چاپ کردن این صفحه
شنبه, 19 خرداد 1397 13:30

پیشنهاد کتاب‌هایی برای کودکان (خرداد 1397)

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

 

کتاب‌های فهرست این ماه را با موضوع "مرگ" آغاز می‌کنم! زمستان گذشته، وقوع زلزله در کرمانشاه باعث شد تا توجه پدر و مادرها (یا کسانی که می‌‌خواستند به نوعی "کمک فرهنگی" به زلزله‌زدگان بکنند) به کتاب‌های با موضوع مرگ برای بچه‌ها جلب شد. بعد از آن واقعه هم البته جیره‌کتاب جسته و گریخته چند درخواست برای شناسایی یا تهیه چنین کتاب‌هایی داشت. آنقدر که به نظرم رسید احتمالا باید برای این موضوع مرموز (نمی‌گویم "ترسناک" چون به نظرم رمز و رازش بر وحشت‌آفرینی‌اش می‌چربد!) هم یک فهرست تهیه کنم. قدم اول برای تهیه هر فهرستی گردآوری کتاب‌های تشکیل‌دهنده آن است. بنابراین از آن زمان شروع کرده‌ام به انبار کردن کتاب‌هایی که با این موضوع پیدا می‌کنم (یا آنهایی را که دیگران معرفی می‌کنند و قرار می‌شود ما برایشان تهیه کنیم).

سه کتاب اول که در ادامه می‌آیند مستقیما با موضوع "مرگ" در ارتباط هستند.

'با
با آیدا تا همیشه
نویسنده: کران لیویس
ترجمه: آناهیتا حضرتی
ناشر: پرتقال
سال نشر: 1396 (چاپ 2)
قیمت: 19000 تومان
تعداد صفحات: 40 صفحه
شابک: 978-600-462-062-8
گاس و آیدا دو خرس قطبی هستند که در باغ‌وحش نیویورک زندگی می‌کنند. آنها دوست صمیمی یکدیگر هستند و هر روز با همدیگر وقت می‌گذرانند، بازی می‌کنند، غذا می‌خورند، لم می‌دهند و به صداهای شهر گوش می‌دهند. اما یکروز آیدا مریض می‌شود و گاس متوجه می‌شود که بزودی او را از دست خواهد داد. از آن به بعد زندگی گاس عوض می‌شود و هر روز تلاش می‌کند تا بیشتر از آیدا مواظبت کند. اما بالاخره آیدا یکروز می‌میرد و گاس تنها می‌شود …
(مخاطب کتاب گروه سنی 4 تا 8 سال در نظر گرفته شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'راز
راز قایق‌ها
نویسنده: جسیکا بگلی
ترجمه: آناهیتا حضرتی
ناشر: پرتقال
سال نشر: 1398 (چاپ 5)
قیمت: 29000 تومان
تعداد صفحات: 32 صفحه
شابک: 978-600-8347-78-4
باکلی که مدت‌هاست بابایش را ندیده، گاهی از روی دلتنگی قایقی می‌سازد و به آب دریا می‌سپارد. او به مامانش می‌گوید اگر قایق‌ها برنگردند حتما به دست بابایش رسیده‌اند.
باکلی هر روز در ساختن قایق مهارت بیشتری پیدا می‌کند و قایق‌های بهتری می‌سازد. روزی او دوباره تصمیم می‌گیرد که یکی از بهترین قایق‌هایش را با یادداشتی برای پدرش به دریا بیاندازد. اما پیش از انداختن قایق به دریا متوجه می‌شود که همه‌ی قایق‌های قبلی را مادرش از آب گرفته و دور از چشم او نزد خودش نگه داشته است. حالا باکلی باید تصمیم بگیرد که قایق جدیدش را به دریا بیاندازد یا نه و اینکه در یادداشتی که در قایق می‌گذارد چه بنویسد …
(مخاطب کتاب گروه سنی 4 تا 7 سال در نظر گرفته شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'کاش
کاش زنده بود
نویسنده: جولیا کوک
ترجمه: عرفانه جوادپور
ناشر: انتشارات فنی ایران
سال نشر: 1397 (چاپ 3)
قیمت: 14000 تومان
تعداد صفحات: 32 صفحه
شابک: 978-964-389-638-6
درخت کوچولو پس از مرگ پدرش به مرور یاد می‌گیرد که چطور از پس احساسات خود برآید و به زندگی عادی بازگردد.
کودکان تجربیات محدودی دارند و مرگ یک عزیز تاثیرات عمیق و درازمدتی در زندگی آن‌ها می‌گذارد. این کتاب راهنمایی بی‌نظیر برای والدینی است که می‌خواهند به کودک سوگوار خود کمک کنند. نویسنده کتاب با نگرش، تجربه و آگاهی خود توانسته این واقعیت را در قالب یک داستان بیان کند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
(مخاطب کتاب گروه سنی 5 تا 8 سال در نظر گرفته شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

به جز مواجهه با مرگ، وقایع یا صحنه‌های دیگری هم هستند که بر کوچک و بزرگ تاثیر می‌گذارند و رها شدن از تاثیرات روانی حاصل از آنها نیازمند توجه و مواظبت (و احیانا برنامه‌ریزی و ممارست) است (مثلا وقوع زلزله و دیگر بلایای طبیعی نمونه‌ای از این موقعیت‌هاست). کتاب بعدی درباره چگونگی مواجهه با تبعات اینگونه اتفاقات است که در اصطلاح آنور آبی‌ها با مخفف PTSD (Post-Traumatic Stress Disorder) شناخته می‌شود.

'اتفاق
اتفاق بد برای همه پیش می‌آید
نویسنده: مارگارت ام. هولمز
ترجمه: سارا وطن‌آبادی
ناشر: انتشارات فنی ایران
سال نشر: 1395 (چاپ 1)
قیمت: 5000 تومان
تعداد صفحات: 35 صفحه
شابک: 978-964-389-789-5
"شرمن" مثل خیلی از بچه‌های دیگر زندگی شادی داشت تا اینکه یک روز بدون اینکه خودش بخواهد از نزدیک شاهد وقوع یک اتفاق بد بود. به خاطر این اتفاق او مدت‌ها حالش بد بود تا اینکه با خانم میپل صحبت کرد. خانم میپل به او کمک کرد که احساسات خودش را با نقاشی کشیدن و صحبت کردن بیان کند. این روش به او کمک کرد که حالش بهتر شود.
این کتاب روش‌های مقابله با استرس پس از حادثه را به کودکان می‌آموزد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
(مخاطب کتاب گروه سنی 4 تا 7 سال در نظر گرفته شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

قبلا هم چندبار تعریف کرده‌ام که وقتی جیره‌کتاب فعالیت خودش را شروع کرد، مخاطب اصلی آن بزرگسالان و البته نوجوانان بودند. فشار "تقاضا" اما به مرور گروه‌های سنی کودک را هم به جمع مشترکین ما اضافه کرد. این وسط اما مدتی طول کشید تا من زیر بار بروم و گروه سنی "0 تا 2 سال" را به عنوان مشترک "ثبت‌نام" کنم. استدلالم این بود که "بچه‌ی اینقدری چی از کتاب حالی‌اش می‌شود؟!" به مرور اما اصرار پدر و مادرها و یافتن کتاب‌هایی در بازار که مخصوص این گروه سنی تهیه شده بودند، باعث شدند تا نظرم تغییر کند. راستش هنوز هم تعداد مشترکین‌مان در آن گروه سنی از تعداد انگشتان دست بیشتر نیست. اما این ماه متوجه شدم که تعداد کتاب‌هایی که در طول سال‌ها برای این گروه سنی تهیه کرده‌ایم آنقدر شده که بشود یک قفسه‌ی مستقل برایشان ذیل قفسه کودک افتتاح کرد. چند کتابی را که این ماه اطلاعاتشان را برای قرار گرفتن در این قفسه تکمیل کرده‌ام، در زیر ببینید.

'پایین،
پایین، بالا (مجموعه "مثل آب‌نبات" - 1)
نویسنده: ساندرا بوینتون
ترجمه: مریم هاشم‌پور (سرودن شعرها)
ناشر: افق
سال نشر: 1395 (چاپ 1)
قیمت: 12000 تومان
تعداد صفحات: 16 صفحه
شابک: 978-600-353-202-1
کتاب در زبان اصلی مجموعه‌ای است از نقاشی‌هایی که مفاهیم "متضاد" (Opposites) را به کودک نمایش می‌دهد. در ترجمه فارسی تصاویر با اشعاری هم همراه شده‌اند. بنابراین کتاب که در زبان اصلی برای گروه سنی نوزاد تا سه سال مناسب در نظر گرفته شده، احتمالا در ترجمه فارسی باید برای بچه‌هایی تهیه شود که برای درک و شنیدن شعرهای درج شده هم آمادگی داشته باشند.
(برگ‌های این کتاب مقوایی هستند. مخاطب کتاب گروه سنی نوزاد تا سه سال در نظر گرفته شده)
نمونه‌ای از اشعار درج شده در کتاب به شرح زیر است:
"بالا می‌ره بادکنک
تا ابرا رو ببینه
بادش که خالی می‌شه
پایین می‌آد می‌شینه ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'آقا
آقا بزی
نویسنده: زوزا ورباوا
ترجمه: علی آشنا
ناشر: قدیانی
سال نشر: 1396 (چاپ 8)
قیمت: 2500 تومان
تعداد صفحات: 12 صفحه
شابک: 978-964-536-111-0
آقا بزی با دوستانش به گردش می‌رود. او از کوه بالا می‌رود و به قله‌ی کوه می‌رسد. اما در آنجا متوجه می‌شود که گیر کرده و نمی‌تواند پایین بیاید. اما دوستانش آقای کشاورز را خبر می‌کنند. آقای کشاورز به کمک آقا بزی می‌رود و او را از روی قله کوه پایین می‌آورد.
(مخاطب کتاب گروه سنی نوزاد تا 3 سال در نظر گرفته شده)

چاپ کتاب تمام شده!

'خانم
خانم مرغه
نویسنده: زوزا ورباوا
ترجمه: علی آشنا
ناشر: قدیانی
سال نشر: 1396 (چاپ 8)
قیمت: 2500 تومان
تعداد صفحات: 12 صفحه
شابک: 978-964-536-112-7
خانم مرغه یک روز توی اصطبل تخم می‌گذارد. از آن روز به بعد هر وقت یکی از دوستانش به دنبال او می‌آید تا برود با آنها بازی کند، خانم مرغه معذرت می‌خواهد چون باید تخمش را گرم نگه دارد. بالاخره یک روز جوجه‌ای از تخم درمی‌آید. حالا دیگر خانم مرغه می‌تواند برود و با دوستانش بازی کند.
(مخاطب کتاب گروه سنی نوزاد تا 3 سال در نظر گرفته شده)

چاپ کتاب تمام شده!

'شکل‌های
شکل‌های اطراف من (مجموعه کوچولوهای دانشمند)
نویسنده: جولی ایگنر-کلارک
ترجمه: کبری بابایی (برگردان به شعر)
ناشر: پیدایش
سال نشر: 1396 (چاپ 3)
قیمت: 15000 تومان
تعداد صفحات: 16 صفحه
شابک: 978-964-349-939-6
کتاب شکل‌های هندسی مختلف مثل دایره، مثلث، مربع، مستطیل، بیضی را با شعر به کودک معرفی می‌کند و از او می‌خواهد در هریک از تصاویر کتاب این شکل‌های هندسی را پیدا کند.
(برگ‌های این کتاب مقوایی هستند. مخاطب کتاب گروه سنی 1 تا 3 سال در نظر گرفته شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'عددهای
عددهای اطراف من (مجموعه کوچولوهای دانشمند)
نویسنده: جولی ایگنر-کلارک
ترجمه: ساجده تقی‌زاده
ناشر: پیدایش
سال نشر: 1396 (چاپ 3)
قیمت: 15000 تومان
تعداد صفحات: 16 صفحه
شابک: 978-964-349-938-9
در هر صفحه کتاب پرسش‌هایی طرح شده درباره تعداد اجسام و موجودات مختلف در نقاشی‌هایی که کشیده شده‌اند تا از طریق آنها و سوالات طرح شده، کودک با مفهوم اعداد آشنا شود.
(برگ‌های این کتاب مقوایی هستند. مخاطب کتاب گروه سنی 1 تا 4 سال در نظر گرفته شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

پیام اصلی کتاب بعدی را احتمالا باید اینگونه برای بچه‌ها ترجمه کرد که "به باغبان اعتماد کن" و "باغبان برای همه برنامه‌ای دارد".

'همه
همه چیز خوب پیش خواهد رفت
نویسنده: لیزا ترکیورست
ترجمه: ندا حیدری
ناشر: آرما
سال نشر: 1396 (چاپ 1)
قیمت: 8000 تومان
تعداد صفحات: 36 صفحه
شابک: 978-600-8679-01-1
دانه کوچولو توی انبار باغبان توی یک جعبه‌ی دنج و گرم و نرم زندگی می‌کند. روباه کوچولو هم توی جنگل در یک لانه‌ی دنج و گرم و نرم برای خودش زندگی می‌کند. در یک شب بارانی، آب به لانه‌ی روباه کوچولو می‌ریزد و او مجبور می‌شود دنبال جای دیگری برای ماندن بگردد. روباه کوچولو به انبار باغبان می‌رسد و آنجا با دانه کوچولو آشنا می‌شود. روباه و دانه کوچولو خیلی زود با هم دوست می‌شوند و در انباری در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. اما روزی باغبان به سراغ دانه کوچولو می‌آید و او را با خود می‌برد. او برای دانه کوچولو برنامه‌ی دیگری دارد و دانه را در خاک می‌کارد. روباه کوچولو که دوست خود را از دست داده نگران و پریشان همه‌ی مزرعه را به دنبال او می‌گردد اما اثری از دانه کوچولو پیدا نمی‌کند. تا اینکه ناگهان صدایی به گوشش می‌رسد …
(مخاطب کتاب گروه سنی 4 تا 8 سال در نظر گرفته شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کتاب بعدی را بعد از انتشار فهرست آثار تد هیلز خریدم. با این نیت که کتاب‌های "غاز و اردک" کامل باشند و چیزی از قلم نیافتاده باشد. کتاب مدتها در قفسه کتابهای در انتظار رسیدگی خاک خورد تا بالاخره این ماه قرعه به نامش افتاد و شناسنامه‌دار شد.

'اردک
اردک و غاز به سفر می‌روند
نویسنده: تد هیلز
ترجمه: مریم رستمی
ناشر: گیسا
سال نشر: 1398 (چاپ 4)
قیمت: 20000 تومان
تعداد صفحات: 48 صفحه
شابک: 978-600-6885-98-8
غاز و اردک در چمنزار استراحت می‌کنند و لذت می‌برند. غاز از وضعیت خودش خیلی راضی است و دلش می‌خواهد هیچ‌وقت چمنزار را ترک نکند. اما اردک یکدفعه به سرش می‌زند که برای گردش "به آن دور دورها" بروند. غاز اصلا دلش نمی‌خواهد از جایش تکان بخورد اما اردک راه می‌افتد و غاز هم ناچار به دنبالش می‌رود. در راه اردک با هر چیزی هیجان‌زده می‌شود و به وجد می‌آید اما غاز غر می‌زند و دلش می‌خواهد به چمنزار خودش برگردد. تا اینکه بالاخره مسافران ما به ساحل دریا می‌رسند …
(مخاطب کتاب گروه سنی 3 تا 7 سال در نظر گرفته شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

تهیه کردن کتاب‌های نشر شهرتاش کار ساده‌ای نیست. اما خب هر از چندگاه گذارم به خیابان انقلاب و کتابفروشی رهنما می‌افتد که کتابهای شهرتاش را عرضه می‌کند. این‌بار به جز "کتاب‌های درخواستی" این یکی را هم خریدم تا برود در فهرست "کتاب‌های درباره کتاب و کتابخانه برای کودکان".

'روباه
روباه به کتاب‌خانه می‌رود
نویسنده: لورنس پاولی
ترجمه: فرزانه شهرتاش
ناشر: شهرتاش
سال نشر: 1397 (چاپ 2)
قیمت: 15000 تومان
تعداد صفحات: 25 صفحه
شابک: 978-964-8282-45-0
روباه در تعقیب موش به اتاقی می‌رسد که پر از کتاب است. موش برایش توضیح می‌دهد که آنجا کتابخانه است. اما روباه که خواندن بلد نیست، پس موش به او پیشنهاد می‌کند یک کتاب تصویری را ورق بزند. روباه کم‌کم به کتابها علاقمند می‌شود. بنابراین وقتی مرغی را شکار می‌کند، بجای خوردن مرغ از او می‌خواهد تا برایش کتاب بخواند. وقتی مرغ می‌فهمد که مزرعه‌دار چه خوابی برای او دیده (آنها اتفاقی مزرعه‌دار را در کتابخانه می‌بینند که کتاب "آشپزی با مرغ" را امانت گرفته) روباه از مرغ می‌خواهد تا به او خواندن یاد بدهد تا در عوض روباه هم برای مرغ در مرغدانی یک سوراخ برای فرار او از دست مزرعه‌دار بکند …
(مخاطب کتاب گروه سنی 4 تا 8 سال در نظر گرفته شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

با باستر هم در همان فهرست کتاب و کتابخانه که در بالا اشاره کردم، آشنا شدیم. میان علما اختلاف است که آیا باید دو کتاب دیگر باستر را هم در آن فهرست قرار داد یا خیر. فعلا موضوع "تحت بررسی" است. پس این دو تا باستر را اینجا داشته باشید تا بالاخره وضعیت‌شان تعیین‌تکلیف بشود.

'باستر
باستر خرگوشک عاشق نوشتنه
نویسنده: پیتر بنتلی
ترجمه: رضی هیرمندی
ناشر: چکه
سال نشر: 1396 (چاپ 2)
قیمت: 11000 تومان
تعداد صفحات: 28 صفحه
شابک: 978-600-7216-71-2
معلم باستر از بچه‌های کلاس خواسته که هرکدام یک قصه بنویسند. باستر دفترچه‌ای به دست می‌گیرد و با دوستانش به گردش می‌رود. او می‌خواهد هرچه را به فکرش می‌رسد توی دفترش یادداشت کند تا بعد از آن در داستانش استفاده کند. در طول گردش برای باستر اتفاقات مختلفی می‌افتد و باستر همه آنها را یادداشت می‌کند. بالاخره دوستانش از او می‌خواهند که داستانش را برای آنها تعریف کند و باستر هم شروع می‌کند به تعریف قصه‌ای که نوشته است …
(مخاطب کتاب گروه سنی 5 تا 6 سال در نظر گرفته شده)

چاپ کتاب تمام شده!

'باستر
باستر خرگوشک عاشق یادگرفتنه
نویسنده: پیتر بنتلی
ترجمه: رضی هیرمندی
ناشر: چکه
سال نشر: 1396 (چاپ 2)
قیمت: 11000 تومان
تعداد صفحات: 28 صفحه
شابک: 978-600-7216-70-5
خانم معلم با یک کارتن پر از لباس‌هایی متعلق به دوره‌های تاریخی مختلف به کلاس می‌آید. او از باستر و دوستانش می‌خواهد تا هر کدام یکی از لباس‌ها را انتخاب کنند و بعد با پوشیدن آن درباره آن دوره تاریخی توضیح بدهند. سام تصمیم می‌گیرد شوالیه بشود، باستر دوست دارد لباس وایکینگ‌ها را به تن کند و فرانسین لباس یک شاهزاده خانم را انتخاب می‌کند. این وسط فقط مکس نمی‌تواند تصمیم بگیرد که خودش را به چه شکل و لباسی دربیاورد. او دارد یک مومیایی مصری بشود اما در کارتن خانم معلم لباس مومیایی وجود ندارد …
(مخاطب کتاب گروه سنی 5 تا 6 سال در نظر گرفته شده)

چاپ کتاب تمام شده!

سه کتاب هم ببینید از انتشارات علمی و فرهنگی. در مورد "مامان جیغ‌جیغو" باید عرض کنم که کتاب را یک مامان به ما سفارش داد. با شنیدن اسم کتاب لبخندی شیطنت‌آمیز بر لب من و همکارم نشست. اما بعد که تهیه‌اش کردیم و نگاهی به داستان انداختیم دیدیم که کتاب بیشتر از آنکه کمدی باشد به سبک "رئالیسم جادویی" نزدیک است!

'مامان
مامان جیغ جیغو
نویسنده: یوتا باوئر
ترجمه: گیتا رسولی
ناشر: علمی و فرهنگی
سال نشر: 1395 (چاپ 1)
قیمت: 8000 تومان
تعداد صفحات: 36 صفحه
شابک: 978-600-121-947-4
یک روز مامان پنگوئن کوچولو عصبانی می‌شود و آنچنان جیغ بلندی می‌کشد که پنگوئن کوچولو هزار تکه می‌شود و هر تکه‌اش به یک گوشه پرتاب می‌شود. کله‌اش شوت می‌شود توی فضا، نوک‌اش بین کوه‌ها می‌افتد و ... پنگوئن کوچولو سعی می‌کند تکه‌هایش را جمع‌وجور کند. اما تنهایی موفق نمی‌شود. تا اینکه مامان پنگوئن سر می‌رسد و کمک می‌کند تا دوباره پنگوئن کوچولو سر هم شود. ضمنا مامان جیغ‌جیغو بابت اینکه عصبانی شده از پنگوئن کوچولو معذرت می‌خواهد.
(مخاطب کتاب گروه سنی 5 تا 6 سال در نظر گرفته شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'چه
چه کسی نخ ماه را نگه می‌دارد؟
نویسنده: ماری لوئیز گی
ترجمه: ریحانه جعفری
ناشر: علمی و فرهنگی
سال نشر: 1395 (چاپ 1)
قیمت: 8500 تومان
تعداد صفحات: 32 صفحه
شابک: 978-600-436-049-4
سام از خواهرش استلا درباره‌ی خورشید و ماه سوال می‌کند. استلا با جواب‌هایی که برای سام کوچولو قابل فهم باشد، سعی می‌کند سوال‌های او را پاسخ دهد. بعد استلا با سام قرار می‌گذارد تا شب را در هوای آزاد چادر بزنند و آسمان شب را نگاه کنند. حالا سام در دل طبیعت علاوه بر ماه و ستاره‌ها چیزهای دیگری می‌بیند و می‌شنود که استلا باید درباره آنها هم به او توضیح بدهد …
(مخاطب کتاب گروه سنی 2 تا 5 سال در نظر گرفته شده است)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'جمعه‌های
جمعه‌های خاله کانگورو
نویسنده: مژگان شیخی
ناشر: علمی و فرهنگی
سال نشر: 1395 (چاپ 1)
قیمت: 6500 تومان
تعداد صفحات: 24 صفحه
شابک: 978-600-436-060-9
خاله کانگورو با کانگورو کوچولوها هر جمعه به گردش می‌رود. امروز هم جمعه است و خاله کانگورو از بچه‌ها می‌خواهد تا هرچه لازم دارند بردارند تا گردش‌شان را شروع کنند. کانگورو کوچولوها هم هرکدام سبد بزرگی پر از غذا و اسباب‌بازی برمی‌دارند و به دنبال خاله کانگورو راه می‌افتند. خاله کانگورو تندتند راه می‌رود. اما کانگورو کوچولوها بارشان سنگین است و نمی‌توانند به پای خاله کانگورو برسند. هر بار که خاله کانگورو از بچه‌ها می‌خواهد که تندتر راه بروند، بچه‌ها بهانه می‌آورند که بارشان سنگین است و نمی‌توانند تند راه بروند. بنابراین هر بار بخشی از بارشان را به خاله کانگورو می‌دهند تا در کیسه‌اش آن را برایشان بیاورد. کم‌کم بار کانگورو کوچولوها سبک می‌شود و در عوض خاله کانگورو مجبور می‌شود یواش‌تر راه برود. حالا اما خاله کانگورو می‌تواند از زیبایی‌های اطرافش لذت ببرد و بچه‌ها هم فرصت می‌کنند تا به درخت‌ها و گل‌ها نگاه کنند و از آواز پرنده‌ها لذت ببرند …
(مخاطب کتاب گروه سنی "ب" در نظر گرفته شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

جمع‌آوری کتاب برای موضوع "گلاب‌به‌رویتان" هم همچنان ادامه دارد!

'مامان
مامان بیا جیش دارم
نویسنده: شکوه قاسم‌نیا
ناشر: قدیانی
سال نشر: 1398 (چاپ 2)
قیمت: 15000 تومان
تعداد صفحات: 12 صفحه
شابک: 978-964-417-535-0
قهرمان داستان جیش دارد و مامانش را صدا می‌کند تا لگنش را بیاورد. در این میان او فکر می‌کند که اگر حیوانات مختلف روی لگن او بشینند چه اتفاقی می‌افتد و …
(مخاطب کتاب گروه سنی 1 تا 3 سال در نظر گرفته شده)
مطالب کتاب با این ابیات آغاز می‌شود:
"مامان بیا، جیش دارم
فوریه خیلی کارم
لگن بیار زود برام
تا خیس نشه شلوارم

فیل به این بزرگی
لگن به این کوچیکی
پاهاش چه چاق و گنده‌ست
این آقا فیلِ خیکی! ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'کایو
کایو لگن
نویسنده: ژوسلین سانشگرن
ترجمه: گروه فرهنگی پژواک دانش
ناشر: پژواک دانش
سال نشر: 1391 (چاپ 1)
قیمت: 3200 تومان
تعداد صفحات: 24 صفحه
شابک: 978-964-6187-39-1
مامان برای کایو یک لگن خریده و به او می‌گوید که دیگر از این به بعد لازم نیست که پوشک ببندد. کایو دفعات اول در استفاده از لگن مشکل دارد. اما پدر و مادر با صبر و حوصله به او یاد می‌دهند که چطور هنگامی که جیش دارد باید از لگن استفاده کند.
(مخاطب کتاب گروه سنی 2 تا 4 سال در نظر گرفته شده)

چاپ کتاب تمام شده!

'کالی
کالی و مامان و بابا
نویسنده: رتراوت سوزانه برنر
ترجمه: منیژه نصیری
ناشر: پیک ادبیات
سال نشر: 1398 (چاپ 2)
قیمت: 16000 تومان
تعداد صفحات: 64 صفحه
شابک: 978-600-5190-81-6
کالی بیشتر وقت‌ها آرام و سربه‌راه است، اما گاهی یک‌دنده و لجباز می‌شود. مثلا نمی‌خواهد قبول کند که نباید آدامسش را کف خیابان بندازد، یا دوست ندارد کفش بپوشد، چون غازها هم کفش نمی‌پوشند. حتی گاهی می‌خواهد صبح زود تلویزیون تماشا کند!
کالی این‌طوری است و برای همین دوستش داریم. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
(مخاطب کتاب گروه سنی "الف" و "ب" در نظر گرفته شده است)
داستان "آشغال" با این جملات آغاز می‌شود:
"بابا و کالی در راه خانه هستند.
بابا می‌پرسد: "کالی تو آدامست را تف کردی روی زمین؟"
کالی می‌گوید: "بله، مگر چی شده؟ همه همین کار را می‌کنند. نگاه کن! آن‌جا و آن‌جا و آن‌جا! همه روی زمین آشغال ریخته‌اند."
بابا می‌گوید: "آهان پس این طور! و تو هم فکر کردی اشکالی ندارد اگر آدامست را روی زمین بیندازی؟"
کالی می‌گوید: "بله، دقیقا." و پایش را روی پاکتی می‌گذارد که در پیاده‌رو افتاده است.
او می‌گوید: "اه، داخل پاکت سیب‌زمینی سرخ‌کرده‌ی مانده بود! ببین چی شد. کفش‌هایم گوجه‌ای شدند!" ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

در این فهرست کتاب‌های زیر معرفی شده‌اند: آقا بزی (زوزا ورباوا)، خانم مرغه (زوزا ورباوا)، شکل‌های اطراف من (کوچولوهای دانشمند) (جولی ایگنر-کلارک)، عددهای اطراف من (کوچولوی دانشمند) (جولی ایگنر-کلارک)، کایو لگن (ژوسلین سانشگرن)، اردک و غاز به سفر می‌روند (تد هیلز)، مامان بیا جیش دارم (شکوه قاسم‌نیا)، باستر خرگوشک عاشق نوشتنه (پیتر بنتلی)، پایین، بالا (مجموعه "مثل آب‌نبات" - 1) (ساندرا بوینتون)، مامان جیغ جیغو (یوتا باوئر)، همه چیز خوب پیش خواهد رفت (لیزا ترکیورست)، راز قایق‌ها (جسیکا بگلی)، چه کسی نخ ماه را نگه می‌دارد؟ (ماری لوئیز گی)، روباه به کتاب‌خانه می‌رود (لورنس پاولی)، جمعه‌های خاله کانگورو (مژگان شیخی)، اتفاق بد برای همه پیش می‌آید (مارگارت ام. هولمز)، کاش زنده بود (جولیا کوک)، کالی و مامان و بابا (رتراوت سوزانه برنر)، باستر خرگوشک عاشق یادگرفتنه (پیتر بنتلی)، با آیدا تا همیشه (کران لیویس)
خواندن 2153 دفعه

1 نظر