چاپ کردن این صفحه
جمعه, 19 دی 1393 18:32

کتاب‌های آذر 1393

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در انتخاب جیره‌های دی‌ماه کمی "خرق عادت" صورت گرفت! همانطور که می‌دانید این فهرست‌های ماهانه همیشه یک ماه عقب هستند. یعنی در دی‌ماه فهرست کتاب‌هایی را خدمت‌تان معرفی می‌کنم که آذرماه خریده‌ام و به همین صورت این "تاخیر یکماهه" (یا شاید هم باید بگم "فاصله یکماهه") همواره برقرار است. جزو رسوم دیگر جیره‌کتاب، یکی هم این است که معمولا کتابی را که در فهرست نیامده پیش‌پیش برای مشترکین ارسال نمی‌کنیم. یعنی صبر می‌کنیم تا پس از معرفی آن و بررسی بازخورد (یعنی اینکه چه کسانی کتاب را سفارش می‌دهند و اصولا چند نسخه از آن از طرف مشترکین درخواست می‌شود) تصمیم می‌گیریم که کتاب را برای کدام گروه از مشترکین‌مان که اغلب وظیفه‌ی انتخاب جیره‌ی ماهیانه‌شان را برعهده ما می‌گذارند، ارسال کنیم.

این ماه همانطور که گفتم کمی "جر زده‌ایم". یعنی وقتی مشغول انتخاب جیره‌های دی ماه بودم در جایی "قافیه کم آوردم" و همینطور که به دور و برم نگاه می‌کردم که ببینم چه کتابی را می‌توانم به عنوان جیره دی برای تعدادی از مشترکین انتخاب کنم چشم‌ام به کتاب‌های خانم گاوالدا افتاد. کتاب‌هایی که می‌دانستم "چشم بسته" مورد پسند بخشی از مشترکین‌مان قرار می‌گیرد و نگرانی اینکه "می‌پسنده؟ نمی‌پسنده؟" برای آنها معنا ندارد. بنابراین دل را به دریا زدم و گفتم فعلا کارمان راه بیافتد تا ماه بعد ببینیم چه خواهد شد!

اینطور شد که تعدادی از مشترکین دو کتاب ابتدایی این فهرست را پیش‌پیش دریافت و مطالعه کرده‌اند. با این حال نام و نشان آنها را اینجا می‌آورم چون احتمال می‌دهم من خیلی با دقت همه‌ی طرفداران خانم گاوالدا را در میان مشترکین‌مان نمی‌شناسم!

'گریز
گریز دلپذیر
نویسنده: آنا گاوالدا
ترجمه: الهام دارچینیان
ناشر: قطره
سال نشر: 1398 (چاپ 13)
قیمت: 22000 تومان
تعداد صفحات: 146 صفحه
شابک: 978-600-119-128-2
کتاب به همان سبک پرطرفدار خانم نویسنده داستان سفر شادمان چهار خواهر و برادر به دنیای کودکی‌شان را تعریف می‌کند. سفری که طی آن امیدوارند تا چند ساعتی، زندگی روزمره و رنج‌های خود را فراموش کنند، تا شاید دوباره آرامش و دل‌خوشی را که زندگی‌شان در نقش آدم‌های بالغ و بزرگسال از آن‌ها ربوده، بازیابند.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"هنوز ننشسته بودم، یک طرف باسنم در هوا بود و دستم به دستگیره در ماشین که زن‌برادرم هجوم آورد.
- ای بابا ... این همه بوق زدیم نشنیدی؟ ده دقیقه است این‌جا هستیم!
جواب دادم.
- سلام

برادرم رو به من کرد. چشمک کوتاهی زد:
- اوضاع رو به راه است خوشگله؟
- خوبم.
- می‌خواهی وسایلت را صندوق عقب بگذارم؟
- نه ممنونم. فقط همین چمدان کوچک را دارم و پیراهنم ... پیراهن را صندلی عقب می‌گذارم.
زن‌برادرم نگاهی به پارچه مچاله و چروکی که روی زانوهایم بود انداخت و گفت:
- پیراهنت، این است؟
- بله.
- این دیگر چیست؟
- یک ساری …
- بله می‌بینم …
با مهربانی گوشزد کردم:
- نه، نمی‌بینی، وقتی پوشیدم خواهی دید.
اخم‌هایش کمی در هم فرو رفت ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'من
من او را دوست داشتم
نویسنده: آنا گاوالدا
ترجمه: الهام دارچینیان
ناشر: قطره
سال نشر: 1398 (چاپ 23)
قیمت: 25000 تومان
تعداد صفحات: 175 صفحه
شابک: 978-964-341-842-7
شوهر کلوئه او و دو دخترش را رها کرده و به همراه معشوقه‌اش رفته است. کلوئه که عاشق شوهرش است برای پیدا کردن چاره‌ای نزد پدر شوهرش می‌رود تا با او صحبت کند. پدرشوهر پس از مطلع شدن از ماجرا داستان عاشق شدن خودش را برای کلوئه تعریف می‌کند. اینکه چطور هنگامی که جوان‌تر بوده به کس دیگری دل بسته اما بخاطر خانواده‌اش از این عشق دست کشیده و ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"- تو چه می‌گویی؟!
- می‌گویم آن‌ها را می‌برم. برایشان خوب است کمی حال و هوا عوض کنند …
مادر شوهرم پرسید:
- اما کی؟
- الان.
- الان؟ فکر نمی‌کنی …
- به همه چیز فکر می‌کنم.
- معنی این کار چیست؟ ساعت حدود یازده شب است پی‌یر، تو …
- سوزان، دارم با کلوئه حرف می‌زنم، کلوئه، به من گوش کن. دوست دارم شما را از این محیط کمی دور کنم، تو موافقی؟
- …
- به نظرت فکر احمقانه‌ای است؟
- من نمی‌دانم …
- برو وسایلت را جمع کن، هروقت آماده شدی حرکت می‌کنیم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

ماه گذشته از سه بانوی نویسنده/مترجم مطرح، سه کتاب به بازار آمد که هر سه آنها را هم خریدم.

کتاب اول، به قولی نخستین رمان خانم گلی ترقی است که اغلب مجموعه داستان‌های کوتاه‌شان را خوانده‌ایم (می‌گویم "به قولی" چون در جایی خواندم که "خواب زمستانی" هم داستان بلند بوده و بنابراین "اتفاق" نمی‌تواند اولین رمان او به حساب بیاید!) آن داستان‌های کوتاه را معمولا خواننده‌ها با صفت "خاطره‌انگیز" به یکدیگر معرفی می‌کنند (همان صفتی که بیشتر و غلیظ‌تر آثار "پرویز دوایی" را هم با آن می‌شناسند). اما "اتفاق" از قرار خیلی در خط "گذشته" و "یاد باد آن روزگاران" نیست و قرار است احساسات دیگری را در خواننده برانگیزد.

'اتفاق
اتفاق
نویسنده: گلی ترقی
ناشر: نیلوفر
سال نشر: 1397 (چاپ 6)
قیمت: 26000 تومان
تعداد صفحات: 302 صفحه
شابک: 978-964-448-472-8
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"بیست‌وچهار روز دیگر تولد پنجاه‌سالگی شادبانوست. باورتان می‌شود؟ انگار همین دیروز بود که با نادر، برادر دوقلویش، زیر موج‌های بلند دریا دنبال هم می‌کردند، یا لب آب با ماسه‌های خیس خانه و آدمک‌های کوچک می‌ساختند. چهل سال از آن تاریخ گذشته و شادبانو، با وجود سال‌ها سختی و مکافات، جنگ و انقلاب، و جدایی از نادر، با خودش گفته "درست می‌شه" و با نوعی خوش‌بینی ذاتی دودستی به لبه خوب زندگی چسبیده است. می‌گویند آدم‌ها شبیه به اسمشان می‌شوند. شاید هرچه هست، درست یا نادرست، شادبانو نمونه کاملی برای اثبات این گفته است. این زن توی قلب اسمش زندگی می‌کند و با آن رابطه‌ای درونی دارد. درست است که زندگی - زندگی حسود - پوستش را کنده و هزار نیش سوزن به جسم و روحش زده است، اما نتوانسته قلب امیدوار او را مغلوب کند. پنجاه‌سالگی به چشم او متعلق به کسی دیگر است و مرگ متعلق به زن یا مردی‌ست که آگهی مرگش را به روزنامه داده‌اند. ده سال کمتر از سن واقعی‌اش نشان می‌دهد و زمان درونی‌اش از مرز چهل‌سالگی جلوتر نرفته است ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب دوم، مجموعه‌ای از داستان‌های مجله معروف نیویورکر است به انتخاب و ترجمه‌ی گلی امامی. همانطور که در توضیح کتاب هم آمده این داستان‌ها قبلا در مجلات و نشریات مختلف منتشر شده‌اند اما مترجم بازخورد قابل لمسی از طرف خوانندگان احتمالی دریافت نکرده و ...

این ماجرای عدم علاقه ما به "داستان کوتاه" هم واقعا چیز عجیبی است. به نظرم "داستان‌کوتاه‌خوانی" یک جور بلدی می‌خواهد که ما آن را در کنار بسیاری چیزهای ریز و درشت دیگر در آن جاهایی که باید (مثل مدرسه) یاد نمی‌گیریم. و احتمالا هم این خیلی حیف است. به این معنی که "داستان کوتاه"، با در نظر گرفتن توجهی که در آنور آب به آن می‌شود، باید محمل انتقال بخش مهمی از سرمایه‌ی ادبی بشر باشد که جای دیگر (مثلا در شعر، رمان، نمایشنامه یا ...) آن را نمی‌یابیم و بنابراین به دلیل این "نابلدی" فرصت درک آن را از دست می‌دهیم. افسوس!

'برخوردی
برخوردی کوتاه با دشمن (منتخبی از داستان‌های کوتاه مجله نیویورکر)
نویسنده: ایوان کلیما، جومپا لاهیری، سعید صیرفی‌زاده و ...
ترجمه: گلی امامی
ناشر: نیلوفر
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 12500 تومان
تعداد صفحات: 224 صفحه
شابک: 978-964-448-589-3
... انتخاب تعدادی داستان برای مجموعه‌ای از این مجله هفتگی [نیویورکر] کاری است سهل و ممتنع. داستان‌ها هرچند جذابند ولی همگی قابل ترجمه نیستند، چه به دلایل "موردی"، چه فرهنگی و چه ترجمه‌شده از زبان دیگر. پس بر مبنای الگوی خاصی برگزیده نشده‌اند و به‌همین دلیل خطی ارتباطی میان آنها وجود ندارد. تنها وجه اشتراک آنها چاپ‌شدنشان در این مجله معتبر و معیار (برای داستان کوتاه) است. اکثر این داستان‌ها جای‌جای در مجلات کم‌تیراژ منتشر شده‌اند که ظاهرا مخاطبین چندانی ندارند. هیچ واکنشی اعم از مثبت یا منفی از کسی نگرفتم. از این رو فکر کردم شاید جمع‌آوری آنها در یک کتاب خوانندگانی را به کار آید.
داستان "برخوردی کوتاه با دشمن" نوشته سعید صیرفی‌زاده، (نویسنده جوان و فعال ایرانی-امریکایی) که عنوان کتاب هم به آن اختصاص داده شده، در سال 2014، برنده جایزه "پن" داستان کوتاه شد. دست بر قضا خود صیرفی‌زاده هم همین عنوان را برای مجموعه داستان‌های کوتاه خودش که اخیرا منتشر شده برگزیده. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان "رقابت فیشر با اسپاسکی" با این جملات آغاز می‌شود:
"مارینا، تا مدت زیادی پس از مرگ شوهرش، مدام فریاد می‌کشید. حس می‌کرد فریاد با فشار از شکمش بالا می‌آید، تو گویی می‌خواهد از درون خفه‌اش کند، این بود که، با لگد زدن و پا گذاشتن روی اسباب‌بازی بچه‌هایش (که پخش زمین بود) به بیرون می‌دوید، در راهرو در فاصله‌ی جالباسی و کنسول آینه‌دار، پنهان می‌شد و با گاز گرفتن بازوی راستش می‌کوشید صدا را خفه کند. وقتی موج فریاد فروکش می‌کرد، و دندان‌هایش را از قفل‌شدگی می‌گشود، حلقه‌های گردی روی بازویش به‌جا می‌ماند که شبیه تمبرهای نامنظم بود. این خونمردگی‌ها، تا مدت‌ها پس از آن‌که مارینا دست از فریاد زدن برداشت، همچنان باقی بود، مدت‌ها پس از آن‌که از سوگواری برای شوهرش دست برداشت.
حتی حالا هم، بعد از سی سال، در لحظاتی حس می‌کرد زق‌زق خفیفی می‌کنند. زمانی هم که نام بابی فیشر را از رادیو شنید، آن را احساس کرد. در حال رانندگی در یکی از خیابان‌های بر گرفته‌ی بروکلین، برای رفتن نزد مشتری بود. رادیو با صدای آهسته روشن بود، ولی شنید که مجری آن نام را چندبار تکرار کرد. صدای رادیو را بلند کرد، خودش بود: بابی فیشر. بابی فیشر مرده بود. بابی فیشر، در ریک‌یاویک ایسلند مرده بود ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب سوم را هم سومین بانوی "شمیران‌نشین" شهر ما ترجمه کرده (دو بانوی قبلی هم کم و بیش متعلق به همین خطه هستند). در مورد "مردی با کبوتر" جایی خواندم که "اصلا مثل آثار دیگر رومن گاری نیست." احتمالا نظردهنده به دلیل لحن طنزآلود و فضای هجوآمیز داستان چنین نظری داده، که درست هم هست. اما به هر حال این داستان هم دستپخت همان روشنفکر یاغی و ناراضی است که "خداحافظ گاری کوپر" و "زندگی در پیش‌رو" را نوشته. نارضایتی در همین چند جمله ابتدای داستان هم "غلیظ" به مشام می‌رسد.

'مردی
مردی با کبوتر
نویسنده: رومن گاری
ترجمه: لیلی گلستان
ناشر: ثالث
سال نشر: 1397 (چاپ 8)
قیمت: 15000 تومان
تعداد صفحات: 122 صفحه
شابک: 978-964-380-952-2
رومن گاری داستان "مردی با کبوتر" را در سال 1958 با نام مستعار فاسکو سینیبالدی منتشر کرد. داستان هجویه‌ای است درباره سازمان ملل و از آنجا که در زمان انتشار داستان گاری به عنوان یک دیپلمات خدمت می‌کرد، نمی‌توانست کتاب را با نام واقعی خود منتشر کند.
داستان از آنجا شروع می‌شود که روزی از روزها جلسه‌ای مهم در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار می‌شود. در این جلسه که پشت درهای بسته و به دور از چشم خبرنگاران ترتیب داده شده، دبیرکل سازمان ملل به سفرای کشورها و مسئولین اداری این نهاد بین‌المللی اطلاع می‌دهد که چندی است دیده می‌شود که در طبقات مختلف ساختمان شبحی مرموز تردد می‌کند. این شبح کبوتری به همراه دارد و شکل و شمایلش باعث وحشت و هراس کارکنانی شده که با او روبرو شده‌اند ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"یک روز زیبای سپتامبر ...195، حدود ساعت یازده صبح قفس بزرگ شیشه‌ای سازمان ملل متحد در آفتاب پاییزی می‌درخشید و ماموریت صلح‌جویانه‌اش را که همان "بزرگ‌ترین مرکز جلب سیاح آمریکا" شدن بود، ادا می‌کرد.
هزاران بازدیدکننده که با موج بی‌پایان ماشین‌ها به ورودیه شمالی متمایل بودند، با راهنمایی راهنمایان به داخل ساختمان بلعیده می‌شدند. بازدیدکنندگان لحظه‌ای مقابل سالن مراقبه می‌ایستادند و هشتاد و دو صندلی خالی را نظاره می‌کردند که نشانگر این بود که هشتاد و دو نماینده کار دیگری داشته‌اند! بعد با عزمی راسخ به ساختمان اصلی یورش می‌بردند و بعد از دیدن آن‌همه نبوغ انسانی در زمینه هنر تجریدی شگفت‌زده باز‌می‌گشتند.
گروه‌ها مقابل هشتاد و دو پرچم ملل متحد می‌ایستادند و سعی داشتند در جنگل رنگ‌ها جهت خود را بیابند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

خب، حالا اجازه بدهید کمی هم به طنز بپردازیم. این ماه دو کتاب طنزآلود داریم. یکی به نثر و دیگری به شعر. نویسنده کتاب نثر از همان ابتدا درباره هول و ولایش که ممکن است به دلیل "پاره‌ای مسائل" کتابش اجازه نشر نیابد، سخن گفته. اما پیش خودمان بماند آن یکی شعره هم همینطور شوخی شوخی به مباحثی ناخنک زده که هول و ولا برانگیز است. شکر خدا که هر دو کتاب بالاخره به زیور طبع آراسته شدند.

'قصه‌های
قصه‌های آسانسورچی
نویسنده: پوریا عالمی
ناشر: مروارید
سال نشر: 1396 (چاپ 6)
قیمت: 18500 تومان
تعداد صفحات: 250 صفحه
شابک: 978-964-191-302-3
"آسانسورچی" صفحه‌ای است که به دعوت بزرگمهر حسین‌پور در چلچراغ راه انداختم. برخلاف باقی نویسندگان و روزنامه‌نگاران، تا الان هیچ‌کدام از مجموعه آثار پیوسته مطبوعاتی این قلم، شانس نداشته غول مرحله‌ی آخر را رد کند و مجوز انتشار بگیرد. الان هم که این سطر را نوشتم با خودم گفتم این مجموعه هم مثل باقی کارها، باید بگذاری توی کشو. اگر الان دارید این سطور را می‌خوانید یعنی کتاب آسانسورچی در نشر خوب مروارید چاپ شده و این معجزات و طلسم شکسته شده است. پس لطفا کمپوت بگیرید و بیاید ملاقات من؛ البته در بیمارستان را عرض می‌کنم. چون حتما بعد از این چند سال به یکی از کتاب‌هایم مجوز داده باشند، از تعجب سکته خواهم کرد.
یادم رفت بگویم که آسانسورچی یک صفحه‌ی ثابت بود که به موضوعات کلی جامعه می‌پرداخت. خبرهای هر داستان در خودش مستور است و خیال کردم اگر به خبر اصلی سوا اشاره نکنیم، بهتر باشد. این‌طوری می‌فهمیم در سال هشتادوهشت، هشتادونه که آسانسورچی چاپ می‌شد حال‌وهوای کلی‌مان چطوری بود؛ چطوری بود؟ (برگرفته از مقدمه کتاب)
قطعه‌ی اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"طبقه‌ی همکف
در باز شد و ایرج‌میرزا سوار آسانسور شد. در آسانسور که بسته شد آب دهانم را قورت دادم. البته من فوبیای فضای بسته ندارم، یا حتی از روح هم نمی‌ترسم، اما راستش مثل هر آدم ادبیات‌خوانده‌ای وقتی خیال کردم باید با ایرج‌میرزا در کابین آسانسور تنها بمانم، بدجوری هول برم داشت. رفتم توی فکر که وقتی ایرج‌میرزا از آسانسور پیاده شود، آیا سر ذوق می‌آید و قصیده‌ی دیگری به دیوان اشعارش اضافه می‌کند؟ و لابد قصیده‌ای با عنوان "اون پسر آسانسوریه!".
زیرچشمی نگاهی به ایرج‌میرزا و در بسته‌ی آسانسور انداختم و فکر کردم "پسر نترس! اگر قراره تو بهانه‌ای بشی که برگی به برگ‌های زرین ادبیات فارسی اضافه بشه، نه‌تنها ترس نداره، حتی باید به خودت و اینا افتخار کنی!"

طبقه‌ی اول
خطر از بیخ گوشم گذشته بود. گفتم: "ببخشین استاد! خیلی تو فکرین. من خیال کردم در نظر دارین رو قصیده‌ی جدیدی کار کنین!"
ایرج‌میرزا گفت: "پسر جان! تازه نکیر و منکر کارشان با بنده تمام شده بود که دیدم دوباره یک پرونده‌ی اخلاقی برایم در خیابان‌های مشهد نصب کرده‌اند ... تازه از این لجم درآمده که اسم من را از روی آن بلوار برداشته‌اند و جایش اسم آل‌احمد را گذاشته‌اند."
گفتم: "حتما آن بابایی که به اسم شما گیر داده بوده کتاب‌های آل‌احمد را نخوانده ... حالا کجا؟"
گفت: "دنبال برگه‌ی عدم سوءپیشینه!" ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'وقتی
وقتی دماغ پینوکیو توی سوراخ گوش من بود
نویسنده: فاضل ترکمن
ناشر: مروارید
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 14000 تومان
تعداد صفحات: 227 صفحه
شابک: 978-964-191-307-8
کتاب مجموعه‌ای است از اشعار طنز.
قطعه شعر "کلوزبوک!" با این جملات آغاز می‌شود:
"همه‌ی مردم ما اهل کبابن، نه کتاب
هیچ‌کسی کتاب ورق نمی‌زنه، حتی تو خواب!

هی بهونه می‌کنن، کتاب گرونه اما باز
می‌خورن بوقلمون و کالباس و کباب غاز!

حاضرن پول واسه‌ی جوجه‌کباب بدن ولی
یه کتاب نمی‌خرن، قسم به حضرت علی!

شکماشون شده مثل دیگ و مثل قابلمه
پول‌شون فقط برای خرید کتاب کمه!

همه‌ی این‌ها بهونه‌ست و می‌دونن خودشون
نمی‌دونن بوف کور چی هست اصن، یا سووشون! …"

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

گفتم این ماه دو کتاب طنز داریم، اما یاد کتاب سداریس نبودم. دوستانی که کتاب‌های قبلی این نویسنده‌ی آمریکایی‌تبار را خوانده‌اند و به ساز و کار عجیب و غریب مغزش (و مطالبی که از آن ساطع می‌شود) خندیده‌اند، احتمالا این ترجمه جدید از او را هم می‌پسندند.

'وقتی
وقتی شعله‌ها شما را دربرمی‌گیرند
نویسنده: دیوید سداریس
ترجمه: نادر قبله‌ای
ناشر: مروارید
سال نشر: 1395 (چاپ 2)
قیمت: 17000 تومان
تعداد صفحات: 267 صفحه
شابک: 978-964-191-303-0
کتاب مثل بقیه آثار نویسنده مجموعه قطعات طنزآمیز است. از سداریس قبلا کتاب‌های "بالاخره یه روزی قشنگ حرف می‌زنم" و "مادربزرگت را از اینجا ببر" به فارسی ترجمه شده.
اولین بخش کتاب با عنوان "واگیر دارد" با این جملات آغاز می‌شود:
"دوستم پتسی، یک‌بار داستانی برایم تعریف می‌کرد. گفت "در سالن سینما بودم، و کتم را خیلی شیک پشت صندلی‌ام آویزان کرده بودم که این یارو جلو آمد ..." این‌جا که رسید، جلویش را گرفتم، چون همیشه داستان این کت‌ها من را متعجب می‌کند. من هم، وقتی در سالن سینما هستم، کتم را روی پاهایم تا می‌کنم یا روی دستگیره صندلی می‌اندازم، ولی پتسی همیشه کتش را طوری روی صندلی پهن می‌کند که انگار صندلی سرما خورده، و چون کار عذاب‌آوری است، از اوقاتش در سینما لذت نمی‌برد.
پرسیدم "چرا این کار را می‌کنی؟" و به من نگاه کرد و گفت "دلیلش بی‌مزه است، ولی به خاطر میکروب‌ها. فکر کن چه آدم‌هایی سرشان را آن‌جا گذاشته‌اند. مورمورت نمی‌شود؟" گفتم تا حالا چنین حسی به من دست نداده ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

خب، حالا دیگر اجازه بدهید جدی بشویم و هره و کره را کنار بگذاریم! برای جدی شدن می‌شود به کتاب جدید صادق زیباکلام اشاره کرد که به بررسی واقعه‌ای در روزهای قبل از پیروزی انقلاب در سال 57 و نقش یک شخصیت دانشگاهی در آن واقعه می‌پردازد. دهه فجر نزدیک است و خواندن تحلیل‌های آقای زیباکلام در مورد وقایع هم معمولا توجه پیر و جوان را به خود جلب می‌کند!

'دکتر
دکتر محمد ملکی: استادی برای همه فصول
نویسنده: صادق زیباکلام
ناشر: روزنه
سال نشر: 1394 (چاپ 2)
قیمت: 13500 تومان
تعداد صفحات: 168 صفحه
شابک: 978-964-334-497-9
در آذر 1357 نزدیک به 100 تن از اساتید دانشگاه تهران به رهبری دکتر محمد ملکی، استاد دانشکده دامپزشکی، در طبقه پنجم ساختمان مرکزی دانشگاه تهران متحصن شدند. خواسته آنان بازگشایی دانشگاه تهران بود که به دستور دولت نظامی ارتشبد غلامرضا ازهاری به همراه سایر دانشگاه‌های کشور تعطیل شده بود. این کتاب شرح آن رویداد و شمه‌ای از زندگی سیاسی یکی از قهرمانان اصلی مبارزات دانشگاهیان در دوران انقلاب، یعنی دکتر محمد ملکی، می‌باشد. در عین حال کتاب، پنجره کوچکی نیز هست به بخشی از مبارزات علیه رژیم گذشته که همچون بسیاری از بخش‌های دیگر آن مبارزات پنهان مانده است. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب جدی بعدی، درباره یک موضوع بسیار مهم است و مهم‌تر اینکه به قلم یک نویسنده‌ی ایرانی. این روزها که بودجه سال 1394 در مجلس در حال چکش خوردن است باز من به این فکر افتاده‌ام که چند درصد از مردم از این بحث‌هایی که در رادیو می‌شنوند یا در رسانه‌ها می‌خوانند سر درمی‌آورند؟ آیا می‌دانند اینکه نرخ ارز برای سال آینده چه میزان مصوب شود یا اینکه دولت بودجه‌اش را با فرض چه قیمتی برای یک بشکه نفت تنظیم کند، چگونه بر زندگی سال آینده‌شان (و حتی سال‌های بعدتر) تاثیر می‌گذارد؟

دکتر سرزعیم با چنین دغدغه‌هایی و با علم به اینکه ما در ایران "اقتصاد کلان"مان هم خاص خودمان است و احتمالا توی دکان هیچ عطار دیگری در دنیا پیدا نمی‌شود، کتابی نوشته تا به زبان ساده مباحث اقتصاد کلان را برای مردم عادی و افراد غیرمتخصص تشریح کند. خواندن کتاب به هر حال "جدی‌خوانی" است، اما دانستن الفبای اقتصاد به نظر من این روزها برای راننده‌های تاکسی و اتوبوس هم از واجبات است. پس اگر بهانه‌تان این است که "حوصله خواندن کتاب جدی ندارم!" توصیه می‌کنم در این زمینه تجدیدنظر کنید.

'اقتصاد
اقتصاد برای همه (جلد اول: تشریح مفاهیم اقتصاد کلان به زبان ساده)
نویسنده: علی سرزعیم
ناشر: ترمه
سال نشر: 1398 (چاپ 9)
قیمت: 45000 تومان
تعداد صفحات: 293 صفحه
شابک: 978-964-978-394-9
کتاب در ده فصل به معرفی مفاهیم اصلی اقتصاد کلان به مخاطب غیرمتخصص می‌پردازد. عنوان بعضی از فصل‌های کتاب عبارتند از: "سیاست پولی"، "سیاست‌های ناظر به مهار تورم"، "سیاست ارزی"، "سیاست‌های معطوف به کوچک و قوی کردن دولت"، "سیاست مالی" و ... در هر فصل مطالب از پایه توضیح داده شده. مثلا در فصل "سیاست مالی" مطالب با معرفی "بودجه دولت" آغاز می‌شود و با تشریح "اجزا درآمد دولت" به "درآمد حاصل از نفت" می‌پردازد. یا در فصل "سیاست‌های ناظر به مهار تورم" مولف ابتدا به تعریف تورم و شیوه اندازه‌گیری آن پرداخته و پس از مقایسه میزان تورم در ایران با دیگر نقاط جهان به پیامدهای تورم پرداخته است.
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"شاید مهمترین دغدغه‌ای که هر اقتصاددان ایرانی دارد این است که از آموزه‌های علم اقتصاد چگونه می‌توان استفاده کرد تا ایران از وضعیت کنونی‌اش خارج شده و توسعه‌یافته گردد. در کشورهای در حال توسعه نظیر ایران، توسعه در کانون توجه هر نظام سیاست‌گذاری قرار می‌گیرد. نخست به این سوال می‌پردازیم که چگونه می‌توان ابعاد یک اقتصاد و سرعت پیشرفت یا عقب‌رفت آن را اندازه‌گیری کرد. سپس به این سوال می‌پردازیم که رابطه آن با رفاه شهروندان چگونه است؟

شاخص سنجش اقتصاد
تولید ناخالص داخلی (GDP) یک کشور جمع ارزش کالاها و خدمات نهایی تولید شده در داخل یک اقتصاد را در یک بازه زمانی مشخص (یک سال) نشان می‌دهد. این متغیر قدرت تولید یک اقتصاد را نشان می‌دهد. چند نکته در مورد این مفهوم شایان توجه است. نخست آنکه در این تعریف از کلمه کالاهای نهایی در مقابل مفهوم کالاهای واسطه‌ای استفاده شده که دلیل آن پرهیز از بازشماری است. چون ارزش کالاهای واسطه‌ای در کالای نهایی وجود دارد، نباید مجددا در محاسبات وارد شوند. کلمه دیگر، ناخالص است که مقصود آنست که بخشی از درآمد و تولیدات هر کشور صرف جبران استهلاک سرمایه و ماشین‌آلات در حین تولید می‌شود ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی را کتابفروش محل در سبدم انداخت. اما حالا که اطلاعاتش را وارد کرده‌ام، شخصیت و کیست و چیست نویسنده‌اش کنجکاوی‌ام را تحریک کرده. برای همین هم با اینکه معمولا خواننده این دست کتاب‌ها نیستم دارم پیش خودم فکر می‌کنم که شاید این یکی را پس از تکمیل شدن فهرست در قفسه‌ی کتاب‌های "اینها را بخوان!" قرار بدهم.

'هنر
هنر برقراری ارتباط
نویسنده: تیچ نات هان
ترجمه: مهین خالصی
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1398 (چاپ 4)
قیمت: 18000 تومان
تعداد صفحات: 160 صفحه
شابک: 978-600-278-113-0
تیچ نات هان، راهب بودایی، فعال اجتماعی و نامزد جایزه صلح نوبل، با به کار گرفتن تجربه کاری‌اش با زن و شوهرها، همکاران، و درگیری‌های بین‌المللی، عناصر سازنده روابط سالم و آگاهانه را فاش می‌کند. این کتاب منحصربه‌فرد و سرشار از داستان‌های الهام‌بخش و تکنیک‌های عملی پنج گامی را شرح می‌دهد که ما برای ارتباط با خودمان، ایجاد همدلی و بهبود روابطمان در خانه، در محل کار و در دنیایی وسیع‌تر لازم داریم. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

تنظیم فهرست کتاب‌های علمی-تخیلی جیره‌کتاب مقارن شد با انتشار کتاب زیر. هرکس نداند فکر می‌کند که ما و انتشارات مازیار با هم هماهنگ کرده بودیم تا در یک زمان یاد و خاطره‌ی ادبیات علمی-تخیلی را برای فارسی‌زبان‌ها زنده کنیم.

'علم
علم در ادبیات علمی تخیلی: 83 پیشگویی علمی تخیلی که واقعیت علمی پیدا کرد
نویسنده: رابرت دبلیو بلای
ترجمه: میثم زینلی طهرانی، نگار بزرگمهر
ناشر: مازیار
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 26000 تومان
تعداد صفحات: 376 صفحه
شابک: 978-600-6043-32-6
این کتاب مرجع راهنمای غایی ابداعات و اکتشافاتی است که ابتدا در ادبیات علمی تخیلی نمایان شدند و بعدها توسط جامعه علمی شناخته شده و مورد پیگیری قرار گرفتند. از پادگرانش گرفته تا جهان‌های موازی، از ماهواره‌ها تا بینایی با استفاده از پرتو ایکس. کتاب "علم در ادبیات علمی تخیلی" به بررسی این دست ایده‌ها پرداخته، سرچشمه‌های خیالی آن‌ها را مورد اشاره قرار داده و توضیح می‌دهد که دانشمندان چگونه تخیل را به واقعیت تبدیل می‌کنند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی را با فرض اینکه مطالعه‌ای است درباره‌ی "پدیده وایبر" (یا رسانه‌های مشابه) خریدم. فکر می‌کردم که نویسنده به بررسی محتوای رد و بدل شده در این فضا می‌پردازد (آثار نشر تیسا معمولا به جنبه‌های جامعه‌شناسانه‌ی پدیده‌های اجتماعی می‌پردازند). اما به نظرم اشتباه می‌کردم. هنوز کتاب را نخوانده‌ام اما با تورق اولیه به نظر می‌رسد تکیه کتاب بر تاثیرات رسانه‌هایی همچون وایبر در جامعه و روش‌های ممکن برای جلوگیری از تاثیرات مخبر آنهاست.

'کوته‌نوشته‌های
کوته‌نوشته‌های وایبری
نویسنده: مسعود کوثری
ناشر: تیسا
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 8000 تومان
تعداد صفحات: 131 صفحه
شابک: 978-600-7212-84-4
این کتاب مجموعه کوته‌نوشته‌ها و کوته‌گفته‌هایی است که طی چند سال گذشته درباره مسائل جهان مجازی نوشته‌ایم. این نوشته‌ها با زبانی ساده و غیرفنی نوشته شده و برای خواندن در همه‌جا (از اتوبوس گرفته تا مترو) مناسب است. همچنین، هدف از انتشار این کوته‌نوشته‌ها خوانده شدن این نوشته‌ها و گفته‌ها در میان اعضای خانواده و بحث بر سر درستی و نادرستی آنها است. اگر چنین اتفاقی بیفتد و شما درباره درستی یا نادرستی یکی از این نوشته‌ها و گفته‌ها با فرد دیگری از دوستان، همکاران یا اعضای خانواده خود به گفت‌وگو بپردازید، مقصد حاصل شده است ... (برگرفته از "سختی با خواننده" در ابتدای کتاب)
در بخش اول کتاب با عنوان "ببینید ما چقدر بدلی حرف می‌زنیم!" آمده:
"... چند سال پیش فقط چند کلمه "ضایع شدن" و "سه نکردن" و چیزهایی مثل آن برای پدر و مادرها قابل‌فهم نبود؛ اما دایره این لغات خیلی وسیع‌تر شده است. سروکله موسیقی رپ که پیدا شد، تعداد این کلمات حتی بیشتر هم شد. اگر پدر و مادرها معنای آن چند تای اول را به زحمت می‌توانستند بفهمند یا حدس بزنند، از این کلمات جدیدتر حتی سر هم در نمی‌آوردند. اما کار به همین‌جا هم ختم نشد. با پیدایش رسانه‌های جدید زبان خاصی پیدا شد. این جوان‌ها بودند که حرف از "اس خالی انداختن" (اس‌ام‌اس یا پیام کوتاه خالی فرستادن) می‌زدند، عکس‌ها و لینک‌ها را با هم شیر (سهیم شدن) می‌کردند، همدیگر را اد می‌کردند (دعوت کردن یا اضافه کردن به فهرست تلفن همراه یا ایمیل)، روی وال (دیوار در فیس‌بوک) هم می‌نوشتند، لاو می‌ترکاندند و ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی را نویسنده آن پس از مشاهده‌ی فهرست سفرنامه‌های معاصر جیره‌کتاب بهمان معرفی کرد. جالب اینکه با وجود این همه رفت و آمد در میان قفسه‌های کتاب، قبلا آن را جایی ندیده بودم. در حین اضافه کردن آن به فهرست "سفرنامه‌های معاصر" داشتم فکر می‌کردم که چقدر کتاب‌های این فهرست متنوع هستند و نویسنده‌های مختلف چقدر با دیدگاه‌های متفاوتی به سرزمین‌های دوردست و ناشناخته توجه کرده‌اند.

'آخر
آخر هفته آفتابی
نویسنده: آروین آذرگین
ناشر: نشر نهفت
سال نشر: 1391 (چاپ 1)
قیمت: 4500 تومان
تعداد صفحات: 200 صفحه
شابک: 978-600-91520-8-7
نویسنده در سال 1386 سفری چهارماهه به کشور آلمان داشته است و این کتاب شرح مشاهدات او از این سفر است. او در مقدمه کتاب آورده: "هدف اصلی من داستان‌سرایی نیست، هرچه در این کتاب خواهم آورد بر اساس واقعیتهاست ... این کتاب نه فقط درباره‌ی گردشگری، فرهنگ، فلسفه یا مذهب بلکه آمیزه‌ای از تمام آن‌هاست. همان‌گونه که زندگی معجونی از چنین چیزهاست."
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"وقتی به فرودگاه مهرآباد رسیدیم، هفت هشت ساعت تا پرواز آلمان وقت باقی‌مانده بود. اگر در این فرصت محدود به مهمان‌سرا می‌رفتیم خواب راحتی نداشتیم. در سالن‌های انتظار و بر روی سنگ‌های سرد محوطه‌ی بیرونی شب را به صبح رساندیم. من و همکارانم بدون مشکل خاصی وارد هواپیما شدیم. پرواز "ایران ایر" چند دقیقه پس از ساعت هشت صبح موتورهایش را آتش کرد و به مقصد فرانکفورت به هوا برخاست.
من سه سال پیش هم برای یک ماموریت دو هفته‌ای به آلمان سفر کرده بودم. خاطره‌ی جنگل‌های سرسبز شمالی و دریاچه‌ی زیبای اطراف شهر "زالتسگیتر" هنوز هم ذهن مرا نوازش می‌داد. آلمان برای من یک کشور دوست‌داشتنی بود. در طی این سال‌ها وقتی به آن‌جا فکر می‌کردم طبیعت زیبایش، نظم و قانون و بوی خوب قهوه در یادم تداعی می‌شد ..."

چاپ کتاب تمام شده!

با وجود عدم اقبال عمومی به نوع ادبی "نمایشنامه" باید اعتراف کنم که جیره‌کتابی‌ها از "زندگی گالیله"ی برتولت برشت استقبال کردند. بگذریم که این "نق" همیشه به قوت خود باقی است که اگر کتاب را خواندید چرا در مورد آن نظر نمی‌دهید (به این معنی که به آن میزان که کتاب را برای مشترکین ارسال کردیم، بازخورد و امتیاز از ایشان درباره کتاب دریافت نکردیم) اما خب همین "توجه ساکت" باعث شد تا یکی دیگر از آثار معروف برشت را در فهرست این ماه بیاوریم.

'دایره
دایره گچی قفقازی
نویسنده: برتولت برشت
ترجمه: حمید سمندریان
ناشر: قطره
سال نشر: 1398 (چاپ 10)
قیمت: 27000 تومان
تعداد صفحات: 202 صفحه
شابک: 978-600-119-695-9
نمایشنامه به سبکی "داستان در داستان" ماجرای کودکی را روایت می‌کند که پدر و مادر ثروتمندی دارد. پدر حاکم یکی از بخش‌های قفقاز در روسیه است که در شورشی کشته و همسرش فراری می‌شود، بنابراین پسر کوچک را مستخدمه‌ای به نام گروشه پناه می‌دهد و تصمیم به نگهداری و بزرگ کردن او می‌گیرد. مادر جدید کودک برای کمک گرفتن به روستای دیگری در دوردست نزد برادرش می‌رود. در آنجا برادر او را وادار می‌کند تا برای در امان ماندن از "حرف مردم" ازدواج کند و او ناچار با کشاورزی تهیدست ازداوج می‌کند. پس از چند سال سربازانی به دنبال پسر بچه می‌آیند و او و گروشه را با خود به زادگاه‌شان بازمی‌گردانند ...

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

این هم تازه‌ترین اثر آقای مرادی کرمانی که داغ داغ در ماه آذر از تنور درآمد و با عنوانی "مودبانه‌شده" در بازار در اختیار علاقمندان آثار این نویسنده کرمانی‌الاصل قرار گرفت.

'ته
ته خیار
نویسنده: هوشنگ مرادی کرمانی
ناشر: معین
سال نشر: 1397 (چاپ 12)
قیمت: 17000 تومان
تعداد صفحات: 221 صفحه
شابک: 978-964-165-110-9
کتاب حاوی سی داستان کوتاه از نویسنده کتاب معروف "قصه‌های مجید" است.
داستان "ته خیار" با این جملات آغاز می‌شود:
"خوابش نمیدبرد. بلند شد. خیاری از میوه‌خوری روی میز برداشت. خواست پوست بکند و بخورد. خوب نمی‌دید. عینکش را زد، کارد را برداشت، سر و ته خیار را نگاه کرد. گل ریز و پژمرده‌ای به سر خیار چسبیده بود. به تابلویی که روی کمد بود نگاه کرد. هر وقت میدخواست خیار بخورد، آن را می‌دید و لبخند می‌زد.
"زندگی به خیار می‌ماند، ته‌اش تلخ است."
دوستش گفته بود:
- از قضا سرش تلخ است. مردم اشتباه می‌کنند. سر و ته خیار را اشتباه می‌گیرند. سر خیار آن جایی است که زندگی خیار آغاز می‌شود. یعنی از میان گلی که به ساقه و شاخه چسبیده به دنیا می‌آید و لبخند نمی‌زند. رشد می‌کند پیش می‌رود تا جایی که دیگر قدزت قد کشیدن ندارد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

آگهی انتشار "جغرافیای من و تو" را در یکی از مجلات دیدم. نمی‌دانم چه چیزی باعث شد که گیر بدهم که کتاب را بخرم (شاید تصویر میدان تایمز نیویورک روی جلد کتاب!) به هرحال در زمان مشاهده آگهی کاشف به عمل آمد که کتاب هنوز بصورت کامل در سطح شهر توزیع نشده. بنابراین همین مساله باعث شد که آن "گیر" کذا مصمم‌تر شود و ... بالاخره کتابفروش محل موفق شد که کتاب را برایم پیدا کند!

'جغرافیای
جغرافیای من و تو
نویسنده: جنیفر اسمیت
ترجمه: مهرآیین اخوت
ناشر: هیرمند
سال نشر: 1398 (چاپ 8)
قیمت: 46500 تومان
تعداد صفحات: 317 صفحه
شابک: 978-964-408-346-4
لوسی در طبقه بیست و چهارم زندگی می‌کند. ایوان در زیرزمین. در نتیجه طبیعی است که جایی در این میانه یک‌دیگر را ببینند: در آسانسوری که به علت رفتن رق در تمام شهر نیویورک گیر کرده. بعد از این‌که نجات پیدا می‌کنند در خیابان‌های تاریک با هم قدم می‌زنند و غرق تماشای ستاره‌های آسمان می‌شوند که منظره‌ای نادر در نیویورک است. همان ساعات اندک تاریکی آن‌ها را به دنیایی خیال‌انگیز می‌کشاند. اما وقتی برق می‌آید، واقعیت‌های تلخ هم همراهش هست. لوسی و خانواده‌اش به خارج از کشور می‌روند و ایوان هم با پدرش به سمت دیگر امریکا.
اما مدت کوتاهی که با هم سپری کرده‌اند ردی در زندگی‌اشن باقی گذاشته. آیا فاصله مرگ دوستی‌ها نیست؟ چون فاصله یا با غم پر می‌شود ... یا با تردید. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"در روز اول سپتامبر، دنیا در تاریکی فرورفت.
اما لوسی پترسون که به دیوار فلزی آسانسوری تاریک تکیه زده بود، امکان نداشت از گستردگی این واقعه خبر داشته باشد.
آن‌زمان حتا به خیالش هم نمی‌آمد که خاموشی فراتز از این ساختمانی است که تمام عمرش را در آن زندگی کرده و الان برق تمام خیابان‌ها هم رفته و چراغ‌های راهنمایی خاموش شده‌اند و خبری از زمزمه‌ی هواکش‌ها نیست و تنها سکوتی تپنده و وهمناک باقی مانده. هنوز هیچی نشده، مردم زیادی به خیابان‌های دراز منهتن ریخته بودند و مثل ماهی‌های آزاد که برخلاف جریان آب شنا می‌کنند، به سمت خانه‌هایشان می‌رفتند. در تمام جزیره، بوق ماشین‌ها هوا را می‌شکافد و مردم پنجره‌ها را باز کرده‌اند و بستنی‌ها در هزاران هزار فریزر دارند آب می‌شوند.
تمام شهر مثل شمعی که فوتش کرده باشند خاموش ده؛ اما در آن مکعب بی‌نور آسانسور، لوسی امکان نداشت از این وقایع خبر داشته باشد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

نام آقای سینگر از قبل، بخاطر مجموعه داستانی که از او و با ترجمه مژده دقیقی منتشر شده بود، برایم آشنا بود. اما دروغ چرا، باید اعتراف کنم که این کتاب هم بخاطر طرح روی جلدش خریداری شد.

'دشمنان
دشمنان (یک داستان عاشقانه)
نویسنده: آیساک باشویس سینگر
ترجمه: احمد پوری
ناشر: باغ نو
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 16000 تومان
تعداد صفحات: 262 صفحه
شابک: 978-964-7425-46-9
رمان داستان زندگی مردی است که برای فرار از دست سربازان فاشیست سه سال در انبار کاه دهکده خدمتکارشان پنهان شد. پس از جنگ با دختر خدمتکارشان که در این مدت از او نگهداری می‌کرد ازدواج کرد و به امریکا رفت و در آن‌جا با بغرنجی‌ها و حوادث جدیدی که او را در شرایط بسیار پیچیده قرار دادند روبه‌رو شد. (برگرفته از مقدمه کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"هرمان برودر غلتی زد و یک چشمش را گشود. در عالم خواب و بیداری نمی‌توانست تشخیص بدهد کجاست، در تسیوکیف، یا در اردوی آلمانی‌ها؟ حتی لحظه‌ای خود را مخفی در انبار کاه در لیپسک تصور کرد. این مکان‌ها هرچند گاهی در ذهن او به هم می‌آمیختند. می‌دانست در بروکلین است اما صدای فریاد نازی‌ها را می‌شنید. آن‌ها سرنیزه را در کاه فرو می‌کردند تا او را خارج کنند و او خود را بیشتر و بیشتر میان کاه‌ها پنهان می‌کرد. تیغه سرنیزه‌ای سرش را لمس کرد. بیداری کامل نیاز به اراده داشت. "کافی است!" این را گفت و نشست. روز به نیمه رسیده بود. یادویگا مدتی بود که لباس پوشیده بود. چشمش به تصویر خود در آینه دیواری مقابل تخت افتاد. صورت تکیده، چند تار موی باقیمانده که زمانی سرخ بود اینک به زردی زده با چند تار خاکستری در میان چشمان آبی، با نفوذی ملایم، زیر ابروهای آشفته، دماغی باریک، گونه‌های آویزان، لب‌های نازک ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

انتشار عنوان‌های جدید مجموعه "تجربه و هنر زندگی" بطور پیوسته ادامه دارد. در آذرماه یک کتاب جدید از این مجموعه به بازار آمد.

'کاروان
کاروان امید: سرگذشت تری فاکس
نویسنده: لسلی اسکرای وینر
ترجمه: محمدابراهیم محجوب
ناشر: نشر گمان
سال نشر: 1396 (چاپ 3)
قیمت: 29000 تومان
تعداد صفحات: 234 صفحه
شابک: 978-600-7289-01-3
تری فاکس ورزشکار کانادایی است که در سال 1977 به دلیل ابتلا به سرطان یک پای خود را از دست داد. این واقعه باعث شد تا او به فعالیت‌هایی برای توجه جامعه به سرطان و جمع‌آوری کمک‌های مالی برای تحقیقات علمی در این زمینه دست بزند. او در سال 1980، برای جلب توجه عمومی به این مساله تصمیم گرفت سرتاسر کانادا را با یک پای مصنوعی بدود. فاکس هیچگاه نتوانست مسیری را که شروع کرده بود به پایان برساند و پس از 143 روز و دویدن مسافت 5373 کیلومتر ناچار شد به دلیل تشدید بیماری سرطان‌اش از ادامه مسیر صرفنظر کند.
نویسنده در این کتاب به معرفی فاکس، زندگی او و فعالیت‌هایش در راه هدفی که برگزیده بود می‌پردازد.
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
" "سن ژان" شرقی‌ترین شهر کانادا و باستانی‌ترین شهر آمریکای شمالی است. مردم این شهر گهگاه رهروی، رکابزنی، دونده‌ای یا قایقرانی دیده‌اند که با بدنی ورزیده و دلی پرامید، به عشق هدفی مقدس به عزم پیمودن خاک کانادا رهسپار غرب شده و یا به نیت درنوردیدن عرض اقیانوس اطلس رو به شرق پارو زده است.
نه این که مردم شهر آدم‌های بدگمانی باشند، نه، اما آنها از این نوع مراسم زیاد دیده بودند. جشن کوچکی همراه با ساز و سرود و بعد هم روبوسی و خداحافظی و آنگاه مسافر در درازنای جاده یا در دورنمای اقیانوس از چشم دور می‌شد و مردم هم به خانه‌هایشان بازمی‌گشتند.
اما آن روز کمی وضع فرق می‌کرد. دوازدهم آوریل سال 1980 بود و بامدادی بارانی و تلخ - یا به قول مردم ایالت نیوفاوندلند: وفور زمستان!
در شهر هیاهویی به‌پا شده بود. گویا دونده دیگری عزم کرده بود مسافت عظیم خاک کانادا را درنوردد اما جار و جنجالی که دوروبر او به راه افتاده بود بیش از موارد دیگر بود ..."

چاپ کتاب تمام شده!

و بالاخره در مورد این آخرین کتاب فهرست این ماه باید عرض کنم که به نظرم ترجمه Email-Marketing به "بازاریابی اینترنتی" کمی گمراه‌کننده است. اما خب توضیحات پشت جلد کتاب روشن‌کننده‌ی این مطلب هست که کتاب درباره چه موضوعی صحبت می‌کند.

'بازاریابی
بازاریابی اینترنتی به زبان آدمیزاد
نویسنده: جان آرنولد
ترجمه: مرجان قورچیان
ناشر: هیرمند
سال نشر: 1396 (چاپ 2)
قیمت: 33500 تومان
تعداد صفحات: 370 صفحه
شابک: 978-964-408-341-9
این کتاب شامل راهبردهای بازاریابی است که در طول زمان با توجه به اولویت‌های مشتریان آزمایش شده‌اند، به‌علاوه‌ی بهترین کارهایی که باید برای تهیه و ارسال ایمیل‌های مورد نظر مشتریان فعلی و بالقوه انجام دهید. در این کتاب توضیح می‌دهم چگونه از اصول بازاریابی و تجارت در راهبرد ایمیلی‌تان برای بیشینه کردن سود و دستیابی به اهداف معنادار و ارزشمند استفاده کنید. در ادامه می‌گویم چگونه از قالب‌های ایمیل برای طراحی ایمیل‌های بازاریابی با ظاهر حرفه‌ای استفاده کنید و چگونه محتوایی تهیه کنید که با طرح مورد نظرتان هماهنگ باشد. ... بازاریابی ایمیلی با دریافت موفق ایمیل به پایان نمی‌رسد، بنابراین توضیح می‌دهم که چگونه متوجه شوید چه کسی ایمیل‌های شما را باز می‌کند. در ادامه نکاتی کاربردی را برای استفاده از گزارش‌های رهگیری ایمیل و علم تحلیل وب اضافه می‌کنم تا تعداد مشترکانی را که مرتب از شما خرید می‌کنند و تجارت‌تان را به دوستان و همکارانشان معرفی می‌نمایند افزایش دهید ... (برگرفته از مقدمه کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

در این فهرست کتاب‌های زیر معرفی شده‌اند: گریز دلپذیر (آنا گاوالدا)، من او را دوست داشتم (آنا گاوالدا)، اتفاق (گلی ترقی)، کاروان امید: سرگذشت تری فاکس (لسلی اسکرای وینر)، قصه‌های آسانسورچی (پوریا عالمی)، آخر هفته آفتابی (آروین آذرگین)، کوته‌نوشته‌های وایبری (مسعود کوثری)، دکتر محمد ملکی: استادی برای همه فصول (صادق زیباکلام)، ته خیار (هوشنگ مرادی کرمانی)، هنر برقراری ارتباط (تیچ نات هان)، جغرافیای من و تو (جنیفر اسمیت)، علم در ادبیات علمی تخیلی: 83 پیشگویی علمی تخیلی که واقعیت علمی پیدا کرد (رابرت دبلیو بلای)، دشمنان (یک داستان عاشقانه) (آیساک باشویس سینگر)، برخوردی کوتاه با دشمن (منتخبی از داستان‌های کوتاه مجله نیویورکر) (ایوان کلیما، جومپا لاهیری، سعید صیرفی‌زاده و ...)، مردی با کبوتر (رومن گاری)، وقتی شعله‌ها شما را دربرمی‌گیرند (دیوید سداریس)، وقتی دماغ پینوکیو توی سوراخ گوش من بود (فاضل ترکمن)، بازاریابی اینترنتی به زبان آدمیزاد (جان آرنولد)، دایره گچی قفقازی (برتولت برشت)، اقتصاد برای همه (جلد اول: تشریح مفاهیم اقتصاد کلان به زبان ساده) (علی سرزعیم)
خواندن 6889 دفعه

3 نظر