شنبه, 22 آذر 1393 21:30

کتاب‌های آبان 1393

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

 کتاب‌های "مجموعه تجربه و هنر زندگی" این روزها بسیار مورد توجه خریداران کتاب قرار دارند. نشر گمان هم به قول اولیه خودش پایبند مانده و هر ماه یک یا دو عنوان جدید از این مجموعه به بازار عرضه می‌کند. برای همین فکر می‌کنم بد نباشد که فهرست کتاب‌های این ماه را با دهمین عنوان از این مجموعه آغاز کنیم.
عنوان و موضوع رساله اول در این دهمین کتاب از مجموعه توجه‌برانگیز است. با توجه به استقبال عجیب و غریب این ماه‌ها از کتاب "بیشعوری" فکر می‌کنم "دروغ" هم می‌تواند به عنوان "پرفروش" بعدی در بازار کتاب وارد کورس رقابت بشود!

'دروغ
دروغ / اراده آزاد
نویسنده: سام هریس
ترجمه: خشایار دیهیمی
ناشر: نشر گمان
سال نشر: 1396 (چاپ 5)
قیمت: 16000 تومان
تعداد صفحات: 138 صفحه
شابک: 978-600-94072-0-0
فرصت برای فریب دادن دیگران همیشه وجود دارد و همیشه هم وسوسه‌انگیز است. شمار اندکی از ما قاتل یا دزد هستیم، اما همه‌مان دروغ می‌گوییم. اگر تصمیم بگیرید دیگر هرگز دروغ نگویید در روابطتان چه تغییراتی به وجود می‌آید؟ کدام حقایق ناگهان در زندگی‌تان جلوی چشم ظاهر می‌شوند؟ یعد از آن چه جور آدمی می‌شوید؟ و چقدر بر اطرافیانتان تاثیر می‌گذارید؟ به گمانم تلاش برای یافتن پاسخ این سوال‌ها به زحمتش می‌ارزد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
کتاب در حقیقت ترجمه دو رساله نویسنده است. یکی با نام "دروغ" و دیگری با نام "اراده آزاد" که به زبان اصلی بصورت کتاب‌های مستقل منتشر شده‌اند.
"دروغ" با مقدمه‌ای این چنین آغاز می‌شود:
"در میان پارادوکس‌های زندگی بشری، شاید یک پارادوکس از همه عجیب و غریب‌تر باشد و عواقب ناگوار زیادی به همراه آورد: ما غالبا چنان رفتار می‌کنیم که بی‌بروبرگرد باعث از میان رفتن شادکامی‌مان می‌شود. ما اکثرا با چشم باز به سویی می‌رویم که حاصلش جز پشیمانی، افسوس، احساس گناه، و سرخوردگی نخواهد بود. در این میان، دروغ گفتن به دیگران از آن خودکرده‌های بی‌فکرانه‌ای است که بیشترین صدمه و رنج را به بار می‌آورد بی‌آنکه اصلا در آن موقعیت ضرورتی ایجابش کرده باشد. دروغ عمده‌ترین آفتی است که زندگی ما را به سوی آشفتگی می‌راند ..."

چاپ کتاب تمام شده!

کتاب بعدی من را به یاد "من ملاله هستم" انداخت. بگذریم که فکر می‌کنم "درام" این یکی بسیار بیشتر از سرگذشت ملاله باشد. به هر حال منطقه ما، خاورمیانه، چه بخواهیم و چه نخواهیم سرشار از "درام" است. در این بازار فراوانی نمی‌فهمم که چرا نویسنده‌های هموطن ما اغلب در پیدا کردن موضوع‌های دراماتیک اینقدر به زحمت می‌افتند!

'نوجود
نوجود علی: قهرمان روزگار ما
نویسنده: دلفین مینویی
ترجمه: عصمت‌السادات اقبالی نمین، عفت‌السادات اقبالی نمین
ناشر: دنیای نو
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 8000 تومان
تعداد صفحات: 160 صفحه
شابک: 978-964-172-052-2
نوجود علی دختری یمنی است که در نه سالگی به عقد مردی سی و چند ساله درمی‌آید. اما او در ده‌سالگی از خانه فرار می‌کند و یک‌راست به دادگاه می‌رود و تقاضای طلاق می‌کند. کتاب شرح مبارزه نوجود علی برای بدست آوردن حق طلاق در سیستم قضایی یمن است.
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"2 آوریل 2008

- سرم به دوران افتاده است. هرگز در زندگی چنین جمعیتی ندیده‌ام. در حیاطی منتهی به ساختمان اصلی دادگاه، جمعیتی به هر سویی در حرکتند: مردانی که کت و شلوار و کراوات دارند با انبوهی از پرونده‌های رنگ و رو رفته در زیر بغلشان. برخی‌ها هم لباس‌های زانا (Zanna) یا تونیک بلند سنتی بر تن دارند که در دهکده‌های شمال یمن مرسوم است. و همچنین زنانی که داد و بیداد و گریه می‌کنند و چیزهایی می‌گویند که نامفهوم و غیرقابل تشخیص است.
خیلی سعی می‌کنم از حرکت لبانشان بفهمم که چه می‌خواهند بگویند. ولی نقابی که چهره‌شان را پوشانیده و با پیراهن بلند مشکی‌شان هماهنگی دارد، مانع از دیدن چهره‌شان است، مگر فقط چشمان درشت گردشان که، گویی نارنجکی آماده‌ی انفجار است. آن‌ها به نظر خیلی خشمگین می‌آیند. گویی که طوفانی خانه‌هایشان را ویران کرده است. گوش‌هایم را برای درک حرف‌ها و مسائل آن‌ها تیز می‌کنم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

خط و خطوط کتاب بعدی هم شباهت‌هایی به "زندگی در پیش رو"ی رومن گاری دارد و آدم را یاد آن کتاب می‌اندازد. بگذریم که کتاب گاری بیشتر به داستان مومو و رزا خانم در چاردیواری‌ای که این پسربچه مسلمان با آن پیرزن یهودی در آن زندگی می‌کنند می‌پردازد. اما "ماهی طلا" به نظر می‌رسد بیشتر داستان ورود لیلا به جهان خارج و تجربیات اوست.

'ماهی
ماهی طلا
نویسنده: ژان ماری گوستاو لوکلزیو
ترجمه: فرزانه شهفر
ناشر: افق
سال نشر: 1398 (چاپ 3)
قیمت: 48000 تومان
تعداد صفحات: 300 صفحه
شابک: 978-964-369-562-0
این رمان، داستان زندگی پرماجرا و پرافت و خیز دختر سیاه‌پوست مراکشی است که در کودکی از قبیله و خانواده خود دزدیده و به زنی یهودی به نام لاله فروخته می‌شود. این زن سال‌ها او را در خانه خود نگه می‌دارد، اما اجازه خروج از خانه را به او نمی‌دهد، تا این‌که لاله در بستر بیماری و مرگ می‌افتد، پس از مرگ او لیلا از خانه خارج می‌شود و تجربیات مختلفی را پشت‌سر می‌گذارد. تجربیات تلخ و شیرینی را که دختری تنها و بی‌خانمان در زندگی اجتماعی با دنیای پیرامون خود می‌تواند با آن روبرو شود. او که ابتدا می‌پندارد، از زندان زندگی با لاله آزاد شده است، در موقعیت‌های گوناگون هر بار خود را در زندانی تازه می‌یابد. (برگرفته از مطلب وب سایت "مد و مه" درباره کتاب)
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"دختر بچه‌ای شش یا هفت ساله بودم که مرا دزدیدند. به راستی چیزی یادم نمی‌آید، چون خیلی کوچک بودم و گذشت روزها خاطره‌اش را هم کم‌رنگ کرده. بیش‌تر مثل خواب است، مثل کابوسی دوردست و هولناک، که بعضی شب‌ها برمی‌گردد تا حتی روزم را آشفته کند. جاده‌ای سفید از نور خورشید، خاک‌آلود و خلوت، آسمان آبی، جیغ دلخراش پرنده‌ای سیاه، و بلافاصله دست‌های مردی که مرا توی کیسه می‌اندازد و من احساس خفقان می‌کنم. بعد هم زنی به اسم لاله اسماء مرا می‌خرد.
برای همین نام حقیقی‌ام را نمی‌دانم، همان نامی که مادرم موقع تولد به من داد. نه نام پدرم را می‌دانم و نه حتی نام جایی را که در آن به دنیا آمده‌ام. هرچه می‌دانم همانی است که لاله اسماء برایم گفته، این‌که شبی به خانه‌اش آمدم، و او هم اسمم را گذاشت لیلا، یعنی شب ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا و اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعد هم آخرین اثر اشتاین‌بک است که به شهادت ستاره‌هایی که در سایت آمازون و goodreads به آن داده شده، نه به اندازه‌ی "خوشه‌های خشم" یا "موش‌ها و آدم‌ها"، اما آنقدر که کتاب را جزو آثار مطرح اشتاین‌بک قرار دهد، مورد توجه قرار گرفته.

'زمستان
زمستان
نویسنده: جان اشتاین‌بک
ترجمه: شهرزاد لولاچی
ناشر: مروارید
سال نشر: 1396 (چاپ 2)
قیمت: 53000 تومان
تعداد صفحات: 380 صفحه
شابک: 978-964-191-304-7
ایتان آلن هاولی روحیه‌ی مال‌اندوزانه‌ی اجداد ثروتمند و جسور خویش، نسل‌های پی‌درپی کاپیتان‌های کشتی و کاشفان نیوانگلندی را از دست داده است. او که از شکست‌هایش هراسان شده، در فروشگاهی که زمانی به خانواده‌اش تعلق داشت فروشندگی می‌کند. اما همسر او ناراضی است و فرزندانش آرزومند رفاهی که ایتان نمی‌تواند برایشان فراهم کند.
چند حادثه‌ی غیرمنتظره جاه‌طلبی ایتان را برمی‌انگیزد، و او به مسیری وارد می‌شود که وجدان خویش را زیر پا بگذارد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"وقتی صبح طلایی‌رنگ روشن ماه آوریل مری هاولی را بیدار کرد، برگشت و به شوهرش نگاه کرد که داشت برایش شکلک درمی‌آورد.
گفت: "تو دیوانه‌ای ایتان، یک نابغه‌ی خنده‌دار."
"راستی؟ خاله‌سوسکه زن من می‌شوی؟"
"همه‌ی روزهای سال. هر روز اول صبح."
"فکر کنم بله. یادت هست که امروز جمعه‌ی نیک است؟"
با لحنی ساختگی گفت: "رومی‌های کثیف از پهلوانی دم می‌زنند."
"کفر نگو، مارولو می‌گذارد ساعت یازده مغازه را ببندی؟"
"عزیزم، مارولو یک کاتولیک ترسوی گه است. احتمالا اصلا سروکله‌اش پیدا نمی‌شود. ظهر تا وقتی مراسم اعدام تمام شود مغازه را می‌بندم."
"داریم از جنگ‌های صلیبی حرف می‌زنیم. این‌طوری صحبت نکن."
"مزخرف نگو خانه سوسکه. این‌طور حرف‌زدن را از مادرم به ارث بردم. مثل دزدهای دریایی. می‌دانی که، این مراسم در اصل برای اعدام بوده است." ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

همین روزها باید یکی از کتاب‌های این آقای ونه‌گات را هم بخوانم و سر از ارادت این سال‌های اخیر اهل کتاب به او در بیاورم. از دور به نظر می‌رسد بخشی از این ارادت بخاطر هجو آمریکا و فرهنگ آمریکایی توسط این نویسنده‌ی یانکی باشد. نکته‌ای که در قصه کتاب بعدی هم انگار نقطه ثقل کتاب است.

'صبحانه
صبحانه قهرمانان
نویسنده: کورت ونه‌گات
ترجمه: راضیه رحمانی
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 14000 تومان
تعداد صفحات: 312 صفحه
شابک: 978-600-378-114-7
کیلگور تراوت نویسنده‌ی کتاب‌های پرفروشی است که خودش چندان شناخته شده نیست. برحسب یک تصادف از او دعوت می‌شود که در جشنواره‌ای در شهر دورافتاده میدلند سیتی سخنرانی کند. او در میدلند سیتی با دووین هوور ملاقات می‌کند. تاجر ثروتمندی که از تعادل روانی چندانی برخوردار نیست و در آستانه جنون است. هوور در ملاقات با تراوت به او علاقمند می‌شود و از کیلگور می‌خواهد که به او پیامی بدهد. کیلگور هم در عوض پیام یک نسخه از جدیدترین کتاب خودش را به هوور تقدیم می‌کند. هوور شروع به خواندن کتاب تراوت می‌کند که در آن نویسنده ادعا کرده پیامی از خالق کائنات برای خواننده‌اش دارد. پیام این است که خواننده کتاب تنها موجودی در عالم است که از خود اختیار دارد و بقیه موجودات دنیا همگی آدم مصنوعی و روبات هستند. هوور با خواندن کتاب پیام آن را باور می‌کند و ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"این حکایت دیدار دو مرد است، دو سفیدپوست تنها و بی‌کس، لاغر و نسبتا پیر، بر سیاره‌ای که شتابان به سوی مرگ می‌رفت.
یکی از آن دو کیلگور تراوت، نویسنده رمان‌های علمی-تخیلی بود. آن‌وقت هنوز برای خودش کسی نشده بود و فکر می‌کرد دیگر به ته خط رسیده، اما اشتباه می‌کرد. اتفاقا، بعد از این دیدار، از محبوب‌ترین و محترم‌ترین افراد تاریخ شد.
فردی که تراوت با او دیدار کرد دووین هوور بود، دلال پونتیاک. دووین هوور آن زمان هنوز دیوانه نشده بود، اما در آستانه دیوانگی بود.
توجه کنید:
تراوت و هوور هر دو از شهروندان ایالات متحده آمریکا بودند، کشوری که به اختصار آمریکا نامیده می‌شد. سرود ملیشان، که چرند محض بود، بدین شرح است: …"

چاپ کتاب تمام شده!

نمی‌دانم برایتان گفته بودم یا نه که ما خانوادگی اصولا همه‌مان "جمع‌کننده" هستیم و بیماری جمع‌آوری انواع و اقسام چیزهای باربط و بی‌ربط را داریم! بنابراین به عنوان یکی از مبتلایان به این بیماری، وقتی می‌بینم بنده خدایی سال‌ها "کژتابیهای ذهن و زبان" را جمع کرده، کلی کیف می‌کنم!

'کژتابیهای
کژتابیهای ذهن و زبان (طنزی تازه)
نویسنده: بهاالدین خرمشاهی
ناشر: ناهید
سال نشر: 1394 (چاپ 3)
قیمت: 35000 تومان
تعداد صفحات: 311 صفحه
شابک: 978-964-6205-66-6
... وقتی می‌گوییم: "پدر من به هرکس که بخواهد قرض‌الحسنه می‌دهد." جمله کژتاب است. نوعی اختلال معنا دارد، و در عین حال دو معنا می‌دهد: الف) پدر من به هرکس که خودش [، پدر من] دوست داشته باشد / بپسندد قرض می‌دهد. ب) پدر من به هر متقاضی قرض می‌دهد. مثال دیگر: "پیر می‌شود جوان" دو معنا دارد: الف) آدم پیر تبدیل به جوان می‌شود. ب) آدم جوان تبدیل به پیر می‌شود. یا در این مثال از سعدی: پسران وزیر ناقص‌عقل ... آیا پسران ناقص‌عقل هستند، یا وزیر؟ یا این جمله: من شما را از برادرتان بیشتر دوست دارم. (خودتان به دو معنایش فکر کنید).
دو دهه پیش مولف این کتاب، با پیش‌آمدن رویداد ناخوشایندی به صرافت این مسئله افتاد که در زبان و ادب قدیم و جدید جهان هم سابقه دارد. اما نامی ندارد. از آن به بعد به صید کژتابی‌ها، در هرچه می‌خوانده، می‌شنیده، آهسته و پیوسته، دسته‌ای از آنها را بسته کرده و به صورت مقاله درآورده، که در نشریاتی چون کیهان فرهنگی (دوره اول)، کیان، شرق، جام‌جم، در طی 20 سال چاپ شده، سپس که به 30 مقاله بالغ شده به خانه بخت رفته است. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

"مجموعه" بعدی هم یکی از چندین و چند گزیده موجود در بازار از تاریخ بیهقی است. این یکی هم البته "ماجرای حسنک وزیر" را در کنار بقیه حکایت‌ها آورده (راستی، چرا این حکایت از تاریخ بیهقی اینقدر طرفدار دارد). به هر حال چیزی که این مجموعه را جذاب می‌کند وجود دو لوح فشرده است، حاوی متن کتاب که توسط ابوالحسن تهامی خوانده شده.

'از
از چنین حکایت‌ها (گزیده تاریخ ببهقی)
نویسنده: محمد جعفر یاحقی (گزینش و توضیح)
ناشر: معین
سال نشر: 1393 (چاپ 2)
قیمت: 30000 تومان
تعداد صفحات: 127 صفحه
شابک: 978-964-165-063-8
کتاب گزیده برخی حکایت‌ها از کتاب معروف ابوالفضل بیهقی است به همراه توضیحات دکتر محمدجعفر یاحقی. حکایت‌هایی همچون "حسنک بر بالای دار"، "حکایت موسی با بره گوسپند"، "یعقوب لیث در نیشابور" و …
کتاب به همراه دو لوح فشرده عرضه می‌شود که حاوی خوانش حکایت‌های آمده در کتاب با صدای ابوالحسن تهامی، دوبلور و صداپیشه نامدار کشورمان، است.
کتاب با حکایت "درمان خشم" با این جملات آغاز می‌شود:
"و در اخبار ملوک عجم خواندم، ترجمه ابن‌مقفع، که بزرگتر و فاضل‌تر پادشاهان ایشان عادت داشتند که پیوسته به‌روز و شب تا آنگه که بخفتندی، با ایشان خردمندان بودندی نشسته از خردمندتران روزگار، بر ایشان چون زمامان و مشرفان، که ایشان را باز می‌نمودندی چیزی که نیکو رفتی و چیزی که زشت رفتی از احوال و عادات و فرماننهای آن گردن‌کشان که پادشاهان بودند، پس چون وی را شهوتی بجنبد که آن زشت است، و خواهد که آن حشمت و سطوت براند که اندران ریختن خونها و استیصال خاندانها باشد، ایشان آن را دریابند و محاسن و مقابح آن او را باز نمایند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کمتر پیش می‌آید کتابی با موضوع "کتاب" منتشر شود. حالا اما دو روشنفکر فرانسوی نشسته‌اند و با همدیگر درباره‌ی آخر و عاقبت کتاب کاغذی، در مواجهه با کتاب‌های الکترونیک و الباقی رسانه‌های نوین، گپ زده‌اند و حاصل این بحث را منتشر کرده‌اند. باید خواندنی باشد!

'از
از کتاب رهایی نداریم
نویسنده: اومبرتو اکو، ژان کلود کریر (گفتگو)
ترجمه: مهستی بحرینی
ناشر: نیلوفر
سال نشر: 1398 (چاپ 3)
قیمت: 37500 تومان
تعداد صفحات: 308 صفحه
شابک: 978-964-448-471-1
کتاب متن گفتگویی است که میان اومبرتو اکو و ژان‌کلود کریر درباره کتاب و تاثیر پیشرفت‌های فناوری اخیر بر روی آن صورت گرفته است.
ژان فیلیپ دوتوناک، ترتیب‌دهنده این گفتگو، در پیش‌گفتار کتاب آورده است:
"... ژان کلود کریر و اومبرتو اکو، دو وقایع‌نگار تیزبین، که با لذت به دست‌اندازها و پست و بلندهای مسیر پشت سر خود می‌نگرند، در اینجا با اعتقاد به اینکه می‌توان هم از افتخارات و هم از ناکامی‌های این ماجرای ویژه بشری چیزی به دست آورد، به بداهه گویی درخشانی درباره حافظه پرداخته‌اند و این کار را بر پایه شکست‌ها، نقص‌ها، غفلت‌ها و زیان‌های جبران‌ناپذیر و نیز شاهکارهایی که به همین اندازه سازنده آنند، بنیان نهاده‌اند. این دو، تفریح‌کنان، نشان می‌دهند که چگونه، به‌رغم همه آسیب‌های ناشی از پاک‌سازی‌ها، سرانجام بهترین کتاب‌ها و گاه نیز بدترین آن‌ها، از میان همه تورهایی که برایشان پهن کرده‌اند، رد شده‌اند. در رویارویی با مرحله دشوار کامپیوتری شدن جهانی نوشته‌ها و پذیرش ابزارهای تازه کتابخوانی الکترونیکی، یادآوری روزهای خوش و ناخوش کتاب، ما را بر آن می‌دارد که تغییرات ایجادشده را نسبی بدانیم. گفتگوی کریر و اکو، که ادای احترامی شادمانه به کهکشان گوتنبرگ است، خوانندگانی را که کتاب را به صورت شیئی ملموس دوست می‌دارند، مجذوب خواهد کرد. حتی بعید نیست که حسرت گذشته را نیز در دل صاحبان e-book برانگیزد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

از عنوان "ایده‌ی ایران" خوشم آمد! اینکه بعد از قرن‌ها هنوز هم انسان مدرن باید توی سر خودش بزند و بکاود تا بلکه بفهمد این "ایران" چیست و از کجا آمده و چطور اینجوری شده که الان هست! دو کتاب بعد مجلدات اول و چهارم این مجموعه هستند. اگر بپرسید که دوم و سومش کو باید عرض کنم که هیچ پاسخ قانع‌کننده‌ای ندارم. وقتی به کتابفروشی رفتم این دو تا چشم‌ام را گرفتند!

'پیدایش
پیدایش امپراتوری ایران (آخرین یافته‌ها)
نویسنده: وستا سرخوش کرتیس، سارا استوارت
ترجمه: کاظم فیروزمند
ناشر: مرکز
سال نشر: 1393 (چاپ 2)
قیمت: 10900 تومان
تعداد صفحات: 224 صفحه
شابک: 978-964-313-134-9
این مجلد شامل مجموعه‌ای از شش درس-گفتار است که در مدرسه‌ی مطالعات شرقی و آفریقایی در ترم‌های بهار و تابستان 2004 ایراد شده است. این درس-گفتارها را انستیتوی خاورمیانه‌ی لندن در SOAS و موزه‌ی بریتانیا برگزار کرد. به سبب توفیق شگرف نخستین مجموعه، "بنیاد سودآور" فرمانفرمایان سخاوتمندانه پذیرفته است که از مجموعه‌های بعدی نیز پشتیبانی کند.
مجموعه درس-گفتارهای "ایده‌ی ایران: از استپ‌های اوراسیا تا امپراتوری ایران" با شوق کشف ایده‌های متنوعی درباره‌ی مفهوم "ایران" همراه شد که با خاستگاه‌های هژمونی هخامنشی آغاز می‌شوند.
ویژگی این کتاب بررسی مسئله‌ی پیچیده‌ی ایران و هویت ملی آن از چشم‌اندازی تاریخی در پرتو یافته‌ها و پژوهش‌های تازه است که به یاری مستندات جدید و تحلیل‌های مبتنی بر آنها تصویری روشن‌تر و گاه متفاوت بدست می‌دهد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب و بخشی از مقدمه)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'برآمدن
برآمدن اسلام
نویسنده: وستا سرخوش کرتیس، سارا استوارت
ترجمه: کاظم فیروزمند
ناشر: مرکز
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 11900 تومان
تعداد صفحات: 151 صفحه
شابک: 978-964-213-210-2
چگونه و چرا ایران که دین اسلام را با آغوش باز پذیرفته بود، باز زبان فارسی و هویت متمایز خود را حفظ کرد؟ این سوال بزرگ در کنار سوالات مهم دیگر در مقاله‌های شاخص و پژوهشی این کتاب به قلم متخصصان زبده تحلیل می‌شود و یافته‌های آن برای همه‌ی پژوهندگان و علاقه‌مندان تاریخ ایران مفید و برای محققان دین اسلام و خاورمیانه راه‌گشا خواهد بود. این کتاب جلد چهارم از مجموعه‌ی "ایده‌ی ایران" است.

چاپ کتاب تمام شده!

"ساواک"، "تاریخ شفاهی"، "حبیب لاجوردی"، ... کتاب بعدی همه‌ی کلیدواژه‌های کنجکاوی‌برانگیز لازم را داشت. به همین خاطر هم بی‌دردسر به سبد خرید آبان راه پیدا کرد.

'خاطرات
خاطرات فاطمه پاکروان
نویسنده: حبیب لاجوردی (مصاحبه‌کننده)
ترجمه: اسماعیل سلامی
ناشر: مهراندیش
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 8000 تومان
تعداد صفحات: 124 صفحه
شابک: 978-964-6799-04-2
کتاب حاضر، مصاحبه حبیب لاجوردی، یکی از اعضای مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه هاروارد، با فاطمه پاکروان، همسر سرلشگر حسن پاکروان است. در خلال مصاحبه‌هایی که توسط این مرکز با مسئولان و کارگزاران حکومتی و صاحب‌منصب دوران پهلوی، تحت عنوان "تاریخ شفاهی ایران" صورت گرفته، وقایع و موضوعاتی مطرح گردیده‌اند که اطلاع از آنها برای پژوهشگران، مورخان، اندیشمندان و عموم مردم مفید فایده خواهد بود.
خاطرات پاکروان از آن جهت حائز اهمیت است که فاطمه پاکروان به عنوان همسر مهم‌ترین مقام اطلاعاتی و امنیتی کشور در مقاطعی چون خرداد 1342، تبعید آیت‌الله خمینی، سرنگونی تیمور بختیار و بازسازی سازمان اطلاعات و امنیت کشور، در کنار همسر خویش در چند و چون وقایع قرار گرفته است. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

موقع خرید کتاب بعدی اصلا فکر نمی‌کردم که معرفی آن با "مناسبت"اش همزمان شود (اصولا در انجام کارهای مناسبتی نمره‌ام صفر است!) به هر حال کتاب موضوع جالبی دارد که حتی در خارج از مناسبت‌اش هم آن را خواندنی می‌نماید.

'تغییرات
تغییرات مناسک عزاداری محرم
نویسنده: جبار رحمانی
ناشر: تیسا
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 18500 تومان
تعداد صفحات: 296 صفحه
شابک: 978-600-7212-50-9
... کتاب حاضر از منظر انسان‌شناختی، به بررسی گفتمان کربلا در اوضاع کنونی و صورت‌بندی جدید آن که به نام "سبک جدید" معروف است، می‌پردازد. محتوای این کتاب برای پی بردن به ویژگی‌های کنونی دین‌داری قشرهای فرودست شهری و تغییرات آن، سامان‌دهی شده است؛ بنابراین با در نظر گرفتن این گفتمان به عنوان پدیده‌ای اجتماعی، رابطه آن با گروه‌بندی اجتماعی این قشر، هویت اجتماعی و سیاسی آنها و تغییرات آن بررسی می‌شود. همچنین نقش گفتمان کربلا در جایگاه یک نظام فرهنگی نمادین و به عنوان منبع معنایی در زندگی این قشر اجتماعی، بررسی خواهد شد.
... مباحث این کتاب بیشتر، متمرکز بر قشرهای فرودست شهری با تاکید بر سبک جدید عزاداری جوانان است؛ بنابراین ابعاد دیگر دین‌داری این قشر و همچنین گروه‌های دیگر جامعه، مطالعات دیگری را می‌طلبد. (برگرفته از مقدمه کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

همان چند خط اول مقاله اول کتاب را که می‌خوانی می‌فهمی که با آدمی طرف هستی که در مورد مسائل مهم پیرامون‌اش فکر می‌کند و موضع می‌گیرد. بی‌اختیار یاد دوریس لسینگ می‌افتم. چند تا دیگر از این موجودات سرسخت و "متعهد" می‌شناسیم؟

'در
در عین حال: رمان‌نویس و استدلال اخلاقی
نویسنده: سوزان سونتاگ
ترجمه: رضا فرنام
ناشر: ثالث
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 14000 تومان
تعداد صفحات: 274 صفحه
شابک: 978-964-380-939-3
"در عین حال: رمان‌نویس و استدلال اخلاقی" آخرین کتاب سوزان سونتاگ است. این کتاب به‌طور گریزناپذیری جمع‌بندی آثار او و ختم کلام اوست. بنمایه‌های مقالات و سخنرانی‌های این کتاب، به خوبی نمایانگر اگر نه به تمامی، بسیاری از پرسش‌های سیاسی، ادبی، معنوی و اخلاقی است که برای این نویسنده و متفکر بسیار ستوده شده اهمیت داشته است. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
کتاب با مقاله‌ای با عنوان "مباحثه‌ای درباره زیبایی" با این جملات آغاز می‌شود:
"در آوریل سال 2002 پاپ ژان پل دوم، سرانجام در پاسخ به رسوایی ناشی از فاش شدن سرپوش گذاشتن‌های مکرر بر مسئله‌ی کشیشانی که مرتکب تجاوز جنسی شده بودند، خطاب به کاردینال‌های آمریکایی احضار شده به واتیکان گفت: "اثر هنری ممکن است خدشه‌دار شود، اما زیبایی‌اش باقی می‌ماند، و این حقیقتی است که هر منتقد صادقی بر آن صحه می‌گذارد."
آیا خیلی عجیب است که پاپ، کلیسای کاتولیک را به یک اثر هنری بزرگ - یعنی زیبا - تشبیه می‌کند؟ شاید خیر، زیرا این مقایسه‌ی پوچ و بی‌معنا به او امکان می‌دهد بزهکاری‌های شنیع را به چیزی شبیه خراش‌های کوچک روی نوار فیلم‌های صامت یا ترک‌های ریزی که سطح نقاشی یکی از استادان بزرگ را پوشانده است، تبدیل کند. به خدشه‌هایی جزئی که معمولا به صورت خودکار و فی‌البداهه نادیده‌شان می‌انگاریم و از کنارشان می‌گذریم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

نسخه‌ای از کتاب بعدی که تهیه و برای استخراج اطلاعات معرفی از آن استفاده کرده‌ام چاپ سی و شش‌ام است. موافق هستید که کتاب حتما مطلب مهمی در خود دارد که حتی در بازار سوت و کور کتاب ما به چاپ سی و اندی رسیده است.

'جادوی
جادوی فکر بزرگ
نویسنده: دیوید د. شوارتز
ترجمه: ژنا بخت‌آور
ناشر: مروارید
سال نشر: 1393 (چاپ 36)
قیمت: 12000 تومان
تعداد صفحات: 314 صفحه
شابک: 978-964-90485-0-5
دکتر شوارتز در این کتاب مراحلی را که باید برای نیل به قابلیتهای "فکر بزرگ" پیموده شود، ترسیم کرده است. او در این کتاب می‌آموزد که چگونه با تمرکز بر روی مسائل عمده، از قید نکات جزیی و دست‌وپاگیر رهایی یابید. او ثابت می‌کند که نوع خاصی از تفکر در حکم برگ برنده‌ای است که در اختیار شما قرار می‌گیرد.
او با عرضه یک "برنامه پیشرفت سی روزه" شما را هدایت می‌کند که بتوانید پیشرفت خود را به سوی اهداف مورد نظرتان ارزیابی کنید. و به شما می‌آموزد که چگونه با یک برنامه سرمایه‌گذاری درازمدت روی خودتان وضع مادی خود را برای آینده، مستحکم و مطمئن سازید. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"موفقیت به مفهوم برخورداری از بسیاری مواهب است؛ ازجمله: رفاه در زندگی، خانه‌ی مناسب، استفاده از تعطیلات، مسافرت، جدیدترین امکانات، امنیت مالی و بهره‌مند ساختن فرزندان از بیشترین امتیازها. موفقیت یعنی کسب احترام، بزرگی و عزت در محیط کار و در عرصه‌ی اجتماع. موفقیت یعنی آزادی، رهایی از نگرانی، سرخوردگی و شکست. موفقیت یعنی احترام به خویش؛ دیدن آنکه زندگی پیوسته شادمانه‌تر و رضایت‌بخش‌تر می‌شود و می‌توان برای آنهایی که مسئولیت‌شان بر دوش ماست، کاری کرد.
موفقیت یعنی پیروزی.
موفقیت یا کامیابی هدف زندگی است.
هر انسانی خواهان موفقیت بوده و طالب بهترین چیزهایی است که روزگار می‌تواند به او بدهد. هیچ‌کس از حرکت لاک‌پشتی و زندگی متوسط خشنود نیست. هیچ‌کس دوست ندارد احساس حقارت کند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'برج
برج بلور (مجموعه داستان‌های کوتاه امریکای لاتین)
نویسنده: ماریو بارگاس یوسا، گابریل گارسیا مارکز و ...
ترجمه: اسدالله امرایی
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1387 (چاپ 1)
قیمت: 6800 تومان
تعداد صفحات: 444 صفحه
شابک: 964-5757-90-8
داستان "روشنفکران تنک‌مایه" با این جملات آغاز می‌شود:
"یادم می‌آید که جیمز بالدوین رمان‌نویس سیاه‌پوست امریکایی می‌گفت: "هر بار که در میان روشنفکران سفیدپوست بودم و می‌خواستم نژادپرست‌های آنان را کشف کنم، روش خاصی داشتم. چرت و پرت می‌گفتم. حرف‌های نامناسب می‌زدم، بعد هم با استدلال‌های پوچ و واهی از این حرف‌ها دفاع می‌کردم. اگر سفیدپوست‌های دور و برم به خاطر موقعیتی که داشتم، با احترام دورم جمع می‌شدند و در پایان با کف زدن و تشویق از من استقبال می‌کردند، شکی نداشتم که مشتی خوک نژادپرست هستند."
اظهارات کنایه‌آمیز بالدوین نوع خاصی از کبر و رذالت روشنفکری را نشان می‌دهد. آن هم حاکی از این نکته است که نژاد یا طبقه یا تربیت "ناقص" آن قدر محدود است که حتی در صورت داشتن استعداد درخشان مایه‌ی سرگرمی و در نهایت ترحم است ..."

چاپ کتاب تمام شده!

فریبا کلهر از قرار تاکنون تنها چهار رمان بزرگسال نوشته و منتشر کرده است (فهرست کتاب‌هایی که او برای کودکان و نوجوانان نوشته است بسیار بسیار از این بلندتر و مفصل‌تر است). با همین چهار کتاب اما توجه بسیاری از خواننده‌ها را به خود جلب کرده و درباره هریک از کتاب‌هایش روی اینترنت که جستجو می‌کنی کلی نقد و نظر مطرح شده. در جیره‌کتاب سه رمان نوشته خانم کلهر را قبلا معرفی کرده بودیم. اینهم چهارمین رمان اوست تا ببینیم پنجمی‌اش کی منتشر می‌شود.

'عاشقانه
عاشقانه
نویسنده: فریبا کلهر
ناشر: آموت
سال نشر: 1397 (چاپ 6)
قیمت: 25000 تومان
تعداد صفحات: 236 صفحه
شابک: 978-600-6605-19-7
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"حالا که اتاقم رو با حجم بی‌انتهات پرکرده‌ای بگو ببینم از خال‌بانو خبر داری؟ می‌تونی کمکم کنی برای خال‌بانو اس‌ام‌اسی بفرستم؟ خال‌بانو رو که می‌شناسی و از زیروروی زندگی ما خبر داری. همون‌طور نایست. ضعف اعصاب گرفتم از این همه سرپا ایستادن تو. بنشین و تکیه بده به دیوار. بذار خوب نگات کنم و برات از روزی بگم که مثل همیشه برای خال‌بانو پیامک فرستادم: "خال‌بانو جان!" و منتظر موندم جواب بده: "جان دلم."
این رمز من و اوست. قرار من و اوست. یه جور صدازدن و جواب شنیدنه. یه جور ابراز بی‌قراری و دلتنگی و توجه خواستنه. به هم قول داده‌ایم جواب صدازدن‌هامونو بدیم. حتی اگه از هم دلخور باشیم، حتی اگه چشم دیدن هم را نداشته باشیم و یا به خون هم تشنه باشیم. حتی از توی چاه و یا از اون دنیا، حتی اگه در هپروت باشیم و یا به خواب و کما رفته باشیم، ضربه مغزی شده باشیم و یا گیج‌گیجی بخوریم، مست و ملنگ باشیم و تلوتلو بخوریم و یا بدمستی کنیم و عربده بکشیم ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا و اینجا و اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

بعد از مدتها، هوس کردم نگاهی هم به قفسه کتاب‌های عامه‌پسند ایرانی در کتابفروشی بیاندازم. حاصلش شد خرید این آخرین کتاب فهرست. نمی‌دانم انتخاب‌ام برای مشتری‌های حرفه‌ای این قفسه چقدر مقبول و خواندنی از آب در خواهد آمد.

'اقامت
اقامت به چه قیمت؟
نویسنده: معصومه سیلاخوری (ساعتچی)
ناشر: پرسمان
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 6000 تومان
تعداد صفحات: 152 صفحه
شابک: 978-600-187-108-5
فصل اول داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"دختری از دیار من، همانند همه‌ی دختران دیگر. بیست و چهار یا بیست و پنج ساله بیشتر به نظر نمی‌رسید.
صورتی جوان و زیبا، قدی نسبتا بلند، با چشمانی درشت و سیاه رنگ که مژه‌های بلند و تابدارش زیبایی چشمانش را دو چندان کرده بود و ابروهای کمانی فرمش که صورت شرقی او را جذاب‌تر نشان می‌داد، توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کرد.
موهای بلند و مواجش که روی پیشانی و نیمی از صورتش را پوشانده بود او را جذاب‌تر از حد معمولش نشان می‌داد.
ناآرامی‌های چند ماه گذشته او را رنگ‌پریده و عصبی کرده بود. دختری سرگردان، بی‌پناه، رانده شده از وطن، آواره در غربت، نگران از آینده و سرخورده از گذشته، همراه با کوله‌باری از غصه و درد و بدتر از همه جدایی از پدر و مادر و تنها برادرش که تمام عشق او بودند و بس ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

 

 

در این فهرست کتاب‌های زیر معرفی شده‌اند: جادوی فکر بزرگ (دیوید د. شوارتز)، زمستان (جان اشتاین‌بک)، صبحانه قهرمانان (کورت ونه‌گات)، ماهی طلا (ژان ماری گوستاو لوکلزیو)، نوجود علی: قهرمان روزگار ما (دلفین مینویی)، کژتابیهای ذهن و زبان (طنزی تازه) (بهاالدین خرمشاهی)، خاطرات فاطمه پاکروان (حبیب لاجوردی (مصاحبه‌کننده))، در عین حال: رمان‌نویس و استدلال اخلاقی (سوزان سونتاگ)، پیدایش امپراتوری ایران (آخرین یافته‌ها) (وستا سرخوش کرتیس، سارا استوارت)، برآمدن اسلام (وستا سرخوش کرتیس، سارا استوارت)، تغییرات مناسک عزاداری محرم (جبار رحمانی)، اقامت به چه قیمت؟ (معصومه سیلاخوری (ساعتچی))، از چنین حکایت‌ها (گزیده تاریخ بهیقی) (محمد جعفر یاحقی (گزینش و توضیح))، از کتاب رهایی نداریم (اومبرتو اکو، ژان کلود کریر (گفتگو))، دروغ / اراده آزاد (سام هریس)، برج بلور (مجموعه داستان‌های کوتاه امریکای لاتین) (ماریو بارگاس یوسا، گابریل گارسیا مارکز و ...)، عاشقانه (فریبا کلهر)
خواندن 6882 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u