چهارشنبه, 14 بهمن 1394 22:51

مجله شهرکتاب - شماره 6 (دی و بهمن 1394)

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مجله شهرکتاب - شماره 6 (دی 1394)width='120pxمجله شهرکتاب - شماره 6 (دی 1394)
نویسنده: -
ناشر: موسسه شهرکتاب (صاحب امتیاز)
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 9000 تومان
تعداد صفحات: 144 صفحه
در این شماره از مجله می‌خوانیم:
- امروزی خواندن متون کهن؛ یادداشت‌هایی درباره بیهقی، فردوسی و ابن‌بطوطه
- فیلم‌سوزان، ماجرای به آتش کشیدن فیلم‌های سینمایی در زمستان 63
- سنگ سنگین اندیشه، یادداشت‌هایی درباره تفکر نقادانه
- نکبت طنزآلود جنگ؛ درباره رمان "تبصره 22"
- و …

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

دارم شماره جدید مجله شهرکتاب را ورق می‌زنم. بله، شهرکتاب مدتی است که مجله‌دار شده و من هنوز پس از انتشار 6 شماره این نشریه، هنوز نتوانسته‌ام با خودم تصمیم بگیرم که سبک و سیاق و روش و منش‌اش را دوست دارم یا نه! علی‌القاعده چون پنجاه درصد عنوان نشریه "کتاب" است باید در همان برخورد اول مشتری‌اش شده باشم (به هر حال هم همه شماره‌های منتشر شده مجله را تا اینجا خریده‌ام!) ارتباط نشریه با "شهرکتاب" هم که بالاخره رفت‌وآمد و آشنایی با هم داریم، باید مزید بر علت باشد. اما محتوای مجله، از همان شماره‌ی اول (با آن تصویر تاج خروس عجیب بر روی جلدش) آدم را در شک و تردید نگه می‌داشت که بالاخره باید با این مجله "حال کند" یا نه!

برای همین هم هست که در معرفی مجله اینهمه مدت تعلل کرده‌ام. راستش در هنگام تورق این شماره اخیر هم همینطور که جلو می‌آمدم، داشتم پیش خودم می‌گفتم که این‌بار هم نمی‌توانم تصمیم بگیرم و باز معرفی مجله می‌ماند برای شماره بعد. اما وقتی در اواسط مجله به پرونده‌ی "فیلم‌سوزان" رسیدم، یکدفعه از حالت "لمیده" درآمدم و راست نشستم. یعنی که چه؟ این دیگر چه موضوعی است که به سراغش رفته‌اند؟!

نمی‌دانم چقدر از ماجرای این "فیلم‌سوزان" خبر دارید. اینکه در سال 1363 وزارت ارشاد آن زمان حجم زیادی از فیلم‌های سینمایی (35 میلیمتری، قابل نمایش در سالن‌های سینمای معمول) را بصورت ضربتی از دفاتر پخش فیلم جمع‌آوری (یا شاید هم توقیف یا مصادره نام بهتری باشد) می‌کند و پس از چندی که این فیلم‌ها در وضعیتی ناگوار در ساختمان‌های ارشاد پخش‌وپلا بوده‌اند، بالاخره تصمیم به سوزاندن‌شان گرفته می‌شود. در میان این فیلم‌ها، هم فیلم‌های خارجی که قبل از انقلاب خریداری و در سینماها به نمایش درآمده بودند وجود داشتند و هم فیلم‌های ایرانی ساخته شده در پیش از انقلاب که اغلب‌شان به ژانر "فیلمفارسی" تعلق داشتند.

اینکه پس از 31 سال، نشریه‌ای پرونده‌ی این اتفاق را بازمی‌کند، جالب و توجه‌برانگیز است. اینکه آن نشریه، اسمش "شهرکتاب" است، توجه‌برانگیزتر! راستش واقعه از نظر تاریخی حتی خیلی به زمان وقوع انقلاب هم نزدیک نیست تا فکر کنیم این پرونده به بهانه سالگرد انقلاب و دهه فجر تهیه شده. البته از حق نگذریم که تهیه‌کنندگان حداکثر تلاش خود را کرده‌اند تا هرآنچه از گزارش و مصاحبه در این پرونده آمده جانب انصاف و بی‌طرفی را رعایت کرده باشد و امکان مرور اتفاقات در اختیار هریک از طرفین (هم دست‌اندرکاران ارشاد که در آن زمان کبریت را کشیدند و هم صاحبان فیلم‌ها که در آن زمان به این اقدام معترض بودند و از قرار بابت این اعتراض بازداشت و زندان هم کشیده‌اند) به تساوی گذاشته شده باشد.

خلاصه اگر این پرونده‌ی "خواندنی" نبود، نمی‌دانم آیا بالاخره من می‌توانستم خودم را جمع و جور کنم و معرفی این شماره را برایتان بنویسم یا نه. اما شکر خدا پرونده "فیلم‌سوزان" آنقدر برایم توجه‌برانگیز بود که دیگر جایی برای تعلل باقی نگذاشت.

از این پرونده که بگذریم، در این شماره از مجله مطالب خواندنی دیگری هم (همسو با سلیقه‌ی عجیب و غریب من) به چشم می‌خورد! مثلا پرونده دیگری در مجله آمده با عنوان "امروزی خواندن متون کهن". اینکه خواندن تاریخ بیهقی، سفرنامه ابن‌بطوطه یا شاهنامه فردوسی، به چه کار مردمان امروز می‌تواند بیاید.

نویسندگان مقالات این بخش هریک سعی کرده‌اند تا مزایای مطالعه‌ی این متون را به برای خواننده و اصولا فرهنگ امروز، مشخص نمایند. بی‌توجهی ما به متون کهن‌مان مساله ناشناخته‌ای نیست (در حقیقت ما به متون مدرن هم چندان علاقه و توجهی نداریم!) نویسنده‌ی "نه آن شاهنامه" در بخشی از مطلب خود در این پرونده اشاره می‌کند که "شناخت غالب درباره فردوسی و کتابش بیشتر براساس شنیده‌ها شکل گرفته تا خواندن خود متن." و من که در ابتدا به نظرم رسیده بود که کاشکی عنوان این پرونده را "امروزی خواندن متون کلاسیک فارسی" گذاشته بودند، پیش خودم می‌گویم که خب درست است! آن متون در صورتی کلاسیک به حساب می‌آیند که خوانده شوند و مورد توجه قرار بگیرند. پس وقتی که خواننده‌ای ندارند، همان اطلاق "متون کهن" به آنها، صحیح‌تر است!

بخش دیگر مجله که توجه‌ام را جلب کرد، مجموعه چند مطلب بود که درباره کتاب "تبصره‌ی 22" ترجمه شده بود. "تبصره‌ی 22" که ترجمه فارسی آن به تازگی به بازار آمده از کتاب‌های مهم و مطرح و "کلاسیک" ضدجنگ است. به همین خاطر دیدن مطالبی در معرفی کتاب که احتمالا می‌تواند در تشویق خلق به خواندن آن تاثیر زیادی داشته باشد، موجب خوشحالی و مسرت جیره‌کتاب گردید!

ختم کلام اینکه این شماره از "شهرکتاب" را حداقل برای خواندن پرونده "فیلم‌سوزان" هم که شده تهیه کنید. مطمئن باشید که اگر مجله را بدست گرفتید، مطالب دیگری هم در این شماره خواهید یافت که توجه‌تان را به خودش جلب بکند.

 

مجله شهرکتاب - شماره 6 (دی 1394)width='120pxمجله شهرکتاب - شماره 6 (دی 1394)
نویسنده: -
ناشر: موسسه شهرکتاب (صاحب امتیاز)
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 9000 تومان
تعداد صفحات: 144 صفحه
در این شماره از مجله می‌خوانیم:
- امروزی خواندن متون کهن؛ یادداشت‌هایی درباره بیهقی، فردوسی و ابن‌بطوطه
- فیلم‌سوزان، ماجرای به آتش کشیدن فیلم‌های سینمایی در زمستان 63
- سنگ سنگین اندیشه، یادداشت‌هایی درباره تفکر نقادانه
- نکبت طنزآلود جنگ؛ درباره رمان "تبصره 22"
- و …

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

خواندن 3521 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u