جمعه, 06 بهمن 1396 14:24

کتاب و کتابخانه برای کودکان

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

شاید یک راه برای علاقمند کردن بچه‌ها به کتاب، خواندن داستان‌هایی درباره این دوست کاغذی برای آنها باشه. اگه بچه‌ها توجه‌شان به قهرمان‌های داستان‌هایی جلب بشه که با کتاب دمخور هستند و "فرق‌شان" با بقیه همین کتابخوان بودن‌شان است، شاید کتاب خواندن را یک "حرکت قهرمانانه" قلمداد کنند و برای آنکه بیشتر شبیه قهرمان‌هایشان بشوند، بیشتر کتاب بخوانند. از شما چه پنهان بنده حقیر هم بعد از خواندن "شیر کتابخانه" هوس کتابخانه رفتن و قصه شنیدن کردم. بگذاریم که من علاوه بر کتاب به شیر با یال و کوپال هم ارادت خاصی دارم!

اول که شروع کردم به جمع و جور کردن کتاب‌های این فهرست باورم نمی‌شد که اینهمه عنوان مختلف بشه در‌این‌باره پیدا کرد. شکر خدا اما تعداد کتاب‌هایی که پیدا کردم آنقدر بود که بتوان با آن یک فهرست آبرومندانه سرهم کرد. تازه هنوز چند کتاب دیگر هم هست که فرصت نکرده‌ام تهیه‌شان کنم وگرنه نام و نشان آنها را هم اینجا می‌آوردم (انشاالله در اولین فرصت).

شیر کتابخانهwidth='120pxشیر کتابخانه
نویسنده: میشل نادسن
ترجمه: سمیرا کمالی
ناشر: کتاب نیستان
سال نشر: 1386 (چاپ 1)
قیمت: 2200 تومان
تعداد صفحات: 43 صفحه
شابک: 978-964-337-445-7
خانم مری‌ودر، رئیس کتابخانه، یک آدم مقرراتی است. از نظر او کسی اجازه ندارد توی کتابخانه اینور و آنور بدود و بلند صحبت کردن در فضای کتابخانه هم ممنوع است. اما وقتی یک روز یک شیر قدم به کتابخانه می‌گذارد، خانم مری‌ودر اعلام می‌کند که هیچ قانونی درباره ممنوعیت حضور شیرها در کتابخانه وجود ندارد. برای همین او اجازه می‌دهد که شیر در کتابخانه اینور و آنور برود و در ساعت‌های قصه‌گویی، با بچه‌ها بنشیند و قصه گوش کند. شیر کم‌کم در کارهای کتابخانه به خانم مری‌ودر کمک می‌کند و همه به بودن او در آنجا عادت می‌کنند. اما یکروز خانم مری‌ودر از روی چارپایه به زمین می‌افتد و دستش می‌شکند. شیر مجبور می‌شود برای کمک به خانم مری‌ودر یکی از قوانین کتابخانه را زیرپا بگذارد و بعد قبل از اینکه کسی به او بگوید به همین دلیل می‌رود و دیگر به کتابخانه برنمی‌گردد. حالا همه دلشان برای شیر تنگ شده است …
(گروه سنی مخاطب کتاب سنین 4 تا 8 سال در نظر گرفته شده است)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

سار کوچولو نمی‌تواند پرواز کند (داستان پرنده کتابخوان)width='120pxسار کوچولو نمی‌تواند پرواز کند (داستان پرنده کتابخوان)
نویسنده: جنیفر برن
ترجمه: محبوبه نجف‌خانی
ناشر: آفرینگان
سال نشر: 1396 (چاپ 4)
قیمت: 8000 تومان
تعداد صفحات: 36 صفحه
شابک: 978-600-6735-11-9
کلوین با برادر و خواهرایش و تعداد زیادی سار دیگر زیر لبه پشت‌بام انباری قدیمی به دنیا آمده. او با سارهای دیگر خیلی فرق دارد. وقتی سار کوچولوها دارند توی کلاس، پرواز کردن و مارپیچ رفتن یاد می‌گیرند، کلوین توی کتابخانه مشغول کتاب خواندن است.
به زودی پاییز از راه می‌رسد و همه سارها به طرف جنوب پرواز می‌کنند. اما کلوین پرواز کردن بلد نیست. حالا باید چکار کند؟ (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
(گروه سنی مخاطب این کتاب در شناسنامه آن "الف" و "ب" درج شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

سار کوچولو، مواظب باش! (پرنده کتابخوان عینکی می‌شود)width='120pxسار کوچولو، مواظب باش! (پرنده کتابخوان عینکی می‌شود)
نویسنده: جنیفر برن
ترجمه: محبوبه نجف‌خانی
ناشر: آفرینگان
سال نشر: 1394 (چاپ 2)
قیمت: 8000 تومان
تعداد صفحات: 36 صفحه
شابک: 978-600-391-023-2
کلوین با همه سار کوچولوها فرق دارد، چون همیشه نوکش توی کتاب است! یک روز کلوین موقع کتاب خواندن متوجه می‌شود کلمه‌ها را کمی تار می‌بیند. اول فکر می‌کند اشکال از کتاب است. اما کتابدار به او می‌گوید که شاید چشم‌هایش مشکل پیدا کرده. کلوین پیش چشم‌پزشک می‌رود و دکتر به او عینک طبی می‌دهد. وقتی سارکوچولوها کلوین را با عینک می‌بینند، مسخره‌اش می‌کنند. کلوین ناراحت می‌شود و به جنگل می‌رود. توی جنگل برایش اتفاق بدی می‌افتد. آیا کلوین می‌تواند با استفاده از چیزهایی که توی کتاب‌ها خوانده، جانش را نجات دهد؟ (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
(گروه سنی مخاطب کتاب سنین 4 تا 8 سال در نظر گرفته شده است)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

موش کتابخانهwidth='120pxموش کتابخانه
نویسنده: دنیل کرک
ترجمه: محبوبه نجف‌خانی
ناشر: آفرینگان
سال نشر: 1396 (چاپ 2)
قیمت: 5000 تومان
تعداد صفحات: 32 صفحه
شابک: 978-600-6753-18-8
سام موش کتابخانه است. او در سوراخ کوچکی توی دیوار پشت قفسه کتاب‌های مرجع کودکان زندگی می‌کند. سام هر شب که کتابخانه تعطیل می‌شود، بیرون می‌آید و ساعتها کتاب می‌خواند. روزها هم در سوراخ خودش استراحت می‌کند. یک شب سام تصمیم می‌گیرد که خودش کتاب بنویسد. او در شب‌های مختلف چند کتاب می‌نویسند و بعد آنها را در قفسه‌های کتابخانه می‌گذارد.
هر روز صبح که کتابدارها کتاب جدیدی نوشته سام پیدا می‌کنند از خودشان می‌پرسند که این نویسنده ناشناس کیست و از کجا پیدایش شده. تا اینکه یکی از کتابدارها تصمیم می‌گیرد برای او یادداشتی بگذارد و از او دعوت کند تا در برنامه "دیدار با نویسنده" کتابخانه شرکت کند و با خواننده‌های کتابهایش آشنا شود …
(گروه سنی مخاطب کتاب سنین 4 تا 8 سال در نظر گرفته شده است)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

داستان یک دوستی (مجموعه موش کتابخانه - 2)width='120pxداستان یک دوستی (مجموعه موش کتابخانه - 2)
نویسنده: دنیل کرک
ترجمه: محبوبه نجف‌خانی
ناشر: آفرینگان
سال نشر: 1396 (چاپ 2)
قیمت: 5000 تومان
تعداد صفحات: 32 صفحه
شابک: 978-600-6753-23-2
سام موش کتابخانه است. او در سوراخ کوچکی توی دیوار پشت قفسه کتاب‌های مرجع کودکان زندگی می‌کند. سام هر شب که کتابخانه تعطیل می‌شود، بیرون می‌آید و ساعتها کتاب می‌خواند. روزها هم در سوراخ خودش استراحت می‌کند. او تا به حال چند هم نوشته و برایشان نقاشی کشیده و بعد هم آنها را در قفسه‌های کتابخانه گذاشته. همه کتابدارهای کتابخانه دوست دارند بدانند این نویسنده ناشناس چه کسی هست.
یک روز در جلسه "باشگاه نویسندگان" در کتابخانه، قرار می‌شود که بچه‌های باشگاه هر دو نفر با هم یک کتاب بنویسند و برایش تصویر بکشند. آن روز همه بچه‌ها همگروهی خود را انتخاب کردند به جز تام که تنها ماند و هیچکس با او همگروه نشد. روز بعد، تام در کتابخانه دفتر یادداشت‌های سام را که شب گذشته در کتابخانه جا گذاشته به خانم کتابدار نشان می‌‌دهد. خانم کتابدار برای تام تعریف می‌کند که این دفترچه احتمالا متعلق به سام است و او نویسنده‌ای است که هیچکس او را نمی‌شناسد. تام تصمیم می‌گیرد سام را پیدا کند و بالاخره متوجه می‌شود که این نویسنده مرموز یک موش است. اما تام تصمیم می‌گیرد این راز را نزد خودش نگه دارد …
(گروه سنی مخاطب کتاب سنین 6 تا 9 سال در نظر گرفته شده است)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کشف کردن دنیا (مجموعه موش کتابخانه - 3)width='120pxکشف کردن دنیا (مجموعه موش کتابخانه - 3)
نویسنده: دنیل کرک
ترجمه: محبوبه نجف‌خانی
ناشر: آفرینگان
سال نشر: 1396 (چاپ 2)
قیمت: 5000 تومان
تعداد صفحات: 32 صفحه
شابک: 978-600-6753-24-9
شبی سام، موش کتابخانه، با موش دیگری به اسم سارا آشنا می‌شود. سارا موشی شجاع و عاشق ماجراجویی است. از بلندترین قفسه‌های کتابخانه بالا می‌رود و به همه جا سرک می‌کشد. او دوست دارد به جای این‌که درباره جاهای مختلف دنیا کتاب بخواند، خودش به آن جاها برود. اما سام برعکس سارا، از بلندی می‌ترسد و بیش‌تر دوست دارد درباره چیزهای مختلف کتاب بخواند و تحقیق کند. آیا سارا می‌تواند به سام کمک کند که از ماجراجویی نترسد؟ …
(گروه سنی مخاطب کتاب سنین 6 تا 9 سال در نظر گرفته شده است)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

راکت باسواد می‌شودwidth='120pxراکت باسواد می‌شود
نویسنده: تد هیلز
ترجمه: اعظم مهدوی
ناشر: گیسا
سال نشر: 1394 (چاپ 2)
قیمت: 9000 تومان
تعداد صفحات: 48 صفحه
شابک: 978-600-6885-21-6
راکت عاشق بازی کردن بود و هر روز کلی تو دشت و صحرا بازی می‌کرد. اما یکروز پاییزی اوضاع عوض شد. وقتی راکت برای استراحت زیر یک درخت استراحت می‌کرد، پرنده‌ای کوچک و طلایی سر و کله‌اش پیدا شد و به راکت خوش‌آمد گفت. راکت اولش سر درنیاورد پرنده داره درباره چی صحبت می‌کنه. اما بعد پرنده توضیح داد که راکت به کلاس درس او آمده و او می‌خواهد الفبا و خواندن را به راکت یاد بدهد.
اولش راکت اصلا دلش نمی‌خواست که بازی را کنار بگذارد و پای درس پرنده بشینه. اما وقتی پرنده شروع کرد به خواندن داستانی با صدای بلند از روی کتاب، توجه راکت جلب شد و مجبور شد روز بعد هم به کلاس درس برگرده تا بفهمه آخر داستان پرنده چه اتفاقی می‌افته. راکت هر روز پیش پرنده می‌رفت و پرنده هم هر روز حرف به حرف، حروف الفبا را به راکت یاد می‌داد. تا اینکه زمستان از راه رسید و پرنده سفرش را به منطقه‌های گرمسیر آغاز کرد …
(گروه سنی مخاطب این کتاب در شناسنامه آن "الف" و "ب" درج شده. همچنین گروه سنی مخاطب این کتاب در وب سایت amazon.com گروه 3 تا 7 سال ذکر شده است.)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

راکت داستان می‌نویسدwidth='120pxراکت داستان می‌نویسد
نویسنده: تد هیلز
ترجمه: اعظم مهدوی
ناشر: گیسا
سال نشر: 1394 (چاپ 2)
قیمت: 9000 تومان
تعداد صفحات: 48 صفحه
شابک: 978-600-6885-22-3
راکت عاشق کتاب بود. او دوست داشت کتاب بخواند یا این‌که خودش آرام بنشیند و معلمش، پرنده‌ی کوچک طلایی، برایش با صدای بلند کتاب بخواند. راکت عاشق کلمه‌ها هم بود. به همین خاطر پرنده کوچک طلایی راکت را تشویق می‌کند که بو بکشد و اطرافش هر کلمه‌ای پیدا می‌کند با خود به کلاس بیاورد. پرنده هر کلمه‌ای را که راکت با خود می‌آورد روی کاغذ می‌نویسد و به درختی آویزان می‌کند. این کار آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا درخت سرتاسر پوشیده از کلمه‌ها می‌شود. حالا باید با این همه کلمه چکار کنند؟
راکت تصمیم می‌گیرد تا با این کلمه‌ها یک داستان بنویسد. اما کار به این سادگی‌ها نیست. او باید اول موضوع داستانش را پیدا کند. اما هرقدر می‌گردد، موضوع جالبی پیدا نمی‌کند. تا اینکه بالاخره روزی از بالای یک درخت سر و صدایی به گوشش می‌خورد و وقتی جلوتر می‌رود می‌بیند که بالاخره موضوع داستانش را پیدا کرده است …
(گروه سنی مخاطب این کتاب در شناسنامه آن "الف" و "ب" درج شده. همچنین گروه سنی مخاطب این کتاب در وب سایت amazon.com گروه 4 تا 8 سال ذکر شده است.)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

باستر خرگوشک عاشق کتاب خواندنهwidth='120pxباستر خرگوشک عاشق کتاب خواندنه
نویسنده: پیتر بنتلی
ترجمه: رضی هیرمندی
ناشر: چکه
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 7000 تومان
تعداد صفحات: 28 صفحه
شابک: 978-600-7216-72-9
باستر عاشق کتاب خواندنه. بابت همین مساله هم دوستان باستر مسخره‌اش می‌کنند که همه‌اش سرش توی کتاب است. اونها ترجیح می‌دهند بروند بیرون و بازی کنند. اما یکروز بارانی که بچه‌ها نمی‌توانند بیرون بروند، توی خانه حوصله‌شان سر میره و باستر به هرکدام‌شون پیشنهاد می‌کنه تا کتابی بخوانند. وقتی بارون بند میاد و باستر به بچه‌ها خبر می‌ده که می‌توانند بیرون بروند و بازی کنند، همه‌شان ترجیح می‌دهند تا اول خواندن کتابشان را تمام کنند!
(در شناسنامه کتاب گروه سنی مخاطب آن "ب" درج شده است)

چاپ کتاب تمام شده!

ببخشید! این کتاب من استwidth='120pxببخشید! این کتاب من است
نویسنده: لارن چایلد
ترجمه: مهتاب یعقوبی
ناشر: منظومه خرد
سال نشر: 1395 (چاپ 2)
قیمت: 6000 تومان
تعداد صفحات: 24 صفحه
شابک: 978-964-7458-15-3
لولا واقعا عاشق کتاب خواندن است، ولی فکر می‌کند آخرین کتابی که خوانده، از همه‌ی کتاب‌هایش قشنگ‌تر است. امروز هم در کتابخانه حاضر نیست هیچ کتاب دیگری را انتخاب کند، نه کتاب‌های پلیسی، نه ماجراجویی، نه کتاب دایناسورها، نه قصه‌ی پری‌ها و نه ماجرای فضانوردها و هواپیماها … (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
(گروه سنی مخاطب کتاب سنین 4 تا 8 سال در نظر گرفته شده است)
نمونه‌ای از صفحات کتاب را می‌توانید اینجا ببینید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

این یک کتاب استwidth='120pxاین یک کتاب است
نویسنده: لین اسمیت
ترجمه: دیبا میرزایی
ناشر: دیبایه
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 10000 تومان
تعداد صفحات: 32 صفحه
شابک: 978-600-212-113-4
در این داستان تصویری (که البته مقدار کمی متن هم دارد)، میمون و الاغ درباره کتاب با همدیگر بحث می‌کنند. میمون در حال خواندن کتاب است و الاغ مشغول رایانه! الاغ سعی می‌کند با سوالاتش از میمون، برتری‌های رایانه را به او اثبات کند. اما بالاخره این میمون است که موفق می‌شود توجه الاغ را به کتاب جلب کند و کتابی را که مشغول خواندن آن است به الاغ بدهد تا خواندن آن را شروع کند!
(گروه سنی مخاطب کتاب سنین 6 تا 10 سال در نظر گرفته شده است)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

سگی که کتاب‌ها را دوست داشتwidth='120pxسگی که کتاب‌ها را دوست داشت
نویسنده: لوئیس ییتس
ترجمه: پیام ابراهیمی
ناشر: چکه
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 8000 تومان
تعداد صفحات: 36 صفحه
شابک: 978-600-377-007-2
سگ آنقدر به کتاب علاقه داشت که تصمیم گرفت یک کتابفروشی باز کند. اما پس از افتتاح کتابفروشی هیچکس برای خریدن کتاب به او مراجعه نکرد و سگ همینجور تنها در فروشگاه منتظر ورود اولین مشتری بود. بالاخره حوصله‌ی سگ از تنهایی سر رفت و تصمیم گرفت یک کتاب بخواند. با خواندن کتاب سگ فراموش کرد که تنها است و در کتابفروشی نشسته است. او وارد ماجراهای کتاب شد تا اینکه ... بالاخره دختربچه‌ای وارد کتابفروشی شد …
(گروه سنی مخاطب کتاب سنین 3 تا 7 سال در نظر گرفته شده است)

چاپ کتاب تمام شده!

ما توی کتابیم! (داستان‌های فیلی و فیگی - 11)width='120pxما توی کتابیم! (داستان‌های فیلی و فیگی - 11)
نویسنده: مو ویلمس
ترجمه: آناهیتا حضرتی
ناشر: پرتقال
سال نشر: 1395 (چاپ 2)
قیمت: 6000 تومان
تعداد صفحات: 61 صفحه
شابک: 978-600-8675-25-9
فیلی و فیگی متوجه می‌شوند که کسی دارد نگاه‌شان می‌کند. آنها متوجه می‌شوند توی یک کتاب هستند و این خواننده کتاب است که دارد دزدکی آنها را نگاه می‌کند. با فهمیدن این مساله آنها شروع می‌کنند تا سربه‌سر این بیننده ناشناس بگذارند!
(گروه سنی مخاطب کتاب 4 تا 8 سال در نظر گرفته شده است)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

موش باهوشه به کتاب‌خانه می‌رودwidth='120pxموش باهوشه به کتاب‌خانه می‌رود
نویسنده: مری آن فریزر
ترجمه: نسرین وکیلی
ناشر: علمی و فرهنگی
سال نشر: 1396 (چاپ 1)
قیمت: 6500 تومان
تعداد صفحات: 32 صفحه
شابک: 978-600-436-193-4
روز اول هفته خانم معلم در کلاس به بچه‌ها اعلام می‌کند که این هفته هفته‌ی کتابخانه است. به همین خاطر کلاس هر روز مدتی از وقت خود را در کتابخانه می‌گذراند. موش باهوشه هم به همراه شاگردان کلاس هر روز به کتابخانه می‌رود و در هر نوبت با امکانات کتابخانه و روش استفاده از این امکانات آشنا می‌شود.
(گروه سنی مخاطب کتاب سنین 4 تا 8 سال در نظر گرفته شده است)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

در این فهرست کتاب‌های زیر معرفی شده‌اند: شیر کتابخانه (میشل نادسن)، ببخشید! این کتاب من است (لارن چایلد)، راکت باسواد می‌شود (تد هیلز)، راکت داستان می‌نویسد (تد هیلز)، موش کتابخانه (دنیل کرک)، داستان یک دوستی (مجموعه موش کتابخانه - 2) (دنیل کرک)، کشف کردن دنیا  (مجموعه موش کتابخانه - 3) (دنیل کرک)، سار کوچولو نمی‌تواند پرواز کند (داستان پرنده کتابخوان) (جنیفر برن)، باستر خرگوشک عاشق کتاب خواندنه (پیتر بنتلی)، سار کوچولو، مواظب باش! (پرنده کتابخوان عینکی می‌شود) (جنیفر برن)، سگی که کتاب‌ها را دوست داشت (لوئیس ییتس)، این یک کتاب است (لین اسمیت)
خواندن 271 دفعه

2 نظر

 • پیوند نظر محسن زین العابدینی پنج شنبه, 26 بهمن 1396 07:19 ارسال شده توسط محسن زین العابدینی

  سلام مجدد
  کتاب ماتیلدای رولد دال هم هست
  این هم فهرستی از کارهای پژوهشی که ما در این زمینه انجام داده ایم و مشتاقیم که تکمیلشان کنیم

  1. حاجی‌زین‌العابدینی، محسن (1394). «موراکامی کتابدار: واکاوی مولفه‌های خواندن، کتاب، کتابخانه و کتابدار در آثار هاروکی موراکامی ». همایش ملی کتابخانه‌های عمومی: عوامل و موانع جذب و توسعه مخاطب، 5 و 6 اسفند 1394- اهواز. سخنرانی
  2. پازوکی، فاطمه؛ حاجي‌زين‌العابديني، محسن ((کارتون و کتاب: مطالعه میزان شناخت، علاقه‌مندی و مراجعه کودکان به کتاب پس از مشاهده کارتون‌ها)). نخستين همايش دوسالانة ادبيات كودك و مطالعات كودكي (ادبيات؛ كودك ديروز، كودك امروز). تهران: حسینیه ارشاد، 30 مهر و 1 آبان 1393. سخنرانی.

  3. حاجي‌زين‌العابديني، محسن؛ میرحسینی، مهدیه ((جایگاه کتاب، کتابخانه و کتابداری در فیلم‌های داریوش مهرجویی: مطالعه موردی فیلم‌های پری، درخت‌گلابی، نارنجی‌پوش، هامون)). همایش ملی فرهنگ مطالعه در ایران: فرصت‌ها، تهدیدها و آینده پیش رو. تهران: دانشگاه علامه طباطبایی، 28 آبان‌ماه 1392.

  4. پازوکی، فاطمه؛ حاجي‌زين‌العابديني، محسن ((بررسی تحلیلی و نشانه‌شناختی حضور کتابدار و کتابخانه‌ در فیلم‌های سینمایی)). همایش کتابخانه و مردم، کرمان: 17و 18 مهرماه 1392. سخنرانی

 • پیوند نظر محسن زین العابدینی پنج شنبه, 26 بهمن 1396 06:51 ارسال شده توسط محسن زین العابدینی

  سلام
  فهرست عالی است. سالهاست که داریم روی این ژانر کار می کنیم و نتایج خوبی هم داشته ایم.
  کتاب چارلی و کارخانه شکلات سازی (رولد دال) هم می تواند به فهرست اضافه شود

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u