شنبه, 07 مرداد 1396 13:24

کتاب‌های تیر 1396 ... برای نوجوانان

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

از این ماه تصمیم گرفته‌ام هر ماه یک فهرست هم برای نوجوانان از کتاب‌هایی که می‌خرم، سر هم کنم. راستش در تمامی این سالها که جیره‌کتاب برقرار بوده هر ماه همان‌قدر که کتاب بزرگسال خریده‌ام، "کتاب نوجوانانه" هم خریده‌ام و به خانه آورده‌ام (اینکه حالا من چرا باید کتاب نوجوانان بخرم و بخوانم خودش بحثی جداگانه داره!) اما هیچوقت نشده به آن میزانی که کتاب نوجوانان خریده‌ام، فرصت کنم و کتاب‌ها را اینجا معرفی کنم. نتیجه‌اش این شده که توی هر کمد و سوراخ سنبه خالی که پیدا کرده‌ام، کتاب نوجوانان جاسازی کرده‌ام تا بالاخره "یک روزی" آنها را به جیره‌کتابی‌ها معرفی کنم.

چند روز پیش به نظرم رسید که تنها راه چاره این است که آقای جیره‌کتاب را ملزم کنم تا همانطور که هر ماه برای بزرگسالان فهرستی از کتاب‌های مختلف معرفی می‌کند، برای نوجوانان هم فهرست ماهانه سر هم کند. اینجوری احتمالا کار یک نظم و نظامی پیدا می‌کند و من هم می‌توانم به مرور مقداری از کتاب‌های خریداری شده را معرفی و مرخص کنم. 

نمی‌دانم اصلا نوجوان‌ها سراغشان به جیره‌کتاب می‌افتد یا نه و آیا این کتاب‌ها و معرفی‌شان توجه آنها را به خود جلب خواهد کرد یا خیر؟ اما امیدوارم به مرور این اتفاق بیافتد. وقتی یاد بی‌کتابی دوران نوجوانی خودم می‌افتم و اینهمه کتاب‌های نوجوان جورواجور را این روزها در کتابفروشی‌ها می‌بینم، پیش خودم می‌گویم بچه‌ها خبر ندارند در چه بهشتی دارند زندگی می‌کنند!

خب، پرحرفی دیگر بس است. کتاب‌ها را به ترتیب علاقه‌ام به خواندن‌شان اینجا مرتب کرده‌ام. نمی‌دانم به سنت فهرست‌های بزرگسالان زورم می‌رسد که برای هر کتاب معترضه‌ای هم بنویسم یا نه، اما شروع می‌کنیم، انشاالله که همه چیز تر و تمیز سر جایش خودش قرار می‌گیرد ...

بزرگترها خبر دارند که من عاشق داستان‌های مدرسه‌ای هستم. البته می‌دانم این "اظهار عشق" احتمالا بر قلب سنگی آنهایی که هنوز مدرسه می‌روند تاثیری نمی‌گذارد و آنها همچنان از درس و مدرسه متنفر باقی می‌مانند! اما خب، این فهرست من است و بنابراین می‌توانم کتاب‌ها را هرجور دلم می‌خواهد بچینم. و اگر به من باشد "داستان مدرسه‌ای" اولین کتابی است که دست می‌کنم و از قفسه برش می‌دارم و خواندن آن را شروع می‌کنم.

'به
به خاطر آقای تراپت
نویسنده: راب بایا
ترجمه: راحله پورآذر
ناشر: منظومه خرد
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 14000 تومان
تعداد صفحات: 272 صفحه
شابک: 978-600-6475-27-1
سال پنجم برای هفت دانش‌آموز مدرسه‌ی اسنوهیل، سال آسانی نیست. جسیکا دختری تازه وارد و حساس است که به سختی با دیگران ارتباط برقرار می‌کند. آلکسیا دختر قلدری‌ست که در یک لحظه از دوست به دشمن تبدیل می‌شود. پیتر دردسرساز کلاس، لوک باهوش، دانیال خجالتی و بی‌اعتمادبه‌نفس است و جفری متنفر از مدرسه. آنا هم به خاطر شرایطی که دارد خیلی تنهاست.
اما آقای تراپت با همه‌ی معلم‌های قبلی فرق دارد. او می‌داند با هرکدام‌شان چه‌طور رفتار کند. تا این‌که در یک روز برفی اتفاقی می‌افتد که همه‌چیز و همه‌کس را تغییر می‌دهد ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
(گروه سنی مخاطب کتاب 8 تا 12 سال ذکر شده است)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"ما خیلی بد شانسیم که توی دنیا آدم‌هایی به اسم معلم وجود دارند. ولی از آن جایی که ما هم به ‌آن‌ها سنجاق شده‌ایم، بهترین کاری که می‌توانیم بکنیم این است که آرزو کنیم یک معلم جوان و امروزی داشته باشیم نه یک معلم پیر و بداخلاق. کسانی که تازه معلم شده‌اند قوانین را نمی‌دانند، برای همین راحت می‌شود از شر چیزهایی که معلم قدیمی‌ها با آن‌ها اعصاب آدم را به هم می‌ریزند، راحت شد.
من این‌طوری فکر می‌کردم و خیلی هیجان داشتم که می‌خواستم بروم کلاس پنجم چون قرار بود یک معلم تازه‌کار به اسم آقای تراپت بیاید سر کلاس ما. از همان اول سال شروع کردم به امتحان کردن آقا معلم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

سه کتاب بعدی، هر سه فانتزی/تخیلی هستند. بنابراین بی‌خود نیست که در ترتیب اولویت برای خواندن، بعد از "داستان مدرسه‌ای" قرار می‌گیرند. اما اینکه ترتیب همین سه کتاب چگونه مشخص می‌شود، کمی جای بحث دارد!

"موج‌نوردان" را اول از همه می‌گذارم چون من از طرفداران "جزیره گنج" رابرت لوئی استیونسن هستم. البته خلاصه داستان کتاب نوید نمی‌دهد که قرار است با دزدان دریایی و گنج‌های گمشده طرف باشیم، اما طرح روی جلد کتاب یک چنین حسی به من داده و ... باورتان نمی‌شود چقدر پیش میاد که کتابها را بابت نقاشی روی جلدشان می‌خرم و می‌خوانم!

'موج‌نوردان
موج‌نوردان (کتاب یکم)
نویسنده: کای مایر
ترجمه: شهپر معرفت
ناشر: ماهی
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 12000 تومان
تعداد صفحات: 317 صفحه
شابک: 978-964-209-042-6
زلزله‌ای بزرگ سواحل کارائیب را لرزاند. بیش‌تر باراندازها زیر آب رفتند و موجی عظیم تمام شهر را پر کرد. اما هیچ‌کس نمی‌دانست که زمین‌لرزه اثر دیگری هم از خود به جا گذاشته است؛ انرژی سحرآمیزی آزاد شده بود که باعث به دنیا آمدن بچه‌هایی با قدرتی خاص شده بود، که به آن‌ها کواپه می‌گفتند.
چهارده سال بعد، جولی گمان می‌کرد که جز خودش موج‌نورد دیگری وجود ندارد، تا این‌که با مونک آشنا شد؛ مونک در ضمن می‌توانست با صدف‌ها جادویی قدیمی را ترتیب دهد. با این حال سرنوشتی تیره و تار در انتظار هر دوی آنهاست. در دل اقیانوس اطلس، گرداب چرخنده پیچ‌وتاب‌خوران قایق‌های شکسته را به ساحل می‌راند و دنبال موج‌نوردان می‌گردد. گرچه فقط جولی و مونک توان از بین بردن آن را دارند، راه طولانی و پرخطری را در پیش دارند که محکی جدی برای دوستی آنهاست. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
(کتاب برای گروه سنی 10 تا 14 سال مناسب اعلام شده است)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"جولی با قدم‌هایی بلند روی اقیانوس راه می‌رفت. با هر قدم، پاهای برهنه‌اش به اندازه‌ی یک بند انگشت در آب فرو می‌رفت. زیر پایش دریای آبی دهان باز کرده بود و خمیازه می‌کشید. عمق دریا در آن منطقه به چند صد برابر قد یک انسان می‌رسید.
جولی می‌توانست روی آب راه برود. این توانایی از زمان تولد در او وجود داشت. با گذشت سال‌ها، یاد گرفته بود که به‌راحتی روی سطح مواج آب حرکت کند، انگار که از میان یک چاله‌ی کوچک آب عبور می‌کرد. او با چابکی از قله‌ی موجی به موج دیگر می‌پرید و با مهارت خودش را از جلوی امواج کف‌آلود دریا که گهگاه تبدیل به چاله‌هایی خطرناک می‌شدند، کنار می‌کشید ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

علت اینکه "خواب شصت ساله رز" در جایگاه بعدی قرار می‌گیرد، مطمئنا این نیست که من عاشق داستان "زیبای خفته" هستم. اما داستانی که وقایع بعد از بیدار شدن زیبای خفته را (آنهم در دنیای آینده) تعریف می‌کند، کنجکاوی‌ام را غلغلک می‌دهد.

'خواب
خواب شصت ساله رز
نویسنده: آنا شی‌هان
ترجمه: مریم رحیمی
ناشر: ایران‌بان
سال نشر: 1395 (چاپ 4)
قیمت: 19000 تومان
تعداد صفحات: 314 صفحه
شابک: 978-600-188-151-0
رزالیند فیتزروی بعد از شصت و دو سال از خواب بیدار می‌شود و در کمال تعجب خود را در دستگاه سکونش در گوشه یک زیر زمین از یاد رفته می‌یابد! در حالی که دنیای اطرافش کاملا تغییر کرده است. پدر و مادر و عشق اولش مرده‌اند و حالا رز که وارث گمشده یک امپراطوری بین سیاره‌ایست به آینده ناشناخته‌ای پرتاب شده که در آن همه او را یا تهدیدی برای خود می‌بینند یا به چشم یک موجود عجیب و غریب نگاهش می‌کنند.
رز که تمام تلاشش را برای فراموش کردن گذشته و عادت به زندگی جدید به‌کار بسته شیفته پسر جوانی می‌شود که او را از خواب بیدار کرده است. اما وقتی خطری جدی زندگی جدیدش را تهدید می‌کند با این حقیقت مواجه می‌شود که یا باید با چشمان کاملا باز با گذشته‌اش مواجه شود یا آینده را از یاد ببرد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
(گروه سنی مخاطب کتاب سنین 12 سال به بالا در نظر گرفته شده است)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"سعی می‌کنم تا جایی که می‌توانم رویاهای زیبایی را که در اعماق ذهنم موج می‌زنند حفظ کنم. این کار برایم مثل یک بازی است. تمام تلاشم را می‌کنم تا تصاویر مبهمی که به راحتی گم می‌شوند در ذهنم دنبال کنم. می‌کوشم تا خودم را در حالت سکون نگه دارم و ضربان قلبم را آنقدر کند کنم که نشود حسشان کرد. نفسم را حبس می‌کنم. یکی، دو بار آن قدر خودم را در این حالت نگه داشتم که مادر وحشت‌زده شد و دستگاه به هوش آورنده را روشن کرد. بنابراین وقتی منظره دریایی که تلاش می‌کردم در ذهنم مجسم کنم، خراب شد از جا پریدم. از راه بینی‌ام به سختی نفسی فرو دادم و سیخ سر جایم نشستم و سرم را به سینه کسی که نجاتم داده بود، کوبیدم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

سوم شدن میان سه تا کتاب هم که دیگر توضیح نمی‌خواهد! اما خودمانیم "نامرئی" شدن هم جزو آن قابلیت‌های باحال است که اگر آدم توانائی‌اش را داشته باشد خیلی کارها می‌شود باهاش کرد.

'جسیکا
جسیکا کجاست؟
نویسنده: لیز کسلر
ترجمه: شهلا انتظاریان
ناشر: ایران‌بان
سال نشر: 1396 (چاپ 4)
قیمت: 19000 تومان
تعداد صفحات: 265 صفحه
شابک: 978-600-188-193-0
جسیکا جنکینز در تمام مدت زندگی‌اش یک دختر بچه عادی بوده. تا اینکه یکروز در مدرسه، سر کلاس جغرافی، متوجه میشه که دستش نامرئی شده و چیزی نمی‌گذره که جسیکا کلا ناپدید میشه! دوستان جسیکا خیلی دلشان می‌خواد که او از این قابلیت جدیدش "استفاده‌های باحال" بکنه. اما جسیکا خودش ترجیح می‌ده که زودتر بفهمه این بلا چطوری به سرش اومده. او متوجه میشه که چند نفر دیگر از بچه‌های مدرسه هم توانایی‌های عجیب دیگری بدست آورده‌اند و به همین خاطر اونها را دور هم جمع میکنه تا یک تیم قهرمانان بوجود بیاد و از قابلیت‌های خارق‌العاده‌شون به بهترین صورت استفاده کنند. اما همه این برنامه‌ریزی‌ها وقتی یکی از بچه‌های تیم قهرمانان دزدیده میشه، بهم میریزه ...
(گروه سنی مخاطب کتاب سنین 8 تا 12 سال ذکر شده است)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"در بعدازظهر یک روز جمعه و سر زنگ جغرافیا بود که برای اولین بار کشف کردم از قدرتی خارق‌العاده برخوردارم.
شرط می‌بندم برایت هیجان‌انگیز است، ولی باور کن این‌طور نیست. فکر می‌کنی هیجان‌انگیز است، چون چنین اتفاقی تا حالا برایت نیفتاده. راستش ترسناک است. عجیب‌وغریب هم هست. به‌خصوص اگر معلم از تو بپرسد فرسایش خاک ساحلی بر شکل‌گیری سنگ‌های ماقبل‌تاریخ چه بوده و جوابش را ندانی، قضیه برایت پیچیده می‌شود و کلی به دردسر می‌افتی. انگار دارم زیادی جلو می‌روم، پس بگذار از اول شروع کنم. خب، البته از اول اول که نه. اول اولش را بعدا برایت می‌گویم. بگذار فعلا برگردم سر کلاس جغرافیا ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

همه خبر دارند که من اصلا اهل شعر و شاعری نیستم. بنابراین چرا باید یک کتاب 200 صفحه‌ای را که می‌خواهد داستان یک دختر ویتنامی را با شعر برایم تعریف کند این وسط مسط‌ها بیاورم و شوتش نکنم ته فهرست؟ خب، دلیلش جایزه‌هایی است که کتاب برده و به‌به و چه‌چه‌هایی که درباره کتاب از اینور و آنور شنیده‌ام. می‌گویند: "تا نباشد چیزکی، مردم نگویند چیزها!" (البته شاید اینجا این مثل را خیلی سر جای درستش بکار نبرده‌ام)

'زندگی
زندگی پشت و رو
نویسنده: تاینها لای
ترجمه: بهزاد صادقیان
ناشر: آفرینگان
سال نشر: 1395 (چاپ 1)
قیمت: 18000 تومان
تعداد صفحات: 218 صفحه
شابک: 978-600-391-025-6
روزهای ها، دختر ده‌ساله ویتنامی، به مراقبت از درخت پاپایا، گوش دادن به قصه‌های مادر، انتظار برای بازگشت پدری که هرگز او را ندیده و سروکله زدن با سه برادر بزرگترش می‌گذرد. اما هنگامی که آتش جنگ به ویتنام جنوبی می‌رسد، ها مجبور می‌شود همراه خانواده‌اش سوار کشتی نجات شود و ویتنام را به مقصدی نامعلوم ترک کند. زندگی پشت و رو روایت سفر سرنوشت‌ساز دخترک و خانواده‌اش است؛ سفری پرماجرا برای یافتن امید در دنیای دیگر. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
(گروه سنی مخاطب کتاب سنین 8 تا 12 سال ذکر شده است)
این داستان منظوم با عبارات زیر آغاز می‌شود:
"امروز تت است،
اولین روز از
تقویم قمری.

ما، هر سال، تت
دانه‌های شیرین گل نیلوفر
و کیک برنجی چسبناک می‌خوریم.
همه لباس‌هایمان را نو می‌کنیم
حتی لباس‌های زیر را.

مادر یادآوری می‌کند
که رفتار امروز ما
نشان‌دهنده رفتارمان در تمام سال است ..."

چاپ کتاب تمام شده!

خلاصه‌ی داستانِ کتاب "سایه‌ها" من را یاد داستان "پیچک جادویی" انداخت. آن داستان را البته یک نویسنده ایرانی نوشته و "سایه‌ها" دستپخت نویسنده‌ای اهل مینه‌سوتای آمریکاست. ولی خب هر دو کتاب درباره یک خانه هستند و خانم پیری که صاحب خانه بوده و حالا مرده اما انگار روحش و تاثیرش بر اهالی خانه همچنان پابرجاست.

'سایه‌ها
سایه‌ها (کتاب اول از مجموعه 'جایی دیگر')
نویسنده: ژاکلین وست
ترجمه: مهدی خداقلی‌پور
ناشر: افق دور
سال نشر: 1394 (چاپ 2)
قیمت: 12500 تومان
تعداد صفحات: 280 صفحه
شابک: 978-600-6903-08-8
وقتی که اولیو یازده ساله به خانه‌ی قدیمی خیابان لیندن نقل مکان می‌کند متوجه می‌شود که این خانه یک خانه‌ی معمولی نیست - تابلوهای عجیب عتیقه، سه گربه کاملا غیرعادی، اما عجیب‌تر از همه این است که وقتی اولیو یک عینک قدیمی را در خانه پیدا می‌کند و آن را به چشم می‌زند می‌تواند وارد نقاشی‌ها شده و پا به جهانی به نام "جایی دیگر" بگذارد. دنیایی شیطانی که اسرار بسیاری را مخفی کرده است. دیری نمی‌گذرد که اولیو متوجه می‌شود در میان یک نقشه‌ی شوم و خطرناک گرفتار شده است. آیا اولیو توان مقابله با قدرت‌هایی که می‌خواهد از شر او و خانواده‌اش خلاص شوند را دارد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
(کتاب برای گروه سنی 10 سال به بالا مناسب اعلام شده است)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"مطمئنا خانم "مک مارتین" مرده بود. با توجه به اینکه اصلا کسی به آن خانه‌ی سنگی و قدیمی خیابان "لیندن" رفت و آمد نمی‌کرد، کمی طول کشیده بود تا همسایه‌ها متوجه شوند. هرچند موارد مشخصی وجود داشت که نشان می‌داد در خانه‌ی مک مارتین اوضاع مثل سابق نیست. صندوق پست زنگ زده جلوی در از شدت فشار کاتالوگ‌های تبلیغاتی رنگ و وارنگی که پست می‌آورد ورم کرده بود و در نهایت هم در آلومینیومی صندوق طاقت نیاورد و همه پخش شدند وسط کوچه. گل پیچک غول‌آسایی که از سقف ایوان جلوی خانه آویزان بود از بی‌آبی پژمرده شده بود. صدای ناله‌ی سه گربه‌ی خانم مک مارتین از داخل خانه شنیده می‌شد. گربه‌ها ناله‌های وحشتناکی سر داده بودند که کسی تا به آن روز در خیابان قدیمی لیندن نشنیده بود ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی را هم برای این خریدم که به نظرم رسید تا حالا کتابی با اسمی به این بلند بالایی نداشته‌ام! فکر می‌کنم از این بابت احتمالا اسمش در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده باشد.

'انگار
انگار 12 و 3/4 ساله بودن بس نبود که حالا مادرم هم می‌خواهد نامزد ریاست‌جمهوری شود
نویسنده: دونا گفارت
ترجمه: مهتاب محبوب
ناشر: هوپا
سال نشر: 1395 (چاپ 1)
قیمت: 20000 تومان
تعداد صفحات: 314 صفحه
شابک: 978-600-8025-81-8
ونسا دوازده سالشه، و مادرش فرماندار یکی از ایالتهای آمریکاست. همین کافی است که زندگی آدم را به یک جهنم تبدیل کنه. اما حالا این بس نیست و مادر ونسا تصمیم گرفته نامزد ریاست‌جمهوری بشه!
ونسا اصلا دلش نمی‌خواد که مادرش رئیس‌جمهور بشه. برای خودش دلایل محکمی هم داره. اما گوش مادرش به این حرفها بدهکار نیست. موضوع اما وقتی جدی میشه که ونسا در مدرسه نامه‌های تهدیدآمیزی دریافت می‌کنه. در این نامه‌ها شخصی ناشناس اعلام کرده که به مادرش در یکی از نشست‌های انتخاباتی‌اش، سوءقصد می‌کنه. آیا ونسا موفق میشه که مادرش را از خطری که تهدیدش می‌کنه نجات بده …
(کتاب برای گروه سنی 8 تا 12 سال مناسب اعلام شده است)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"مسابقه‌ی هجی کردن کلمات. من روی یک صندلی تاشوی چوبی نشسته‌ام و همچنان که چستر فیلدز سعی می‌کند "به طور کامل" را هجی کند، امیدوارم که تراشه‌ی چوب در ماتحتم فرو نرود. چستر فیلدز یک ابله است. "به طور کامل" کلمه ساده‌ای است. اما او جوری که خرابش کند، هجی می‌کند:
- ب ... ط ... و ... ر ... ک ... چه می‌دانم ... آم ... ل
زنگوله برای آن پسر به صدا در می‌آید! اصلا چطور او به مسابقات هجی کردن در سطح مدرسه راه پیدا کرده؟ مطمئنم معلمش دلش برای او سوخته. یا شاید هم به این دلیل است که مادرش عضو هیات‌مدیره‌ی لاوندیل آکادمی است ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

نمی‌دانم فیلم "اشک‌ها و لبخندها" را دیده‌اید یا نه (اگر ندیده‌اید، حتما ببینید!) جایی می‌خواندم که از قول نویسنده کتاب بعدی نقل شده بود زمانی به فکر نوشتن "وقتی هیتلر خرگوش صورتی من را ربود" افتاد که پسر نوجوانش بعد از دیدن فیلم "اشک‌ها و لبخندها" گفته بود "حالا می‌دانم دنیا وقتی مادرم بچه بوده، چه شکلی بوده!" خانم نویسنده انگار فکر نمی‌کرده که دنیای "اشک‌ها و لبخندها" خیلی هم شبیه دنیا در زمان بچگی‌اش باشد. بنابراین تصمیم می‌گیرد که خودش آستین بالا بزند و "وقتی هیتلر ..." را بنویسد.

'وقتی
وقتی هیتلر خرگوش صورتی مرا ربود
نویسنده: جودیت کر
ترجمه: روح‌انگیز شریفیان
ناشر: مروارید
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 11500 تومان
تعداد صفحات: 204 صفحه
شابک: 978-964-191-341-2
آنا مطمئن نیست هیتلر چه‌کاره است، همین‌قدر می‌داند که عکس او بر روی تمام دیوارهای برلین چسبانده شده!
بعد یک روز صبح که او و برادرش از خواب بلند می‌شوند، می‌بینند که پدرشان در خانه نیست و مادر توضیح می‌دهد که او مجبور شده خانه را ترک کند و آنها هم بزودی برای پیوستن به پدر سفری را آغاز خواهند کرد. آنا باز هم متوجه نمی‌شود که چرا پدر و مادرش اینقدر نگران هستند و فکر می‌کنند آلمان دیگر جای ماندن برای یهودیان نیست!
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"آنا همراه دوستش السبت از مدرسه به خانه می‌رفت. آن زمستان در برلین برف زیادی باریده بود. رفتگرها برف‌های آب‌نشده را کنار پیاده‌رو زده بودند و هفته‌ها بود آن توده‌ی خاکستری و بدشکل آن‌جا تل‌انبار شده بود. حالا در ماه فوریه برف‌ها کمی آب شده و چاله‌هایی پرآب این طرف و آن طرف درست شده بود. آنا و السبت که بند چکمه‌های‌شان را تا بالا بسته بودند از روی آن‌ها می‌پریدند.
هر دو پالتوی کلفت پوشیده و کلاه پشمی بر سر داشتند که گوش‌های‌شان را گرم نگه می‌داشت و آنا علاوه‌برآن یک شال گردن هم دور گردنش بسته بود. آنا نه سال داشت، اما کوچولو بود. با این که شال‌گردن روی دهان و بینی و بخشی از صورتش را پوشانده و فقط چشم‌های سبز و حلقه‌ای از موهای سیاهش پیدا بود ولی دو سر شال‌گردن تقریبا تا روی زانوهایش می‌رسید، عجله داشت و تندتند می‌رفت، چون می‌خواست سر راه چند مدادشمعی از نوشت‌افزارفروشی بخرد و وقت ناهار هم نزدیک بود و چنان از نفس افتاده بود که وقتی السبت برای تماشای یک پوستر بزرگ قرمزرنگ ایستاد، خوشحال شد..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

اگر با تاریخ آشنا باشید، در جنگ جهانی دوم به جز هیتلر، سران و رهبران دیگری هم درگیر بوده‌اند که خب هرکدام برای خودشان "اعجوبه‌"ای به حساب می‌آمده‌اند. یکی از این اعجوبه‌ها که از قرار خیلی موجود دلچسبی هم نبوده، ژوزف استالین است. استالین با اینکه در جنگ دوم به همراه متفقین بر هیتلر پیروز شد، اما بعد از آن آنقدر در کشور خودش و دیگر کشورهای همسایه آتش به پا کرد که این روزها بدنامی‌اش دست‌کمی از هیتلر ندارد. پس بی‌خود نیست که قهرمان داستان آخرین کتاب فهرست ما هوس شکستن دماغ او را در سرمی‌پروراند!

'شکستن
شکستن دماغ استالین
نویسنده: یوجین یلچین
ترجمه: شهاب‌الدین عباسی
ناشر: مروارید
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 11000 تومان
تعداد صفحات: 174 صفحه
شابک: 978-964-191-373-3
روزی که ساشای ده‌ساله قرار است پس از مدت‌ها صبر و اشتیاق، پیشاهنگ شود، دستگیری پدرش و چند اتفاق دیگر، زندگی‌اش را دگرگون می‌کند …
(مخاطب کتاب گروه سنی 9 تا 12 سال ذکر شده)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"پدرم یک قهرمان است و یک کمونیست و، از همه مهم‌تر اینکه من می‌خواهم شبیه او بشوم. البته من هیچ‌وقت نمی‌توانم شبیه رفیق استالین بشوم. او پیشوا و معلم بزرگ ماست.
از رادیو صدایی می‌آید که می‌گوید: "مردم روسیه! از پیشوا و معلم بزرگ‌مان، استالین محبوب در پیشروی به سوی کمونیسم پیروی کنید! استالین نشان ماست! استالین آینده ماست! استالین خوشبختی ماست!" سپس، سرود "آینده روشنی پیش روی ماست" پخش می‌شود. همه واژه‌هایش را بلدم و همین‌طور که با آن همخوانی می‌کنم، مداد و کاغذی درمی‌آورم و شروع می‌کنم به نوشتن ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

در این فهرست کتاب‌های زیر معرفی شده‌اند: وقتی هیتلر خرگوش صورتی مرا ربود (جودیت کر)، شکستن دماغ استالین (یوجین یلچین)، جسیکا کجاست؟ (لیز کسلر)، خواب شصت ساله رز (آنا شی‌هان)، به خاطر آقای تراپت (راب بایا)، زندگی پشت و رو (تاینها لای)، موج‌نوردان (کتاب یکم) (کای مایر)، انگار 12 و 3/4 ساله بودن بس نبود که حالا مادرم هم می‌خواهد نامزد ریاست‌جمهوری شود (دونا گفارت)، سایه‌ها (کتاب اول از مجموعه "جایی دیگر") (ژاکلین وست)
خواندن 2962 دفعه

1 نظر

  • پیوند نظر فاطمه شنبه, 04 آذر 1396 14:32 ارسال شده توسط فاطمه

    با سلام خسته نباشید
    کتاب های جالبی معرفی کردید که من خودم تمام جلد های جایی دیگر رو خوندم و به نضرم فوق العادست

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u