کیلومترها بالاتر نور بیلبوردها و چراغ ماشین‌ها و خیابان‌ها و نئون رستوران‌های زنجیره‌ای همچون نقطه‌هایی درخشان دیده می‌شوند که نشان‌دهنده‌ زندگی روزمره‌ی مصرف‌کنندگان قرن بیست و یکمی انرژی است. در میان همه‌ی این‌ها، تقریبا سیاهی وسیعی است به بزرگی انگلستان. گیج‌کننده است که چه‌طور کشوری با 23 میلیون جمعیت به تاریکی اقیانوس‌ها در شب است. به زبان ساده، انگار کره‌ی شمالی تهی است.
کره‌ی شمالی در اوایل دهه‌ی 90 در تاریکی فرو رفت. با سقوط اتحاد جماهیر شوروی که متحد کمونیست قدیمی خود را با سوخت نفتی ارزان سرپا نگه داشته بود، اقتصاد سست‌بنیاد کره‌ی شمالی نیز در سراشیبی سقوط افتاد. نیروگاه‌ها به خرابه بدل شد. برق قطع شد. مردم گرسنه از تیرهای برق بالا رفتند تا سیم‌های مسی را با غذا معاوضه کنند. این روزها با غروب خورشید همه جا در پرده‌ی ظلمت فرو می‌رود و شب خانه‌های قوزکرده‌ی کوچک را می‌بلعد. روستاها در فلق شامگاهی کاملا محو می‌شوند. حتا ممکن است شب‌ها در بعضی از خیابان‌های پیونگ یانگ، پایتخت ویترین‌وار کره‌ی شمالی، قدم بزنی؛ اما ساختمان‌های دوسوی خیابان در تاریکی به چشم نیایند ..."

چاپ کتاب تمام شده!

اینهم آخرین کتاب از کتابسرای تندیس در این فهرست. مجموعه داستانی به قلم ایزاک آسیموف. از خودم تعجب می‌کنم که در آوردن کتاب‌ها به ترتیب توجه و علاقه‌ام نسبت به آنها، چطور دلم رضایت داده که اسم آسیموف را در آخر صف بیاورم! اما خب دست خودم نیست، اگر به من باشد خواندن کتاب‌های تندیس را درست به همین ترتیبی که برایتان آورده‌ام شروع خواهم کرد (منظور اینکه آن کتاب‌های قبلی هم خوب هیجان‌انگیز هستند!)

'آخرین
آخرین جواب
نویسنده: آیزاک آسیموف
ترجمه: الهام حق‌پرست
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1398 (چاپ 3)
قیمت: 40000 تومان
تعداد صفحات: 295 صفحه
شابک: 978-600-182-136-3
کتاب شامل 14 داستان کوتاه گردآوری شده از مجموعه داستان‌های مختلف آسیموف است که هریک جذابیت خاص خود را دارد.
داستان "رویا چیزی شخصی است" با این جملات آغاز می‌شود:
"جس ویل از پشت میزش نگاه کرد. در طول سال‌هایی که شرکت دریمز شهرت جهانی یافته بود، بدن نحیف و پیر، بینی بلند و باریک، چشمان گود و خرمن موهای سپیدش، تبدیل به علامتی تجاری شده بود.
گفت: "جو، پسره اینجاست؟"
جو دالی کوتاه‌قد و چاق بود. سیگاری که روی لب پایینش بود را برداشت و گفت: "با خانواده‌اش اومده. همه‌شون ترسیدن."
ویل به ساعتش نگاه کرد: "مطمئنی اشتباه نگرفتی، جو؟ زیاد وقت ندارم. ساعت دو با مامور دولت قرار ملاقات دارم."
دالی با چهره‌ای مشتاق و لب‌هایی که از هیجان می‌لرزید، گفت: "مطمئنم، آقای ویل. همون‌طور که گفتم وقتی توی حیاط مدرسه بسکتبال بازی می‌کرد، دیدمش. باید اون بچه رو می‌دیدید، عجیب بود. وقتی توپ به دستش می‌رسید همه‌ی تیمش جا می‌موند. خیلی سریع بود و دقیقا به همین دلیل همه‌ی خصوصیات یه ستاره رو داشت. منظورم رو می‌فهمید؟ این ویژگی‌هاش خیلی واضح بود ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی هم باید احتمالا معرف حضورتان باشد. داستانی که فیلمی با همین نام از روی آن ساخته شد و سال گذشته (2013) تعدادی از جوایز معروف سینمایی آنور آب را به خود اختصاص داد.

'دوازده
دوازده سال بردگی
نویسنده: سالومون نورثاب
ترجمه: محمدباقر اسمعیل‌پور، فرناز گنجی
ناشر: جامی
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 12500 تومان
تعداد صفحات: 287 صفحه
شابک: 978-600-176-108-9
سالومون نورثاپ سیاهپوستی آزاد است که با همسر و فرزندانش در نزدیکی نیویورک زندگی و با نواختن ویولن امرارمعاش می‌کند. دو سفیدپوست طماع او را اغفال، از خانه‌اش دور کرده و می‌ربایند، سپس او را بیهوش کرده و به عنوان برده می‌فروشند. او وقتی به هوش می‌آید، خود را در غل و زنجیر می‌بیند …
کتاب دوازده سال بردگی داستانی درباره‌ی انسانیت و آزادی است. داستان زندگی مردی است که در جستجوی یافتن راهی برای دوستی و صلح در دنیایی هرج و مرج‌زده گام برمی‌دارد. این ماجرا، تنها سرگذشت یک نفر نیست، بلکه تراژدی میلیون‌ها انسانی است که روحشان سرکوب شده و آزار دیده‌اند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"از آن‌جا که من آزاد به‌دنیا آمدم، و بیش از سی سال از نعمت آزادی در ایالت‌های آزاد بهره‌مند بودم، و بعد دزدیده شدم و به عنوان برده فروخته شدم، تا این‌که خوشبختانه بعد از دوازده سال در ماه ژانویه سال 1853 آزادیم را دوباره به‌دست آوردم، به نظر می‌رسد زندگی من و رویدادهای آن برای عموم جالب باشد.
از وقتی که آزاد شده‌ام، متوجه علاقه‌ی رو به گسترش ساکنان ایالت شمالی به مساله‌ی بردگی شده‌ام. داستان‌هایی درباره جنبه خوشایند و ناخوشایند بردگی نوشته شده‌اند که به شکل غیرمنتظره‌ای رواج پیدا کرده‌اند، و تا جایی که فهمیدم، به شدت مورد نقد و بررسی قرار گرفته‌اند.
من فقط می‌توانم بردگی را همان‌طور که خودم مشاهده کردم، آن را بر مبنای تجربیاتم، توضیح دهم. هدف من، بیان صریح و صادقانه حقیقت است، یعنی شرح زندگیم بدون اغراق. نتیجه‌گیری را به عهده‌ی مخاطبان می‌گذارم، حتی اگر داستان‌هایی که درباره‌ی بردگی گفته شده‌اند از خطاهایی بی‌رحمانه‌تر یا محدودیت‌هایی شدیدتر بگویند. تا جایی که می‌دانم، اجدادم در رود آیلند برده بودند ..."

چاپ کتاب تمام شده!

این یکی هم داستانی است که از قرار در میان آلمانی‌زبان‌ها بسیار پرفروش و پرطرفدار بوده. نکته آنکه اگر فیلم Memento را دیده باشید، این داستان هم همانند آن فیلم از آخر به اول روایت می‌شود!

'کلکسیونر
کلکسیونر چشم
نویسنده: سباستین فیتسک
ترجمه: زهره صبوحی زرافشان
ناشر: شورآفرین
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 25000 تومان
تعداد صفحات: 422 صفحه
شابک: 978-600-6955-05-6
روش کار "کلکسیونر چشم" هر بار یکجور است. جسد زنی پیدا می‌شود که به مچ دست او کورنومتری در حال شمارش بسته شده. هر بار پسربچه‌ای ناپدید شده و پدر بچه تنها تا پایان وقتی که کورنومتر نمایش می‌دهد فرصت دارد که پسر خود را بیابد و او را از مرگ نجات دهد. اگر پدر موفق نشود، "کلکسیونر چشم" چشم چپ پسر را به عنوان یادگار برمی‌دارد.
تاکنون جسد سه زن پیدا شده و "کلکسیونر چشم" سه پسربچه را به قتل رسانده. هر بار هم الکساندر زورباخ خبرنگار روزنامه‌ای که قبلا پلیس بوده، درباره قتل‌ها گزارش نوشته است. اما در نوبت بعد صحنه جنایت با دفعات قبل تفاوت می‌کند. اینبار در کنار جسد زن کیف پول زورباخ پیدا می‌شود و به همین خاطر ظن پلیس به او جلب می‌شود که شاید "کلکسیونر چشم" او باشد. حالا زورباخ تنها چهل و پنج ساعت فرصت دارد تا زندگی یک پسربچه بیگناه را نجات دهد و او را از دست "کلکسیونر چشم" خلاص کند.
داستان از فصل آخر به فصل اول روایت می‌شود. جملات زیر، در ابتدای کتاب، ذیل "فصل آخر. پایان" آمده‌اند:
" "لالایی کوچولو من، لالایی
بابا رفته سفر زود برمی‌گرده."
از هدفونی که توی گوش چپم بود فریاد زدند: "تمامش کن دیگر!"
"کوچولو عزیزم زود لالا کن
یه دنیا رویای شیرین در انتظاره."
"همین حالا خواندن این شعر لعنتی را تمام کن!"
از طریق میکروفون بی‌سیم خیلی کوچکی که دقایقی قبل توسط مسئول بی‌سیم گروه عملیات ویژه در پیراهنم کار گذاشته بودند و حالا از طریق آن با آن‌ها در ارتباط بودم، جواب دادم:
"بله، بله، واضح است، من می‌دانم الان باید چی کار کنم."
"اگر یک‌بار دیگر تو گوش من داد بزنید این گوشی لعنتی را بیرون می‌کشم. فهمیدید؟"
در حالی که با سرعت صد کیلومتر رانندگی می‌کردم به اواسط پل رسیدم. در این میان بزرگراه شهر که فاصله‌اش با ما یازده متر بود از هر دو طرف بسته شده بود. بیشتر به خاطر حافظت از راننده‌ها، برای وقتی که می‌خواستیم زن روان‌پریش را با مشان استیشن از آن‌جا دور کنیم ..."

چاپ کتاب تمام شده!

حالا که همینجور داریم به بذل و بخشش‌های ادبیات و سینما به همدیگر می‌پردازیم اجازه بدهید دو ترجمه اخیر آقای فرنوش را هم همین‌جا بیاورم. از این مترجم پیشتر سه کتاب دیگر حضورتان معرفی کرده بودیم. دو کتاب جدید یکی فیلمنامه و دیگری نمایشنامه است که هر دو به لطف خود مترجم به دستمان رسیده است.

'برخورد
برخورد
نویسنده: پل هاگیس
ترجمه: فرهاد فرنوش
ناشر: اشجع
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 7000 تومان
تعداد صفحات: 113 صفحه
شابک: 978-964-2613-66-3
کتاب متن فیلمنامه فیلم معروف "برخورد" (Crash) است که برنده اسکار بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه غیراقتباسی در سال 2006 بوده است.
داستان فیلمنامه درباره مسایل تبعیض نژادی و تنش‌های اجتماعی میان نژادهای مختلف در لس‌آنجلس است. فیلمنامه حول شخصیت‌های متعددی می‌چرخد که داستان زندگی‌شان در طول دو روز در شهر لس‌آنجلس بصورت موازی روایت می‌شود. این داستان‌ها/شخصیت‌های موازی در مقاطعی با یکدیگر برخورد می‌کنند و موقعیت‌های تنش‌آمیز فیلم را بوجود می‌آورند.

چاپ کتاب تمام شده!

'بذار
بذار هوا تاریک بشه
نویسنده: فردریک نات
ترجمه: فرهاد فرنوش
ناشر: اشجع
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 6000 تومان
تعداد صفحات: 88 صفحه
شابک: 978-964-2613-84-7
کتاب متن نمایشنامه‌ای است که در سال 1966 نوشته شده و بر روی صحنه رفته است. موفقیت نمایش باعث شد که پس از یکسال فیلمی از روی آن به کارگردانی ترنس یانگ و با بازی ادری هیپورن نیز تهیه و اکران شود.
در این نمایش سوزی هنریکس (ادری هیپورن) زن نابینایی است که شوهرش ندانسته عروسکی را که حاوی مقداری موادمخدر است با خود از کانادا به آمریکا آورده است. تبهکارانی به دنبال عروسک و مواد جاسازی شده در داخل آن هستند و تصور می‌کنند که این اسباب‌بازی نزد زن نابینا است. بنابراین به روش‌های مختلف تلاش می‌کنند به او نزدیک شده و عروسک را از دست او خارج کنند ...

چاپ کتاب تمام شده!

من فکر می‌کردم این رسم انتشار "گفت‌وگو" با بزرگان بصورت کتاب، مال ما ایرانی‌هاست که می‌گویند مردمی بیشتر شفاهی هستیم و صحبت کردن برایمان راحت‌تر از نوشتن (منظور "فکر کردن و نوشتن") است! اما انگار اشتباه می‌کردم. کتاب بعدی یکی از نمونه‌های نقض این ادعا است.

'بوی
بوی درخت گویاو، گفت و گو با گابریل گارسیا مارکز
نویسنده: پلینیو مندوزا (مصاحبه‌گر)
ترجمه: لیلی گلستان
ناشر: مرکز
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 9500 تومان
تعداد صفحات: 161 صفحه
شابک: 978-964-213-248-5
کتاب متن گفت و گویی بلند است با گابریل گارسیا مارکز که در سال 1982 انجام شده. در لابلای فصل‌های مصاحبه روایت‌هایی هم از دوره‌های مختلف زندگی مارکز آمده است.
متن اصلی کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"در خاطرش، قطار زردرنگ و کهنه و غرق در دودی باقی‌ست که آهسته می‌گذشت، و هر روز صبح ساعت یازده، پس از گذر از کشتزارهای پهناور موز، وارد می‌شد. در تمام طول جاده، ارابه‌های پر از موزهای سبز را، گاوها بر جاده‌های پر گردوغبار به دنبال می‌کشیدند. هوا شرجی بود. وقتی قطار در روستا می‌ایستاد، هوا بسیار گرم بود و زن‌هایی که روی سکوی ایستگاه منتظر بودند، با چترهای رنگارنگ خودشان را از آفتاب محفوظ می‌داشتند. در کوپه‌های درجه‌ی یک، صندلی‌های حصیری و در درجه‌ی سه که محل کارگرهای روزمرد بود، نیمکت‌های چوبی قرار داشت. بعضی روزها، قطار، واگنی تهویه‌دار با پنجره‌های آبی را به دنبال می‌کشید که مخصوص کارمندان عالی‌رتبه‌ی شرکت موز بود. مردهایی که از آن پیاده‌ می‌شدند، نه رنگ قهوه‌ای و نه حالت خواب‌آلوده‌ی مردم معمولی خیابان‌های روستا را داشتند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی را به درخواست یکی از مشترکین نوجوان‌مان تهیه کردیم و نسخه‌ای را هم برای قرار دادن در فهرست کتاب‌های ترجمه شده توسط "ذبیح‌الله منصوری" برای خودمان سفارش دادیم. دوست نوجوان هنوز خبر نداده که نظرش درباره کتاب چیست اما همانطور که می‌دانید ما "کتابفروش‌ها" معتقدیم که هر اهل کتابی بالاخره در دوره‌ای از زندگی خود یکی از ترجمه‌های آقای منصوری را برای خواندن به دست می‌گیرد.

'ملکه
ملکه ویکتوریا
نویسنده: الیزابت لانگفورد
ترجمه: ذبیح‌الله منصوری
ناشر: زرین
سال نشر: 1387 (چاپ 17)
قیمت: 140000 تومان
تعداد صفحات: 834 صفحه
شابک: 978-964-8155-19-8
کتاب درباره زندگی دوشیزه‌ای به نام "ویکتوریا" است که دست تقدیر او را به فرمانروایی انگلستان رسانید و او به عنوان ملکه کشور انگلستان و کشورهای متحد آن و سرزمینهای ماورای بحار - یعنی قلمرویی که در قرن نوزدهم و چند دهه از نیمه قرن حاضر، آفتاب در آن غروب نمی‌کرد - مدت شصت و چهار سال به فرمانروایی پرداخت. اگرچه این سالهای دراز، برای ملل تحت سلطه بریتانیای کبیر - یعنی بزرگترین دولت استعمارگر قرون اخیر - سالهای روشنی بشمار نمی‌رود، اما برای انگلیسی‌ها - با ویژگی‌های خود - عصر درخشانی محسوب می‌شود.
... این کتاب در سال 1347 خورشیدی توسط آقای ذبیح‌الله منصوری ترجمه و اقتباس شده و نخستین بار در سال 1364 به صورت کتاب منتشر شده است ... (برگرفته از مقدمه ناشر کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"روز بیست و چهارم ماه ژوئن سال 1819 میلادی با این که تابستان آغاز شده بود یک مه انبوه فضای لندن و قسمتی از شهرهای جنوب انگلستان را پوشانید و در خیابان‌های لندن عبور وسائل نقلیه متوقف گردید چون رانندگان با این که برای اطلاع دادن بیکدیگر بانگ برمیاوردند باز نمی‌توانستند از تصادم احتراز کنند و بهتر دیدند که کالسکه‌های کرایه و ارابه‌ها را متوقف نمایند.
در همان روز، شاهزاده‌گان و شاهزاده خانم‌های انگلیسی و رجال انگلستان ساعت یازده بامداد میباید بیکی از کاخ‌های لندن که دارای نمازخانه هم بود بروند تا این که در مراسم تعمید یک شاهزاده خانم نوزاد دوک دو (کنت) که او هم از شاهزادگان انگلیسی بود حضور بهم رسانند.
دو نفر از کسانی که آن روز باید در آن کاخ حضور بهم برسانند از برجسته‌ترین رجال انگلستان بشمار میآمدند و یکی از آنها (جورج چهارم) ملقب به (وسواسی) نایب‌السلطنه انگلستان بود و دیگری اسقف کلیسای انگلستان که در آن روز معمد محسوب می‌شد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

حالا می‌رسیم به کتاب‌های جامانده‌ی سال 1393 که حال و وضعیت‌شان را در صدر این فهرست برایتان توضیح دادم.

کتاب بعدی را به همراه دو کتاب دیگر از نویسنده در هنگام برگزاری جام‌جهانی 2014 (امسال) خریدم. آن دو کتاب را در فهرست تیرماه آوردم، اما این یکی را کنار گذاشتم و آن زمان نام و نشانش را در فهرست نیاوردم. شاید به نظرم رسیده بود که روایت فوتبال نحیف کشورمان در هنگامی که همه چشم‌ها به دوربین‌های جهانی دوخته شده، آنقدر که باید و شاید "هیجان‌انگیز" نیست و توجه برنمی‌انگیزد. امروز اما که دوباره کتاب را ورق می‌زدم، به نظرم آمد اتفاقا این روایت احتمالا باید جالب‌تر از ماجرای فراز و فرودهای فوتبال در اروپا یا آمریکای جنوبی باشد. یاد عباراتی که پشت جلد یکی از کتاب‌های این ماه خوانده بودم افتادم: "کتاب‌ها با تغییر زمان تغییر نوع می‌دهند!"

'پسری
پسری روی سکوها
نویسنده: حمیدرضا صدر
ناشر: چشمه
سال نشر: 1397 (چاپ 4)
قیمت: 60000 تومان
تعداد صفحات: 490 صفحه
شابک: 978-600-6846-27-9
پسری روی سکوها جزئیات گفته و نگفته‌ی بیش از چهار دهه فوتبال ایران است. بازتابنده‌ی تاریخ و سیاست همان سال‌ها. آمیخته با درددل‌های خصوصی. بی‌پروا.
وقایع‌نگاری‌یی است به روایت حمیدرضا صدر به عنوان یک شیفته فوتبال و ناظری بی‌تاب که از زدن نیش به خودش پروایی نداشته. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
متن اصلی کتاب با شرح بازی ایران و عراق در سال 1342 اینگونه آغاز می‌شود:
"نمی‌دانی موج متوسط چیست. اطلاعی از ماهیت موج کوتاه نداری. نمی‌دانی هرتز و سیگنال چیستند، نمی‌دانی مدولاسیون و فرکانس چه مفهومی دارند، با این وصف نخستین عنصر حیرت‌انگیزی که کشف کرده‌ای همین جعبه‌ی کوچولو بوده است: رادیو. آمیزه‌ی سیم و پیچ، فلز و کائوچو، لاستیک و چوب. جعبه‌ای که تا مدت‌ها تصور می‌کنی آدم‌کوچولوهایی درونش زندگی می‌کنند. در آن پرسه می‌زنند. می‌خورند. می‌خوابند. حرف می‌زنند. عشق می‌ورزند. می‌دوند. می‌جنگند. ساز می‌نوازند و آواز می‌خوانند. فکر می‌کنی در این جعبه‌ی کوچولو دنیایی بزرگ‌تر از دنیای اطرافت بر پا شده. دنیایی که فقط صدای آدم‌هایش را می‌شنوید. دنیایی صوتی و بس شورانگیز. خیلی بعدها جزئیات توضیحات پدرت درباره "صدا" و "صوت" را می‌فهمی. این‌که صدا یکی از انواع انرژی است. این که واژه‌ی "صدا" معرب "سدا"ی پارسی است. این‌که پشت آن قاب آدم‌هایی پرسه نمی‌زنند.
یکی از تفاوت‌های نسل شما با نسل بعد در مراوده با همین جعبه‌ی کوچولو نهفته. با همین رادیو. عنصری که برای شما شگفت‌آور است و برای بعدی‌ها در حاشیه قرار می‌گیرد. برای شما کشفی از زندگی است و برای آن‌ها بی‌اهمیت. شما فرمان "ساکت شو" را در هر خانه‌ای در اشاره به رادیو روشن‌شده می‌شنوید. اشاره‌ها را می‌بینید. انگشت بر لب گذاشتن‌ها به علامت سکوت را. هشدار "هیس" را ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

"شاه بی‌شین" را مدتها قبل، فکر می‌کنم در سال 1390، در یکی از فهرست‌هایمان آورده بودم. امسال اما یکی از مشترکین مقیم خارج از کشور هر دو کتاب آقای مزینانی را سفارش دادند. بنابراین دوباره هم چند نسخه‌ای "شاه بی‌شین" تهیه کردیم و هم دو نسخه "آه با شین" که کتاب جدیدالانتشار نویسنده به حساب می‌آمد. با سکه‌ای "شاهی" چسبیده بر روی جلدش که توجه آدم را بلافاصله به خود جلب می‌کرد (البته بخاطر "مشکلات گمرکی" مجبور شدیم سکه را از روی جلد نسخه‌ای که به خارج از کشور ارسال کردیم، بکنیم!)

دردسر پیدا کردن خلاصه‌ای از داستان کتاب اما باعث شد که در زمان خریدش آن را در فهرست ماه خودش نیاورم و کتاب را کنار بگذارم، "برای بعد". حالا اما بعد از گذشت چند ماه، دوباره که جستجو کردم سرنخ‌هایی پیدا شد تا بتوانم چند خط درباره داستانش برایتان بنویسم. بی‌خود نیست که می‌گویند "زمان حلال بسیاری از مشکلات است!"

'آه
آه با شین
نویسنده: محمدکاظم مزینانی
ناشر: سوره مهر
سال نشر: 1394 (چاپ 3)
قیمت: 40000 تومان
تعداد صفحات: 355 صفحه
شابک: 978-600-175-696-7
کتاب داستان یکی از نوادگان قاجار را روایت می‌کند که در زمان حال هفتاد و اندی سال دارد و در بستر مرگ است. داستان اما با پرش به زمان‌های مختلف، دوره‌های زندگی این "ته‌تغاری" قاجار را برای خواننده بازگو می‌کند. او در جوانی مبارزی چپ‌گرا بوده و به همین خاطر در زمان شاه به زندان افتاده و در گذر از تجربه‌ی زندان و شکنجه و مواجهه با پیروزی انقلاب، به غیرواقعی بودن باورها و اعتقادات سازمانی خود پی می‌برد.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"تا به آزمایشگاه قدم می‌گذاری بوی عجیبی به دماغت می‌خورد؛ طعم غده و غم. و دختری با چشم‌های جعلی از پشت لنزهای آبی نگاهت می‌کند. جوری آدامس می‌جود که انگار دارد به زندگی دهن‌کجی می‌کند.
مثل میشی گریخته از قصاب‌خانه، می‌ایستی جلوی میز و سلام می‌کنی. جوابی نمی‌شنوی. شکافی بنفش در صورت دختر دهان باز می‌کند و صدایی از پشت یک ردیف دندان سیم‌کشی‌شده به گوشت می‌رسد.
- بفرمایید!
کاغذ را به طرفش می‌گیری. بی‌حوصله نگاهی می‌اندازد و می‌گوید: "باید صبر کنی. آزمایش هنوز آماده نیست." و با ناخن سیاه و ستاره‌دارش به ته سالن اشاره می‌کند.
- بشین تا صدات بزنم.
سر برمی‌گردانی و تازه متوجه بقیه می‌شوی. زن و مرد، با چهره‌های رنگ‌پریده، زیر نور بی‌رحم مهتابی‌ها، نشسته‌اند روی صندلی‌های پلاستیکی و منتظر دریافت جدی‌ترین جواب همه عمرشان هستند؛ خلاصه و مفید و در نهایت ایجاز، تا تکلیفشان را با این راز مقدر روشن کنند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی را ماه‌ها پیش برای منظور دیگری خریده بودم، و فکر نمی‌کردم بخواهم آن را برای جیره‌کتابی‌ها معرفی کنم. اما گفتم که، این ماه مقداری قافیه کم آورده‌ام!

در توجیه اینکه جایگاه چنین کتابی اینجا چه می‌تواند باشد و جیره‌کتابی‌ها، مهندس و غیرمهندس، چطور ممکن است علاقمند به مطالعه این موضوع باشند (!!!) با خودم استدلال کردم که: بسیاری از دردسرهای زندگی امروزمان احتمالا روزی با بی‌توجهی اخلاقی یک "مهندس" شروع شده. اینکه از او خواسته‌اند مشکل کمبود مایعی را که در باک اتومبیل می‌ریزند حل کند و او بدون توجه به پیامدهایش، مایع جایگزینی روی پیشخوان گذاشته که مصرف‌اش نفس میلیون‌ها نفر را به شماره می‌اندازد. یا اینکه از او خواسته‌اند تا فکری برای "هدر نرفتن" آب‌های جاری سطحی کند و او هم بدون فکر کردن به عواقبش، مخزن‌هایی ساخته که حالا مشخص شده تعادل زیست‌محیطی منطقه‌ی پهناوری را برهم زده‌اند (آیا در آن زمان از عمق فاجعه خبر داشته‌اند؟)

خلاصه اینکه مهندس باشید یا نه، این روزها این "بایسته‌ها" یقه‌ی همه‌مان را گرفته و احتمالا هرقدر هم جلوتر برویم عدم توجه‌مان به این مقوله عواقب جدی‌تری در پی خواهد داشت. بنابراین شاید بد نباشد برای منطقی کردن "دل‌واپسی‌هایمان" هم که شده نگاهی به این کتاب بیاندازیم.

'بایسته‌های
بایسته‌های اخلاق مهندسی
نویسنده: چارلز بی. فلدرمن
ترجمه: مصطفی ساکت، حسین کرد
ناشر: هرمس
سال نشر: 1394 (چاپ 2)
قیمت: 24000 تومان
تعداد صفحات: 339 صفحه
شابک: 978-964-363-837-5
کتاب مجموعه‌ای کامل، جامع و البته مختصر در مباحث اصلی و بنیادین "اخلاق مهندسی" است و ... برگرفته از اصلی‌ترین کتابهای مرجع در این حوزه نو در جهان مهندسی و آموزش مهندسی است.
فصل یکم کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"10 اوت 1978، یک خودروی فورد پینتو در بزرگراهی در ایندیانا از عقب تصادف کرد. در اثر این سانحه، مخزن سوخت خودرو منفجر شد که به مرگ سه دختر نوجوان داخل خودرو انجامید. این نخستین بار نبود که پینتو در اثر تصادف از عقب، طعمه حریق می‌شد. در هفت سالی که از معرفی پینتو می‌گذشت، حدود 50 مورد شکایت مربوط به تصادف از عقب، علیه خودرو در دادگاه مطرح شده بود. هرچند که این‌بار به دلیل مرگ سرنشینان، فورد در دادگاه کیفری نیز متهم شناخته شد.
این مورد انحرافی بارز از اصول [مهندسی] بود و مفاهیم مهمی را برای مهندسان و مدیران فورد دربرداشت. یک دادخواهی مدنی تنها می‌توانست فورد را ملزم به پرداخت غرامت به قربانیان کند. اما، یک اقدام کیفری می‌توانست سهل‌انگاری فورد در مرگ سرنشینان را اثبات کند و برای مهندسان و مدیرانی که روی پینتو کار کرده بودند، مجازات زندان در پی داشته باشد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی را هم به همراه مجموعه‌ای کتاب برای معرفی در حول و حوش زمانی "روز قدس" خریده بودم. برای مخاطبینی که مدتی بر روی شبکه موبایل شرکت ایرانسل برایشان کتاب معرفی می‌کردیم.

وقتی دوباره ورقش زدم دیدم با گرد و خاک‌های جناب نتانیاهو در این هفته‌های اخیر و برگزاری انتخابات در آن کشور (که همین روزها انجام و نتایج آن هم معلوم شد) احتمالا معرفی آن در اینجا خالی از لطف نخواهد بود.

'555
555
نویسنده: شمس‌الدین رحمانی
ناشر: کتاب نیستان
سال نشر: 1387 (چاپ 2)
قیمت: 2900 تومان
تعداد صفحات: 216 صفحه
شابک: 978-964-337-351-1
نویسنده کتاب تلاش کرده است،‌ ردپای یهودیت و بعد صهیونیزم را در دنیا ردگیری کند و ارتباط اتفاقات مهم تاریخ را که یهودیان در آن نقش داشته‌اند به مخاطب نشان دهد. همچنین او به صورت مستدل نشان داده که اندیشه تشکیل سرزمین موعود در فلسطین، اصلا متعلق به 100 یا 200 سال اخیر نیست و این اندیشه به سال‌های بسیار دورتر بر می‌گردد تا اینکه تلاش‌ها سرانجام در 100 سال اخیر نتیجه داد و به اشغال فلسطین انجامید.
کتاب تفکر سرمایه‌داری و استیلای آن بر جهان غرب، ایجاد دین‌های نوظهور، چه در اسلام و چه در مسیحیت و بسیاری دیگر از گرفتاری‌های تاریخی بشریت را پیگیری کرده و رد پایش را در فعالیت‌های صهیونیست‌ها و یهودیهایی یافته که از هزاران سال قبل به دنبال تصرف دنیا بوده‌اند.
همچنین در این کتاب تشکیل محافل فراماسونری از سال ‌های ابتدایی تشکیلش تا امروز پیگیری شده و شخصیت‌های مهم فراماسون تاریخ که یا یهودی بوده‌اند یا یهودیانی که تظاهر به مسیحیت می‌کرده‌اند، با اسناد و مدارک به خواننده معرفی شده‌اند.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

و بالاخره می‌رسیم به آخرین کتاب فهرست این ماه. مناسبت معرفی‌اش در این ایام که واضح است. نکته جالب برایم هنگام تنظیم اطلاعات کتاب این بود که با وجود انتشار کتاب توسط خود مولف، کتاب از فروش خوبی برخوردار بوده و در طول سالی که گذشت دو سه نوبت تجدید چاپ شده است.

'جشن‌های
جشن‌های فراموش شده ایران باستان
نویسنده: بهروز بیگوند (گردآوری، تحقیق و نگارش)
ناشر: مولف
سال نشر: 1392 (چاپ 2)
قیمت: 10000 تومان
تعداد صفحات: 204 صفحه
شابک: 978-600-04-0752-0
کتاب در صفحات ابتدایی به معرفی تقویم ایرانی و گاه‌شماری اوستایی، میترایی و کردی-مادی می‌پردازد. سپس در فصل‌های دوازده‌گانه جشن‌های ایرانیان در هریک از ماه‌های سال را معرفی می‌نماید.
مقدمه کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"نیاکان ما، هزاران سال پیش، از شادترین مردمان جهان بودند و در طول سال جشن‌های بسیاری را به مناسبت‌های مختلف برگزار می‌کردند؛ جشن‌هایی که بیش‌تر در پیوند با پدیده‌های طبیعی، کیهانی و اقلیمی بود و زمان اجرای آن‌ها با تقویم طبیعت منطبق. جشن‌هایی که با سرور و شادی همراه بود و گریه و غم در آن‌ها راهی نداشت. ویژگی مهم جشن‌ها و مراسم ایران قدیم در احترام، نگهداری و پاسداشت همه‌ی طبیعت است و هیچ اثری از بدرفتاری و خشونت نسبت به گیاهان و حیوانات در آن‌ها نیست و به انگیزه‌ی پاکیزگی و پاسداری محیط زیست، با رسومی همراه بوده است.
جشن‌ها و مراسم ایرانی با زادروز یا سالمرگ کسی در پیوند نبود؛ زیرا همه روزی متولد می‌شوند و روزی درمی‌گذرند. آن‌چه برای ایرانیان باارزش بوده و ثبت‌اش می‌کردند یا گاهی برای آن جشنی هم می‌گرفتند، "انجام کاری بزرگ" بوده است؛ برای نمونه می‌توان به شاهنامه فردوسی اشاره کرد که فقط زمان پایان کار بزرگش "سرایش شاهنامه" را بیان می‌دارد ..."

چاپ کتاب تمام شده!

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

در این فهرست کتاب‌های زیر معرفی شده‌اند: آه با شین (محمدکاظم مزینانی)، ملکه ویکتوریا (الیزابت لانگفورد)، آخرین جواب (آیزاک آسیموف)، فلسفه‌ای برای زندگی (ویلیام اروین)، قلاب (از سری کتاب‌های جک ریچر) (لی چایلد)، دنیای نورا (یوستین گاردر)، انتقام فیثاغورث: رازی از تاریخ ریاضیات (آرتورو سانگالی)، افسوس نمی‌خوریم: زندگی مردم عادی در کره‌ی شمالی (باربارا دمیک)، دوازده سال بردگی (سالومون نورثاب)، کلکسیونر چشم (سباستین فیتسک)، 555 (شمس‌الدین رحمانی)، بوی درخت گویاو، گفت و گو با گابریل گارسیا مارکز (پلینیو مندوزا (مصاحبه‌گر))، نه مقاله درباره‌ی دانته (خورخه لوئیس بورخس)، بذار هوا تاریک بشه (فردریک نات)، برخورد (پل هاگیس)، بایسته‌های اخلاق مهندسی (چارلز بی. فلدرمن)، پسری روی سکوها (حمیدرضا صدر)، جشن‌های فراموش شده ایران باستان (بهروز بیگوند (گردآوری، تحقیق و نگارش))
خواندن 9022 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u