چاپ کردن این صفحه
یکشنبه, 26 فروردين 1397 13:05

پیشنهاد کتاب‌هایی برای کودکان (فروردین 1397)

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

تعطیلات نوروز فرصتی شد تا تعدادی کتاب کودک به بانک اطلاعات جیره‌کتاب اضافه کنم و بعد به نظرم رسید همین کتاب‌ها خودشان می‌توانند یک فهرست ماهانه مستقل برای کودکان را تشکیل بدهند. این کتاب‌ها البته لزوما خریدهای جدید جیره‌کتاب نیستند و بعضی‌هایشان ماه‌ها در انتظار ورود اطلاعات در صف مانده بودند تا نوبت بهشان برسد! خانه‌تکانی عید و دسته‌بندی کتاب‌های قفسه‌ها نشان داد که حجم کتاب‌های منتظر به اندازه‌ای است که نه تنها خوراک فهرست فروردین 1397 بلکه احتمالا مواد مورد نیاز برای ماه‌های متمادی را بدون آنکه نیازی به خرید کتاب جدید باشد، در اختیار می‌گذارد. بنابراین اگر خدا بخواهد از این پس هر ماه علاوه بر فهرست کتاب‌های بزرگسالان، تلاش می‌کنم فهرستی از کتاب‌های پیشنهادی جیره‌کتاب برای کودکان سر هم کنم و در اینجا در معرض دید علاقمندان قرار دهم.

فهرست این ماه را با چند "کودکانه" از احمد شاملو شروع کنم. سال گذشته انتخاب "خروس زری پیرهن پری" برای جمع‌خوانی با دوستان گروه مطالعاتی فانوس باعث شد تا این "کودکانه‌های بامداد" را تهیه کنم. هر سه کتاب را در تعطیلات اخیر خواندم تا خلاصه داستان هرکدام را در بانک اطلاعات ثبت کنم. به جز "لحن شاملو" در داستان‌ها تصویرگری کتاب‌ها هم برایم جالب و دوست‌داشتنی بود.

'خروس
خروس زری پیرهن پری
نویسنده: احمد شاملو
ناشر: چشمه
سال نشر: 1397 (چاپ 5)
قیمت: 25000 تومان
تعداد صفحات: 36 صفحه
شابک: 978-600-229-381-7
گربه و طرقه و خروس با هم در یک کلبه داخل جنگل به خوبی و خوشی زندگی می‌کنند. چندوقتی است اما که یک روباه به همسایگی آنها آمده و گربه و طرقه نگران هستند که نکند او صدمه‌ای به دوست‌شان "خروس‌زری، پیرهن‌پری" بزند. آنها همیشه مواظب خروس هستند اما روزی که تصمیم می‌گیرند برای جمع‌آوری هیزم به داخل جنگل بروند قرار می‌شود که خروس در خانه بماند. آنها به خروس تاکید می‌کنند که داخل خانه بماند و اگر روباه به در خانه آمد، سرش را از پنجره هم بیرون نبرد. اما با رفتن آنها سر و کله‌ی روباه پیدا می‌شود و شروع می‌کند به مکر و حیله برای آنکه خروس را به پای پنجره بکشاند ..."
داستان با این جملات آغاز می‌‌شود:
"یکی بود یکی نبود. غیر از خدا هیچکی نبود. یک گربه بود و یه طرقه بود و یک خروس خوشگل چاق و چله بود که ته جنگل، توی یک کلبه‌ی چوبی سه‌تایی با هم زندگی می‌کردند. گربه پالتوپوستی داشت. طرقه هم تن خودش یک نیم‌تنه‌ی مخملی داشت. اما خروس تپلی، بس که پرهاش قشنگ بود و رنگ‌به‌رنگ بود، حیفش می‌آمد چیزی روی آن تنش کند. دمش نیلی بود و، شکمش سیاه و سرخ و نارنجی. اما پرهای سینه و شانه و پشتش زرد بود، و تو آفتاب که وامیستاد مثل طلا برق‌برق می‌زد. وچون به طلا "زر" هم می‌گویند و "زر" و "پر" هم‌قافیه‌اند، گربه و طرق اسم رفیق تپلی خودشان را، برای قشنگی، گذاشته بودند: "خروس زری، پیرهن‌پری". یعنی خروسی که به رنگ طلاست و پیراهنش از پر است ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'بز
بز زنگوله پا
نویسنده: احمد شاملو
ناشر: چشمه
سال نشر: 1397 (چاپ 3)
قیمت: 25000 تومان
تعداد صفحات: 38 صفحه
شابک: 978-600-229-345-9
داستان فولکلور معروف که اینبار با نثر احمد شاملو روایت می‌شود. تصویرسازی کتاب را علیرضا اسدی انجام داده است.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"یکی بود یکی نبود، جز خدا هیچکی نبود.
یک بزی بود زنگوله‌پا، سه تا بچه داشت مثل ماه: یکی شنگول، یکی منگول، یکیش هم حپه‌ی انگور.
روزی از روزها بزی به بچه‌هایش گفت:
"من دارم می‌رم صحرا علف سبز خوش‌بو بچرم، پستان‌هایم را از شیر چرب پر کنم برای شماها. اگر در نبود من یکی آمد در زد مبادا ندیده و نسنجیده در را به روش واکنیدها!
قرارمان این است که وقتی من برگشتم و در زدم و شما گفتید کیه، به‌تان این جوری جواب بدهم که:
منم، منم، زنگوله‌پا
ورمی‌جم دو پا دو پا
چارتا سمبم به زمین
جفت شاخم به هوا
آن‌وقت، این‌ها را که گفتم، شما باید بگویید یک دستم را از لای در بکنم تو تا ببینید خودم هستم یا نه و تا وقتی که دست حنایی مرا ندیدید و خاطرجمع نشدید که خودم پشت درم آن را به رویم وانکنید." …"

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'ملکه‌ی
ملکه‌ی سایه‌ها
نویسنده: احمد شاملو
ناشر: چشمه
سال نشر: 1397 (چاپ 4)
قیمت: 19000 تومان
تعداد صفحات: 32 صفحه
شابک: 978-600-229-322-0
(مخاطب کتاب گروه سنی "ب" در نظر گرفته شده است)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"یکی بود یکی نبود.
روزی روزگاری، زیر این آسمان کبود، خواهر و برادری بودند که به خوبی و خوشی با هم زندگی می‌کردند. روزها برادر می‌رفت کار می‌کرد و پول درمی‌آورد، و خواهر توی خانه می‌ماند و به کارهای خانه‌داری‌اش می‌رسید.
یک روز که آن دو تا کنار هم جلو پنجره نشسته بودند و پرواز کبوترها را توی آسمان تماشا می‌کردند، برادر رو به خواهر کرد و ازش پرسید: "خواهر جان! دلت می‌خواست کبوتر سفیدی می‌شدی و پر می‌کشیدی و توی آسمان‌ها پرواز می‌کردی؟"
خواهر سری به حسرت جنباند، آهی کشید و جواب داد: "آخ! برادر نگو که دلم برای این جور چیزها پر می‌زند!"
برادر این را که شنید، گفت: "خوب، این که آه کشیدن ندارد. حالا که از ته دل می‌خواهی کبوتر سفیدی بشوی، زود باش پرهایت را باز کن و بپر!" ..."

چاپ کتاب تمام شده!

ماه گذشته چند کتاب هم به فهرست کتاب‌های انتشارات مبتکران اضافه شد که آنها را هم اینجا می‌آورم. باز از این میان این کتاب‌ها "یک داستان محشر" جزو کتاب‌هایی بوده که اهالی گروه فانوس آن را سال گذشته خواندند و به اتفاق آرا بالاترین امتیاز ممکن را به آن دادند.

'گل‌های
گل‌های ختمی بر دیوار
نویسنده: مارتین ودل
ترجمه: نسرین وکیلی، پدرام مهین‌پور
ناشر: مبتکران
سال نشر: 1393 (چاپ 2)
قیمت: 4500 تومان
تعداد صفحات: 32 صفحه
شابک: 978-964-395-678-3
مری با مادرش در طبقه بالای یک ساختمان چندطبقه زندگی می‌کند. او روزی به مادرش می‌گوید که کاش یک باغ داشتند تا می‌توانست توی آن بازی کند. مادر که آرزوی مری را می‌شنود یک ماهی‌تابه قدیمی به مری می‌دهد و به او می‌گوید "چرا یک باغ برای خودت نمی‌سازی؟" مری توی ماهی‌تابه خاک می‌ریزد و دانه می‌کارد. بعد از چند وقت گیاهان در ماهی‌تابه رشد می‌کنند و سبز می‌شوند. بعد مری برای باغش یک پیاده‌رو و یک جویبار درست می‌کند و آدمک پسری گلی که توی باغ بازی کند.
مری هر روز با باغش بازی می‌کند و چیز جدیدی به آن اضافه می‌کند. تا اینکه روزی اتفاق عجیبی می‌افتد …
(مخاطب کتاب گروه سنی 4 تا 8 سال در نظر گرفته شده)

چاپ کتاب تمام شده!

'کنسرت
کنسرت پنج موش بامزه
نویسنده: چیساتو تاشیرو
ترجمه: حسام سبحانی طهرانی، ماندانا نارنجیها
ناشر: مبتکران
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 29000 تومان
تعداد صفحات: 22 صفحه
شابک: 978-964-07-1440-9
در شبی مهتابی پنج موش کوچولو صدای موسیقی زیبایی را می‌شنوند. آنها به دنبال پیدا کردن منبع این موسیقی به پارک می‌رسند و می‌بینند تابلویی آنجا نصب شده و خبر می‌دهد که کنسرت قورباغه‌ها در پارک برقرار است و فقط قورباغه‌ها اجازه دارند تا در کنسرت حاضر باشند. آنها پنهانی به دیدن کنسرت می‌روند اما قورباغه‌ها متوجه می‌شوند و آنها را از کنسرت بیرون می‌کنند.
پنج موش کوچولو تصمیم می‌گیرند یک گروه موسیقی به راه بیاندازند و کنسرت خودشان را برگزار کنند …
(مخاطب کتاب گروه سنی "ب" در نظر گرفته شده) توجه: کتاب به همراه یک دیسک نوری (DVD) عرضه می‌شود که در آن داستان کتاب به چهار زبان (انگلیسی، آلمانی، ترکی و فرانسه) بصورت تصویری خوانده می‌شود.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'یک
یک داستان محشر
نویسنده: فوئب گیلمن
ترجمه: نسرین وکیلی، پدرام مهین‌پور
ناشر: مبتکران
سال نشر: 1395 (چاپ 3)
قیمت: 19000 تومان
تعداد صفحات: 24 صفحه
شابک: 978-964-07-0364-9
با به دنیا آمدن ژوزف، پدربزرگش برای او یک روانداز می‌دوزد تا وقتی در گهواره خوابیده روی او بیاندازند. ژوزف بزرگ می‌شود و روانداز کهنه می‌شود و مادر ژوزف از او می‌خواهد که آن را دور بیاندازد. اما ژوزف روانداز را نزد پدربزرگش می‌برد و پدربزرگ با استفاده از پارچه آن برای ژوزف یک کت می‌دوزد. ژوزف سالها کت را به تن می‌کند اما دوباره او بزرگتر شده و کت هم مندرس می‌شود. مادرش باز از او می‌خواهد که کت را دور بیاندازد اما ژوزف کت را نزد پدربزرگ می‌برد تا او دوباره با استفاده از پارچه کت، یک چیز محشر دیگر برایش بدوزد …
(مخاطب کتاب گروه سنی 8 تا 12 سال در نظر گرفته شده)

چاپ کتاب تمام شده!

و بالاخره سه کتاب بعدی هم کتاب‌هایی بوده‌اند که برای قرار گرفتن در "فهرست کتاب‌های درباره کتاب و کتابخوانی برای بچه‌ها" تهیه‌شان کردم. البته تکمیل این فهرست همچنان ادامه دارد. کتاب‌های متعددی هستند که توسط دوستان معرفی شده‌اند و هنوز فرصت نکرده‌ام آنها را تهیه کنم. انشاالله در ماه‌های بعد.

'فقط
فقط یک قصه‌ی دیگر!
نویسنده: تریسی کردری
ترجمه: محبوبه نجف‌خانی
ناشر: زعفران
سال نشر: 1398 (چاپ 2)
قیمت: 33000 تومان
تعداد صفحات: 32 صفحه
شابک: 978-600-7438-96-1
خرگوش کوچولو دوست دارد قبل از خواب برایش کتاب بخوانند. اما همین که کتاب تمام می‌شود، باز هم یک کتاب دیگر می‌خواهد. تا این که دیگر کتاب جدیدی نمی‌ماند تا برایش بخوانند. برای همین، یک روز خودش دست به کار می‌شود تا یک قصه برای وقت خواب بنویسد. یک قصه‌ی خیلی‌خیلی طولانی که تا صبح طول بکشد …
(مخاطب کتاب گروه سنی 3 تا 6 سال در نظر گرفته شده است)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'مواظب
مواظب گرگ‌های توی کتاب قصه باشید!
نویسنده: لورن چایلد
ترجمه: محبوبه نجف‌خانی
ناشر: زعفران
سال نشر: 1397 (چاپ 2)
قیمت: 24000 تومان
تعداد صفحات: 32 صفحه
شابک: 978-600-7438-05-3
مادر هرب شبها برای او کتاب "شنل قرمزی کوچولو" را می‌خواند. توی این کتاب یک گرگ بدجنس هست که هرب خیلی از او می‌ترسد و برای همین هر شب از مادرش می‌خواهد بعد از خواندن داستان، کتاب را با خودش ببرد. اما یکشب مادر هرب فراموش می‌کند که بعد از خواندن قصه کتاب را از اتاق بیرون ببرد. برای همین هم کتاب روی میز کنار تخت هرب باقی می‌ماند و وقتی چراغ اتاق خاموش می‌شود، هرب سر و صدایی می‌شنود و متوجه می‌شود که گرگ داستان از توی کتاب بیرون آمده و حالا تصمیم دارد او را بخورد …
(مخاطب کتاب گروه سنی 3 تا 5 سال در نظر گرفته شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'رالف
رالف قصه می‌نویسد
نویسنده: ابی هنلن
ترجمه: احمد تصویری
ناشر: پرتقال
سال نشر: 1399 (چاپ 4)
قیمت: 29000 تومان
تعداد صفحات: 36 صفحه
شابک: 978-600-462-096-3
خانم معلم رالف از شاگردانش می‌خواهد که قصه بنویسند. بچه‌های کلاس هیچکدام در نوشتن قصه مشکلی ندارند و هرکدامشان چندین قصه روی کاغذ نوشته‌اند. اما رالف هرچه فکر می‌کند چیزی به نظرش نمی‌رسد که بنویسد. او سعی می‌کند از دیزی دوستش برای اینکار کمک بگیرد. اما راهنمایی‌های دیزی هم کمکی به او نمی‌کند و رالف پیش خودش فکر می‌کند که شاید استعداد قصه نوشتن ندارد. تا اینکه بالاخره یک روز …
(مخاطب کتاب گروه سنی 6 تا 8 سال در نظر گرفته شده است)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

در این فهرست کتاب‌های زیر معرفی شده‌اند: خروس زری پیرهن پری (احمد شاملو)، یک داستان محشر (فوئب گیلمن)، گل‌های ختمی بر دیوار (مارتین ودل)، کنسرت پنج موش بامزه (چیساتو تاشیرو)، بز زنگوله پا (احمد شاملو)، مواظب گرگ‌های توی کتاب قصه باشید! (لورن چایلد)، فقط یک قصه‌ی دیگر! (تریسی کردری)، رالف قصه می‌نویسد (ابی هنلن)، ملکه‌ی سایه‌ها (احمد شاملو)
خواندن 2273 دفعه

1 نظر