جمعه, 16 فروردين 1392 05:15

کتاب‌های اسفند 1391

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

خب، اینهم آخرین فهرست کتاب مربوط به سال 1391 است. سال کهنه‌ای که تمام شد و ... انشاالله که سال جدید به از آن سال‌ها باشد!

تعداد زیادی از کتاب‌های این فهرست دستپخت نشر قطره است. در روزهای آخر سال مطابق معمول شروع کردم به "ورق زدن" وب سایت این ناشر پرکار و سرم را که گرداندم دیدم سبدم پر شده.

بنابراین کتاب اول فهرست را از میان همین سبد بیرون می‌آورم. مجموعه‌ای از غزل‌های شاعران مختلف که میان‌شان از معاصرین همچون امید کرمانشاهی و سایه و باستانی پاریزی و مهرداد اوستا و پروانه و ژاله پیدا می‌کنید تا خاقانی شروانی و کلیم کاشانی و نظامی گنجوی و نظیری نیشابوری و صد البته حافظ شیرازی (مگر می‌شود جای پای غزل به میان بیاید و اسم حافظ نیاید!)

'چهارصد
چهارصد غزل برگزیده‌ی شاعران کهن و معاصر (از هزار و یک غزل شورانگیز)
نویسنده: غلام‌رضا ارژنگ (گردآورنده)
ناشر: قطره
سال نشر: 1391 (چاپ 1)
قیمت: 10500 تومان
تعداد صفحات: 310 صفحه
شابک: 978-600-119-382-8
شمار گویندگانی که در عصر ما غزل‌های ناب شورانگیز سرشار از عشق و عواطف انسانی سروده‌اند بسیار فراوان است، در حالی که شاعران بزرگ گذشته پیش‌تر به سرودن غزل‌های عرفانی می‌پرداختند. از این رو بیش‌تر حجم این کتاب را غزل‌های شاعران معاصر در بر گرفته است.
کوشیده‌ایم غزل‌هایی را برگزینیم که شاعر در سرودن آن‌ها، هنرمندی خود را، در بیان شور و حال خویش به زبان ساده به کار گرفته باشد، نه در به کاربردن تکلف‌آمیز آرایه‌های شعری.
در گزینش غزل، به شهرت و آوازه‌ی شاعر، و فراوانی شمار غزل‌های او توجهی نداشته‌ایم، بلکه هرجا که غزل لطیفی یافته‌ایم که از شور و حال و تازگی برخوردار بوده، آن را برگزیده‌ایم، هرچند که گوینده‌ی آن شهرت چندانی نداشته است. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

چاپ کتاب تمام شده!

حال که به شعر پرداختیم اجازه بدهید کتاب بعدی را هم همین‌جا معرفی کنم. چندی است مشترکی را به عضویت پذیرفته‌ایم که خواسته‌اند فقط برایشان کتاب شعر ارسال کنیم. بنابراین ما هم ناخواسته توجه‌مان به این قفسه‌ی کتابفروشی‌ها جلب شده است.

'حالات
حالات و مقامات م. امید
نویسنده: محمدرضا شفیعی کدکنی
ناشر: سخن
سال نشر: 1394 (چاپ 5)
قیمت: 16500 تومان
تعداد صفحات: 264 صفحه
شابک: 978-964-372-549-5
شعر معماری زبان است و موسیقایی شدن تصویر عواطف انسانی در زبان. جز این هرچه هست سرگرمی کودکان کوی است و پیش از خداوندِ خود مرده است. مهدی اخوان ثالث (م. امید) یکی از معماران بزرگ زبان فارسی در عصر ماست. در میان "ماندنی"های معماری او در زبان، گاه به نمونه‌هایی می‌رسیم که جز حیرت پناهگاهی نمی‌یابیم.
این کتاب چشم‌اندازهای گوناگون زندگی و شعر اخوان ثالث را آینگی می‌کند و تصویری همه جانبه از شخصیت او را به خوانندگان ارائه می‌دهد؛ از خصوصی‌ترین لحظه‌های زندگی شخصی او تا سلوک اجتماعی و سیاسی‌اش، درین کتاب ما با ابعاد شگفت‌آور خلاقیت او آشنا می‌شویم؛ از نقد ساختاری و صورتگرایانه کار او تا نقد اجتماعی و روانشناسی خلاقیت هنری او. کتاب، در طول نیم قرن، بر دست یکی از نزدیک‌ترین یاران او، که سالها و سالها با او و در کنار او زیسته است، تالیف شده است. اطلاعات ویژه برخاسته از این کتاب را در هیچ جای دیگر نمی‌توان یافت. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

چاپ کتاب تمام شده!

برای علاقمندان به ادبیات داستانی فکر می‌کنم بد نباشد کار را با معرفی کتاب جدیدی از نویسنده‌ی محبوبم "ایزاک آسیموف" آغاز کنیم.

'راز
راز و رمز بیوه‌مردان
نویسنده: ایزاک آسیموف
ترجمه: طاهره بهادران
ناشر: قطره
سال نشر: 1391 (چاپ 1)
قیمت: 8000 تومان
تعداد صفحات: 203 صفحه
شابک: 978-600-119-455-9
دوستانی که از دیرباز ماهیانه یک شب در رستورانی آرام گرد هم جمع می‌شوند، میهمانی را به جمع خود می‌خوانند و داستان‌ها و اتفاقات رمزآلود و هیجان‌آوری را مطرح و به حل رموز آن می‌پردازند. ایزاک آسیموف یکی از بزرگترین نویسندگان و دانشمندان قرن، برترین داستان‌ها را در کتاب حاضر، عنوان و با جذابیت بی‌نظیری دنبال می‌کند ... (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
اولین داستان کتاب با عنوان "ریشخند آز" با این جملات آغاز می‌شود:
"هانلی بارترام مهمان آن شب "بیوه‌مردان سیاه" بود که هر ماه در همان مکان آرام‌شان جمع می‌شدند و برای هر زنی که به هر دلیلی مزاحم جمع‌شان می‌شد، آرزوی مرگ می‌کردند.
تعداد حاضرین در جلسه تغییر می‌کرد و این‌بار پنج نفر بودند.
جفری آوالون میزبان آن شب بود. او مردی بلند قد بود، با سبیلی مرتب و ریشی به‌نسبت کم‌پشت که حالا بیش‌ترش سفید شده بود، ولی موهایش هم‌چنان مشکی می‌نمود. او به عنوان میزبان جلسه، وظیفه داشت تشریفات بلند کردن جام‌ها را انجام دهد. با صدایی بلند و حرکات مخصوص گفت: "با عرض احترام و ادب به سلطان کهنسال کول، یادش گرامی. باشد که چراغ خانه‌اش همیشه روشن، کاسه‌اش همیشه پر، تنش همواره سالم و ما نیز مانند او در زندگی شادکام و خوش باشیم."
همه آمین گفتند و لیوان‌ها را به لب‌های‌شان نزدیک کردند و نشستند ..."

چاپ کتاب تمام شده!

اگر در کتابفروشی آمازون تعداد آرا/نظرهای کسب شده برای کتاب بعدی را نمی‌دیدم، احتمالا آن را نمی‌خریدم! اما همانطور که قبلا هم برایتان گفته‌ام تعداد آرای یک کتاب از حدی که بالا می‌رود نشانه‌ی اقبال و توجهی است که آدم را کنجکاو می‌کند تا ببیند موضوع از چه قرار است!

'اسماعیل
اسماعیل
نویسنده: دانیل کوئین
ترجمه: امید شمس
ناشر: قطره
سال نشر: 1391 (چاپ 1)
قیمت: 11000 تومان
تعداد صفحات: 312 صفحه
شابک: 978-600-119-481-8
"اسماعیل" داستان زندگی انسان و زمین است و این که انسان چگونه و از چه زمانی، به خطرناک‌ترین دشمن این سیاره تبدیل شده است. آیا تمدن بشری، از آغاز تا امروز، پروازی شکوهمندانه به سوی قله‌های موفقیت بوده است، یا سقوطی آزاد به قعر نابودی انسان و جهان؟ آیا زندگی امروز انسان، در مقایسه با زندگی‌اش در ده هزار سال پیش، زیباتر، امن‌تر، آزادانه‌تر و راحت‌تر است؟ آیا راهی برای نجات انسان و سیاره‌ی زمین وجود دارد؟ این رمان به این پرسش‌ها پاسخ‌های اعجاب‌انگیزی می‌دهد. "اسماعیل" به خواننده‌اش این امکان را می‌دهد تا با داستان زندگی انسان بر زمین براساس روایتی به کلی متفاوت با روایت‌هایی که تاکنون از زندگی انسان بیان شده است، آشنا شود و نوع دیگری از زندگی را تجربه کند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
اینها جملات محبوبی هستند که از متن کتاب انتخاب شده‌اند:
"... "ما حالا تمام عناصر روایت فرهنگ شما از این‌که چه‌طور اوضاع به این صورت دراومده رو یه جا داریم. جهان به انسان داده شد تا اونو به بهشت تبدیل کنه، اما او همیشه گند زده. چون اساسا ناقصه. اگر می‌دونست چه‌طور باید زندگی کنه شاید می‌تونست یه جوری این مشکل رو حل کنه. اما اون نمی‌دونه و هیچ‌وقت هم نخواهد دونست. چون در این‌باره دانشی برای کسب کردن وجود نداره. پس هرچه‌قدر که انسان سخت تلاش می‌کنه که جهان را به بهشت تبدیل کنه، احتمالا فقط داره به گندزدن ادامه می‌ده"
"آره. همین‌طور به نظر می‌رسه."
"شما این‌جا یه داستان غم‌انگیز دارین، داستان نومیدی و بی‌هودگی، داستانی که توش به معنای دقیق کلمه کاری نمی‌شه کرد. انسان ناقصه، پس هی گند می‌زنه به اون چیزی که قرار بوده یه روزی بهشتی کنه. و کاری هم از دستش برنمیاد.
شما نمی‌دونین چه‌طور باید زندگی کنین و همین‌طور نمی‌تونین جلو گند زدن به بهشت رو بگیرین و هیچ کاری هم از دست‌تون برنماید. این هم نتیجه‌اش بفرما، دارین با کله به سمت فاجعه می‌رین و تنها کاری که می‌تونین بکنین اینه که اومدنش رو تماشا کنین." ..." (صفحه 112 و 113)

توجه: کتاب، در حقیقت می‌خواهد پیامی دقیقا برخلاف آنچه که در بالا آمده را به خواننده منتقل کند. به همین خاطر جملات بالا فقط "محبوب" هستند، نه چکیده‌ی مطلب کتاب. برای اطلاع از حرف اصلی نویسنده باید اصل کتاب را بخوانید!

چاپ کتاب تمام شده!

با عرض شرمندگی بسیار، چون می‌دانم خیلی‌ها در این جمع اهل "مجموعه داستان" خواندن نیستند، تعدادی از کتاب‌های این فهرست اما مجموعه داستان هستند (تعدادشان کم هم نیست!) اما هرکدام از این‌ها هم به مناسبتی خریداری شده‌اند.

مثلا این یکی توجه‌ام را جلب کرد، چون بعد از خواندن "مورتالیته و جیغ سیاه"، حالا می‌بینم که انگار پزشک‌ها (یا شاید باید دقیق‌تر گفت: "دانشجویان پزشکی") بیشتری دست به قلم شده‌اند و از سختی‌ها و شداید رسیدن به هدف "دکتر شدن" می‌نویسند! (چه عالی)

'راند
راند (از دفترچه‌ی خاطرات یک دانشجوی پزشکی)
نویسنده: مهدی ایزدی
ناشر: قطره
سال نشر: 1391 (چاپ 1)
قیمت: 3000 تومان
تعداد صفحات: 77 صفحه
شابک: 978-600-119-313-2
کتاب مجموعه 8 داستان کوتاه است که همه براساس زندگی و حال و روز یک دانشجوی پزشکی نوشته شده‌اند. نویسنده خود در مقدمه کتاب اشاره کرده که: "داستان‌های این مجموعه تماما خیالی هستند (اما کدام خیال است که رگه‌ای در واقعیت نداشته باشد!)"
داستان "شب امتحان" با این جملات آغاز می‌شود:
" "دانشجوی پزشکی بدبخت‌ترین دانشجوی دنیاست!"
دوباره روی کتاب حجیم و بدترکیب خم شدم.
"آنمی سیدروبلاستیک شامل دسته‌ای از بیماری‌ها با علل متفاوت است."
عجب! این مزخرفات دیگر یعنی چه؟ اصلا به من چه مربوط است؟ آنمی سیدروبلاستیک! بیماری‌ای که اسمش را نشنیده بودم و حتم داشتم که بعدها هم با آن کاری ندارم. آنمی سیدروبلاستیک!
خسته و فرسوده بودم. ترم باز هم به‌سرعت و پیش از آن‌که فرصتی برای مطالعه بماند، به پایان رسیده بود و امتحان، مثل همیشه نقطه‌ی پایان خشن و بی‌رحم ترم بود ..."

چاپ کتاب تمام شده!

یا این یکی سفارش یکی از دوستان بود که احتمالا بعد از خواندن (و پسندیدن) "سمفونی مردگان" حالا می‌خواهد ببیند بقیه‌ی آثار عباس معروفی در چه سبک و سیاقی هستند.

'دریاروندگان
دریاروندگان جزیره آبی‌تر
نویسنده: عباس معروفی
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1398 (چاپ 10)
قیمت: 38000 تومان
تعداد صفحات: 360 صفحه
شابک: 978-964-311-392-6
کتاب حاوی 6 داستان از نویسنده است. در این میان سه داستان اول، بلند هستند و سه داستان آخر را می‌توان "داستان کوتاه" به حساب آورد.
داستان "عطر یاس" با این جملات آغاز می‌شود:
"چقدر آرامش خانه را دوست دارد. کاش صدای سگ گاراژ به مغز آدم هجوم نیاورد. حتما روی دو پا بلند می‌شود و در سفیدی برف به چیزی چشم می‌دوزد و آن‌وقت پارس می‌کند. کاش محسن هم می‌توانست یک قراضه‌ای بگیرد که گاه و بی‌گاه بزنند بیرون. علتش این است که نمی‌توانند پولشان را جمع کنند، همه‌اش خرت و پرت می‌خرند و آخرش هم هیچ چیز ندارند. تقصیر کسی نیست. روزگار نکبتی شده، آن‌قدر که آدم دلش می‌خواهد مدام به خاطره‌هاش چنگ بیندازد و آن‌جاها دنبال چیزی بگردد. یاد بچگی‌ها و سایه‌ی بعدازظهر و توت‌های کال روی آجر فرش، و صدای نامفهوم دوره‌گردها، انگار خواب بوده و حسرتش حالا به بزرگی یک حشره‌ی چسبنده روی سینه‌ی آدم می‌ماند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

و خلاصه هرکدام از این مجموعه داستان‌ها برای خودشان داستانی دارند!

'درخت
درخت بید کور و دختر خفته
نویسنده: هاروکی موراکامی
ترجمه: مونا حسینی
ناشر: قطره
سال نشر: 1398 (چاپ 9)
قیمت: 18000 تومان
تعداد صفحات: 89 صفحه
شابک: 978-600-119-593-8
کتاب مجموعه 7 داستان کوتاه از نویسنده‌ی ژاپنی‌الاصل است.
داستان "راننده‌ی تاکسی خون‌آشام" با این جملات آغاز می‌شود:
"بعضی وقت‌ها حجم احمقانه‌ای از بدشناسی و بداقبالی روی سر آدم هوار می‌شود. ممکن است اندکی اغراق در این باشد، اما وقتی اتفاقات بد برای یک نفر به وقایع دنباله‌دار بدل می‌شود، قطعا می‌توان گفت که حجم احمقانه‌ای از بدشناسی و بداقبالی روی سر او هوار شده است. امروز من مصداق همین هوار شدن حجم مسخره‌ای از بدبختی بودم. اول از همه زنی که با او قرار داشتم، سر کارم گذاشت. سپس یکی از دکمه‌های ژاکتم گم شد. یک نفر را در مترو دیدم که حاضر بودم سرم برود اما نبینمش. دندانم شروع کرد به زق زق کردن و حالا هم زیر باران و ترافیک احمقانه‌ی ناشی از تصادف در تاکسی گیر افتاده‌ام. حالا به من حق بدهید اگر کسی بیاید بگوید همه‌ی این اتفاقات روزمره و طبیعی است، یک سیلی محکم مهمان من خواهد بود ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'کسی
کسی صدا می‌زند لیلی
نویسنده: نوری ایجادی
ناشر: قطره
سال نشر: 1391 (چاپ 1)
قیمت: 4000 تومان
تعداد صفحات: 96 صفحه
شابک: 978-600-119-424-5
کتاب مجموعه 11 داستان کوتاه است.
داستان "من شنبه‌ها را دوست دارم" با این جملات آغاز می‌شود:
"مادرم می‌گوید من شنبه به دنیا آمدم. برای همین شنبه‌ها را دوست دارم و فکر می‌کنم همه‌ی اتفاق‌های مهم زندگی‌ام روز شنبه می‌افتد.
آن روز هم که دوستم فریده بعد از مدت‌ها آمد دم در خانه‌ی ما و گفت پسر همسایه‌شان از ژاپن آمده، شنبه بود. گفت که رفته، او را دیده و پرسیده ژاپنی بلد است یا نه. او هم خندیده و گفته بعد از چند سال که آن‌جا کار کرده، یک چیزهایی یاد گرفته است.
من بی‌هیچ گله و شکایتی، کاسه و کتاب تست کنکور را انداختم توی کیفم و به مادرم گفتم: "می‌رم خونه‌ی فریده درس بخونیم." مادرم تعجب کرد ولی چیزی نگفت.
تمام طول کوچه را با فریده دویدیم تا به خانه‌ی همسایه‌شان رسیدیم. آن‌جا کاسه را از کیفم بیرون آوردم و نمی‌دانم برای چندمین بار نگاهش کردم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'مردی
مردی که گورش گم شد
نویسنده: حافظ خیاوی
ناشر: چشمه
سال نشر: 1397 (چاپ 10)
قیمت: 12000 تومان
تعداد صفحات: 96 صفحه
شابک: 978-964-362-384-5
کتاب حاوی 7 داستان کوتاه از نویسنده است. این مجموعه داستان برنده‌ی تندیس بهترین مجموعه داستان سال 1386 از دومین دوره‌ی جایزه‌ی ادبی روزی روزگاری بوده است.
داستان "روزه‌ات را با گیلاس باز کن" با این جملات آغاز می‌شود:
"صبح زود راه افتادم بروم خانه‌ی سومان. مادر گفت که صبح به این زودی کجا می‌روم. نگفتم می‌روم کجا! گفتم اگر بگویم کجا می‌روم، پیامی، چیزی حتما دارد که من به زن‌هایی برسانم. حوصله‌ی این کارها را نداشتم. گفتم: "هیچ‌جا." گفتم: "برمی‌گردم."
مادر توی کوچه بود، دم درمان. داشت از نمو برگ مو می‌خرید. صبح هم با صدای نمو بود که بیدار شدم که در کوچه داد می‌زد: "آی یارپاق آلان."
نمو، هر سال وقتی که برگ مو خوب بزرگ می‌شد، به قول خاله گلابتون به بزرگی دست می‌شد، کیسه‌ی بزرگ پر از برگ مو را می‌انداخت پشتش، ترازویش را می‌گرفت دستش و صبح خیلی زود می‌آمد توی کوچه‌ها و داد می‌زد: "آی یارپاق آلان." چشمش خوب نمی‌دید، ولی صدایش خوب و حسابی درمی‌آمد. یک‌بار که داد می‌زد، زن‌ها می‌ریختند بیرون، از ظریفه و قنیفه بگیر تا خاله‌ربابه و خاله‌مدینه ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را می‌توانید اینجا و اینجا و اینجا و اینجا و اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

خب، خیال‌تان راحت، مجموعه داستان‌ها تمام شد!

برای آنکه زیاد از دست ما دلخور نشوید هنوز چند داستان/رمان دیگر داریم که شاید آنها بیشتر به سلیقه‌تان نزدیک باشند.

'شبح
شبح گری استیل
نویسنده: رابرت ساترلند
ترجمه: نسرین وکیلی
ناشر: قطره
سال نشر: 1391 (چاپ 1)
قیمت: 9000 تومان
تعداد صفحات: 252 صفحه
شابک: 978-600-119-521-1
خیلی سریع اتفاق افتاد: اتومبیلی به ناگاه پیچید، با پدر فیونا برخورد و به سرعت فرار کرد. این یک تصادف بود؟ یا هشداری بود به کوین و عموزاده‌ی اسکاتلندی‌اش، فیونا که برگردند؟ کوین به اسکاتلند آمده تا با عمو و عموزاده‌ی خود در دشت‌ها و خلنگزارهای آن‌جا رهنوردی کند. پدر فیونا نمی‌خواهد شکستگی پایش مانع تفریح آن‌ها شود و از آن‌ها می‌خواهد به راه‌شان ادامه دهند.
شکستگی پای پدر فیونا حداقل مشکلی است که برای آن‌ها پیش آمده است و مشکلات دیگر در راهند. فیونا و کوین به ناچار درگیر توطئه‌ی آدم‌ربایی می‌شوند و به دام توطئه‌گرها می‌افتند. وقتی همه‌ی مقدمات برای فرار آن‌ها آماده می‌شود، در می‌یابند در میانه‌ی دسیسه‌ای مرگبار و رمزآلود اسیر هستند و باید هرچه سریع‌تر خود را به آن سوی خلنگزار برسانند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"هواپیما بر فراز آتلانتیک شمالی، تاریکی شب را می‌شکافت. پسر هیجان‌زده‌تر از آن بود که به خواب رود. پس چراغ بالای سرش را روشن کرد و ساکش را از زیر صندلی جلو خود بیرون کشید.
نیازی نبود قسمت اصلی ساک را باز کند. کتابی که می‌خواست در جیب کناری بود و در دسترس. کتاب کوچکی بود با جلد پیچازی سیاه‌رنگ که یک راه قرمز پهنی روی آن را پوشانده بود. عنوان کتاب کلن گان بود با تصویر مشتی که شمشیری را تاب می‌داد و نیز عبارت "Aut pax, Aut Bellum"، "جنگ یا صلح" بر روی آن ..."

چاپ کتاب تمام شده!

کتاب بعدی را شاید بعضی بگویند مناسب‌تر است تا برای نوجوانان معرفی کنیم. اما همین‌طور که آن را ورق می‌زدم به نظرم رسید یک "دختر خانه سبز" (آن شرلی) ژاپنی است. از آنجا که من خودم هنوز هم اگر فرصتی پیدا کنم و "دختر خانه سبز" جلوی دستم بیافتد نصف روزه کتاب را برای "چند دهمین‌بار" می‌خوانم، گفتم اگر این یکی هم همان خاصیت را داشته باشد، خواندنش سن و سال ندارد و به درد همه خواهد خورد!

'مدرسه‌ی
مدرسه‌ی رویایی: توتو - چان دختر کوچکی پشت پرده
نویسنده: تتسوکو کورویاناگی
ترجمه: سوسن فیروزی
ناشر: نی
سال نشر: 1393 (چاپ 2)
قیمت: 24000 تومان
تعداد صفحات: 321 صفحه
شابک: 978-600-119-569-3
این کتاب جذاب از خاطرات کودکی درباره‌ی یک مدرسه‌ی ایده‌آل در توکیو، در دوران جنگ جهانی دوم سخن می‌گوید. در این مدرسه آموزش با تفریح، آزادی و محبت درآمیخته بود. کلاس‌های درس این مدرسه‌ی غیرمعمول، واگن‌های کهنه‌ی قطار بودند و مردی فوق‌العاده که باور جدی به آزادی بیان و عمل داشت، مدرسه را اداره می‌کرد. او به آموزگارانش توصیه می‌کرد "مانع بلندپروازی‌های کودکان نشوید" یا "رویاهای کودکان از رویاهای شما بزرگ‌تر است."
توتو-چانِ کتاب، در بزرگ‌سالی، به یکی از معروف‌ترین شخصیت‌های تلویزیونی ژاپن تبدیل شد. تتسوکو کورویاناگی که در شش سالگی با برچسب یک کودک مشکل‌دار از اولین مدرسه‌اش اخراج شده بود، موفقیتش را در زندگی مدیون این مدرسه‌ی خارق‌العاده و مدیرش می‌داند. مدیری که همواره به او می‌گفت: "می‌دانی تو واقعا دختر خوبی هستی." او متقاعد شده بود که هر کودکی با طبیعت درونی خوبی به دنیا می‌آید که فقط به پرورش نیاز دارد. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"آن‌ها در ایستگاه "جی یوگااکا" از قطار "ای ماچی" پیاده شدند و مادر در حالی که دست توتو-چان را گرفته بود او را به‌طرف در خروجی راهنمایی می‌کرد. توتو-چان به‌سختی به یاد می‌آورد که قبلا سوار قطار شده باشد. از این‌رو دلش نمی‌خواست بلیت گران‌بهایی را که به‌دست آورده بود، از دست بدهد.
او از مسئول جمع‌آوری بلیت پرسید: "می‌توانم بلیت را نگه‌دارم؟"
مرد در حالی که بلیت را از او می‌گرفت پاسخ داد: "نه، نمی‌توانی."
او به جعبه‌ی مرد که پر از بلیت بود اشاره کرد: "همه‌ی این‌ها مال شما است؟"
مرد در حالی که با سرعت بلیت‌ها را از مسافران می‌گرفت، پاسخ داد: "نه، این‌ها مال ایستگاه راه‌آهن است." ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

خب، اگر ادبیات داستانی را در همین‌جا به حال خودش بگذاریم، می‌رسیم به چند کتاب جورواجور دیگر.

مثلا این یکی بخش دوم کتاب تازه منتشر شده‌ی "اقتصاد به زبان خودمان" است که اگر یادتان باشد قبلا مجلد اول آن را حضورتان معرفی کردم.

'اقتصاد
اقتصاد به زبان خودمان (2- بنیان‌های نظام سرمایه‌داری)
نویسنده: جیم استنفورد
ترجمه: مریم بیرمی
ناشر: پژواک
سال نشر: 1393 (چاپ 3)
قیمت: 6000 تومان
تعداد صفحات: 120 صفحه
شابک: 978-600-6299-18-1
نسخه‌ی اصلی کتاب جیم استنفورد، مشتمل بر پنج بخش و 27 فصل است و در 350 صفحه منتشر شده. به نظر می‌رسد مترجم و ناشر ایرانی تصمیم گرفته‌اند کتاب را در پنج جلد (هر جلد حاوی یک بخش از کتاب) منتشر کنند.
کتاب حاضر ترجمه‌ی بخش دوم متن اصلی (فصل‌های پنج تا دهم کتاب) است (مجلد حاوی فصل‌های اول تا چهارم قبلا حضورتان معرفی شده). فصل‌های ترجمه شده در این مجلد عبارتند از: "کار، تولید و ارزش"، "کار با استفاده از ابزار"، "شرکت‌ها، صاحبان شرکت‌ها و سود"، "کارگران و کارفرمایان"، "تولیدمثل" و "چرخه‌ی کوچک اقتصادی".
اولین فصل کتاب با عنوان "کار، تولید، ارزش" با این جملات آغاز می‌شود:
"در یک تعریف ساده، اقتصاد یعنی ترکیب کردن کار جمعی جهت تولید کالاها و خدمات. پس از تولید کالاها و خدمات نوبت به شیوه‌ی توزیع و استفاده از آن‌ها می‌رسد. منظور از "کار" هرگونه فعالیت تولیدی است که انسان انجام می‌دهد. بدیهی‌ست کاری که در ازای دستمزد انجام می‌شود نیز در این تعریف می‌گنجد. در واقع در سرمایه‌داری مدرن کار مزدی چنان همه‌گیر است که بسیاری از افراد "کار" را با "اشتغال" اشتباه می‌گیرند. مثلا والدینی که از تنبلی فرزند خود جان‌شان به لب رسیده شاید به او بگویند "برو و شغلی برای خودت دست و پا کن"! اما در واقع منظور آن‌ها این است که "تنبلی را کنار بگذار و فعالیتی انجام بده!". در نظام سرمایه‌داری بیشترین کار، کار مزدی است. اما انواع دیگری از کار هم وجود دارند که می‌بایست آن‌ها را در نظر داشت ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

اگر چند ماه پیش معرفی کرگدن، نمایشنامه معروف اوژن یونسکو توجه‌تان را جلب کرد، حالا هم شاید بخواهید با یکی از نمایشنامه‌های معروف ساموئل بکت آشنا شوید.

'آخر
آخر بازی (بازی در یک پرده)
نویسنده: ساموئل بکت
ترجمه: عطاالله نوریان
ناشر: قطره
سال نشر: 1398 (چاپ 10)
قیمت: 15000 تومان
تعداد صفحات: 84 صفحه
شابک: 978-600-119-502-0
بکت، نام نمایش‌نامه‌ی "آخر بازی" را از بازی شطرنج گرفته است. البته نمایش‌نامه راجع به پایان بازی شطرنج نیست. اما وضع پایان بازی در شطرنج مقایسه‌ای است با پایان بازی زندگی.
"پایان در آغاز است با این وجود ادامه می‌دهیم". در "آخر بازی" هیچ اتفاقی نمی‌افتد و این "هیچ" است که اهمیت دارد. "گریه کن، گریه کن برای هیچ فقط برای این‌که نخندی" (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

اینهم فرهنگ لغتی نیمه طنز/نیمه جدی درباره‌ی تهران و "مفاهیم" آن مثل: آپارتمان، تونل رسالت، فست فود، سرعت‌گیر، مترو و …

'تحران
تحران 1473 (دایره‌المعارف ناقص تحران)
نویسنده: نیما دهقانی
ناشر: موسسه نشر شهر
سال نشر: 1392 (چاپ 3)
قیمت: 4000 تومان
تعداد صفحات: 118 صفحه
شابک: 978-600-5221-54-1
کتاب، مجموعه‌ی طنزی است که به سبک یک دایره‌المعارف یا فرهنگ لغت، به ترتیب حروف الفبا اصطلاحاتی مرتبط با شهر تهران را برای خواننده معنی می‌کند. مطالب کتاب با تصاویر/کاریکاتورهایی از لاله ضیایی همراه هستند.
کتاب با معنا کردن عبارت "اتوبان" به این ترتیب آغاز می‌شود:
"کلمه‌ای که متشکل از دو بخش است: اتو و بان.
اتو مخفف اتول و به معنای اتومبیل است. بان نیز معنای بانی، قائم و نگهدارنده می‌دهد. بنابراین اتوبان در حقیقت همان قیم و حافظ اتومبیل‌ها در مقابل جاده‌ی خاکی بوده است.
خطوط منقطعی که در وسط اتوبان‌ها قرار داشتند، به گواهی مکتوبات بر جای مانده از گئورگ اتوبانوف (مخترع اتوبان) در ابتدا مانند خطوط دو طرف اتوبان به صورت ممتد بوده‌اند و توافق اولیه بر این قرار بوده که اتومبیل‌ها بین خطوط حرکت کنند، اما به دلیل بروز برخی چشم و هم‌چشمی‌ها، به مرور راننده‌ها به خطوط همدیگر حسادت کرده و با تغییر مستمر خطوط حرکت، به تدریج قسمت‌هایی از این خطوط بر اثر فرسایش از بین رفته و در نهایت خطوط به شکل منقطع درآمدند."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

و بالاخره زندگینامه‌ی نویسنده‌ی پر شر و شور آمریکای جنوبی که مدتی است به دلیل بیماری حرف و خبری از او نیست. البته از مارکز قبلا یک زندگینامه‌ی خودنوشت هم ترجمه و منتشر شده بود. این یکی اما نویسنده‌ای مستقل دارد و زندگی "گابو" را براساس شواهد و مدارک بازگو می‌کند.

'زندگینامه
زندگینامه گابریل گارسیا مارکز
نویسنده: جرالد مارتین
ترجمه: بهمن فرزانه
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1393 (چاپ 2)
قیمت: 12500 تومان
تعداد صفحات: 296 صفحه
شابک: 978-600-278-038-6
گابریل گارسیا مارکز، مشهورترین نویسنده جهان سوم در روزگار ما، در سال 1927 در کشور کلمبیا متولد شده است. او شاخص سبک "رئالیسم جادویی" و نویسنده‌ای بسیار پرکار است. در زمانی که نویسندگان بزرگ بسیار نادرند، گابریل گارسیا مارکز شهرتی جهانی به دست آورده است. او بزرگ‌ترین نویسنده آمریکای لاتین به شمار می‌رود و در جهان اول نیز، آمریکای شمالی و قاره اروپا، در چهل سال اخیر نامش در اوج بوده است.
نویسنده در مقدمه کتاب آورده: من هفده سال روی این کتاب کار کرده‌ام. در ابتدا وقتی از این پروژه عظیم می‌گفتم، می‌شنیدم: حتی موفق نخواهی شد او را ملاقات کنی و اگر هم موفق بشوی، با تو همکاری نخواهد کرد؛ اما برخلاف این گفته‌ها فقط چند ماه پس از پژوهش خود موفق شدم گابریل گارسیا مارکز را ملاقات کنم. با آغوش باز مرا پذیرفت و در ضمن به من گفت: "زندگینامه به چه درد می‌خورد؟ زندگینامه مال کسانی است که مرده‌اند." (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"در صبحی بسیار گرم و خفقان‌آور، در ابتدای دهه سی قرن بیستم، در کرانه‌های شمالی کشور کلمبیا، زنی جوان از پنجره قطار "شرکت میوه متحد" از میان سایه‌روشن به درختان موز که صف کشیده بودند نگاه می‌کرد. شب قبل سوار بر کشتی بخار از بندر بارانکیا که پر از پشه بود، از مرداب‌های پهناور سیناگا عبور کرده بود و اکنون سوار بر قطار از مزارع موز می‌گذشت تا به آراکاتاکا برسد؛ شهری که در آن، سال‌ها پیش، فرزند ارشدش گابریل گارسیا را که بچه‌ای بیش نبود، پیش والدین پیر خود گذاشته و رفته بود. لوئیسا سانتیاگا مارگز ایگوآران سه فرزند دیگر هم به دنیا آورده بود و آن روز برای اولین بار پس از آنکه شوهرش گابریل الیخیو گارسیا او را به شهر بارانکیا برده بود، به آراکاتاکا باز می‌گشت؛ جایی که "گابو کوچولو" را به دست پدربزرگ و مادربزرگ مادری سپرده بود ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'راسپوتین
راسپوتین
نویسنده: پرنس ژولین
ترجمه: منوچهر مطیعی
ناشر: دبیر
سال نشر: 1398 (چاپ 12)
قیمت: 150000 تومان
تعداد صفحات: 1156 صفحه
شابک: 978-964-5967-66-4
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"پدر من نقاش فقیری بود که شش ماه بعد از مرگ مادرم از گرسنگی و بی‌دارویی جهان را بدرود گفت و تنها چیزی که برای تنها پسر و تنها فرزندش یعنی من باقی گذاشت چند تابلوی نقاشی بود که به درد هیچ‌کس نمی‌خورد، زیرا چنانچه قابل فروش بود، در مدت حیات خودش فروخته و از گرسنگی نمی‌مرد. صاحبخانه سه روز بعد از مرگ پدر، مرا بیرون کرد و در آن سرمای سخت و طاقت‌فرسا سرگردان و گرسنه دربه‌در کوچه و خیابانها ساخت.
سرشب، در کلیسا، در یک راهرو تاریک و مرطوب که پشت مستراح واقع بود، خوابیدم و روز را در کوچه و خیابان می‌گشتم و تابلوهای سنگین را از این طرف به آن طرف به دوش می‌کشیدم.
صبح روز دوم که از خواب برخاستم آنقدر گرسنه و ضعیف شده بودم که حتی قدرت کشیدن پای خویش را نیز نداشتم چه رسد به این که تابلوها را به دوش بکشم و درست موقعی که می‌خواستم از در کلیسا خارج شوم، روی پله‌ها مقابل پای کشیش به زمین افتادم و از هوش رفتم ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را می‌توانید اینجا و اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

 

در این فهرست کتابهای زیر معرفی شده‌اند: راسپوتین (پرنس ژولین)، بر باد رفته (دوره دو جلدی) (مارگارت میچل)، دریاروندگان جزیره آبی‌تر (عباس معروفی)، حالات و مقامات م. امید (محمدرضا شفیعی کدکنی)، تحران 1473 (دایره‌المعارف ناقص تحران) (نیما دهقانی)، کسی صدا می‌زند لیلی (نوری ایجادی)، راند (از دفترچه‌ی خاطرات یک دانشجوی پزشکی) (مهدی ایزدی)، چهارصد غزل برگزیده‌ی شاعران کهن و معاصر (از هزار و یک غزل شورانگیز) (غلام‌رضا ارژنگ (گردآورنده))، اسماعیل (دانیل کوئین)، راز و رمز بیوه‌مردان (ایزاک آسیموف)، مدرسه‌ی رویایی: توتو - چان دختر کوچکی پشت پرده (تتسوکو کورویاناگی)، شبح گری استیل (رابرت ساترلند)، زندگینامه گابریل گارسیا مارکز (جرالد مارتین)، آخر بازی (بازی در یک پرده) (ساموئل بکت)، اقتصاد به زبان خودمان (2- بنیان‌های نظام سرمایه‌داری) (جیم استنفورد)، درخت بید کور و دختر خفته (هاروکی موراکامی)، مردی که گورش گم شد (حافظ خیاوی)
خواندن 7196 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u