جمعه, 15 تیر 1397 04:55

پیشنهاد کتاب‌هایی برای کودکان (تیر 1397)

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

الان چند ماه است که کتابفروشی‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تعطیل شده‌اند و با پیگیری‌های مکرری هم که انجام داده‌ایم، هنوز معلوم نیست که این فروشگاه‌های زنجیره‌ای دوباره کی فعالیت خودشان را از سرخواهند گرفت. با تعطیل شدن فروشگاه‌ها البته چاپ و تجدید چاپ کتاب‌های کانون هم انگار متوقف شده. در سال جاری، به جز چند هفته‌ای قبل از برگزاری نمایشگاه کتاب، کانون دیگر کتابی منتشر نکرده. شاید دوستان منتظرند تا ابتدا تکلیف فروشگاه‌هایشان را روشن کنند!

این ماه اما در تماسی تلفنی متوجه شدیم که می‌توانیم دوباره از بخش بازرگانی کانون کتاب بخریم. آنقدر ذوق‌زده شدیم که همان روز فهرستی تهیه کرده و برایشان با نمابر ارسال کردیم و مطابق معمول پس از چند روز "طی مراحل اداری" کتابها بالاخره به دستمان رسیدند. بنابراین جا دارد فهرست کودکان این ماه را با کتاب‌های کانون شروع کنیم. و البته در آن میان چه انتخابی بهتر از "به کبوتر اجازه نده اتوبوس براند" که چند سالی بود "چاپ‌تمام" شده بود و هروقت پدر یا مادری کتاب را از ما می‌خواست، شرمنده‌شان می‌شدیم!

'به
به کبوتر اجازه نده اتوبوس براند!
نویسنده: مو ویلمز (ویلمس)
ترجمه: زهرا احمدی
ناشر: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
سال نشر: 1396 (چاپ 3)
قیمت: 4000 تومان
تعداد صفحات: 38 صفحه
شابک: 978-964-391-265-9
در ابتدای کتاب راننده اتوبوس به خواننده اعلام می‌کند که مجبور است مدتی اتوبوس را بگذارد و برود. او از خواننده می‌خواهد که مواظب اتوبوس باشد و مخصوصا تاکید می‌کند که: "به کبوتر اجازه نده اتوبوس براند!"
بعد از رفتن راننده، سر و کله‌ی کبوتر پیدا می‌شود و شروع می‌کند به هزار خواهش و تمنا و حیله و دوز و کلک از خواننده بخواهد تا اجازه دهد اتوبوس را براند!
کتاب تمرینی است برای بچه‌ها تا "نه" و "نمیشه" گفتن را تمرین کنند و البته خودشان را در جایگاه کسی که اجازه نمی‌دهد قرار دهند تا متوجه شوند اصرار بی‌جای طرف مقابل گاهی ممکن است چقدر آزاردهنده یا حتی مسخره باشد!
(گروه سنی مخاطب این کتاب در شناسنامه آن "الف" درج شده. همچنین گروه سنی مخاطب این کتاب در وب سایت amazon.com گروه 2 تا 6 سال ذکر شده است.)

چاپ کتاب تمام شده!

طرفداران "گروفالو" حالا می‌توانند ماجرای بچه‌ی این هیولای نه چندان ترسناک را بخوانند (یا آن را برای فرزندشان بخوانند!) در این کتاب، همانند داستان "گروفالو"، "موش" در نقش موجودی با کمی شیشه‌خرده ظاهر می‌شود و "بچه‌گروفالو" هم مثل پدرش شکننده‌ی تابوی هرچه غول و لولو و هیولا که فولکلور سنتی به خورد بچه‌ها می‌دهد.

'بچه‌ی
بچه‌ی گروفالو
نویسنده: جولیا دونالدسون
ترجمه: حمید پیرهادی
ناشر: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
سال نشر: 1398 (چاپ 4)
قیمت: 12000 تومان
تعداد صفحات: 36 صفحه
شابک: 978-600-01-0430-6
باباگروفالو به بچه‌اش می‌گوید که نباید پایش را در جنگل تاریک بگذارد. چون آنجا موشِ گنده‌ی بدجنسی هست که دنبالش می‌کند. اما بچه‌گروفالو در یک شب برفی که باباگروفالو خوابش برده، از غارشان بیرون می‌زند و وارد جنگل می‌شود. او به خودش می‌گوید: "من که از موش گنده‌ی بدجنس نمی‌ترسم." بچه‌گروفالو همه‌جا را به دنبال موش گنده‌ی بدجنس می‌گردد، اما هربار با یکی از حیوانات جنگل مواجه می‌شود که او را برای دیدن موش گنده‌ی بدجنس به نقطه‌ی دیگری از جنگل راهنمایی می‌کند …
(مخاطب کتاب گروه سنی 3 تا 7 سال در نظر گرفته شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

در نسخه‌یِ اصلیِ داستانِ "غازی که نمی‌خواست غاز باشد" اسم غاز کوچولو از قرار "سوزی" است. نمی‌دانم تغییر نام قهرمان داستان در راستای بومی‌سازی بوده یا اسم‌دار بودن حیوانات خلاف قواعد و مقررات است (مثلا نمی‌شد اسم دوست‌مان در این داستان "نوک‌طلا" باشد؟!) به هر حال تخیل "غاز کوچولو" در صفحاتی که خودش را جای حیوانات دیگر مثل خفاش و زرافه قرار می‌دهد، بامزه است و آدم بزرگ را هم بی‌اختیار به خنده می‌اندازد.

'غازی
غازی که نمی‌خواست غاز باشد
نویسنده: پتر هوراچک
ترجمه: نورا حق‌پرست
ناشر: کانون پرورش فکر کودکان و نوجوانان
سال نشر: 1396 (چاپ 2)
قیمت: 5000 تومان
تعداد صفحات: 36 صفحه
شابک: 978-600-01-0147-3
یک روز غاز کوچولو به دوروبرش نگاه کرد و متوجه شد که او هم درست مثل بقیه‌ی غازها است. اما او دلش می‌خواست یک جور دیگر باشد. غاز کوچولو به این فکر کرد که مثلا اگر یک فیل بود چه کارهایی می‌توانست انجام بدهد. یا اگر یک زرافه بود. یا اگر می‌توانست یک خفاش باشد. خلاصه غاز کوچولو همینطور خودش را شبیه اغلب جانوران تصور می‌کرد تا نوبت به شیر رسید. شبیه شیر شدن اما برای غاز دردسرآفرین شد. غاز که شیر را از دست خودش عصبانی کرده بود، مجبور شد به سرعت از دست او فرار کند و ... خیلی زود غاز کوچولو متوجه شد که غاز بودن هم چیز بدی نیست!
(مخاطب کتاب گروه سنی پیش‌دبستانی و دبستان در نظر گرفته شده)

چاپ کتاب تمام شده!

کتاب بعدی این روزها در میان پدر و مادرهای طرفدار محیط‌زیست بسیار پرطرفدار است!

'چگونه
چگونه می‌توان بال شکسته‌ای را درمان کرد؟
نویسنده: باب گراهام
ترجمه: بهمن رستم‌آبادی
ناشر: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
سال نشر: 1396 (چاپ 3)
قیمت: 6000 تومان
تعداد صفحات: 40 صفحه
شابک: 978-964-391-694-7
داستان بصورت تصویری، با متن کم، و به سبک روایت داستان‌های کمیک استریپ تعریف می‌شود.
پرنده‌ای به شیشه برج ساختمانی بلندی برخورد می‌کند و از آنجا به داخل پیاده‌رو می‌افتد. در شهر هیچکس متوجه پرنده‌ای که با بال شکسته در پیاده‌رو افتاده، نمی‌شود. همه در حال رفتن به دنبال کار خود هستند. تنها توجه پسربچه‌ی کوچکی که به همراه مادرش در حال عبور از پیاده‌رو است به پرنده جلب می‌شود. او از مادرش می‌خواهد که پرنده را به خانه ببرند. در خانه آنها بال پرنده را می‌بندند و او را در جعبه‌ای قرار می‌دهند تا استراحت کند، خوب شود و بتواند دوباره پرواز کند …
(مخاطب کتاب گروه سنی 3 تا 7 سال در نظر گرفته شده)

چاپ کتاب تمام شده!

"خداحافظ راکون پیر" هم از آن کتاب‌هایی است که مدتها بود چاپش تمام شده بود و بعد زمستان سال گذشته (در دقیقه 90) قبل از تعطیلی یا کند شدن فعالیت کانون، دوباره تجدید چاپ شد. برای من که مشغول جمع‌آوری "کتاب‌های درباره مرگ برای کودکان و نوجوانان" هستم این کتاب و کتاب بعدی، خریدهای این ماه بوده‌اند برای تکمیل آن فهرست.

'خداحافظ
خداحافظ راکون پیر
نویسنده: کلر ژوبرت
ترجمه: حسین بکایی
ناشر: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
سال نشر: 1398 (چاپ 6)
قیمت: 10000 تومان
تعداد صفحات: 36 صفحه
شابک: 978-964-391-504-9
یک جفت خرگوش در انتظار به دنیا آمدن بچه‌هایشان هستند. زمانش که فرامی‌رسد شش بچه خرگوش به دنیا می‌آیند. اما هنوز یک بچه خرگوش در شکم خرگوش مادر مانده است و خیال بیرون آمدن ندارد. خرگوش پدر برای کمک نزد راکون پیر می‌رود و او را به خانه می‌آورد. راکون پیر به خرگوش مادر کمک می‌کند که فرزند هفتمش را به دنیا بیاورد. آنها اسم این خرگوش کوچولو را تک می‌گذارند.
تک برخلاف خواهر و برادرهایش خیلی اهل بازی نیست. او بیشتر دوست دارد تا پیش راکون پیر برود و با او در جنگل گردش کند. راکون پیر در این گردش‌ها به سوال‌های تک جواب می‌دهد. اما روزی راکون که دیگر خیلی پیر شده به تک می‌گوید که او بزودی از جنگل می‌رود و دیگر همدیگر را نخواهند دید. تک به این حرف راکون پیر خیلی توجه نمی‌کند. اما بعد از هفته‌ها، یک روز صبح که به دیدن راکون می‌رود می‌بیند که او مرده است و این دنیا را ترک کرده ...

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'چگونه
چگونه زندگی و مرگ را بشناسیم؟
نویسنده: لوری کراسنی براون
ترجمه: ویدا لشگری
ناشر: قدیانی
سال نشر: 1394 (چاپ 3)
قیمت: 7500 تومان
تعداد صفحات: 36 صفحه
شابک: 978-964-536-434-0
کتاب بصورت کارتون (مشابه سبک کمیک‌استریپ و داستان‌های تن‌تن) مفاهیم مربوط به مرگ و زندگی را برای مخاطب خردسال توضیح می‌دهد. بخش‌های کتاب با این تیترها نام‌گذاری شده‌اند: زنده بودن یعنی چه؟ چرا می‌میریم؟ مرگ یعنی چه؟ احساسی که در زمان مرگ دیگران داریم؛ در بین دوستان؛ خداحافظی کردن؛ برگزاری مراسم؛ بعد از مرگ چه می‌شود؟ از چه راه‌هایی می‌توانیم به یاد مرده‌ها باشیم؟
(مخاطب کتاب گروه سنی 4 تا 7 سال در نظر گرفته شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

درباره سه کتاب بعدی باید توضیح بدهم که آنها خریدهای خیلی قدیم جیره‌کتاب بوده‌اند (یعنی این ماه آنها را نخریده‌ام!) و یکی دو تا از کتابها را هم احتمالا سالها پیش برای بچه‌های جیره‌کتاب (که حالا دیگر بزرگ شده‌اند) ارسال کرده‌ایم. اما خب هیچوقت بطور رسمی آنها را معرفی نکرده بودیم!

داستان هریک از سه کتاب اقتباسی است از قصه‌ی معروف "بز زنگوله‌پا". نویسنده در این قصه‌ها به جای تاکید بر روی بزغاله‌ها، بیشتر به حال و روز مامان‌بزی پرداخته و اینکه وقتی بچه‌هایش او را نمی‌شناسند و به خانه راه نمی‌دهند، چه اتفاقاتی را از سرمی‌گذراند.

'مامان
مامان بزی پشت در است
نویسنده: علی‌اصغر سیدآبادی
ناشر: منظومه خرد
سال نشر: 1396 (چاپ 2)
قیمت: 7000 تومان
تعداد صفحات: 24 صفحه
شابک: 978-600-6475-22-6
بززنگوله‌پا به پشت در خانه آمده، ولی شنگول و منگول و حبه‌ی انگور مادرشان را به خانه راه نمی‌دهند و خیال می‌کنند گرگ است و می‌خواهد گول‌شان بزند!
بز زنگوله‌پا اول حسابی جا می‌خورد اما ناامید نمی‌شود. او باهوش است و حتما می‌تواند راه‌حلی برای این مشکل پیدا کند …
(مخاطب کتاب گروه سنی "ب" در نظر گرفته شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'امشب
امشب بزغاله‌ها خوابشان نمی‌آید
نویسنده: علی‌اصغر سیدآبادی
ناشر: منظومه خرد
سال نشر: 1396 (چاپ 2)
قیمت: 7000 تومان
تعداد صفحات: 24 صفحه
شابک: 978-600-6475-24-0
شنگول و منگول و حبه‌ی‌انگور مادرشان را به خانه راه نمی‌دهند، چون فکر می‌کنند او گرگ است و اگر در را باز کنند هر سه‌تایشان را یک لقمه می‌کند. مامان‌بزی که پشت در مانده به این فکر می‌افتد که اگر در این وضعیت با گرگ روبرو بشود، باید چکار کند. او با خودش همه‌ی قصه‌هایی را که برای بچه‌هایش درباره‌ی روبرو شدن بقیه‌ی حیوانات با گرگ خوانده، مرور می‌کند. تا بالاخره به گرگ برمی‌خورد و او هم موفق می‌شود بدون اینکه آسیبی ببیند، گرگ ساده‌لوح را گول بزند …
(مخاطب کتاب گروه سنی "ب" در نظر گرفته شده)

چاپ کتاب تمام شده!

'خانه‌ی
خانه‌ی خاله پیرزن دور نیست
نویسنده: علی‌اصغر سیدآبادی
ناشر: منظومه خرد
سال نشر: 1396 (چاپ 2)
قیمت: 7000 تومان
تعداد صفحات: 24 صفحه
شابک: 978-600-6475-23-6
در این داستان شنگول و منگول و حبه‌ی انگور مادرشان را به خانه راه نمی‌دهند، چون فکر می‌کنند او گرگ است و اگر در را باز کنند هرسه آنها را می‌خورد! مامان‌بزی که پشت در مانده، می‌بیند هوا تاریک شده و باران هم شروع به باریدن کرده. بنابراین تصمیم می‌گیرد به منزل خاله پیرزن برود و آن شب را به عنوان یکی از "مهمان‌های ناخوانده"ی پیرزن در خانه او سر کند …
(مخاطب کتاب گروه سنی "ب" در نظر گرفته شده)

چاپ کتاب تمام شده!

اگر خودتان یا فرزندتان مثل من "گربه‌دوست" باشید، مطمئنا با کتاب بعدی خیلی صفا می‌کنید. تصویرسازی خانم دزموند از گربه‌ها و آتشی که می‌سوزانند آنقدر دیدنی است که حتی اگر کتاب متن و داستان هم نداشت باز هم آدم دلش می‌خواست چند بار آن را ورق بزند (البته این نظرِ منِ گربه‌دوست است!)

'گربه‌ی
گربه‌ی قرمز، گربه‌ی آبی
نویسنده: جنی دزموند
ترجمه: پیام ابراهیمی
ناشر: علمی و فرهنگی
سال نشر: 1395 (چاپ 1)
قیمت: 8500 تومان
تعداد صفحات: 36 صفحه
شابک: 978-600-436-192-7
گربه‌ی آبی و گربه‌ی قرمز هر دو توی یک خانه زندگی می‌کنند اما همیشه با هم سر جنگ و دعوا دارند. گربه‌ی قرمز اما همیشه دلش می‌خواست به زبلی گربه‌ی آبی باشد. گربه‌ی آبی هم دلش می‌خواست به تر و فرزی گربه‌ی قرمز باشد. هر دو گربه بدون اینکه از آرزوی همدیگر خبر داشته باشند، به نظرشان می‌رسد که راهی پیدا کنند که آرزویشان را عملی کنند. گربه‌ی قرمز فکر می‌کند که باید آبی بشود. گربه‌ی آبی هم فکر می‌کند که باید قرمز بشود. گربه‌ی قرمز شروع می‌کند به خوردن تمشک آبی، گلِ آبی، ماهیِ آبی و ... گربه‌ی آبی هم شروع می‌کند به خوردن خرچنگ قرمز، آلبالو، توت‌فرنگی و هندوانه. اما هیچکدام از اینها موثر واقع نمی‌شود و رنگ گربه‌ها عوض نمی‌شود …
(مخاطب کتاب گروه سنی 4 تا 8 سال در نظر گرفته شده)

چاپ کتاب تمام شده!

داستان کتاب بعدی بر مبنای این واقعیت که با ترکیب دو رنگ آبی و زرد رنگ سبز بدست می‌آید، شکل گرفته است. مدتی پیش به این فکر افتاده بودم که فهرستی از کتاب‌های کودکان که قهرمانشان "شکل‌ها" هستند تنظیم کنم. نمونه‌ی معروف از این نوع کتاب‌ها "داستان قطعه گمشده" نوشته شل سیلوراستاین است که الان دارم فکر می‌کنم چرا ما در جیره‌کتاب نام و نشانش را نداریم! به هر حال باید یادم باشد که ترتیب تنظیم این فهرست را هم بدهم.

'آبی
آبی کوچولو زرد کوچولو
نویسنده: لئو لیونی
ترجمه: غلامرضا امامی
ناشر: علمی و فرهنگی
سال نشر: 1397 (چاپ 4)
قیمت: 9000 تومان
تعداد صفحات: 36 صفحه
شابک: 978-964-238-571-3
آبی کوچولو و زرد کوچولو با هم دوست هستند و خانه‌هایشان هم در خیابان روبروی هم است. یک روز که آبی کوچولو برای پیدا کردن زرد کوچولو بیرون می‌رود همه‌جا را به دنبال او می‌گردد تا بالاخره زرد کوچولو را پیدا می‌کند. آبی کوچولو از خوشحالی زرد کوچولو را در آغوش می‌گیرد و ... آنها با هم ترکیب می‌شوند و به رنگ سبز درمی‌آیند. اما وقتی به خانه برمی‌گردند، نه پدر و مادر آبی کوچولو و نه پدر و مادر زرد کوچولو، هیچکدام بچه‌شان را نمی‌شناسند و به همین خاطر آنها را به خانه راه نمی‌دهند. آبی کوچولو و زرد کوچولو که خیلی ناراحت می‌شوند شروع می‌کنند به گریه کردن و آنقدر اشک‌های زرد و آبی می‌ریزند که دوباره به آبی کوچولو و زرد کوچولو تبدیل می‌شوند …
(مخاطب کتاب گروه سنی 3 تا 7 سال در نظر گرفته شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

نویسنده کتاب بعدی "جیجیلی" را نماینده ترس کودک قهرمان داستان به ما معرفی می‌کند. اما یکجاهایی جیجیلی می‌تواند "دوست خیالی" راوی هم باشد و آدم را یاد الفی اتکینز و دوست خیالی‌اش بیاندازد. احتمالا هرکدام از بچه‌هایی که داستان را می‌خوانند (یا کسان دیگری قصه را برایشان تعریف می‌کنند) برداشت خاص خود را از جیجیلی خواهند داشت.

'ترس
ترس من از تو مهر تو از من
نویسنده: عطیه فیروزمند
ناشر: علمی و فرهنگی (پرنده‌ی آبی)
سال نشر: 1395 (چاپ 1)
قیمت: 6500 تومان
تعداد صفحات: 24 صفحه
شابک: 978-600-436-204-7
پسر بچه راوی داستان برایمان تعریف می‌کند که چطور اولین‌بار با "جیجیلی" آشنا شده. اینکه چطور هربار که از چیزی می‌ترسد سروکله‌ی جیجیلی پیدا می‌شود و باعث می‌شود دست‌وپایش را بیشتر گم کند. توی کلاس درس، توی زمین فوتبال، در یک شب طوفانی، جیجیلی همیشه حاضر است و دست از سر پسربچه برنمی‌دارد. تا اینکه پدربزرگ راهی را به پسربچه یاد می‌‌دهد تا بتواند با جیجیلی کنار بیاید و اجازه ندهد که او مزاحمش بشود.
(مخاطب کتاب گروه سنی "ب" در نظر گرفته شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

و البته یک کتاب دیگر از مجموعه ماجراهای گیدون و گاستون ...

'بچه،
بچه، بگیر بخواب!
نویسنده: فانی جولی، رز کپیدویلا
ترجمه: نسرین گلدار
ناشر: با فرزندان
سال نشر: 1398 (چاپ 11)
قیمت: 20000 تومان
تعداد صفحات: 48 صفحه
شابک: 978-964-7369-29-9
مامان شب مهمان دارد. برای همین به گیدون ماموریت می‌دهد تا از برادر کوچکش گاستون مراقبت کند و سعی کند او را بخواباند تا مزاحم کارهای او نشود و بین دست‌وپای مهمان‌ها نیاید. اما گیدون هرقدر تلاش می‌کند موفق نمی‌شود گاستون را بخواباند. گاستون با لباس‌خواب به میان مهمانی می‌آید و بابا از دست او و شیطنت‌هایش عصبانی می‌شود. بنابراین گیدون و گاستون را دوباره به اتاق‌خواب می‌فرستد و به گیدون می‌گوید تا گاستون را نخوابانده از آنجا بیرون نیاید …
(مخاطب کتاب گروه سنی "ب" در نظر گرفته شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

به تعداد کتاب‌هایی که می‌توانند در فهرست "... برای آنها که منتظر فرزند دوم هستند" قرار بگیرند همینطور اضافه می‌شود. این ماه هم داستان نینا و برادر جدیدش را برای افزودن به این فهرست تهیه کرده‌ام.

'یک
یک برادر کوچولو برای نینا
نویسنده: کریستین نومان ویلمن
ترجمه: نوشابه امیری
ناشر: مرغابی
سال نشر: 1395 (چاپ 1)
قیمت: 8500 تومان
تعداد صفحات: 32 صفحه
شابک: 978-600-97149-1-9
نینا قرار است بزودی صاحب یک برادر بشود. نینا خیلی از این موضوع خوشحال است. اما هر شب کابوسی به سراغ او می‌آید و همه‌اش از زحمت‌ها و مشکلاتی که با آمدن برادر جدیدش بوجود خواهد آمد، برای او تعریف می‌کند. نینا سعی می‌کند به کابوس محل نگذارد، اما هر شب او بزرگتر و بزرگتر می‌شود و به تلاشش برای ناراحت کردن نینا ادامه می‌دهد.
بالاخره یک روز بابا و مامان، برادر کوچولوی نینا را به خانه می‌آورند. او دردسرهای خاص خودش را دارد اما نینا بالاخره یاد می‌گیرد که با این دردسرها کنار بیاید. از همه مهم‌تر اینکه بالاخره این برادر کوچولوی نینا است که باعث می‌شود کابوس دمش را روی کولش بگذارد و فرار کند …
(مخاطب کتاب گروه سنی "ب" در نظر گرفته شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

الان وقتی خلاصه داستانی را که برای کتاب بعدی نوشته‌ام می‌خوانم می‌بینم هر که نداند فکر می‌کند با قصه‌ای شاعرانه طرف است. اما از این خبرها نیست. کتاب از توی قفسه‌ی "مهارت‌های زندگی" ناشر انتخاب شده و علت "گم شدن لبخند" هم بدجنسی‌های یکی از پسرهای همکلاسی قهرمان داستان است (یک چیزی تو مایه‌ی: پسرا شیرن، مثل شمشیرن، ...!)

'لبخند
لبخند گم‌شده
نویسنده: تایری روبرشت
ترجمه: فراز پندار
ناشر: فنی ایران
سال نشر: 1398 (چاپ 4)
قیمت: 15000 تومان
تعداد صفحات: 12 صفحه
شابک: 978-964-389-283-8
دختر بچه‌ی راوی داستان برایمان تعریف می‌کند که دیروز لبخندش را گم کرده است. از آن موقع به بعد هرکس که به او می‌رسد سراغ لبخندش را می‌گیرد. خانواده و دوستانش سعی می‌کنند دوباره لبخند او را برگردانند، اما موفق نمی‌شوند. دختر بچه می‌داند که لبخندش کجا رفته است. حالا او باید سعی کند دوباره لبخندش را پس بگیرد …
(مخاطب کتاب گروه سنی 3 تا 7 سال در نظر گرفته شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

راستش من تا این ماه افتخار آشنایی با خانواده‌ی خرسی را نداشتم. اما این ماه که نشستم تا اطلاعات کتاب بعدی را وارد کامپیوتر کنم دیدم انگار در آنور آب این خانواده (که در زبان اصلی با نام Berenstain Bears معروف هستند) در تعداد کتاب و میزان طرفدار گوی سبقت را از فرانکلین و الفی اتکینز و بقیه‌ی قهرمانان مجموعه‌ای ربوده‌اند.

'خانواده‌ی
خانواده‌ی خرسی
نویسنده: استن و جن برنستین
ترجمه: هایده کروبی
ناشر: انتشارات فنی ایران
سال نشر: 1398 (چاپ 3)
قیمت: 85000 تومان
تعداد صفحات: 136 صفحه
شابک: 978-964-389-604-1
کتاب مجموعه پنج داستان از داستان‌های "خانواده‌ی خرسی" است که هریک به نوعی با مهارت‌های زندگی و آموزش آنها به کودکان در ارتباط هستند. داستان‌هایی که در این مجلد ارائه شده‌اند عبارتند از: "غیبت از مدرسه" (درباره‌ی مهارت خودآگاهی)، "خواب بد" (درباره‌ی مهارت مدیریت استرس)، "امان از کلاس‌های فوق برنامه" (درباره‌ی مهارت مدیریت زمان)، "بچه‌دار شدن مامان خرسه" (توضیح بارداری به کودکان) و "حرف زشت نزن" (درباره‌ی مهارت‌های ارتباطی)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

معمولا درباره موضوع "تبلیغ حجاب" برای دختربچه‌ها، مواد فرهنگی "دلچسبی" در بازار به چشم نمی‌خورد. نویسنده کتاب بعدی اما شهره است به اینکه مفاهیم مذهبی را با لطف و لطافت خاصی به مخاطب منتقل می‌کند. ماجرای لینالونا الحق هم در بعد داستان و هم در بعد تصویرسازی نمونه‌ای خواندنی و دلچسب از آب درآمده.

'لینالونا
لینالونا
نویسنده: کلر ژوبرت
ناشر: کتاب سحر
سال نشر: 1397 (چاپ 4)
قیمت: 7000 تومان
تعداد صفحات: 24 صفحه
شابک: 978-964-476-374-8
صبا توی حیاط، کنار حوض نشسته است و مشغول نوشتن در دفتر خاطراتش است. ناگهان پرنده‌ی بزرگی در حیاط بر زمین می‌نشیند. بر پشت پرنده آدم کوچولویی نشسته بود با موهای آبی سیخ‌سیخی. آدم کوچولو از صبا می‌پرسد که چه می‌نویسد و آیا می‌شود آنچه را نوشته برایش بخواند. صبا می‌گوید که نمی‌شود، چون نوشته‌هایش خصوصی است.
بعد آدم کوچولو روسری صبا را نشان می‌دهد و می‌پرسد: "تو مو نداری؟" صبا پاسخ می‌دهد که چرا او مو دارد. آدم کوچولو از صبا می‌خواهد موهایش را ببیند، اما باز صبا به او می‌گوید که نمی‌شود و این هم یکجورهایی خصوصی است!
آدم کوچولو به همراه پرنده‌اش می‌رود. اما روز بعد صبا نامه‌ای از او دریافت می‌کند که در آن داستان خودش را برای صبا نوشته. او که نامش لینالونا است در میان مردمش در میان جنگل کاج زندگی می‌کند. مردم او همه موهایی قرمز دارند و به همین خاطر چون موهای او آبی است همیشه از او تعریف می‌کنند و می‌گویند "چه موهای قشنگی داری!" اما لینالونا دلش می‌خواهد بقیه او را بخاطر چیزهای دیگری دوست داشته باشند. مثلا برای اینکه مهربان است. یا اینکه بخاطر زرنگی‌اش …
(مخاطب کتاب گروه سنی "ب" در نظر گرفته شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

داستان هریک از دو کتاب بعدی، به موقعیت‌هایی اشاره دارند که احتمالا خیلی از پدر و مادرها با آن روبرو می‌شوند. موقعیت‌های یاد شده خیلی از نوع "مرگ و زندگی" نیستند. اما احتمالا مخاطب کودک وقتی ببیند قهرمان داستانی که برایش می‌خوانند شبیه اوست یا مانند او فکر و رفتار می‌کند، از شنیدن داستان کیف بیشتری خواهد کرد.

'من
من یک مامان تازه می‌خواهم
نویسنده: بریگیته راپ
ترجمه: گیتا رسولی
ناشر: زعفران
سال نشر: 1397 (چاپ 4)
قیمت: 13800 تومان
تعداد صفحات: 28 صفحه
شابک: 978-600-6287-72-0
قهرمان داستان هر بار که پدر، مادر یا خواهر و برادرش برخلاف میل او رفتار می‌کنند تهدید می‌کند که به جای آنها آدم جدیدی را پیدا می‌کند. مثلا وقتی مادرش گرفتار است و نمی‌تواند با او "مغازه‌بازی" کند، او خانم مغازه‌دار سرکوچه را به عنوان مامان جدیدش انتخاب می‌کند و با او کلی مغازه‌بازی می‌کند. یا وقتی پدرش به حرف او گوش نمی‌دهد تا موقع خواب بیش از یک داستان برایش بخواند، او آقای کتابفروش محله را به عنوان پدر جدیدش انتخاب می‌کند. پدر جدید برای او کلی داستان تعریف می‌کند و هر داستانی را هم بدون آنکه خسته شود چندین‌بار برای او تکرار می‌کند. اما خانواده‌ی جدید بعد از مدتی لطف و تازگی خود را از دست می‌دهد و …
(مخاطب کتاب گروه سنی "الف" و "ب" در نظر گرفته شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'روزی
روزی که مانیا پادشاه شد
نویسنده: عذرا جوزدانی
ناشر: شهر قلم
سال نشر: 1392 (چاپ 2)
قیمت: 5000 تومان
تعداد صفحات: 24 صفحه
شابک: 978-600-6499-06-2
مانیا یک روز پادشاه شد. او تاجی بر سر گذاشت و تصمیم گرفت که هرچیزی را که دلش می‌خواهد صاحب شود. او به سراغ وسایل شخصی پدرش رفت و آنها را برای خودش برداشت. لباس‌ها و لوازم مادرش را هم به اتاق خودش برد. در میان وسائل خانه هم گشت و هرچیزی را که دستش رسید، مال خودش اعلام کرد. اما هنوز هم مانیا دلش می‌خواست چیزهای بیشتری داشته باشد. تا بالاخره بابا از راه رسید و راه‌حلی برای این مشکل مانیا پیدا کرد …
(مخاطب کتاب گروه سنی "الف" و "ب" در نظر گرفته شده)

چاپ کتاب تمام شده!

و بالاخره آخرین کتاب فهرست این ماه نمونه‌ای است از تلاش نویسندگان ایرانی برای آشتی دادن بچه‌ها با طبیعت و محیط‌زیست. درباره این موضوع اغلب کتاب‌های ترجمه برای کودکان (و حتی نوجوانان) منتشر می‌شود. خوب است که نویسنده‌های خودمان در این زمینه بیشتر طبع‌آزمایی کنند.

'خرسی،
خرسی، تبر و درخت
نویسنده: مرجان کشاورزی آزاد
ناشر: نشر شهر
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 4000 تومان
تعداد صفحات: 20 صفحه
شابک: 978-964-238-620-8
در یک صبح بهاری خرسی با تبرش از خانه بیرون می‌آید و به سراغ درخت پیر می‌رود تا او را قطع کند و از چوبش یک قایق بسازد. وقتی خرسی درباره تصمیمش با درخت صحبت می‌کند، درخت از او می‌خواهد که تا تابستان صبر کند تا شکوفه‌هایش به میوه تبدیل شوند و بعد او را قطع کند. خرسی قبول می‌کند و درخت را به حال خود می‌گذارد. تابستان که می‌شود دوباره خرسی به سراغ درخت می‌رود. درخت از او می‌خواهد که اول میوه‌هایش را بخورد. بعد از اینکه خرسی میوه‌های درخت را می‌خورد و کمی در سایه درخت استراحت می‌کند درخت از او می‌خواهد که تا پاییز صبر کند. چون در تابستان سایه‌ی درخت خنک است و همه می‌توانند در زیر آن استراحت کنند. خرسی این‌بار هم قبول می‌کند و درخت را به حال خود می‌گذارد …
(مخاطب کتاب گروه سنی "ب" در نظر گرفته شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

در این فهرست کتاب‌های زیر معرفی شده‌اند: به کبوتر اجازه نده اتوبوس براند! (مو ویلمز)، مامان بزی پشت در است (علی‌اصغر سیدآبادی)، روزی که مانیا پادشاه شد (عذرا جوزدانی)، غازی که نمی‌خواست غاز باشد (پتر هوراچک)، خداحافظ راکون پیر (کلر ژوبرت)، خرسی، تبر و درخت (مرجان کشاورزی آزاد)، لبخند گم‌شده (تایری روبرشت)، خانواده‌ی خرسی (استن و جن برنستین)، بچه‌ی گروفالو (جولیا دونالدسون)، من یک مامان تازه می‌خواهم (بریگیته راپ)، چگونه می‌توان بال شکسته‌ای را درمان کرد؟ (باب گراهام)، آبی کوچولو زرد کوچولو (لئو لیونی)، لینالونا (کلر ژوبرت)، خانه‌ی خاله پیرزن دور نیست (علی‌اصغر سیدآبادی)، امشب بزغاله‌ها خوابشان نمی‌آید (علی‌اصغر سیدآبادی)، بچه، بگیر بخواب! (فانی جولی، رز کپیدویلا)، چگونه زندگی و مرگ را بشناسیم؟ (لوری کراسنی براون)، یک برادر کوچولو برای نینا (کریستین نومان ویلمن)، گربه‌ی قرمز، گربه‌ی آبی (جنی دزموند)، ترس من از تو مهر تو از من (عطیه فیروزمند)
خواندن 5324 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u