جمعه, 01 بهمن 1395 06:55

فانتزی بخوانیم!

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

چند روز پیش نوشتم که: "... زندگی [برای ما کتابفروش‌ها،] اون قدیم‌ها که کتاب‌ها فقط علمی-تخیلی بودند و "فانتزی" قاطی ماجرا نشده بود، خیلی آسان‌تر بود!"

آن زمان‌ها یک قفسه‌ی "علمی-تخیلی" داشتیم و هر کتابی که تویش به فضا و سفینه‌ها و موجودات فرازمینی اشاره‌ای رفته بود، در این قفسه قرار می‌دادیم. اما این روزها تفکیک کردن این دو "نوع" ادبی از همدیگر گاهی خیلی سخت می‌شود. شاید یک راه آسانش این باشد که خودمان را راحت کنیم و اسم قفسه را بگذاریم "فانتزی و علمی-تخیلی"! اما این راه‌حل برای طرفداران علمی-تخیلی‌ها، که من هم جزوشان هستم، کمی جفا به ساحت کتابها و قفسه‌ی مورد علاقه‌مان محسوب می‌شود.

به هر حال اما گذر زمانه و تغییرات ناشی از آن را نمی‌شود متوقف کرد یا نادیده گرفت. این روزها "فانتزی" گل‌سرسبد است و آن "علمی-تخیلی" خالص و ناب سال‌های دور دیگر چندان طرفداری ندارد. کتاب‌های این نوع ادبی تند و تند چاپ و تجدیدچاپ می‌شوند و به گواهی همین تواتر انتشارشان به نظر می‌رسد که حتی در ایران "کتابنخوان" خودمان هم کتاب‌های این قفسه در میان موضوع‌های دیگر، طرفداران بیشتری دارد (خدا سرکار خانم رولینگ را برای ناشران و کتابفروشان حفظ کند).

آنچه که در ادامه می‌آید دستچینی است از کتاب‌های فانتزی منتشر شده در ماه‌های اخیر به همراه چند انتخاب هم از سال‌های دورتر که اخیرا دیدم در بازار بعد از مدتها دوباره تجدید چاپ شده‌اند. امیدوارم به مرور به این فهرست کتاب‌های دیگری هم اضافه کنم که در نهایت وقتی علاقمندان این قفسه به سراغ این صفحه آمدند، احساس کنند که بخش اعظم "باید خواند"های این قفسه در این فهرست معرفی شده است (الان احتمالا خیلی جامانده و جاافتاده دارد!)

اگر "فانتزی‌خوان حرفه‌ای" هستید و می‌بینید کتاب مهمی در این فهرست جایش خالی است لطفا از امکان ثبت نظر در انتهای صفحه استفاده کنید و نام و نشان کتاب را برایمان بنویسید. تلاش می‌کنم در اسرع وقت نام و نشان پیشنهاد شما را هم در فهرست بگنجانیم و ... به این ترتیب در ترویج ادبیات فانتزی کوشا باشیم.

و اما کتاب‌های این فهرست:

این روزها گل سرسبد فانتزی‌های بازار ماجرای "یتیم‌خانه‌ی خانم پرگرین" است. شاید به این خاطر که فیلم سینمایی ساخته شده از روی داستان کتاب به تازگی اکران شده. توجه، توجه: خیلی‌ها معتقدند که فیلم ساخته شده به هیچ عنوان نتوانسته حق مطلب داستان کتاب را ادا کند. بنابراین اگر هم خیال دیدن فیلم را دارید حتما قبل از آن کتاب را بخوانید!

'بچه‌های
بچه‌های عجیب و غریب یتیم‌خانه‌ی خانم پرگرین
نویسنده: رنسام ریگز
ترجمه: بیتا ابراهیمی
ناشر: چکه
سال نشر: 1397 (چاپ 1)
قیمت: 24500 تومان
تعداد صفحات: 520 صفحه
شابک: 978-600-377-015-7
داستان از جایی آغاز می‌شود که مصیبت خانوادگی هولناکی جیکوب شانزده ساله را راهی سفر به جزیره‌ای دورافتاده در سواحل ولز می‌کند، جایی که ویرانه‌ی فروریخته‌ی یتیم‌خانه‌ی خانم پرگرین برای بچه‌های عجیب‌وغریب را می‌یابد. همان‌طور که جیکوب در اتاق‌ها و راهروهای متروکه‌ی خانه می‌گردد، مشخص می‌شود که بچه‌های خانم پرگرین فقط عجیب‌وغریب نیستند. شاید خطرناک هم باشند. شاید به دلیلی منطقی و موجه در جزیره‌ای دورافتاده قرنطینه شده‌اند. و شاید به طریقی - هرچند به‌ظاهر غیرممکن - هنوز زنده باشند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"همان زمان که تازه داشتم می‌پذیرفتم زندگی‌ام عادی خواهد بود، اتفاقاتی غیرعادی رخ داد. اولین‌شان مانند یک ضربه‌ی روحی وحشتناک بود، شبیه چیزی که آدم را برای همیشه تغییر خواهد داد؛ و زندگی‌ام را به دو نیم کرد: قبل از آن اتفاق و بعد از آن اتفاق. مانند بسیاری از اتفاقات غیرعادی‌ای که در راه بود، این اتفاق هم به پدربزرگم، ایبراهام پورتمن مربوط می‌شد.
تا وقتی بزرگ شوم، بابابزرگ پورتمن جالب‌ترین آدمی بود که می‌شناختم. در یتیم‌خانه زندگی کرده بود، در جنگ‌ها جنگیده بود، از اقیانوس‌ها با کشتی بخار و از بیابان‌ها سوار بر اسب عبور کرده بود، در سیرک‌ها نمایش اجرا کرده بود، در مورد تفنگ و دفاع شخصی و زنده ماندن در برهوت هرچه بود و نبود می‌دانست، و غیر از انگلیسی دست‌کم به سه زبان دیگر حرف می‌زد.
تمام این‌ها بی‌بروبرگرد خارق‌العاده به‌نظر می‌رسید آن هم برای بچه‌ای که هرگز پایش را از فلوریدا بیرون نگذاشته بود، هر بار می‌دیدمش التماس می‌کردم تا با داستان‌هایش سرگرمم کند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

بعید است به بهانه این فهرست کسی از ما "عطش مبارزه" بخرد. آوازه شهرت کتاب (و البته فیلم‌های ساخته شده از روی کتاب‌های مختلف این مجموعه) در طول سال‌ها آنقدر بوده که دیگر هر کتابخوانِ اهل فانتزی کتاب را تهیه کرده و آن را خوانده است. با این حال، برای "جوری جنس" هم که شده فکر می‌کنم لازم بود که نامش را در این فهرست بیاوریم!

'عطش
عطش مبارزه
نویسنده: سوزان کالینز
ترجمه: شبنم سعادت
ناشر: افراز
سال نشر: 1397 (چاپ 5)
قیمت: 45000 تومان
تعداد صفحات: 406 صفحه
شابک: 978-964-243-317-9
در تصویری تاریک از آینده‌ی نزدیک، برنامه‌ی تلویزیونی واقعی و ترسناکی در حال رخ دادن است. دوازده پسر و دوازده دختر مجبورند در رویدادی زنده که "مسابقات عطش مبارزه" نامیده می‌شود، ظاهر شوند. در این مسابقه تنها یک قانون وجود دارد: بکش یا کشته می‌شوی.
وقتی کتنیس اوردین شانزده ساله قدم پیش می‌گذارد تا جای خواهرش را در مسابقات بگیرد، آن را به چشم حکم مرگ می‌بیند. اما کتنیس قبلا نیز در شرف مرگ بوده است. برای کتنیس تلاش برای زنده ماندن عادتی همیشگی است ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"از خواب برمی‌خیزم، سمت دیگر تخت سرد است. انگشتانم را دراز می‌کنم، و گرمای بدن پریم را جستجو می‌کنم اما تنها رویه‌ی کرباسی و زبر تشک را حس می‌کنم. حتما خواب بد دیده و داخل رختخواب مادرم خزیده است. حتما همین کار را کرده است. امروز روز برداشت و جمع‌آوری است.
به آرنجم تکیه می‌دهم. روشنایی اتاق آن‌قدر هست که بتوانم ببینمشان. خواهر کوچکم، پریم، به پهلو خوابیده خود را در آغوش مادرم جمع کرده، و گونه‌هایشان به یکدیگر چسبیده است. مادرم در خواب جوان‌تر به نظر می‌رسد، هنوز خسته و نگران است اما خیلی شکست‌خورده و از پاافتاده نیست. چهره‌ی پریم به تازگی شبنم صبحگاهی است، و مانند اسمش به زیبایی گل پامچال است. یک زمانی مادرم نیز بسیار زیبا بود. یا این‌طور می‌گفتند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'ملکه‌ی
ملکه‌ی سرخ
نویسنده: ویکتوریا اویارد
ترجمه: محمدصالح نورانی‌زاده
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1398 (چاپ 5)
قیمت: 72000 تومان
تعداد صفحات: 512 صفحه
شابک: 978-600-182-170-7
دنیای مر بارو در تفاوت رنگ خون خلاصه شده است - آن‌هایی که خون‌شان نقره‌ای است، و آن‌هایی که سرخ رنگ. مر و خانواده‌اش از سرخ‌ها هستند، که سرنوشت‌شان خدمت به نقره‌ای‌های برگزیده است. مر برای کمک کردن به خانواده‌اش هر آنچه بتواند می‌دزدد، اما وقتی بهترین دوستش به سربازگیری محکوم می‌شود هرکاری که در توانش باشد انجام می‌دهد تا آزادی او را بخرد. ولی پیچش سرنوشت او را به قصر سلطنتی می‌کشاند و در آن جا مر در حضور پادشاه و دیگر اشراف‌زادگان متوجه می‌شود که توانایی‌هایی فراانسانی دارد که تا بحال از آن‌ها خبر نداشته است. اما مشکل این‌جاست که ... خون او سرخ است.
پادشاه برای مخفی کردن این ناممکن، مجبورش می‌کند خود را شاهدختی گمشده معرفی کند و بعد به نامزدی یکی از شاهزادگان درآید. با هرچه بیشتر فرو رفتن در دنیای نقره‌ای، مر کارهایی انجام می‌دهد که آغازگر رقصی مرگبار هستند که شاهزاده‌ها را در برابر هم و مر را در برابر احساسات خود قرار می‌دهد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"از "اولین جمعه" متنفرم. روستا را شلوغ می‌کند و حالا، در این گرمای تابستان، آخرین چیزی که هر کسی ممکن است بخواهد، همین است. از این جایی که من در سایه ایستاده‌ام خیلی بد نیست؛ ولی بوی بدن‌هایی که به خاطر کار صبحگاهی عرق کرده‌اند؛ برای خراب کردن شیر کافی‌ست. هوا به خاطر گرما و رطوبت می‌لرزد و حتی حوضچه‌های آبی هم که از طوفان دیروز مانده، داغ شده و رنگین‌کمانی از روغن و گریس روی آن‌ها خودنمایی می‌کند.
کم‌کم همه مغازه‌هایشان را می‌بندند و بازار خلوت می‌شود. مغازه‌دارها حواس‌پرت و بی‌خیال هستند و این به من کمک می‌کند تا هر چیز را که دلم می‌خواهد از جنس‌های‌شان بردارم. تا زمانی که کارم تمام می‌شود، جیب‌هایم از جنس‌های دزدی پر است و سیبی هم برای خوردن در مسیر در دستانم است ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کم پیش می‌آید که دو کتاب متفاوت با عینا یک نام منتشر بشود. اینکه هر دو کتاب را یک ناشر منتشر کند که دیگر از نوادر است!!! به هر حال حالا اینطور شده و من هنوز تصمیم نگرفته‌ام که این دو "اسطوره" را چگونه باید از هم مجزا کنم (مشخصات دومی را کمی پایین‌تر مشاهده بفرمایید!)

به هر حال درباره این اولی اگر از پرفروش بودن و پرستاره بودنش بگذریم به نظرم باید این نکته را اضافه کرد که نویسنده‌اش چینی‌الاصل است. این هم از کرامات جهانی شدن است که یک چینی نویسنده‌ی کتابی پرفروش به زبان انگلیسی می‌شود.

'اسطوره
اسطوره
نویسنده: مری لو
ترجمه: محمدصالح نورانی‌زاده
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1395 (چاپ 1)
قیمت: 24000 تومان
تعداد صفحات: 366 صفحه
شابک: 978-600-182-227-8
جایی که زمانی غرب ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شد، حالا پایتخت جمهوریست. کشوری که پیوسته در حال جنگ با همسایگانش است. جون پانزده ساله که در خانواده‌ای برتر و یکی از ثروتمندترین مناطق جمهوری به دنیا آمده، اعجوبه‌ای‌ست که از بچگی برای موفقیت در بالاترین درجات نظامی آماده شده است. دی پانزده ساله که در منطقه‌ی فقیرنشین کشور به دنیا آمده، از هر مجرمی در کشور بیشتر تحت تعقیب است، اما خواسته‌های وی از آن‌چه که به نظر می‌رسد، خیرخواهانه‌ترند.
جون و دی که در دو دنیای کاملا متفاوت بزرگ شده‌اند، هیچ دلیلی برای مواجه شدن با یکدیگر ندارند - البته تا روزی که برادر جون، متیاس کشته شده و دی به عنوان متهم اصلی این جرم شناسایی می‌شود. در این بازی پر هیجان موش و گربه، دی برای نجات خانواده‌اش تلاش می‌کند، و جون به دنبال گرفتن انتقام متیاس است. اما در گذر زمان، این دو متوجه می‌شوند که حقیقتی ترسناک باعث رسیدن‌شان به همدیگر شده، و کشورشان حاضر است برای محافظت از رازهایش کارهای بسیاری بکند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
(کتاب، بخش اول از یک مجموعه 4 جلدی است)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"مادرم فکر می‌کند من مرده‌ام.
البته مشخصا نمرده‌ام اما برای سلامت خودش هم که شده بهتر است این‌طور فکر کند.
حداقل دو بار در ماه پوستر تحت تعقیب خودم را می‌بینم که روی جامبوترون‌ها در سراسر مرکز شهر لس‌آنجلس نمایش داده می‌شوند. بیشتر عکس‌های روی صفحه‌نمایش‌ها از چیزهای خوب و خوشحال‌کننده هستند؛ کودکان خندانی که زیر آسمان آبی ایستاده‌اند، توریست‌هایی که جلوی خرابه‌های دروازه طلایی ژست گرفته‌اند، و تبلیغات جمهوری با رنگ‌های نئونی. تبلیغات زیادی هم در مورد مناطق مهاجرنشین یا همان کلونی‌ها به چشم می‌خورد. تبلیغات می‌گویند: "کلونی‌ها زمین‌های ما را می‌خواهند، چیزهایی را می‌خواهند که خودشان ندارند. نگذارید خانه‌هایتان را تصرف کنند! از ما حمایت کنید!" ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

اگر ده پانزده سال پیش از من می‌خواستید که یک کتاب فانتزی معرفی کنم، مطمئنا انتخاب اولم "داستان بی‌پایان" بود. نمی‌دانم این کتاب خواندنی دقیقا در کجای تاریخچه ادبیات فانتزی قرار می‌گیره، اما به هر حال در ایران این کتاب در دوره‌ای سهم بزرگی در جلب توجه کودکان و نوجوانان به ادبیات فانتزی داشته است.

'داستان
داستان بی‌پایان
نویسنده: میکائیل انده
ترجمه: شیرین بنی‌احمد
ناشر: چشمه
سال نشر: 1395 (چاپ 3)
قیمت: 40000 تومان
تعداد صفحات: 578 صفحه
شابک: 978-964-5571-30-4
باستیان بالتازار بوکس با مردی ملاقات می‌کند که صاحب یک کتاب‌فروشی قدیمی است. او کتابی را از این کتاب‌فروشی می‌دزدد، شروع به خواندن آن می‌کند و بدون آنکه متوجه بشود وارد داستان کتاب می‌شود.
داستان کتاب از آنجایی آغاز می‌شود که دنیای رویاها با خطری جدی مواجه شده ‌است. هیچ (و یا پوچی) به آرامی همه جا را فرا می‌گیرد. ملکهٔ بی‌آلایش که خود نیز به سختی بیمار است، جنگجویی به نام آتریو از نژاد سبزپوستان را برای پیدا کردن راه علاجی به دنبال جستجوی بزرگ می‌فرستد. آتریو بسیار شجاع است و با وجود اینکه هم سن و سال باستیان است، همانند بزرگترها فکر می‌کند … (خلاصه داستان ار وب سایت ویکی‌پدیا برداشت شده)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"این حروف روی درِ شیشه‌ای مغازه کوچکی دیده می‌شد، یعنی هنگامی که از درون دکان کم‌نور از پشت شیشه به بیرون نگاه می‌کردی، این نوشته به نظر می‌آمد.
صبح تاریک و سرد یکی از روزهای پاییز بود. باران سیل‌آسا می‌بارید و قطرات آن از روی شیشه به پایین می‌لغزید و نوشته روی آن را در هم می‌کرد. چیزی که از ورای شیشه دیده می‌شد، تنها دیوار باران‌خورده و پیسه‌دار آن سوی خیابان بود.
ناگهان درِ مغازه با چنان شدتی باز شدن که زنگوله بالای آن سراسیمه به صدا در آمد و مدتی طول کشید تا از حرکت باز ماند. مسبب این سر و صدا پسرک چاق ده یازده ساله‌ای بود که موهای باران خورده‌ی قهوه‌ای رنگ او روی صورتش ریخته بود و از پالتوی خیسش آب می‌چکید. بند چرمی کیف مدرسه‌اش را به روی یک شانه انداخته کمی رنگ پریده به نظر می‌رسید و نفس‌نفس می‌زد. ولی درست برخلاف شتابی که در لحظه‌ی ورود داشت، اکنون در میان در میخکوب شده بود …"

چاپ کتاب تمام شده!

خب، این هم "اسطوره" دوم این فهرست. کتاب دیوید گمل هم با توجه به آنکه در سال 1984 منتشر شده، جزو "ریش‌سفید"های ادبیات فانتزی محسوب می‌شود. کتاب جزو فهرست "1001 کتاب‌های که باید پیش از مرگ خواند" هم قرار دارد و ... چون آن را خوانده‌ام می‌توانم بهتون اطمینان بدهم که با توجه به سن و سالش، هنوز چهارستون بدنش سالم است و جزو داستان‌های خواندنی طبقه‌بندی می‌شود!

'اسطوره
اسطوره
نویسنده: دیوید گمل
ترجمه: سهیلا فرزین‌نژاد
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1395 (چاپ 2)
قیمت: 30000 تومان
تعداد صفحات: 482 صفحه
شابک: 978-964-8944-51-8
سرزمین درنان در معرض تهدید است. قبایل جنگجوی نادیر موفق شده‌اند برای اولین‌بار تحت فرمانروایی اولریک متحد شوند و حالا خیال تسخیر درنان را در سر دارند. آبالاین، حکمران درنان، تلاش می‌کند با اولریک عهدی جدید ببندد و از جنگ و خونریزی اجتناب کند. اما اولریک خود را قدرتمند می‌بیند و رویای فتح و پیروزی در سرمی‌پروراند.
حالا تنها حائل میان درنان و سپاه نادیر، دژ دروس دلنوچ است. قلعه‌ای که با شش لایه دیوار محافظت می‌شود و بر سر گذرگاهی کوهستانی قرار دارد که مسیر لشگر نادیر برای حمله به درنان است. آبالاین اگر بتواند سه ماه در مقابل سپاه نادیر مقاومت کند، نیروی تازه‌نفس به او می‌رسد و امکان مبارزه با جنگجویان نادیر را پیدا می‌کند. اما آیا او می‌تواند با ده هزار نفر سرباز در مقابل سپاه پانصدهزارنفری نادیر مقاومت کند ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"پیک درنای با حالتی عصبی بیرون درهای بزرگ تالار فرمانروایی که توسط دو نگهبان نادیر حفاظت می‌شد، منتظر بود. نگهبان‌ها به رو به رو خیره شده بودند، چشمان کشیده و اریب آن‌ها به نشان عقاب برنزی نصب شده بر روی در چوبی تیره رنگ، دوخته شده بود.
لبان خشک خود را با زبان خشکش لیسید و شنل بنفش رنگش را بر روی شانه‌های استخوانی‌اش مرتب کرد. آن روز در اتاق شورا، در درنان، در فاصله‌ی نهصد کیلومتری سمت جنوب، هنگامی که آبالاین از او خواست که این ماموریت مهم و حساس را به عهده بگیرد، با چه اطمینان و اتکا به نفسی ماموریت را پذیرفته بود. ماموریت سفر به گلگوتیر و گرفتن تائید و تصویب عهدنامه‌ای با اولریک، ارباب قبایل نادیر. در گذشته، بارتلوس در تهیه‌ی پیش‌نویس عهدنامه کمک کرده بود و دو بار هم در هنگام مذاکره در واگریای غربی و در سمت جنوب در ماشراپور حضور داشت ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'گرگ
گرگ و میش (شفق)
نویسنده: استفنی مه‌یر
ترجمه: مهدی امینی
ناشر: سایه‌گستر
سال نشر: 1395 (چاپ 2)
قیمت: 27000 تومان
تعداد صفحات: 550 صفحه
شابک: 978-964-502-471-8
ایزابلا دختر نوجوانی است که پدر و مادرش از یکدیگر جدا شده‌اند. او پس از چند سال زندگی نزد مادر تصمیم می‌گیرد مدتی به شهر محل زندگی پدرش برود و در آنجا زندگی کند.
در مدرسه‌ی شهر جدید او با افراد مختلفی آشنا می‌شود و عجیب‌ترین آنها خواهر و برادرهای کالن هستند که معمولا با دیگر بچه‌های مدرسه معاشرت نمی‌کنند. ایزابلا در آزمایشگاه زیست‌شناسی با ادوارد کالن هم‌گروه می‌شود و این مساله باعث بوجود آمدن رابطه‌ی دوستی میان آنها می‌شود. اما بلا بزودی متوجه می‌شود که کالن‌ها آدم‌های معمولی نیستند و دوستی با آنها می‌تواند بسیار خطرناک باشد!

(توجه: این کتاب، چند جلد دنباله هم به نام‌های "ماه نو"، "خسوف" و "سپیده‌دم" دارد.)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"مادرم در حالی مرا به فرودگاه برد که پنجره‌های اتومبیل پایین کشیده شده بود. دمای هوا در فینیکس، حدود بیست و چهار درجه سانتی‌گراد بود؛ آسمان کاملا صاف و آبی رنگ بود و هیچ ابری در آن دیده نمی‌شد. من پیراهن مورد علاقه‌ام را به تن داشتم ... بدون آستین، و با تور سفیدی که سوراخ‌های ریزی داشت. این لباس را به عنوان ژستی برای وداع با مادرم پوشیده بودم. تنها چیزی که در دست داشتم، یک کت باران‌گیر بود.
در شبه جزیره المپیک که در شمال غربی ایالت واشنگتن واقع شده است، شهر کوچکی به نام فورکس وجود دارد که تقریبا همیشه چتری از ابرهای پاره‌پاره یا یک تکه، آن را پوشانده است. در این شهر نه چندان مهم، بیش از هر نقطه دیگری در ایالات متحده آمریکا، باران می‌بارد. زمانی که من طفلی چند ماهه بودم، مادرم همراه با من از این شهر و از سایه غم‌زده و همیشه گسترده آن فرار کرده بود …"

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

خب از اینجا به بعد، همانطور که در بخش نظرهای این صفحه هم خواهید دید، کتاب‌هایی هستند که توسط دیگر دوستان پیشنهاد شده‌اند تا به این فهرست اضافه شوند.

اولین و شاید نامدارترین پیشنهاد (بعید می‌دانم کسی بتواند پیشنهاد دیگری بدهد که از نظر شهرت در ادبیات فانتزی روی دست کتاب‌های تالکین بلند شود) سه‌گانه‌ی ارباب حلقه‌هاست که به همراه "هابیت" دیگر کتاب مرتبط با این مجموعه، آنها را به فهرست اضافه می‌کنم. باشد تا علاقمندان به ادبیات فانتزی اگر اینها را نخوانده‌اند، فرصت را از دست ندهند!

'ارباب
ارباب حلقه‌ها - یاران حلقه (جلد 1)
نویسنده: جی. آر. آر. تالکین
ترجمه: رضا علیزاده
ناشر: روزنه
سال نشر: 1397 (چاپ 10)
قیمت: 89500 تومان
تعداد صفحات: 798 صفحه
شابک: 978-964-334-116-9
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"این کتاب به طور عمده درباره هابیت‌هاست و امید است که خواننده از خلال صفحات آن چیزهای زیادی درباره شخصیت و اندکی از تاریخشان را دریابد. اطلاعات بیشتر را در گزیده‌ای از "کتاب سرخ سرحد غربی" می‌توان یافت که پیش‌تر با عنوان هابیت منتشر شده است. داستان از نخستین فصل‌های "کتاب سرخ" اقتباس شده که نوشته خود بیل‌بو است، اولین هابیتی که آوازه‌اش در جهان پیچید و او آن را آنجا و بازگشت دوباره می‌نامید، چرا که کتاب درباره سفر او به شرق و بازگشت از آنجا بود، این ماجرا تمام هابیت‌ها را درگیر وقایع عظیم آن دوران نمود و ما آن را در اینجا نقل خواهیم کرد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'ارباب
ارباب حلقه‌ها - دو برج (جلد 2)
نویسنده: جی.آر.آر. تالکین
ترجمه: رضا علیزاده
ناشر: روزنه
سال نشر: 1397 (چاپ 7)
قیمت: 84500 تومان
تعداد صفحات: 798 صفحه
شابک: 978-964-334-139-9
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"آراگورن شتابان از تپه بالا رفت. گاه و بیگاه روی زمین خم می‌شد. هابیت‌ها سبک راه می‌روند و تعقیب رد پای آنها حتی برای تکاورها هم آسان نیست، اما نه چندان بالاتر از قله تپه، جویبار چشمه‌ای کوره‌راه را قطع کرده بود و روی خاک مرطوب چیزی را که می‌جست، پیدا کرد.
با خود گفت: "رد پا را درست دنبال کرده‌ام. فرودو به طرف بالای تپه فرار کرده است. نمی‌دانم آنجا به چه چیزی برخورده؟ اما درست از همین راه برگشته و دوباره از تپه پایین آمده."
آراگون درنگ کرد. دلش می‌خواست خودش نیز به امید دیدن چیزی که در این سردرگمی راهنمایی‌اش کند، تا جایگاه بلند بالا برود؛ اما وقت تنگ بود. یک باره پیش جست و از روی سنگ‌فرش‌های عظیم به طرف قله تپه دوید ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'ارباب
ارباب حلقه‌ها - بازگشت شاه (جلد 3)
نویسنده: جی.آر.آر. تالکین
ناشر: روزنه
سال نشر: 1397 (چاپ 8)
قیمت: 99500 تومان
تعداد صفحات: 821 صفحه
شابک: 978-964-334-173-2
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"پی‌پین از پناه شنل گندالف بیرون را نگریست. نمی‌دانست بیدار است یا باز خواب می‌بیند، و هنوز در همان رویای شتابناکی سیر می‌کند که از هنگام شروع سفر سواره بزرگ، او را به خود مشغول کرده بود. جهان تاریک شتابان از کنارش می‌گذشت و باد با صدای بلند در گوشش آواز می‌خواند. چیزی جز ستاره‌های دوار را نمی‌توانست ببیند، و آن دورها در سمت راست، سایه‌های عظیم را در برابر آسمان، آنجا که کوه‌های جنوب از مقابل او رژه می‌رفتند. خواب‌آلود کوشید تا گذشت زمان و مراحل سفر را محاسبه کند، اما خاطراتش آمیخته به رویا و مشکوک بود ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'هابیت
هابیت یا آنجا و بازگشت دوباره
نویسنده: جی. آر. آر. تالکین
ترجمه: رضا علیزاده
ناشر: روزنه
سال نشر: 1397 (چاپ 7)
قیمت: 59500 تومان
تعداد صفحات: 432 صفحه
شابک: 978-964-334-200-5
بیل‌بو بگینز یک هابیت است که زندگی آرام و راحتی دارد. او به ندرت سفر می‌رود و اغلب در خانه‌اش و محوطه‌ی اطراف آن زندگی را می‌گذراند. اما این آرامش با ورود جادوگری به نام گندولف و همراهانش به خانه او به هم می‌خورد. گندولف نزد بیل‌بو می‌آید تا او را دعوت کند به همراه او و دوستانش به دنبال گنجی بروند که فکر می‌کنند در کوهستانی دور دست در غاری مخفی شده. غاری که محل زندگی اژدهایی به نام اسماگ است. بیل‌بو راضی می‌شود که همراه آنها به جستجوی گنج برود و ناخواسته وارد ماجراهایی می‌شود که بیشتر به افسانه می‌ماند تا واقعیت!
داستان کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"روزی روزگاری یک هابیت در سوراخی توی زمین زندگی می‌کرد. نه از آن سوراخ‌های کثیف و نمور که پر از دم کرم است و بوی لجن می‌دهد، و باز نه از آن سوراخ‌های خشک و خالی و شنی که تویش جایی برای نشستن و چیزی برای خوردن پیدا نمی‌شود؛ سوراخ، از آن سوراخ‌های هابیتی بود، و این یعنی آسایش.
یک در کاملا گرد داشت مثل پنجره‌ی کشتی، که رنگ سبز خورده بود، با یک دستگیره‌ی زرد و براق و برنجی درست در وسط. در به یک تالار لوله مانند شبیه تونل باز می‌شد: یک تونل خیلی دنج، بدون دود و دم، با دیوارهای تخته کوب و کف آجر شده و مفروش، مجهز به صندلی‌های صیقل خورده، و یک عالمه، یک عالمه گل میخ برای آویختن کت و کلاه: این هابیت ما دلش غنج می‌زد برای دید و بازدید ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'آرتمیس
آرتمیس فاول و گروگانگیری
نویسنده: ا این کالفر
ترجمه: شیدا رنجبر
ناشر: افق
سال نشر: 1398 (چاپ 14)
قیمت: 52000 تومان
تعداد صفحات: 454 صفحه
شابک: 978-964-369-084-7
آرتمیس فاول دوازده ساله، یک تبهکار نابغه است. اما حتی او هم پیش‌بینی نمی‌کند که با گروگان گرفتن یک جن، خودش را درگیر چه جنگی می‌کند؛ چون این جن، سروان هالی شورت از واحد نیروی ویژه‌ی پلیس در سرزمین جن‌هاست. جن‌های این رمان، از آن‌هایی نیستند که وقت خواب در افسانه‌ها خوانده‌ایم. این‌ها مسلح و خطرناک‌اند.
آرتمیس خیال می‌کند از تمام قوانین جن‌ها اطلاع دارد و آن‌ها مثل موم در مشت او گرفتارند. اما جن‌ها ناگهان برخلاف قوانین خود عمل می‌کنند و درگیری بالا می‌گیرد ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"شهر هوشی‌مینه در فصل تابستان، بنا به معیارهای معمول، هوا به طرز خفقان‌آوری گرم است. گفتن این نکته لازم نیست که آرتمیس فاول هم اگر کاری تا این حد مهم و حیاتی در رابطه با نقشه‌اش نداشت، ممکن نبود چنین هوای ناراحت‌کننده‌ای را تحمل کند.
آفتاب به مذاق آرتمیس خوش نمی‌آمد. او با آفتاب سازگاری نداشت. ساعت‌های طولانی در اتاق دربسته جلو مونیتور کامپیوتر نشستن، طراوت و شادابی پوستش را زدوده بود. مثل یک خون‌آشم سفید و رنگ‌پریده بود و از نور آفتاب تقریبا به ستوه آمده بود ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'فرستاده‌ای
فرستاده‌ای از نایت ساید (مجموعه نایت ساید - کتاب 1)
نویسنده: سیمون آر. گرین
ترجمه: علی مصلح حیدرزاده
ناشر: ویدا
سال نشر: 1399 (چاپ 8)
قیمت: 30000 تومان
تعداد صفحات: 210 صفحه
شابک: 978-964-6807-90-7
من تیلور هستم، جان تیلور. روی کارت ویزیت‌ام نوشته شده که یک کارآگاه خصوصی هستم. اما درواقع تخصص من پیدا کردن هر چیز گمشده است. این استعدادی‌ست که از زمان تولد در نایت‌ساید در وجودم نهفته است.
من نایت ساید را مدت‌ها پیش ترک کردم. جانم در خطر بود. حالا در خیابان‌های روشن لندن زندگی می‌کنم.
اما کار و کاسبی اخیرا کساد شده است. به همین دلیل وقتی جوانا برت که از او بوی پول به مشام می‌رسید، در دفترم ظاهر شد و از من خواست دختر نوجوان گمشده‌اش را پیدا کنم، نتوانستم نه بگویم.
خیل زود فهمیدم دختربچه کجا رفته است؛ نایت ساید؛ آن شهر دوزخی که زیر لندن واقع شده است. جایی که همیشه ساعت 3 صبح است. جایی که می‌توانید کنار اسطوره‌ها قدم بزنید و با هیولاها دم‌خور شوید. جایی که هیچ چیز آنچه به نظر می‌رسد، نیست و هر اتفاقی ممکن است.
من قسم خورده بودم هرگز به آنجا باز نگردم. اما یک دختربچه به خطر افتاده و یک زن به من اعتماد کرده است. پس هیچ انتخابی ندارم ... من به خانه بازمی‌گردم. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"کارآگاه‌های خصوصی در هر شکل و اندازه‌ای وجود دارند اما واقعیت این است که هیچ‌کدام شبیه به کارآگاه‌هایی که در سریال‌های تلویزیونی دیده‌ایم نیستند. بعضی از آن‌ها پرونده‌های مربوط به بیمه را دنبال می‌کنند، برخی دیگر با دوربین ویدیویی، اطراف هتل‌های ارزان قیمت پرسه می‌زنند و امیدوارند مدارکی برای یک زوج یا زوجه مشکوک پیدا کنند و تعداد خیلی کمی هم که از شهرت بیش‌تری برخوردارند این فرصت را پیدا می‌کنند که درباره‌ی جنایت‌های حل نشده تحقیق کنند. بعضی‌ها هم چیزهایی که وجود ندارند یا نباید وجود داشته باشند، تعقیب می‌کنند. اما کار من به عنوان کارآگاه پیدا کردن چیزهاست. چیزهایی که گاهی ترجیح می‌دهم هرگز پیدایشان نکنم، اما خودشان وارد قلمرو من می‌شوند. آن روزها روی تابلوی رنگ و رو رفته‌ی دفترم نوشته بود: "تحقیقات کارآگاه تیلور". من تیلور هستم قدبلند و تیره، خیلی خوش‌قیافه نیستم و زخم‌های ماجراهای قدیمی را با افتخار حفظ کرده‌ام و هیچ وقت مشتری‌هایی که به دفتر من رجوع می‌کنند را مایوس نمی‌کنم؛ البته اگر کمی دست به جیب شوند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'پندراگن
پندراگن (کتاب اول: تاجر مرگ)
نویسنده: دی. جی. مک‌هیل
ترجمه: ویدا اسلامیه
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1395 (چاپ 6)
قیمت: 28000 تومان
تعداد صفحات: 464 صفحه
شابک: 978-964-8944-44-0
بابی پندراگن به ظاهر پسری عادی است. خانه و خانواده و حتی سگ محبوبی به نام مارلی دارد. ولی خصوصیت بسیار ویژه‌ای نیز دارد. قرار است که او دنیا را نجات بدهد.
این ماجرا تنها به زمینی که می‌شناسیم ختم نمی‌شود. بابی کم‌کم به این درک می‌رسد که زندگی در این جهان چنان که او تصور می‌کرد نیست. اما پیش از آن که بتواند مخالفتی از خود نشان بدهد به گستره‌ی دیگری به نام دندارن کشیده می‌شود. به قلمرویی که ساکنانش موجوداتی عجیبند. فرمانروای مستبد و جادوگری بر آن حکومت می‌کند و گرفتار انقلاب خطرناکی است.
اگر بابی بخواهد بار دیگر خانواده‌اش را ببیند، باید نقش نجات‌بخشی خود را تمام و کمال بپذیرد زیرا چنان که بر او آشکار می‌شود دندارن تازه آغاز ماجراست ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
این کتاب، کتاب اول از یک مجموعه ده جلدی است.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"امیدوارم تو باشی که این را می‌خوانی، مارک.
امیدوارم یک نفر این را بخواند چون تنها چیزی که در حال حاضر موجب می‌شود عقلم به کلی از سرم نپره، آوردن تمام این‌ها به روی کاغذ است، بلکه روزی که همه چیز تمام شد به کمک آن ثابت کنم که خالی‌بند نیستم. می‌دانی، دیروز دو اتفاق پیش آمد که زندگیم را تا ابد تغییر داد.
اولین اتفاق این بود که بالاخره کورتنی چتویند را دیدم. بله، همان کورتنی چتویند معروف که موقع فکر کردن لب پایینش را می‌گزد، با نگاه چشم‌های خاکستری تیره‌اش تا ته دلت نفوذ می‌کند، با لباس والیبالش قیافه‌ای باور نکردنی پیدا می‌کند و همیشه بوی ملایم گل سرخ از او به مشام می‌رسد. آره، دیدمش. این اتفاق از مدت‌ها پیش در حال وقوع بود و بالاخره پیش آمد. جانمی جان ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'هیولایی
هیولایی صدا می‌زند
نویسنده: پاتریک نس
ترجمه: رباب پورعسگر
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 11000 تومان
تعداد صفحات: 184 صفحه
شابک: 978-600-182-140-0
سر ساعت 12 و هفت دقیقه نیمه‌شب کانر سیزده ساله از خواب می‌پرد و پشت پنجره اتاقش هیولایی را می‌بیند. اما این آن هیولایی که کانر انتظارش را داشته، نیست. کانر منتظر هیولایی بود که از وقتی مادرش درمان بیماری‌اش را آغاز کرده هر شب در کابوس‌هایش به سراغ او می‌آید. اما یکی با اون فرق دارد. او پیر و وحشی است و از کانر چیزی می‌خواهد. چیزی وحشتناک و خطرناک. او به دنبال حقیقت است ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"هیولا درست بعد از نیمه‌شب، همان موقعی که همیشه هیولاها خودشان را نشان می‌دهند، ظاهر شد.
کانر در آن لحظه بیدار بود.
کابوس دیده بود. نه کابوسی جدید. همان کابوس همیشگی. خواب وحشتناکی که تازگی‌ها زیاد می‌دید. خواب تاریکی، باد، جیغ. و دست‌هایی که هر چقدر هم آن‌ها را محکم می‌گرفت، از میان انگشتانش سر می‌خوردند. کابوسی که پایانش همیشه …
کانر پچ‌پچ کنان به تاریکی داخل اتاق خوابش گفت: "از این‌جا برو." سعی می‌کرد کابوس را به عقب برگرداند و اجازه ندهد به دنبال او پا به دنیای بیداریش بگذارد. "همین حالا از این‌جا برو."
به ساعتی که مادرش روی میز کنار تختش گذاشته بود، نگاهی انداخت. 12:7 هفت دقیقه از نیمه‌شب می‌گذشت. مسلما برای شبی که پایان روز مدرسه و شب قبل از روز یکشنبه بود، دیروقت به حساب می‌آمد..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'آقای
آقای دوشنبه
نویسنده: گارت نیکس
ترجمه: مریم رفیعی
ناشر: بهنام
سال نشر: 1397 (چاپ 3)
قیمت: 50000 تومان
تعداد صفحات: 302 صفحه
شابک: 978-964-5668-72-1
اولین روز نیم‌سال تحصیلی در مدرسه جدید آرتور پنهالیگون قرار بود آخرین روز عمرش باشد، اما به جای مردن از حمله آسم، کلیدی به دستش می‌رسد و به سرزمین دیگری کشانده می‌شود که موجودات انسان مانندی به نام "روزهای فردا" آن را اداره می‌کنند. آقای دوشنبه، یکی از روزهای فردا، موجودات سگ‌چهره‌ای را به سراغ آرتور می‌فرستد تا کلید را پس یگیرند. آقای دوشنبه برای بدست آوردن کلید دست به هر کاری می‌زند و حتی طاعونی را گریبانگیر زمین می‌کند که هرکسی را که به آن مبتلا می‌شود می‌کشد. تنها شانس آرتور برای نجات افراد خانواده و سایر مردم این است که از طریق خانه مرموزی در شهر که ظاهرا کسی جز او قادر به دیدن آن نیست، وارد آن سرزمین ناشناخته شود و برای یافتن علاج بیماری تلاش کند.
اما به نظر می‌رسد که سرنوشت آرتور با سرنوشت ساکنان آن خانه گره خورده است و او چاره‌ای ندارد جز این که برای نجات دنیای خود تن به مبارزه دهد.
داستان با این جملات شروع می‌شود:
"سعی کرده بودند وصیت‌نامه را نابود کنند، اما ظاهرا این کار از توانشان خارج بود. به همین دلیل آن را به دو صورت شکستند: اول از نظر جسمی که کاغذ پوستی را پاره و تکه‌های آن را در فضا و زمان پخش کردند؛ دوم از نظر روحی، چون حتی به یک شرط آن عمل نشد.
متولیان خیانت‌کار دوست نداشتند هیچ‌یک از شروط وصیت‌نامه به اجرا درآید؛ به همین دلیل هر هفت تکه‌ی وصیت‌نامه را با دقت بسیار پنهان کردند.
اولین و کم‌اهمیت‌ترین تکه را داخل کریستال صاف و شفافی که از الماس هم محکم‌تر بود، گذاشتند. بعد کریستال را در داخل جعبه‌ای از جنس شیشه‌ی نشکن قرار دادند و جعبه را داخل قفسی از نقره و مالاکیث گذاشتند و قفس را روی سطح خورشیدی مرده در نقطه انتهایی زمان میخ‌کوب کردند …"

چاپ کتاب تمام شده!

'کتاب
کتاب گورستان
نویسنده: نیل گیمن
ترجمه: کیوان عبیدی آشتیانی
ناشر: افق
سال نشر: 1398 (چاپ 6)
قیمت: 47000 تومان
تعداد صفحات: 352 صفحه
شابک: 978-964-7822-69-5
در شبی مه‌آلود قاتلی بدطینت وارد خانه‌ای می‌شود تا ماموریت شوم خود را به انجام برساند. او موفق می‌شود تا با خنجر خود اکثر اعضای خانواده را از پای درآورد. اما در این میان فرزند نوزاد خانواده بصورت معجزه‌آسایی از دست او می‌گریزد و وارد گورستانی می‌شود که در همسایگی خانه قرار دارد.
اهالی گورستان، ارواح اهالی شهر در زمان‌های دور و نزدیک، تصمیم می‌گیرند نوزاد را به فرزندخواندگی قبول کنند و از او نگهداری نمایند. آنها اسم نوزاد را “نوبادی” (هیچکس) می‌گذارند. سالها می‌گذرد و باد در گورستان بزرگ می‌شود اما نیروهای خطرناکی که جان خانواده‌اش را گرفته‌اند همچنان به دنبال او هستند.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"دستی در تاریکی خنجری را گرفته بود. خنجر دسته‌ای از استخوان سیاه صیقلی داشت و تیغه‌ای بهتر و برنده‌تر از هر تیغی. اگر به بدن کسی فرو می‌رفت شخص تا مدتی حس نمی‌کرد جایی از بدن‌اش بریده شده است.
خنجر هر آنچه را که برای انجام‌اش به آن خانه آورده شده بود انجام داده و حالا دسته و تیغه‌اش خیس بود.
لایِ در خیابان هنوز باز بود، و خنجر و مردی که آن را در اختیار داشت از همان‌جا به داخل خانه آمده بودند و باریکه‌هایی از مه شبانه پیچ و تاب می‌خورد و از لای درِ باز به داخل می‌خزید.
مردکِ همه‌کاره در پاگرد مکثی کرد. با دست چپ دستمال سفید بزرگی را از جیب کت سیاه‌اش بیرون آورد و با آن خنجر و دست راستِ پوشیده در دستکش‌اش که خنجر را گرفته بود پاک کرد؛ بعد دستمال را به کناری گذاشت. شکار تقریبا تمام شده بود. زن را در بسترش، مرد را کف اتاق خواب و بچه‌ی بزرگ‌تر را در اتاق خوش آب و رنگ‌اش و در میان اسباب‌بازی‌ها و ماکت‌های نیمه‌کاره‌اش رها کرده بود. فقط بچه‌ی کوچولو و نوپای خانواده باقی مانده بود. با کشتن او ماموریت‌اش به پایان می‌رسید …"

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

فهرست را با نام و بهانه‌ی نوجوان‌ها شروع کردم، اما بعد دوستی اشاره کردند که کتابهای فانتزی خوبی در بازار برای بچه‌های کوچک‌تر (سال‌های آخر دبستان) پیدا می‌شوند و چند تا از آنها را هم در بخش نظرات همین صفحه نام بردند. برای همین شد که فکر کردم فهرست را دو بخش کنم و این کتاب‌ها را (که بعضی‌هایشان شهرت‌شان کمتر از فانتزی‌های بزرگسالانه‌تر هم نیست) در این قسمت بیاورم.

'باجه‌ی
باجه‌ی عوارض شهر خیالی
نویسنده: نرتن جاستر
ترجمه: شهلا طهماسبی
ناشر: چشمه
سال نشر: 1389 (چاپ 2)
قیمت: 6500 تومان
تعداد صفحات: 306 صفحه
شابک: 978-964-362-686-0
همه چیز برای میلو کسالت‌آور است. زمانی که یک باجه‌ی عوارض به شکلی اسرارآمیز در اتاق او ظاهر می‌شود، او فقط به این دلیل از آن عبور می‌کند که کار بهتری برای انجام دادن ندارد. اما، در آن‌سوی باجه‌ی عوارض همه چیز متفاوت است. میلو به جزیره‌ی نتیجه‌گیری‌ها می‌رود (آدم با پریدن به آن‌جا می‌رسد)، از سگ نگهبانی به نام تاک که تیک‌تیک می‌کند درباره‌ی زمان می‌آموزد و حتی برای آزاد کردن احساس و منطق، دست به جست‌وجو می‌زند! میلو در این سفر چیز حیرت‌انگیزی کشف می‌کند، اینکه زندگی به هیچ‌وجه یکنواخت و کسالت‌آور نیست!
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"زمانی پسری بود به اسم میلو، که حوصله‌ی خودش را نداشت؛ نه این که فکر کنید بعضی وقت‌ها، نه، همیشه بی‌حوصله بود. وقتی که در مدرسه بود، آرزوی بیرون رفتن داشت و وقتی که بیرون بود، آرزوی مدرسه را داشت. در راه جایی که می‌رفت، به فکر خانه بود و وقتی که به خانه می‌رسید، به فکر رفتن بود. هر جا که بود، دلش می‌خواست جایی دیگر باشد و همین‌که به آن‌جا می‌رسید، فکر می‌کرد بی‌جهت به خودش زحمت داده‌است. هیچ‌چیز برای او جذاب و دلپذیر نبود، دست کم چیزهایی که می‌بایست جذاب و دلپذیر باشد …"

چاپ کتاب تمام شده!

'کورالاین
کورالاین
نویسنده: نیل گیمن
ترجمه: مهسا ملک‌مرزبان
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1393 (چاپ 5)
قیمت: 6500 تومان
تعداد صفحات: 141 صفحه
شابک: 978-964-8944-59-4
کورالاین و والدین پرمشغله‌اش به خانه‌ای بزرگ و قدیمی اثاث‌کشی کرده‌اند، خانه‌ای چنان بزرگ که کاوش گوشه و کنار آن سرگرمی خوبی برای کورالاین می‌شود که حوصله‌اش از تنهایی سر رفته‌است. پشت چهاردهمین در از درهای متعدد خانه، کورالاین جهانی به کلی متفاوت کشف می‌کند، یک جهان آینه‌ای معوج، که در آن بسیاری از آن‌چه کورالاین در رویاهای خود دیده‌است، و حتی نسخه بدل‌هایی از پدر و مادرش، یافت می‌شوند. کورالاین برای بازگشت به دنیای اصلی خود، ماجراهای جالبی در پیش رو دارد. (برگرفته از مقدمه کتاب)
داستان کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"کمی بعداز این‌که به خانه اسباب‌کشی کردند، کورالاین در را کشف کرد.
خانه خیلی قدیمی بود، یک اتاق زیر شیروانی داشت، سردابی در زیرزمین، و باغی هرس نشده که پر از درختان کهنسال و تنومند بود.
خانواده‌ی کارولاین صاحب تمام خانه نبودند چون خانه برای آن‌ها زیادی بزرگ بود. آن‌ها فقط مالک قسمتی از آن بودند.
افراد دیگری هم در این خانه‌ی قدیمی زندگی می‌کردند.
خانم اسپینک و خانم فورسیبل در آپارتمان پایین آن‌ها در طبقه‌ی همکف، زندگی می‌کردند. هر دو پیر و چاق بودند و در آپارتمانشان با یک عالمه سگ‌های پیر هایلند از نژاد تریر زندگی می‌کردند که اسم‌هایی از قبیل همیش، اندرو و جاک داشتند. خانم اسپینک و خانم فورسیبل روزی روزگار هنرپیشه بودند، این را خانم اسپینک وقتی برای اولین بار کورالاین را ملاقات کرد، به او گفت.
هلتن اسپینک که اسم کورالاین را اشتباه فهمیده‌بود، گفت: «می‌دانی کارولاین، هم من و هم خانم فورسیبل در دوران خودمان هنرپیشه بودیم. صحنه‌های تئاتر زیر پای ما بودند، جان دلم. اوه، نگذار همیش کیک میوه را بخورد وگرنه تمام شب را به خاطر دل درد بیدار می‌ماند.»"

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'شیر،
شیر، کمد، جادوگر
نویسنده: کلایو استیپلز لوئیس
ترجمه: فریبا کلهر
ناشر: پنجره
سال نشر: 1390 (چاپ 2)
قیمت: 5000 تومان
تعداد صفحات: 168 صفحه
شابک: 978-964-8890-84-6
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"زمانی چهار تا بچه بودند به اسمهای پیتر، سوزان، ادموند و لوسی. این داستان درباره اتفاقی است که وقتی آنها را هنگام جنگ به خاطر دور کردن از حمله‌های هوایی به بیرون از لندن فرستادند برایشان رخ داد. بچه‌ها را به خانه‌ی پروفسور پیری فرستادند که در دل روستایی زندگی می‌کرد که شانزده کیلومتر از نزدیکترین ایستگاه قطار و بیش از دو کیلومتر از نزدیکترین اداره‌ی پست فاصله داشت. پروفسور زن نداشت و در خانه‌ای بسیار بزرگ با کدبانویی به نام خانم مک‌ردی و سه خدمتکار زندگی می‌کرد. (خدمتکارها ایوی، مارگارت و بتی نام داشتند؛ اما در این داستان چندان حضوری ندارد). خود پروفسور مردی بود بسیار پیر که موهای سفید ژولیده، سر و بیشتر صورتش را پوشانده بود …" (برگرفته از ترجمه چاپ نشر هرمس)

چاپ کتاب تمام شده!

'سفر
سفر شگفت‌انگیز گریگور (تاریخ اعماق زمین - 1)
نویسنده: سوزان کالینز
ترجمه: عاطفه احمدی
ناشر: ویدا
سال نشر: 1395 (چاپ 6)
قیمت: 16000 تومان
تعداد صفحات: 268 صفحه
شابک: 978-600-2910-17-2
گریگور یازده ساله و خواهر دو ساله‌اش بوتز در یک تابستان به دنیای زیرزمین سقوط می‌کنند، دنیایی عجیب در زیر شهر نیویورک که در آن اسنان‌ها در کنار سوسک‌های غول‌پیکر زندگی می‌کنند. آدم‌های زیرزمینی گمان می‌کنند که گریگور همان جنگجویی‌ست که در پیش‌گویی‌های‌شان گفته شده و از مدت‌ها پیش در انتظارش بوده‌اند. حالا او باید برای به انجام رساندن یک پیش‌گویی و نجات پدر گمشده‌اش به سفری خطرناک برود. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"گریگور پیشانی‌اش را برای مدتی طولانی به توری پنجره تکیه داده بود و حالا می‌توانست رد چهارخانه‌های کوچکی را بالای ابروهایش حس کند. انگشتانش را روی برآمدگی‌ها کشید و جلوی خودش را گرفت تا مثل انسان‌های غارنشین داد نکشد. در سینه‌اش فریادی جمع شده بود، فریادی طولانی و از عمق وجود که به‌درد مواقع واقعا ضروری می‌خورد، مثل وقتی که بدون سلاح به ببری تیزدندان برخورده باشید یا در عصر یخبندان، آتشتان خاموش شده باشد. او حتی دهانش را هم باز کرد و پیش از آن‌که سرش را دوباره و همراه با آه کوتاهی از سر ناامیدی به توری پنجره بکوبد، نفسی عمیق کشید ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

در این فهرست کتاب‌های زیر معرفی شده‌اند: شیر، کمد، جادوگر (کلایو استیپلز لوئیس)، داستان بی‌پایان (میکائیل انده)، کورالاین (نیل گیمن)، اسطوره (دیوید گمل)، آقای دوشنبه (گارت نیکس)، ارباب حلقه‌ها - یاران حلقه (جلد 1) (جی.آر.آر. تالکین)، باجه‌ی عوارض شهر خیالی (نرتن جاستر)، فرستاده‌ای از نایت ساید (مجموعه نایت ساید - کتاب 1) (سیمون آر. گرین)، هابیت یا آنجا و بازگشت دوباره (جی. آر. آر. تالکین)، ارباب حلقه‌ها - دو برج (جلد 2) (جی.آر.آر. تالکین)، ارباب حلقه‌ها - بازگشت شاه (جلد 3) (جی.آر.آر. تالکین)، هیولایی صدا می‌زند (پاتریک نس)، ملکه‌ی سرخ (ویکتوریا اویارد)، عطش مبارزه (سوزان کالینز)، انتخاب (کیرا کاس)، بچه‌های عجیب و غریب یتیم‌خانه‌ی خانم پرگرین (رنسام ریگز)، اسطوره (مری لو)، پندراگن (کتاب اول: تاجر مرگ) (دی. جی. مک‌هیل)، سفر شگفت‌انگیز گریگور (تاریخ اعماق زمین - 1) (سوزان کالینز)
خواندن 7917 دفعه

9 نظر

 • پیوند نظر Mina جمعه, 16 اسفند 1398 13:54 ارسال شده توسط Mina

  با سلام دوستان،
  من چندسال پيش يه رمان فانتزي ترسناك خوندم كه اگر اشتباه نكنم ژاپني بود، هر چقدر فكر مسكنم اسمش و حتي اسم شخصيتش يادم نمياد، يه دختري بود كه براي نجات روح برادركوچكش مجبور ميشه به قبرستان روستا شون بره اونجا ممنوعه بود و هيچكس اونجا نميرفت، خلاصه مجبور ميشه بره اونجا تا برادرش رو نجات بده، كسي خونده اين داستان رو؟؟ اگر اشتباه نكنم معروف هم بود، اگر كسي ميدونه اسمش رو لطفا بگه ممنون ميشم?

 • پیوند نظر AlirezaDark دوشنبه, 08 مهر 1398 23:05 ارسال شده توسط AlirezaDark

  امیدوارم ناراحت نشید ولی بیشتر کتاب هایی که داخل لیستتون بودند جزو رمان هایی که حرفی برای گفتن داشته باشند نبودند !! حتی به کاربردن لفظ قابل قبول برای بعضی از اونا از نظر من غیر ممکنه
  به نظرم اگر یه نگاه به لیست پرفروش ترین کتابای فانتزی سایت امازون میکردید نتیجه بهتر میشد و از طرف دیگه فانتزی باز ها واقعا سمت همچین کتابایی نمیرند مگر اینکه کتاب دیگه برای خوندن نداشته باشند دقت کنید که لفظ فانتزی باز ها رو به کار بردم تا به سلایق دیگه توهین نشه چون اونطور که من از تاپیک فهمیدم موضوع رمان های برتر فانتزی بود و همونطور که دوستان میدونن فانتزی واقعی یا جادوگری اصیل محدود به تکان دادن چوب جادو و گفتن تعداد کمی ورد و یا به کار بردن کلمات جادویی برای عادی جلوه کردن قضیه و یا مسخره بازی هایی از این قبیل نمیشه و نمونه بارز این نوع فانتزی رو میشه در رمان دریای زمین مشاهده کرد که توضیح اضافه در مورد این کتاب بیهودست چون نمود کامل فانتزی هستش
  البته تو این چند ساله اخیر توی کشور ماهم نویسندگان تلاش های زیادی کردن مخصوصا آقای سینا فتحی که رمان سفیر کبیر رو نوشتند(یک جلد / بیشتر از دوهزار صفحه) و مارو با ایده های بکر خودشون مورد عنایت قرار دادند و بدون هیچ شکی در لیست تاپ تن های خود من هم قرار داره کار ایشون وهمچنین اقای آرمان آرین که کتاب های زیبایی به قلم تحریر دراوردند
  دوستان لطف کردند و اسم تعدادی از رمان های خوب رو گفتند من هم دوست دارم چند تا بهشون اضافه کنم البته بدون گفتن اینکه کدومشون بهتر هستند چون هموطور که میدونید واقعا سلایق فرق میکنه جوری که بعضی ار دوستان ممکنه کتاب های اقای تالکین رو حتی دوست نداشته باشند در صورتی که میشه گفت پایه و اساس فانتزی هستند

  /ارباب حلقه ها/نغمه های آتش ویخ/حماسه دارن شان و لارتن کرپسلی / قانون اول / نارنیا / هری پاتر / نایت ساید/ شمشیر حقیقت/ پرسی جکسون،مگنوس چیس و وقایع نگاری کین/ هابیت / زام بی/ دموناتا/ اسرار نیکولاس فلامل جاودان/ بارتیمیوس/ وارکرافت/دلتورا/برج تاریک/ ملکه سرخ/ بازی های عطش/کاراموز رنجر / اشیانه افسانه/ ارتمیس فاول/ امپراطوری ویران/ شاه کش/ سه گانه شهر/ وراثت/ افشاگری رایریا / خاطرات خوناشام/ ...

  همینا یادم اومد امدوارم خوشتون بیاد و از سایت خوبتون که دعوت به کمک در تهیه لیست کرده ممنونم

 • پیوند نظر Kvothe جمعه, 15 شهریور 1398 16:00 ارسال شده توسط Kvothe

  کتاب the name of the wind رو به همه پیشنهاد میکنم. از دست ندید

 • پیوند نظر پریا سه شنبه, 08 مرداد 1398 20:52 ارسال شده توسط پریا

  کتاب شاهکش رو هم اضافه کنید. فوق العادس

 • پیوند نظر حامد گرگان سه شنبه, 11 تیر 1398 20:33 ارسال شده توسط حامد گرگان

  دوستان رمان سه جلدی نخستین قانون انتشارات تندیس رو از دست ندید. واقعا فالی و حذابه

 • پیوند نظر Mesri دوشنبه, 12 فروردين 1398 08:52 ارسال شده توسط Mesri

  متشکرم از مطالب جالب تان

  من کتاب هایی رو که معرفی می کنم همه رو خوندم: سه گانه سیاه دل ( کورنلیا فونکه)،هفتگانه نغمه ی یخ و آتش(جی آرآر مارتین)،هفتگانه سیپتیموس هیپ( انجی سیج)،پنج گانه اشوزدنگه(آرمان آرین)،ده گانه نبرد با شیاطین(دارن شان)،سه گانه طلسم دراگونا(کلیف مک نیش)،گریز از هزارتو(جیمز دشنر)واقعا عالیه،سریع تر از نور(محمد علی حسنین)

  همگی فانتزی هستند به غیر از آخری که علمی_تخیلی هستش.

 • پیوند نظر Y پنج شنبه, 24 اسفند 1396 07:30 ارسال شده توسط Y

  سلام.
  واقعا مطالبتانون عالی بود.
  ی کتاب سه جلدی به نام ناهمتا_ یاغی_ هم پیمان (اثر ورونیکا راث) هست و همینطور پنج جلدیِ پرسی جکسون(اثر ریک ریوردن) که اون هم جالبه
  این موارد رو من خودم نخوندم ولی شنیدم که جز فانتزی های جالبن: زشت ها(اثر:) دونده هزارتو (اثر ) و آلات مرگبار(شش جلدی اثر کاساندرا کلر)

 • پیوند نظر الهه شنبه, 16 بهمن 1395 09:37 ارسال شده توسط الهه

  نشر بهداد این روز ها کتاب های پر و پیمونی در ژانر فانتزی چاپ کرده و تقریبا برای هر رده سنی ای میشه بینشون کتاب پیدا کرد.
  برای بچه ها تاریخ اعماق زمین نوشته سوزان کالینز یکی از کتاب هاش و مورد علاقه برادر ده ساله من. مدتی که این مجموعه 5 جلدی رو می خوند در کمال تعجب میدیدم که هر روز از مدرس ک بر میگشت، به جای بازی با تبلت، کتاب بر میداشت و مشغول خوندن میشد، آرتمیس فاول از نشر افق، ماجراهای پرسی جکسون و خدایان یونان از نشر بهنام. هم کتاب های خوبین.
  برای نوجوون های بزرگ سال تر یا به قول گودریدز young adult شش کلاغ، و قیام سرخ از نشر بهداد، فصل استخوان از نشر تندیس(که قبلا هم معرفی کردین) و سه گانه نا همتا رو پیشنهاد می کنم.
  برای بزرگسال ها هم تنها کتاب ای فانتزی ای که میشناسم مجموعه نغمه یخ و آتش و مجموعه کتاب های ارباب حلقه ها، هابیت و سیلماریلیون تالکین هست. که اصلا احتیاجی به معرفی ندارن از بس مشهور و محبوبند.
  مجموعه ماجراهای نارنیا رو هم نباید جا انداخت. به نظرم اونقدر خوبه و البته کلاسیک که تو هر سنی میشه ازش لذت برد. (البته بقیه کتاب ها رو هم بدون در نظر گرفتن رده سنی خوندم.)
  این ها کتاب هایی بود که خودم خوندم و واقعا دوست داشتم. ولی انتشارات اذرباد چند سری کتاب داره که بر اساسش بازی ساخته شده و با اینکه خودم نخوندم فکر می کنم مورد علاقه پسر ها و گیمر ها باشه: مججوعه رزیدنت اویل، مجموعه وارکرفت و مجموعه فرقه اساسین.

 • پیوند نظر بابک پنج شنبه, 14 بهمن 1395 20:38 ارسال شده توسط بابک

  بچه های عجیب و غریب یتیم خانه ی خانم پرگرین رو همون اوایلی که جلد اولش (2011 اگه اشتباه نکنم)منتشر شده بود خوندم. چیز خاصی نیست. کشدار و خسته کننده. با نثر معمولی.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u