شنبه, 16 آذر 1392 05:07

کتاب‌های آبان 1392

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

کتاب‌های این ماه نیز، مثل چند ماه گذشته، بیشتر غیرداستانی هستند. خارجی‌ها بهش می‌گویند Nonfiction اما من وقتی کتاب‌ها اینجوری می‌شوند عادت دارم بگویم "فهرست‌مان یاجوج ماجوج شده!"

در آذرماه اما فکر کنم وضع بهتر بشود. هفته گذشته که کتابفروشی بودم، کتابفروش محل می‌گفت که دوباره جریان انتشار کتاب دارد رونق می‌گیرد و روزی نیست که کتاب جدید برایشان "ویزیت" نکنند. انگار همه چیز دوباره دارد یک جریان عادی به خود می‌گیرد.

بگذریم. اجازه بدهید فهرست این ماه را با فلسفه آغاز کنیم. با کتابی که انگار در یکی دو ماه اخیر بی‌سر و صدا دو بار تجدید چاپ شده و بنابراین به نظر می‌رسد توجه خریداران کتاب را به خود جلب کرده است.

'وزن
وزن چیزها: فلسفه و زندگی خوب
نویسنده: جین کازز
ترجمه: عباس مخبر
ناشر: بان
سال نشر: 1397 (چاپ 3)
قیمت: 32000 تومان
تعداد صفحات: 237 صفحه
شابک: 978-964-329-281-2
هیچ چیز تا ابد برجای نمی‌ماند. پروژه‌ای که سراسر سال را روی آن کار کرده‌اید مثل برق تکمیل و فراموش می‌شود. روزی خواهید رفت، همراه با فرزندان و فرزندان فرزندانتان. حتی یک کتاب، یک اثر هنری بزرگ، یا یک نظریه‌ی مهم پفی می‌کند و در تاریکی محو می‌شود. این که همه چیز روزی به‌پایان می‌رسد، چه تفاوتی در وضعیت ما ایجاد می‌کند؟ تقریبا همه در زندگی خود لحظه‌ای را تجربه می‌کنند که به نظر می‌رسد گذرا بودن با بی‌معنا بودن مترادف است. برای آن که زندگی خوبی داشته باشیم چه چیز را باید هدف بگیریم؟ این سوال بزرگی است که حتی کوشش برای پاسخگویی به آن گستاخانه به نظر می‌رسد. صرف‌نظر از این که کدام شرایط فردی در وهله‌ی اول ما را به فکر کردن وادار می‌کند، بررسی وضعیت خاص ما در زندگی به تاملاتی در باره‌ی خوب و بد، ممکن و ناممکن، و اولویت بالا و پایین منجر می‌شود. این کتاب، در پرتو آنچه در این باره گفته شده، آنچه می‌توانست گفته شود، و آنچه در برابر شاهد و برهان به بهترین وجه پاسخ می‌دهد، همه‌ی این مسائل را بررسی می‌کند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
مقدمه کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"ما هر روز زندگی‌مان را بررسی نمی‌کنیم. بعضی از شادترین لحظات‌مان هنگامی اتفاق می‌افتد که به‌هیچ‌وجه در حال و هوای بررسی چیزی نیستیم. به فرزندتان نگاه می‌کنید، از قله‌ی یک کوه به اطراف نظر می‌دوزید، به اتومبیل نوتان نگاه می‌کنید، و یا از چیزی بیش‌ترین لذت را می‌برید و با خود فکر می‌کنید: بیش از این هیچ‌چیز نمی‌خواهم. یا اصلا به چیزی فکر نمی‌کنید و فقط لذت می‌برید.
تامل به دلایل متعدد آغاز می‌شود. در زادروزهای مهم به این فکر فرومی‌رویم که آیا در جهت درست حرکت می‌کنیم. مواجهه با یک بیماری جدی غالبا زمان تامل درباره‌ی این مطلب است که چه‌چیز واقعا اهمیت دارد و چه‌چیز بی‌اهمیت است. در پایان زندگی ممکن است از خود بپرسید آیا این زندگی همان چیزی بوده است که می‌خواسته‌اید ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

خب، بعد از فلسفه به تاریخ می‌رسیم. دو کتاب بعدی فهرست هم کتاب‌هایی هستند که در ماه‌های اخیر توجه‌های بسیاری را به خود جلب کرده‌اند. جالب است که هر دو کتاب هم به نوعی "دستپخت" یک نفر است.

"ایرانیان؛ دوران باستان تا دوره‌ی معاصر" را دوستی توصیه کرد که آن را خوانده بود و در چند نوبت به من تاکید کرد که حتما آن را در اینجا به شما معرفی کنم. حالا الوعده وفا!

'ایرانیان:
ایرانیان: دوران باستان تا دوره‌ی معاصر
نویسنده: همایون کاتوزیان
ترجمه: حسین شهیدی
ناشر: مرکز
سال نشر: 1392 (چاپ 4)
قیمت: 58700 تومان
تعداد صفحات: 416 صفحه
شابک: 978-964-213-138-9
کتاب حاضر تاریخ ایران - کشوری که تا دهه‌ی 1930 در غرب "پرشا"، "پرس" یا مانند آن نامیده می‌شد - از آغاز امپراطوری پارسیان تا امروز است. موضوع این کتاب هم "چیستی" تاریخ ایران و هم "چگونگی" و "چرایی" آن است. در راه انجام این سه کار با هم، نویسنده ملاحظاتی تطبیقی نیز میان تاریخ ایران و تاریخ اروپا انجام داده تا نشان دهد که جامعه‌ی ایران و تاریخ پر نقش و نگار آن با آن‌چه که در غرب گذشته، تفاوت‌های مهمی داشته است. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
مقدمه کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"شاعر بزرگ ایران، سعدی به نقل از بوذرجمهر، وزیر پرآوازه‌ی انوشیروان می‌گوید:
خلاف رای سلطان رای جستن
به خون خویش باید دست شستن

نوشتن تاریخ عمومی تفسیری ایران نیز می‌تواند، مجازا چنان کیفری به دنبال داشته باشد. بعید است واقعا خونی ریخته شود، اما چه بسا که زمین مجادله، بحث و نقد را خون عاطفی، فکری و حتی سیاسی، فرا گیرد. در زمان نوشتن این کتاب، ایران عضوی چنان بحث‌انگیز از جامعه‌ی جهانی است که تقریبا هر قدرت، نژاد و جامعه‌ای درباره‌ی آن نظری عرضه کرده که گاه با نظر دیگران تفاوتی قابل ملاحظه دارد. به علاوه، ایرانیان خود، چه درون و چه بیرون کشور، چنان دچار تشتت عقیده‌اند که اگر نه هر فرد ایرانی، دست کم هر ایرانی در هر گروه، طبقه و مسلکی، از ایران و تاریخ آن تصوری کم‌وبیش متضاد با دیگران دارد. در میان ایرانیان نه تنها نیروها و احساسات اسلامی، غیراسلامی، پیشااسلامی، ملی، دموکراتیک، وطن‌پرستانه، چپ‌گرا، و قوم‌گرا وجود دارند، بلکه طیفی حتی گسترده‌تر از تصورهایی از گذشته، حال و آینده‌ی ایران می‌توان یافت، اما تصورهایی که اغلب چندان پایگاهی در تفکر جدی یا بررسی ژرف ندارند. افزون بر این، هریک از این تصورها حقیقتی مطلق و مقدس تلقی می‌شود، تا جایی که هر نظری متفاوت با یکی یا همه‌ی این تصورها چیزی کم‌تر از کفر، و شاید محصول توطئه‌ای پلید علیه کل نژاد ایرانی، به حساب نمی‌آید ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را می‌توانید اینجا و اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'خاطرات
خاطرات سیاسی خلیل ملکی
نویسنده: همایون کاتوزیان (نویسنده مقدمه)
ناشر: انتشار
سال نشر: 1392 (چاپ 2)
قیمت: 22500 تومان
تعداد صفحات: 415 صفحه
شابک: 978-964-325-322-6
نیمی از کتاب (209 صفحه ابتدایی) مقدمه‌ای است که به قلم همایون کاتوزیان نوشته شده. در این مقدمه‌ی مفصل، کاتوزیان زندگی و فعالیت‌های سیاسی خلیل ملکی را بررسی و تحلیل کرده است.
در بخش بعدی کتاب "متن خاطرات سیاسی خلیل ملکی" ارائه شده و بالاخره در قسمت پایانی نیز متن نامه‌هایی آمده که یا توسط ملکی برای شخصیت‌های مختلف همچون دکتر محمد مصدق، آیت‌الله کاشانی یا امیر پیشداد نوشته شده‌اند یا از سوی شخصیت‌های مختلف (مثلا نادر شرمینی یا فریدون توللی) به او نوشته شده‌اند.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

حالا که در وادی تاریخ سیر می‌کنیم اجازه بدهید کتاب بعدی را هم همین‌جا حضورتان معرفی کنم.

این روزها توجه‌ام به عنوان‌های جدیدی از مجموعه For Dummies که به فارسی ترجمه و منتشر می‌شوند، جلب شده. بعضی‌هایشان واقعا موضوع‌های جالب و جذابی دارند. در آبان ماه دو عنوان از کتاب‌های تازه منتشر شده در این مجموعه را خریدم که اسم و رسم‌شان را در ادامه برایتان می‌آورم.

'تاریخ
تاریخ قرن بیستم For Dummies
نویسنده: شون لنگ
ترجمه: مهرک ایروانلو
ناشر: آوند دانش
سال نشر: 1394 (چاپ 2)
قیمت: 27000 تومان
تعداد صفحات: 473 صفحه
شابک: 978-964-7114-80-6
این راهنمای جالب، شما را به سفری جذاب به یکی از پرحادثه‌ترین دوره‌های تاریخ جهان می‌برد. سفری به جنگ‌های جهانی، نظم نوین جهانی، راه یافتن بشر به فضا و پیشرفت‌های عظیم علمی و فناوری. این کتاب شما را با انسان‌ها، مکان‌ها، دولت‌مردان و حوادثی آشنا می‌کند که جهان امروز را ساخته‌اند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"قرن بیستم در مقایسه با ادوار گذشته‌ی تاریخ بشر، شاهد تغییرات بیشتر در زمانی کوتاه‌تر بود. در پایان قرن مردم امکان مسافرت‌های هوایی را یافتند، پیام‌های فوری خود را به‌شکل پیام‌های کوتاه یا ای‌میل برای هم می‌فرستادند. تلفن‌های همراه خود را در جیب‌هایشان حمل و در چند ثانیه با هر نقطه‌ای از جهان که می‌خواستند ارتباط برقرار می‌کردند. چیزی که به‌عنوان زندگی عادی و روزمره‌ی میلیون‌ها نفر از مردم (خب، میلیون‌ها نفر از مردم کشورهای ثروتمند) شناخته می‌شد، شبیه به همان رویاهای آغاز قرن بود. اما باز هم احساس می‌شد که بسیاری از چیزها اصلا تغییر نکرده‌اند. هنوز جنگ روی می‌داد، هنوز قحطی و گرسنگی وجود داشت و هنوز شکاف عمیق بین ثروتمند و فقیر به قوت خود باقی بود. این فصل شما را با قرن بیستم آشنا می‌سازد و به مواردی می‌پردازد که با مطالعه‌ی این کتاب برایتان روشن‌تر خواهد شد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'ابرغذاها
ابرغذاها For Dummies
نویسنده: شرین جت‌ویگ، برنت آگین
ترجمه: سارا کاظمی‌منش
ناشر: آوند دانش
سال نشر: 1393 (چاپ 2)
قیمت: 7500 تومان
تعداد صفحات: 120 صفحه
شابک: 978-600-7022-08-5
نیروی غذاها در یاری رساندن یا صدمه زدن به شما امری بسیار خارق‌العاده است. همه‌ی ما بیمارانی را دیده‌ایم که با دست کشیدن از عادت‌های هله‌هوله‌خوری و روی آوردن به غذاهای سالم در وضعیت تندرستی خود بهبود چشمگیری ایجاد کرده‌اند. همچنین می‌دانیم که با پی بردن بیماران به اهمیت تغذیه، احتمال حمایتشان از یک رژیم غذایی سالم نیز بالا می‌رود.
"ابرغذاها" شما را در عرصه‌ی تغذیه مناسب به جلو هل می‌دهند. ما بر این باوریم که این غذاها به خاطر توان‌شان در بهبود وضع سلامت و پیشگیری از بیماری‌ها جایگاه بسیار ویژه‌ای دارند و برای اثبات این گفته می‌توانیم دلیل علمی بیاوریم. اکثر ابرغذاها را به‌راحتی می‌توان پیدا کرد اما ما انواع ناشناخته‌تری از این نوع غذاها را نیز به شما معرفی می‌کنیم.
می‌پرسید چه چیزی عایدتان می‌شود؟ شاید بخواهید پرجنب‌وجوش‌تر باشید، وزن کم کنید، کلسترول‌تان را پایین بیاورید، یا فشار خون خود را کاهش دهید. فرقی نمی‌کند دلیل علاقه‌ی شما به ابرغذاها چیست، اما به‌محض اینکه آثار مثبت‌شان را لمس کنید، آنها را تا ابد در رژیم غذایی خود نگه خواهید داشت. (برگرفته از مقدمه کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

خب، از فلسفه و تاریخ و خوراکی‌ها (!!!) اگر بگذریم، فکر می‌کنم بد نباشد نگاهی هم به چند کتاب روانشناسی بیاندازیم.

این موضوع از آن موضوع‌هایی است که من همیشه، به دلیل کم‌دانشی، چشم‌بسته به سراغ قفسه‌اش می‌روم و کتاب انتخاب می‌کنم. گاهی هم البته از روی دست دوستان تقلب می‌کنم! مثل کتاب بعدی که یکی از جیره‌کتابی‌ها به ما سفارش دادند و مطابق معمول ما یک نسخه هم برای خودمان خریدیم. البته بعد در هنگام کاویدن اطلاعات مربوط به کتاب مشخص شد که کتاب و نویسنده‌اش در این رشته نامدار هستند و خوانندگان و طرفداران ایده‌های نویسنده بسیارند.

'نیروی
نیروی تخیل مثبت
نویسنده: ژوزف مورفی
ترجمه: هوشیار رزم‌آرا
ناشر: سپنج
سال نشر: 1394 (چاپ 17)
قیمت: 13000 تومان
تعداد صفحات: 304 صفحه
شابک: 978-964-6749-06-1
دکتر ژوزف مورفی در این کتاب با ذکر مثالهایی چند به قدرت شگفت‌انگیز تخیل اشاره می‌کند و شرح می‌دهد که چگونه آدمی قادر است با استفاده از جنبه مثبت آن میله‌های زندان روحی خود را بشکند و در دشوارترین شرایط حیات تاب تحمل پیدا کند و امید و اعتماد بنفس خویش را از دست ندهد و بر سختیها و مشقات چیره گردد و به موفقیت نائل شود و به آرامش کامل و توانایی و شادابی و طراوت روح و جسم که غایت آرزوی هر انسان هوشمندی است برسد و این نکته را دریابد که اگر طرحهای مثبت به ذهن بدهد، نتایج آن را به چشم خواهد دید زیرا آدمی حاصل تخیلات سازنده خویش است و نه پندارهای منفی (بخشی از مقدمه مترجم)

در این کتاب می‌خوانید: حیات جاودانی چیست؟ - رابطه موفقیت و تخیل - اصل خلاقیت - کلید سعادت کجاست؟ - برکت و رفاه چگونه بدست می‌آید؟ - اصل تعادل و آرامش - تسلط بر احساس - روح را زندانی ترس نسازیم - ترس و عشق دافع یکدیگرند - عشق و قوانین شگفت‌انگیز آن - چگونه به آرزوهای خود برسیم؟ - مشکلات را بزرگ نکنیم - سروش و مکاشفه باطن چیست؟ - پاکسازی درون و اعتماد به نفس ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"هنگامی که از سر خلوص و ایمان دست به دعا برمی‌داریم، آرزوئی که در دل داریم به ضمیر باطن می‌دهیم تا برایمان محقق گرداند. اگر واقعا به چنین امری معتقد باشیم، از دعا می‌توان به عنوان یکی از بزرگترین نیروهای اعجازگر در حیات بشر نام برد که در هر زمان و مکان به یاری درماندگان می‌شتابد. مشکلات و مسائل هر قدر دشوار و پیچیده باشد، دعا به صورت یک راه‌حل می‌تواند راه‌گشا گردد. اغلب این را به تجربه آزموده‌ایم که بعد از اینکه دعا کردیم و خواست باطنی‌مان را به زبان آوردیم ناگهان راه برون شدن از بن‌بست را نیز پیدا می‌کنیم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

دو کتاب بعدی را اما خودم به همان روش "چشم‌بسته" پیدا کردم. به اسم دبی فورد وقتی داشتم وب‌سایت یک کتابفروشی آنلاین را ورق می‌زدم، برخوردم. فکر کردم بد نیست کتاب تازه‌ای را که از او ترجمه شده بخرم. اما وقتی از کتابفروش محل سراغ‌اش را گرفتم، برایم گفت که خانم فورد نویسنده تعدادی از پرفروش‌ترین کتاب‌های قفسه‌ی روانشناسی و خودشناسی در ایران است. بعد هم پیشنهاد کرد که یک نسخه از "پرچاپ‌ترین" کتاب او بخرم و یک نسخه هم از تازه‌ترین کتاب ترجمه شده‌اش. به این ترتیب دو کتاب از این خانم نویسنده‌ی تازه درگذشته به فهرست این ماه‌مان راه پیدا کرد.

'نیمه
نیمه تاریک وجود
نویسنده: دبی فورد
ترجمه: فرناز فرود
ناشر: کلک آزادگان
سال نشر: 1398 (چاپ 26)
قیمت: 40000 تومان
تعداد صفحات: 216 صفحه
شابک: 978-964-6516-43-4
نویسنده کتاب توضیح می‌دهد که جنبه‌های منفی شخصیت را نباید پنهان کرد. او معتقد است با پنهان (یا کتمان) کردن جنبه‌های منفی‌مان، اختیار زندگی براساس طبیعت اصیل‌مان را از خود سلب می‌کنیم. فورد نشان می‌دهد که می‌توان با پذیرفتن نقاط ضعف هم زندگی کرد و توضیح می‌دهد که چه بسا این ویژگی‌های بظاهر منفی، در واقع نقاط قوت پنهانی و مهم ما باشند. برای مثال ممکن است فایده کمی "خودخواهی" این باشد که کمتر خسته یا خشمگین شویم!
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"اغلب ما هنگامی که تاب تحمل درد و رنج بیشتری را نداریم، در مسیر رشد و تکامل گام برمی‌‌داریم. کتاب "نیمه تاریک وجود" از آن بخشی از شخصیت ما پرده برمی‌دارد که روابط ما را به بن‌بست می‌کشاند، روح ما را می‌کشد و مانع از تحقق رویاهایمان می‌شود. کارل یونگ این بخش را "سایه" می‌نامد. "سایه" شامل همه آن ویژگی‌های شخصیتی ماست که سعی می‌کنیم پنهان و یا نفی کنیم. "سایه" آن جنبه‌های تاریکی را در بردارد که باور داریم از نظر خویشان، دوستان و از همه مهم‌تر، خود ما پذیرفتنی نیست.
نیمه تاریک وجود در اعماق آگاهی‌مان دفن شده و از دید ما و سایرین پنهان است. پیامی که از این مخفیگاه دریافت می‌کنیم ساده است: "من عیب و ایرادی دارم. من خوب نیستم. من دوست‌داشتنی نیستم. من شایسته نیستم. من بی‌ارزش هستم."
بسیاری از ما مضمون این پیام‌ها را باور می‌کنیم. ما اعتقاد داریم چنانچه به اعماق وجود خود نگاهی دقیق بیندازیم، با موجودی وحشتناک روبه‌رو خواهیم شد و در نتیجه از ترس آن که مبادا غیرقابل تحملی را در وجودمان بیابیم، از بررسی دقیق خود طفره می‌رویم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'شجاعت:
شجاعت: چیره شدن بر ترس و برانگیختن اعتماد به نفس
نویسنده: دبی فورد
ترجمه: فرناز فرود
ناشر: کلک آزادگان
سال نشر: 1398 (چاپ 6)
قیمت: 40000 تومان
تعداد صفحات: 224 صفحه
شابک: 978-964-7974-91-2
نویسنده در این کتاب با شرح زندگی و تجربه‌های خود، برنامه‌ای عملی برای داشتن زندگی شجاعانه در اختیار مخاطب قرار می‌دهد و چگونگی مواجه با چالش‌های مخاطره‌آمیز زندگی را شرح می‌دهد. کتاب در دو بخش با عنوا‌ن "یک الگوی جدید" و "حرکت از سر به سوی دل: رموز مبارزه شجاع" تنظیم شده است. در متن کتاب نمونه‌های حقیقی از افراد درگیر در ترس دائمی بازگو شده است. تجربیاتی که نویسنده در هریک به عنوان درمانگر ضمن شرح موقعیت، چگونگی غلبه بر ترس و رهایی از انجماد حاصل از آن و به دست آوردن اعتماد به نفس دوباره برای زندگانی شجاعانه را توضیح داده است.
فصل اول کتاب با عنوان "دگرگونی" با این جملات آغاز می‌شود:
"بیش از پانزده سال است که به سراسر جهان سفر کرده و به مردم یاد داده‌ام چگونه با جهان درون خود به صلح برسند تا بتوانند به هنگام گذر از تجربه‌های سخت زندگی، احساس اطمینان و امنیت کنند. بیش‌تر کسانی که به من مراجعه می‌کنند، در بیش‌تر زمینه‌های زندگی خود موفق و کارآمد هستند، اما در جایی گرفتار شده‌اند. به نظر می‌رسد نمی‌توانند از برخی موانع که سر راهشان پدید می‌آید، بگذرند. متوجه شده‌ام بیش‌تر موانعی که جلوی خوشحالی، خوشبختی و پیشروی این آدم‌ها را می‌گیرد، از دوران کودکی‌شان سرچشمه گرفته، نسل به نسل منتقل شده و معمولا حاصل وضعیتی‌ست که زندگی به آنها عرضه کرده است.
بنابراین، اکنون پس از نوشتن هشت کتاب و مشاهده کسانی که در مدتی کوتاه به گونه‌ای معجزه‌آسا دگرگون شده‌اند، به این شناخت رسیده‌ام که اطلاعات موجود در ذهن منطقی‌مان نیست که می‌تواند ما را به پیش ببرد و اطمینان و شجاعت بیش‌تری به ما بدهد، بلکه در واقع، فرایند دگرگونی و حرکت از سر به دل است که چگونگی احساس کردن، عمل کردن و دیدن و دریافت واقعیت را در ما تغییر می‌دهد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

ماه گذشته از انتشارات تیسا کتابی را حضورتان معرفی کردم که یک "شهردار" آن را نوشته بود. راستش را بخواهید در مهرماه به جز آن یک کتاب، تعداد قابل توجهی از کتاب‌های این نشر را یکجا خریدم. موضوع کتاب‌ها همه درباره‌ی شهر و شهرنشینی و البته با تکیه و تاکید بر شهر تهران است. انتشار آنها هم به نظر می‌رسد با سیاست‌گذاری و هدایت شهرداری تهران صورت گرفته و تیسا مجری نشر این آثار است.

احتمالا دیگر می‌دانید که هر نوشته‌ای که به جنبه‌ای از شهر تهران می‌پردازد، توجه‌ام را جلب می‌کند. اما برای آنکه یکدفعه شما را با تعداد زیادی کتاب‌های "جامعه‌شناسانه" غافلگیر نکنم، فکر کرده‌ام کتاب‌های خریداری شده را کم‌کم و در طول چند ماه بهتان معرفی کنم (باز هم جرزنی!) بنابراین این ماه هم دو عنوان دیگر از این مجموعه را در ذیل آورده‌ام.

'تجربه
تجربه مدرنیته به روایت فضاهای تجاری شهر تهران
نویسنده: نرگس آذری
ناشر: تیسا
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 7000 تومان
تعداد صفحات: 176 صفحه
شابک: 978-600-6662-31-2
... سه روایت اصلی از فضاهای تجاری شهر تهران، پیرنگ این رساله را می‌سازد. روایت اول، مبتنی بر دوره‌ای از تداوم و توسعه درونی و طبیعی بازار سنتی تهران است. روایت دوم، تغییرات و تحولاتی را شرح می‌دهد که به واسطه پیدایش خیابان‌های تجاری در فضاهای شهر تهران پدیدار می‌شود و روایت سوم، توسعه فضاهای تجاری مدرن، وسیع و گسترده‌ای را شرح می‌دهد که هم بیانگر تحولات بنیادین در اندیشه سیاست‌گذاران و شهروندان است و هم نیازها، تصورات و تخیلات مدرنی را بازنمایی می‌کند که تا فراسوی مرزهای شهر تهران، "مهاجرت‌های فضاهای تجاری" در سطح شهر تهران نیز بیان می‌شود.
این پژوهش نوین مبتنی بر تئوری‌هایی است که به‌گونه‌ای دیگر بازخوانی شده‌اند؛ آرای نظریه‌پردازانی که دغدغه فضا و تاریخ و چگونگی امتداد آنها در راستای یکدیگر را در سر پرورانده‌اند. میشل فوکو، پیتر برگر، مارشال برمن و گئورگ زیمل نظریه‌پردازان مرتبط با این ایده‌ها دانسته می‌شوند ... (برگرفته از دیباچه کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'شهر
شهر و تجربه مدرنیته فارسی
نویسنده: نرگس خالصی مقدم
ناشر: تیسا
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 7000 تومان
تعداد صفحات: 255 صفحه
شابک: 978-600-6662-54-1
این نوشتار با طرح مسئله سرگشتگی سوژه ایرانی، و با در نظر داشتن تجربه شهری وی، آن‌گونه که در رمان‌های فارسی بازتاب یافته، آغاز شده است. پرسیده‌ام وجوه مسئله‌دار در تجربه شهری سوژه ایرانی کدام‌ها هستند و جستجوی پاسخ این پرسش را از تاریخ مدرنیته شهری غرب، از منظر دستاوردهای نظری، و تاریخ تجدد ایرانی از چشم‌انداز تاریخ مدرنیزاسیون شهری تهران، و در زمینه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی میانه دو انقلاب آغاز کرده‌ایم. تاریخ را خوانده‌ایم. این بار اما، از راهی که ادبیات فارسی به آن می‌گشاید، تا سرگشتگی سوژه مدرن ایرانی در بطن مدرنیزاسیون آمرانه را از رهگذر اکتشاف و توصیف چگونگی رویارویی او با تناقضات ذاتی زندگی مدرن بر بستر منازعات تاریخی - اجتماعی و از منظر ادبیات بفهمیم. تا دریابیم این سرگشتگی چه نسبتی با تجربه او از زندگی در شهر مدرن پیدا می‌کند؛ تجربه‌ای که در دوره‌ مورد نظر ما بر بستر کشاکش دو گفتمان مدرنیزاسیون آمرانه و بازگشت به اصل شکل می‌گیرد و حاصل شکل‌گیری فضا و مناسبات نوین شهری و به دنبال آن، ظهور تناقض‌های زندگی مدرن است. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

خب، اگر بخواهیم کم‌کم به سمت داستان‌های این ماه برویم بد نیست با کتابی فهرست را ادامه بدهیم که در شناسنامه‌اش موضوع آن را "روایتگری" ذکر کرده‌اند. حالا نمی‌دانم این هم یکجور داستان به حساب می‌آید یا نه!

'چرا
چرا نویسنده بزرگی نشدم
نویسنده: بهار رهادوست
ناشر: ناهید
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 8500 تومان
تعداد صفحات: 197 صفحه
شابک: 978-600-5865-15-8
کتاب ماجرای زنی است که برای دیدار فرزندانش به آمریکا می‌رود. در آنجا رها از دغدغه‌های زیست‌محیطی همیشگی‌اش، و در جریان ارتباطی که با طبیعت برقرار می‌کند، به مکاشفه‌ای درونی می‌رسد و بر آن می‌شود به دیرینه‌ترین رویای زندگی‌اش بپردازد. کتاب، شرح پاسخ‌جویی به یک پرسش است که از قضا پرسش پنهان بسیاری از دوستداران قلم‌ورزی هم هست، و دیالوگی است صمیمانه که در فرایند آن، راوی از دل تماشا در آینه خویشتن، به کاوشی اجتماعی در متن جامعه مرز و بومش نقب می‌زند. خواننده را که بخشی از پروژه واکاوی‌اش شده، به تجربه زیسته‌اش می‌کشاند، و دست در دست او می‌گذارد تا پابه‌پای هم از مه عبور کنند، و پرده‌ای را کنار بزنند برای نگاه به "نوشتن" در نور و نگاهی تازه. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
دیباچه کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"25 ژوئن 2012 / 5 تیر 1391 - پارک جنگلی سنت‌لوییس
دو ساعتی است که آزاد و سبکبال راه می‌روم. آزاد و سبکبال. تقریبا به میانه جنگل رسیده‌ام. دیگر حتی صدای دور خیابان را نمی‌شنوم. گاهی دونده‌ای از کنارم یا از برابرم می‌گذرد. دوروبرم سراسر سبز است و بالای سرم شاخه‌های برافراشته درختانی که گاه سر به هم آورده‌اند و تنه‌شان با پیچک‌های بالارونده پوشیده شده است. گاهی صدای پرنده‌ای، جهش سنجابی و وزش پروانه‌ای. اما بیشتر سکوت است و حس خنک هوایی که به پوست تنم می‌خورد و مرا به فضای شعر رابرت فراست می‌برد. شاعر، روی علف‌های پامال‌نشده راه می‌رفت و من نه. اما اتفاقی که دارد می‌افتد، درست مثل راه رفتن روی علف‌های پانخورده جنگل است ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

نکته: بعید می‌دانم دیگر کتاب به این قیمت گیرمان بیاید!!!

'دختر
دختر قرن بیستم: یادداشت‌های روزانه فلورا بانینگتن
نویسنده: کرول درینک‌واتر
ترجمه: شهلا طهماسبی
ناشر: کتاب پنجره
سال نشر: 1383 (چاپ 1)
قیمت: 1500 تومان
تعداد صفحات: 135 صفحه
شابک: 964-7822-08-1
روایت داستان در قالب یادداشت‌های روزانه‌ی دختری جوان که در انگلستان اوایل قرن بیستم زندگی می‌کند، صورت می‌گیرد.
فلورا بانینگتن زن جوانی است که زندگی خود را وقف مبارزه برای بدست آوردن حقوق برابر برای زنان کرده است. نوع زندگی که او برای خود برگزیده مورد تایید پدر و خواهرش نیست. اما او که مادر خود را نیز در این راه از دست داده مایوس نمی‌شود و به فعالیت خودش ادامه می‌دهد.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"هجدهم دسامبر 1899
از ترس به لرزه افتاده بودم و با صدای بلند گریه می‌کردم. گریه‌ای که هر لحظه شدیدتر می‌شد. دستهایم را روی چشمهایم گذاشتم. تحمل نگاه کردن به آن صحنه را نداشتم، اما کمی بعد دوباره آنها را برداشتم، چون تحمل نگاه نکردن را هم نداشتم! خدایا، چه قدر ترسیده بودم! آنقدر هیجان‌انگیز و زنده بود که واقعا احساس می‌کردم قطار دارد مستقیم به طرف من می‌آید و می‌خواهد زیرم بگیرد و بکشد. باور کن که اگر چشمهای مرا می‌بستند و تا پای کالسکه همراهم می‌آمدند و بعد از این که سر جایم می‌نشستم، اجازه می‌دادند که چشمهایم را باز کنم و آن وقت می‌دیدم که روشنایی جای تاریکی را گرفته، باز هم نمی‌توانستم بفهمم که کجا هستم. تصویرهای متحرک! چه کسی فکر می‌کرد که چنین چیزی در خیال بگنجد یا این که تصویرهای خلق شده قادر باشند این احساس را در انسان به وجود بیاورند که چیزی که می‌بیند واقعا دارد رخ می‌دهد و زندگی او حقیقتا در خطر است؟ ..."

چاپ کتاب تمام شده!

اگر کتاب قبلی نویسنده‌ی طنزنویس را خوانده‌اید و پسندیده‌اید، این یکی هم در همان سبک و حال و هواست. از دست‌اش ندهید.

'مادربزرگت
مادربزرگت رو از اینجا ببر!
نویسنده: دیوید سداریس
ترجمه: پیمان خاکسار
ناشر: چشمه
سال نشر: 1395 (چاپ 5)
قیمت: 11500 تومان
تعداد صفحات: 150 صفحه
شابک: 978-600-6846-46-0
کتاب حاوی 11 داستان کوتاه از نویسنده‌ی طنزنویس آمریکایی است. پیمان خاکسار پیشتر از سداریس کتاب "بالاخره یه روزی قشنگ حرف می‌زنم" را ترجمه و منتشر کرده بود.
اولین داستان کتاب با عنوان "طاعون تیک" با این جملات آغاز می‌شود:
"وقتی معلم گفت که باید مادرم را ببیند دماغم را هشت‌بار به سطح میز مالیدم.
پرسید: "این یعنی باشه؟"
طبق محاسباتش من سر کلاس او بیست و هشت‌بار از روی صندلی‌ام بلند شده بودم. "مثل کک هی می‌پری بالاپایین. دو دقیقه سرم رو برمی‌گردونم زبونت را می‌چسبونی به کلید برق. شاید جایی که ازش اومدی این کار رسم باشه، ولی سر کلاس من کسی دم‌به‌ساعت بلند نمی‌شه تا به هرچی که دلش خواست زبون بزنه. اون کلید برق مال خانم چست‌ناته و دلش می‌خواد خشک باشه. دوست داری من بیام خونه‌تون و زبونم را بچسبونم به کلیدهای برق شما؟ خوشت میاد؟"
سعی کردم او را در حال انجام این کار تصور کنم ولی کفشم مرا به خود می‌خواند ..."

چاپ کتاب تمام شده!

علاقمندان به فهرست "کتاب‌هایی که باید قبل از مرگ خواند" این ماه می‌توانند خوشحال باشند چون یکی دیگر از کتاب‌های این فهرست به فارسی ترجمه شده و می‌توانند آن را، قبل از اینکه دیر شود، بخوانند!

'باران
باران سیاه
نویسنده: ماسوجی ایبوسه
ترجمه: قدرت‌الله ذاکری
ناشر: گیسا
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 17000 تومان
تعداد صفحات: 355 صفحه
شابک: 978-600-92295-9-8
کتاب اثری است ضدجنگ که نویسنده آن را برپایه بمباران اتمی شهر هیروشیما نوشته است.
شیگه‌ماتسو شیزوما به همراه همسرش سرپرستی دختربرادرزنش، یاسوکو را برعهده گرفته است. یاسوکو از بازماندگان حمله اتمی به هیروشیما است و حالا به سنی رسیده که باید ازدواج کند. اما خواستگاران مختلف می‌آیند و می‌روند و هیچیک رغبتی به ازدواج با یاسوکو نشان نمی‌دهند. به نظر می‌رسد که نگرانی همه‌ی آنها سلامتی یاسوکو است که به دلیل قرار گرفتن در معرض تشعشعات انفجار اتمی به خطر افتاده است.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"در این چند سال، شیکه‌ماتسو شیزوما از روستای کوباتاکه مسئولیت یاسوکو دختربرادرزنش را برعهده داشت. او نه‌تنها در این سال‌ها، که حالا هم فکر می‌کند، بعد از این باید نسبت به یاسوکو احساس مسئولیت دوچندانی داشته باشد. گویا دینی بزرگ به گردن دارد. چون هرچند به سبب دوری یاسوکو وضعیت ساده به نظر می‌رسید، اما شایعه‌ای پخش شده بود مبنی بر این که اواخر جنگ، یاسوکو هنگام خدمت زیرپرچم، در واحد آشپزخانه‌ی گروه خدمات مدرسه راهنمایی شماره دو هیروشیما کار می‌کرده. مردم روستای کوباتاکه در بیست و پنج فرسنگی شرق هیروشیما، می‌گفتند یاسوکو بیماری بمب اتم دارد. می‌گفتند آقا و خانم شیگه‌ماتسو بیماری او را مخفی می‌کنند. حتا افرادی هم که برای خواستگاری از یاسوکو پیش همسایه‌ها تحقیق می‌کردند وقتی این شایعه را می‌شنیدند، بی‌خیال می‌شدند و پرس‌وجو را ادامه نمی‌دادند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'ته
ته دره
نویسنده: هرتا مولر
ترجمه: مهرداد وثوقی
ناشر: مروارید
سال نشر: 1394 (چاپ 2)
قیمت: 9000 تومان
تعداد صفحات: 156 صفحه
شابک: 978-964-191-236-1
کتاب مجموعه‌ای است از داستان‌های کوتاه نویسنده‌ی رومانیایی-آلمانی برنده جایزه نوبل ادبیات. اکثر داستان‌های این مجموعه به زندگی در حومه‌های شهری رومانی و خشونت و فضای اختناق موجود در این کشور در میانه‌ی قرن بیستم می‌پردازد.
اولین داستان کتاب به نام "سخنرانی مراسم تدفین" با این جملات آغاز می‌شود:
"در ایستگاه راه‌آهن، بستگان هم‌راستا با قطاری که دود می‌کرد می‌دویدند. با هر گامی که برمی‌داشتند دست‌های خود را در بالای سر تکان می‌دادند.
مرد جوانی پشت یکی از پنجره‌های قطار ایستاده و شیشه را تا زیر بغل‌هایش پایین داده بود. دسته‌ای گل سفید پژمرده روی سینه به چنگ داشت.
زن جوانی کودکی را از ایستگاه بیرون می‌برد. زن گوژپشت بود و کودک ساکت.
قطار به جبهه می‌رفت.
تلویزیون را خاموش کردم.
پدر توی تابوتی در وسط اتاق خوابیده بود. روی دیوارها از بس قاب‌عکس بود دیوار دیده نمی‌شد.
در یکی از عکس‌ها، پدر صندلی‌ای را دودستی گرفته بود و قدش به نیمه‌های آن می‌رسید. رختی به تن داشت و پاهای خمیده‌اش از چاقی چین برداشته بود. سر کچلش مثل گلابی بود ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

خب، حالا اجازه بدهید تا قبل از آنکه متهم به "جدیت روشنفکرانه" بشوم، یک کتاب بزن‌بزن هم خدمتتان معرفی کنم.

تا آنجا که من می‌دانم این اولین تجربه‌ی یک نویسنده ایرانی است که تلاش کرده به سبک "تریلرهای" خارجی داستان بنویسد. منطقه خاورمیانه و مسائل آن الا ماشاالله برای اینجور داستان‌ها ایده و "خط داستانی" در اختیار قلم‌های خلاق قرار می‌دهد. بنابراین اینکه تا به حال کسی از نویسندگان وطنی به فکر آزمودن این سبک نیافتاده بود خودش جای تعجب دارد.

'دو
دو جاسوس در تهران
نویسنده: ایرج جوادی
ناشر: شورآفرین
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 20000 تومان
تعداد صفحات: 572 صفحه
شابک: 978-964-2995-97-4
کتاب داستانی جاسوسی-هیجان‌انگیز (Thriller) را برپایه فعالیت‌های اتمی ایران و خرابکاری‌های جاسوسان خارجی برای جلوگیری از پیشرفت این فعالیت‌ها روایت می‌کند.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"صبح روز دوشنبه 25 جون 2012 فرنک اتومبیل خود را در پارکینگ پارک وسونا در شهر لاس گتوس در کالیفرنیای شمالی پارک کرد. آن روز صبح یک روز دوشنبه بود و به‌طور طبیعی در روزهای کاری هفته، یعنی از دوشنبه تا جمعه پارک خلوت بود. آن هم در ساعت 6:30 صبح. فرنک از اتومبیل پیاده شد. به پشت اتومبیل رفت و دوچرخه‌ی خودش را که پایه‌های آن در عقب اتومبیل روی سپر عقب تعبیه شده بود باز کرد. سپس در اتومبیل را با دستگاه کنترل از راه دور قفل کرد. سوار دوچرخه شد و به طرف دریاچه‌ی مصنوعی که در وسط پارک قرار داشت حرکت کرد. فرنک در طول عمرش هیچ‌وقت ورزش روزانه خود را ترک نکرده بود. البته نوع ورزش به تناسب محل زندگی، مشغله و امکاناتی که در اختیارش بود عوض می‌شد.
در جوانی به اقتضای نیاز شغلی انواع ورزش‌های رزمی را آموخته بود و به‌طور مرتب تمرین می‌کرد. سال‌هایی که در کشورهایی مختلف زندگی می‌کرد، از وسایل ورزشی که سازمان در اختیارش گذاشته بود استفاده می‌کرد که شامل تنیس، والیبال، بسکتبال و فوتبال بود، در بعضی موارد یگانه وسیله‌ای که در اختیارش بود وسایل نرمش و ورزش‌های درون سالن از قبیل هالتر، فنر و ماشین‌های بدن‌سازی بود ..."

چاپ کتاب تمام شده!

در مدتی که مشغول آماده کردن این فهرست بودم عبارت "دل بی‌قرار سعدی" را همینطور ساعتها زیر لب زمزمه می‌کردم. به نظرم، فارغ از معنی و مفهومش، ترکیب خوش‌آهنگی است. البته خود کتاب بسیار تخصصی و جدی است و احتمالا تنها توجه مخاطبان خاص را به خود جلب خواهد کرد.

'دل
دل بی‌قرار سعدی
نویسنده: مهشید مشیری
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 5500 تومان
تعداد صفحات: 144 صفحه
شابک: 978-600-182-061-8
کتاب حاوی چهار گفتار درباره سعدی است با این عناوین: "صید بیابان عشق: تاملی در غزل‌ها و جهان‌بینی سعدی"، "ضرباهنگ عشق در غزل‌های سعدی"، "مرثیه‌های سعدی و نظریه‌ی ارتباط زبانی" و "سرو قامت دوست: تاملی در ترجیع‌بند سعدی"
گفتار اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
سخن از دوران تیره و تار تاخت و تاز تاتاران و غارت و تطاول مغولان است. دوران تب و تاب انقلاب‌های خونین بی‌امان و کشتارهای مردمان بی‌دفاع این سامان. دورانی که مسجد و مدرسه را ویران می‌کردند و بازار هنر، دانش و ادب این سرزمین، بازاری بی‌مشتری بود و ارزان. دوران فرار اندیشمندان به تنگ آمده از تنگ ترکان، یا ترورشان به دست دژخیمان آن دوران. و سعدی وطن خود را به دلیل کشمکش‌های خوارمشاهان و گیرودارهای اتابکان ترک کرد.
سپس اندک آسایشی برای به روی کار آمدن بزرگانی چون خواجه‌نصیر و خواجه‌ی صاحب‌دیوان در منصب وزیران و امیران، و گرایشی به رهایی فرهنگ و تمدن ایران از سلطه‌ی بیگانگان، و خردک آرامشی برای پیدایی برخی از نام‌آوران این سامان ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

چندی پیش که والده به مناسبت تورق مجموعه مقالات سعید نفیسی داشت گله می‌کرد که: "دیگر چنین مردان و قلم‌هایی کجا پیدا می‌شوند!؟" پیش خودم گفتم که یک روزی این مجموعه مقالات را خدمتتان معرفی کنم.

ماه پیش که همینطور اتفاقی متوجه شدم انتشارات خوارزمی هنوز بعد از ده، دوازده سال، "داستانها و قصه‌ها"ی مجتبی مینوی را در انبار دارد به خودم گفتم: "او هم از همان نسل است!" از آن آقایان مبادی آدابی که همیشه منظم و مرتب و شیک بودند و شمرده و فکر شده سخن می‌گفتند و ... خلاصه مردان عصر دیگری بودند.

اگر همین چند خط مقدمه‌ای که از کتاب آورده‌ام را هم بخوانید، متوجه منظور می‌شوید.

'داستانها
داستانها و قصه‌ها
نویسنده: مجتبی مینوی
ناشر: خوارزمی
سال نشر: 1380 (چاپ 3)
قیمت: 20000 تومان
تعداد صفحات: 279 صفحه
شابک: 964-487-037-9
کتاب مجموعه‌ای است متنوع از داستانها و مطالب به قلم مینوی یا دیگر نویسندگان شناخته شده و نشده که او مطالبشان را ترجمه کرده است. از میان نویسندگانی که در این کتاب از آنها داستان یا مطلبی آمده می‌توان به سامرست موام، ایبسن، سلمان ساوجی، آنتوان چخوف، گوته و گی‌دوموپاسان نام برد.
نویسنده در مقدمه کتاب چنین آورده است:
"عمر دوباره آدمی نوشته و گفته اوست که به اخلاف می‌رسد و یاد او را در اذهان تازه می‌دارد! و غالب این نوشته‌ها که اکنون در این مجلد آمده است خود نیز وارد مرحله عمر دوباره می‌گردد زیرا که پیش ازین در مجلات مختلف منتشر شده بود. بدین دو سبب بود که به پیشنهاد یکی از دوستان ارجمند عنوان یکی از قصه‌های مندرج در این جلد اول را عنوان کلیه سلسله گفتارها و نوشته‌ها قرار دادم.
بعضی از اینها نمونه‌هایی است از ادبیات مشرق و مغرب که به طریق ترجمه یا اقتباس یا تلخیص یا تجدیدتحریر، بنده بازگو کرده‌ام و چندتائی هم انشای خود بنده است. اگر در سبک‌تحریر این مجموع دقت شود ملحوظ خواهد شد که تنوع در ان همان اندازه است که در سبک نوشته‌های اصلی موجود بوده است، از انشائی به‌سبک ادبی بلیغ تا تحریر ساده‌ای نزدیک به‌زبان تقریر و مکالمه عادی. روی سخن در این نوشته‌ها با خوانندگان عاری از تخصص بوده است و سعی شده است طوری انشا شود که هرجمله‌ای به‌مجرد خوانده‌شدن مفهوم گردد و عده هرچه بیشتری بدون زحمت و احتیاج به تدبیر بسیار آنها را ادراک کنند. اگر در ضمن بعضی الفاظ از مصطلحات محاوره عمومی هم در تحریر بکار رفته باشد خویشتن را محتاج عذرخواهی نمی‌دانم چون قصد و عمد در کار بوده است ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

و بالاخره اینکه کتاب آخر فهرست را برای "خود، خودم" خریده‌ام! به زبان دیگر می‌دانم که علی‌القاعده کسی پیدا نخواهد شد که بابت کتابی که مثل پاورقی‌های نشریات "نکته، نکته" است، اینهمه پول بدهد. با این حال به نظر می‌رسد کتاب برای کتابفروش‌ها دست‌افزار مناسبی است (گفتم که، برای خودم خریدمش!)

از همین حالا به نظرم رسیده که بد نیست هر بار یکی از نکات برگزیده کتاب را (با ذکر ماخذ) در وب سایت و نامه‌هایی که برایتان ارسال می‌کنم، بیاورم.

بنابراین اگر روزی روزگاری نکته‌ای دریافت کردید بدانید که منبع آن این کتاب بوده است.

'در
در حیاط خلوت نویسندگان: تمام آنچه از ادبیات نمی‌دانید
نویسنده: راینر اشمیتس
ترجمه: مهشید میرمعزی
ناشر: ثالث
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 32000 تومان
تعداد صفحات: 659 صفحه
شابک: 978-964-380-751-1
کتاب مجموعه‌ای است از تعداد حیرت‌انگیزی نکات ریز و درشت درباره‌ی زندگی نویسندگان و شاعران مختلف دنیا. مطالب کتاب به سنت فرهنگ‌های لغات به ترتیب حروف الفبای سرشناسه‌ی مربوط به هر مطلب مرتب و ارائه شده است. مثلا سرشناسه‌های "توالت" و "تولید ادبی" ذیل حرف دال، سرشناسه‌های "سقوط از اسب" و "سیانور" ذیل حرف سین، سرشناسه "فرزندخوانده" و "فلج" ذیل حرف ف و ... آمده‌اند.
ذیل سرشناسه‌ی "خلال دندان" در کتاب می‌خوانیم:
"شروود اندرسون در یک مهمانی یک خلال دندان را قورت داد. ابتدا اهمیت خاصی برای این موضوع قائل نشد، اما در عرشه کشتی سانتا لوسیا ناگهان درد شدیدی در ناحیه شکم حس کرد. قبل از این‌که کشتی در پاناما پهلو بگیرد، آندرسون به سراغ سلمانی کشتی رفت و موهای خود را اصلاح کرد. فکر می‌کرد اگر روی صندلی و زیر آفتاب دراز بکشد، بهبود می‌یابد. به محض رسیدن کشتی، او را با آمبولانس به بیمارستان رساندند. آندرسون چند روز بعد در بیمارستان از دنیا رفت."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

 

در این فهرست کتابهای زیر معرفی شده‌اند: نیروی تخیل مثبت (ژوزف مورفی)، مادربزرگت رو از اینجا ببر! (دیوید سداریس)، باران سیاه (ماسوجی ایبوسه)، ته دره (هرتا مولر)، دختر قرن بیستم: یادداشت‌های روزانه فلورا بانینگتن (کرول درینک‌واتر)، ابرغذاها For Dummies (شرین جت‌ویگ، برنت آگین)، تاریخ قرن بیستم For Dummies (شون لنگ)، وزن چیزها: فلسفه و زندگی خوب (جین کازز)، نیمه تاریک وجود (دبی فورد)، شجاعت: چیره شدن بر ترس و برانگیختن اعتماد به نفس (دبی فورد)، چرا نویسنده بزرگی نشدم (بهار رهادوست)، دل بی‌قرار سعدی (مهشید مشیری)، دو جاسوس در تهران (ایرج جوادی)، داستانها و قصه‌ها (مجتبی مینوی)، تجربه مدرنیته به روایت فضاهای تجاری شهر تهران (نرگس آذری)، ایرانیان: دوران باستان تا دوره‌ی معاصر (همایون کاتوزیان)، خاطرات سیاسی خلیل ملکی (همایون کاتوزیان (نویسنده مقدمه))، شهر و تجربه مدرنیته فارسی (نرگس خالصی مقدم)، در حیاط خلوت نویسندگان: تمام آنچه از ادبیات نمی‌دانید (راینر اشمیتس)
خواندن 4877 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u