پنج شنبه, 04 دی 1393 21:25

فلسفه برای نافیلسوفان

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(32 رای‌ها)

آیا مردم عادی، یا همان نافیلسوفان، لازم است که حتما از فلسفه سر دربیاورند؟
اولین‌بار که رسما با فلسفه دم‌خور شدم زمانی بود که داشتم برای کنکور درس می‌خواندم و به آن مناسبت نشستم و هر چهار کتاب "بینش اسلامی" (یا "تعلیمات دینی" یا ... چیزی شبیه به این) سال‌های دبیرستان را پشت سر هم خواندم. یادم می‌آید در آن زمان نظم منطقی مطالب و ساختاری که این کتاب‌ها بصورت "آجر به آجر" مبانی فلسفه اسلامی را با آن ساخته بودند و بالا برده بودند برایم بسیار جذاب بود. و جالب اینکه هیچوقت در طول چهار سال دبیرستان و ساعت‌ها نشستن بر سر کلاس‌های تعلیمات دینی متوجه این نظم و ساختار و به هم‌پیوستگی نشده بودم.

یادم می‌آید همان زمان وقتی، هیجان‌زده، با یکی از اقوام در مورد این خصوصیت کتاب‌های درسی‌مان صحبت کردم او گفت: "خب این خاصیت تمامی مکاتب فلسفی است و اصول اولیه هرکدام‌شان را که مطالعه کنی می‌بینی که مفاهیم همین‌قدر محکم و ساخت‌یافته بر روی دوش هم سوار شده و بالا رفته‌اند تا ستون‌های آن مکتب را بسازند." بعدتر دیدم در "معارف اسلامی" دانشگاه هم طراحان تلاش کرده‌اند همان مسیر را ادامه بدهند، اما خودمانیم کار به نظر من به جذابی کتاب‌های دبیرستان از آب درنیامده بود و ماجرای حرکت جوهری و حرکت در جوهر و ... فلسفه صدرایی دیگر برای ما نافیلسوفان زیاده از حد غلیظ شده بود!
فکر می‌کنم در اواسط دوره دانشجویی بود که "دنیای سوفی" را خواندم و رسما شیفته فلسفه شدم. این شیفتگی البته باعث نشد که حجم مطالعات فلسفی‌ام افزایش پیدا کند اما مطمئنا حجم خرید کتاب‌های فلسفی‌ام را بالا برد!

اگر تجربه‌ی ساختن یک پازل یا سر هم کردن مکعب روبیک یا از آن بالاتر بازی کردن شطرنج را پشت سر گذاشته باشید می‌دانید که در هریک از این تجربه‌ها زمانی هست که ناگهان "قاعده بازی" را درک می‌کنید و از آن نقطه به بعد است که هریک از این "ورزش‌های فکری" برایتان لذت دیگری پیدا می‌کنند، چون حالا دیگر شما آنها را "بلد هستید". به نظر من فلسفه هم یک چنین خاصیتی دارد. و مثل هر چیز دیگری که وقتی یادش می‌گیری برایت لذتبخش می‌شود، وقتی راه و رسم فلسفه را می‌آموزی فکر کردن برایت مفرح می‌شود. یاد می‌گیری که نظریات یا ادعاهایت باید با عقل و منطق جور در بیایند، پس تلاش می‌کنی که ایرادات آنها را برطرف کنی (یا اگر برطرف نمی‌شوند، دست از آنها بشویی!) و می‌آموزی که هر حرف و نظری را همینطوری نپذیری و قبلا ماجرا را با عقل‌ات (که انشاالله سلیم است) بسنجی.

اگر دوباره به آن سوال اول مطلب بازگردیم باید عرض کنم که پاسخ من به آن پرسش مطمئنا مثبت است. به نظر من هر نافیلسوفی باید یک چیزهایی از فلسفه بداند. برای همین است که همچنان کتاب فلسفه می‌خرم و برای همین است که این فهرست را سر هم کرده‌ام:

... و فلسفه با "دنیای سوفی" آغاز می‌شود!

کتاب جزو فهرست کتابهای "اگه نخوانی نصف عمرت برفناست!" من است. این را البته فقط من نمی‌گویم! هرجایی که روی اینترنت به دنبال موضوع "فلسفه برای نافیلسوفان" سرک بکشید بی برو برگرد این کتاب را جزو ادبیات لازم برای مطالعه نافیلسوفان علاقمند به فلسفه توصیه کرده‌اند.

آنچه که "دنیای سوفی" را در جایگاه جهانی‌اش برجسته می‌کند پرداختن به تاریخ فلسفه نیست (در همین فهرست جمع‌ و جور ما نیم دوجین کتاب‌ها درباره تاریخ فلسفه هستند!) خط داستانی "دنیای سوفی" و فراز نهایی آن که هم داستان را به سرانجام می‌رساند و هم "ضربه‌ای فلسفی" به خواننده‌ی مبتدی‌اش وارد می‌کند به نظر من مهم‌ترین ویژگی این کتاب است.

'دنیای
دنیای سوفی
نویسنده: یوستین گوردر
ترجمه: حسن کامشاد
ناشر: نیلوفر
سال نشر: 1398 (چاپ 0)
قیمت: 65000 تومان
تعداد صفحات: 607 صفحه
شابک: 978-964-363-472-8
سوفی آموندسن، چند هفته مانده به سالروز تولدش، نامه‌های اسرارآمیزی دریافت می‌کند. نویسنده در چند نامه‌ی اول تنها سوالاتی عجیب مطرح می‌کند. “تو کیستی؟”، “جهان چگونه بوجود آمده است؟”، ... نویسنده‌ی ناشناس نامه‌ها پس از این شروع می‌کند و در نامه‌های بعدی، بدون آنکه خود را معرفی کند، برای سوفی درباره‌ی تاریخ فلسفه و پاسخ‌هایی که متفکران بزرگ در طول تاریخ به این سوال‌ها داده‌اند صحبت می‌کند ...
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"سوفی آموندسن از مدرسه به خانه برمی‌گشت. نیمه اول راه را با یورون بود. راجع به آدم مصنوعی حرف می‌زدند. یورون معتقد بود مغز آدم مثل یک رایانه پیچیده است. سوفی اطمینان نداشت که کاملا با او هم عقیده باشد. به هر حال انسان باید چیزی بیشتر از ماشین باشد. نزدیک فروشگاه بزرگ از هم جدا شدند و هرکدام به راه خودشان رفتند. سوفی ته محله‌ی خانه‌های ویلایی زندگی می‌کرد و راه خانه‌شان تا مدرسه تقریبا دو برابر راه یورون بود. خانه آنها انگار آخر دنیا بود، چون پشت حیاطشان خانه دیگری نبود. از آنجا یک جنگل بزرگ شروع می‌شد. به خیایان کلوا پیچید. ته خیابان پیچ تندی داشت که معروف بود به "پیچ ناخدا". تقریبا بجز شنبه‌ها و یکشنبه‌ها آدمهای دیگری به آن خیابان نمی‌آمدند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

اگر به فلسفه علاقمند شدید ...

اگر خواندن "دنیای سوفی" باعث شد تا به فلسفه علاقمند بشوید احتمالا انتخاب‌های بعدی برای مطالعه بیشتر دو کتاب ویل دورانت هستند. "لذات فلسفه" اول و "تاریخ فلسفه" بعدتر. ناسلامتی تازه از خواندن تاریخ در "دنیای سوفی" فارغ شده‌اید و باید یک تنوعی به خواندن‌تان بدهید!

(اگر "تاریخ فلسفه غرب" برتراند راسل در بازار پیدا می‌شد، احتمالا این کتاب دو جلدی را هم باید در کنار کتاب‌های ویل دورانت می‌آوردیم که متاسفانه مدتهاست چاپ این کتاب در بازار تمام شده و از تجدید چاپ هم خبری نیست!)

'لذات
لذات فلسفه
نویسنده: ویل دورانت
ترجمه: عباس زریاب
ناشر: انتشارات علمی و فرهنگی
سال نشر: 1395 (چاپ 26)
قیمت: 30000 تومان
تعداد صفحات: 520 صفحه
شابک: 978-964-445-037-2
در ابتدای کتاب ویل دورانت با عنوان "دعوت" چنین آورده است:
"این کتاب تلاشی است برای رسیدن به فلسفه‌ای متناسب و هماهنگ با زندگی. در این کتاب، در مسائل فلسفی همان کوششی به کار برده می‌شود که در کتاب "تاریخ فلسفه" برای شخصیتها و طریقه‌های فلاسفه بزرگ به کار رفت تا آنان را با گفتاری روشن و به فهم نزدیک سازد و با تطبیق ایشان با زمان ما، به آنان زندگی بخشد. در اینجا از قصه‌ها و نکات و لطایف نوابغ که بار ما را در آنجا سبک می‌کرد، اثری نخواهد بود، ولی شاید با نزدیک‌تر شدن به چیزهایی که در این روزها به زندگی ما بیشتر وابسته است، این نقص را جبران کنیم، زیرا موضوع بحث در اینجا خود ما هستیم.
رفتار و عقیده انسانی در زمان حال در معرض تغییراتی عمیق‌تر و ناراحت‌کننده‌تر از تغییراتی است که پس از ظهور فلسفه و ثروت در یونان و پایان دادن به دین قدیم یونانیان تا کنون صورت گرفته است. امروز دوباره عصر سقراط است. زندگی اخلاقی ما با انحلال عادات و عقاید قدیم در معرض تهدید است و زندگی عقلانی ما در سرعت و گسترش است. همه اعمال و اندیشه‌های ما تازه و در مرحله آزمایش است و هنوز چیزی محقق و مستقر نگشته است ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'تاریخ
تاریخ فلسفه
نویسنده: ویل دورانت
ترجمه: عباس زریاب
ناشر: علمی و فرهنگی
سال نشر: 1395 (چاپ 25)
قیمت: 30000 تومان
تعداد صفحات: 501 صفحه
شابک: 978-964-445-005-1
کتاب شامل یازده فصل است، که به ترتیب به بررسی این فلاسفه می‌پردازد: ۱- افلاطون (به علاوه قسمتی در مورد سقراط) ۲- ارسطو ۳- بیکن ۴- اسپینوزا ۵- ولتر (به علاوه قسمتی در مورد روسو) ۶- کانت (به علاوه قسمتی در مورد هگل) ۷- شوپنهاور ۸- اسپنسر ۹- نیچه ۱۰- برگسون، کروچه و راسل ۱۱- سانتایانا، جیمز و دیویی.
کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"در فلسفه لذتی وجود دارد. حتی در سراب بیابانهای علم مابعدالطبیعه جذب و کششی هست. هر طالب علمی این معنی را تا هنگامی که ضروریات قاطع حیات مادی او را از مقام بلند اندیشه به سرزمین پست مبارزه اقتصادی فرود نیاورده است، درک می‌کند. اغلب ما در بهار عمر خویش روزهای طلایی را گذرانده‌ایم که در آن معنی قول افلاطون را که "فلسفه لذتی گرامی است" درک کرده‌ایم، در آن روزها عشق به حقیقتی ساده آمیخته با اشتباه برای ما خیلی برتر از لذایذ جسمانی و آلودگی‌های مادی بود. ما همواره در خود ندای مبهمی می‌شنویم که ما را به سوی این نخستین عشق به حکمت می‌خواند. ما مثل براونینگ چنین می‌اندیشیم که: طعام و شراب من برای تحصیل معنی زندگی است ..."

چاپ کتاب تمام شده!

فلسفه در گفتگو!

اگر قرار به مرتب کردن این فهرست بنا بر شهرت کتاب‌ها باشد، فکر می‌کنم حالا دیگر نوبت کتاب‌های براین مگی با ترجمه عزت‌الله فولادوند است.

کتاب‌های مگی در میان فلسفه‌دوستان ایران طرفدار بسیار دارد. این هر دو کتاب ساختاری مصاحبه‌ای دارند. یعنی مگی در خلال مصاحبه و گفتگو با اهل فن تلاش کرده تا در هر کتاب موضوع را به خواننده ارائه نماید.

کتاب اول همانطور که از اسمش برمی‌آید در گفتگوها به مباحث تاریخی فلسفه می‌پردازد و به همین خاطر هم اسامی بخش‌ها/فصل‌ها از "افلاطون" و "ارسطو" آغاز می‌شوند و با "شوپنهاور" و "نیچه" ادامه می‌یابند و نهایتا هم به "ویتگنشتاین" ختم می‌شوند.

کتاب دوم اما به مسائلی که در عصر حاضر فلسفه با آن دست به گریبان است می‌پردازد. برای همین هم فصل‌ها با عناوینی چون "افسون فلسفه تحلیل زبان"، "فلسفه زبان"، "اندیشه‌های چومسکی"، "فلسفه‌ی علم"، "فلسفه و سیاست" و ... "متن اجتماعی فلسفه" نامگذاری شده‌اند.

'فلاسفه
فلاسفه بزرگ: آشنایی با فلسفه غرب
نویسنده: براین مگی
ترجمه: عزت‌الله فولادوند
ناشر: خوارزمی
سال نشر: 1390 (چاپ 4)
قیمت: 65000 تومان
تعداد صفحات: 583 صفحه
شابک: 978-964-487-024-7
نویسنده در پیشگفتار کتاب سخن را اینچنین آغاز می‌کند:
"در جهان انگلیسی زبان، فلسفه جزء مایه‌های فکری بیشتر مردم نیست، حتی اغلب کسانی که در دانشگاه تحصیل کرده‌اند. گمان می‌کنم اکثر مردان و زنان باهوش، صرف‌نظر از تحصیلاتشان، داستان می‌خوانند و نمایشنامه می‌بینند و، در حد خوانندگان روزنامه، به سیاست توجه دارند و از این راه و از طریق تجربه شغلی قدری با اقتصاد آشنا می‌شوند و بسیاری حتی زندگینامه می‌خوانند و بدان‌وسیله کمی تاریخ یاد می‌گیرند. ولی از فلسفه بی‌اطلاعند، البته مگر کسانی که وارد مطالعات فلسفی بشوند. یکی از دلایل این امر این است که فلسفه در قرن بیستم به کاری حرفه‌ای و فنی بدل شده است. دلیل دیگر، تخصصی شدن بیش از حد همه رشته‌هاست. بخصوص آموزش و پرورش در انگلستان، امروز در معرض این ایراد است که معلومات عمومی را به حد کافی بالا نمی‌برد. دلیل سوم تفاخر مردم کشورهای انگلوساکسن به این است که زیاد با تصورات مجرد سر و کار ندارند. به هر حال، دلیل کامل هرچه باشد، بیشتر مردم کتاب‌خوانده‌ی کشورهای مزبور در سراسر زندگی از وقتی به سن رشد می‌رسند، با نام فلاسفه بزرگ آشنایی دارند بدون آنکه بدانند پایه شهرت این فیلسوفان چیست و برای چه نام بلند پیدا کرده‌اند.
چرا بیش از دو هزار سال پیش تاکنون، نام افلاطون و ارسطو در هر خانواده‌ای شنیده می‌شده است؟ همین سوال را می‌توان درباره بعضی از فلاسفه روزگاران اخیر نیز مطرح کرد. بدیهی است جواب این است که کارهای این فیلسوفان بخشی از بنیاد فرهنگ و تمدن غرب بوده است. چطور؟ این کتاب سر رشته را برای پاسخ گفتن به این پرسش بدست می‌دهد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'مردان
مردان اندیشه
نویسنده: براین مگی
ترجمه: عزت‌الله فولادوند
ناشر: طرح نو
سال نشر: 1389 (چاپ 5)
قیمت: 33000 تومان
تعداد صفحات: 497 صفحه
شابک: 964-489-022-1
پیشگفتار کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"این کتاب محصول پانزده برنامه تلویزیونی است که از 1975 تا 1977 آماده بر روی نوار ضبط شده، و از ژانویه تا آوریل 1978 بر صفحه تلویزیون بی‌بی‌سی به نمایش درآمد. اندیشه تهیه چنین سلسله برنامه‌هایی متعلق به آبری سینگر (مدیرعامل بعدی رادیو بی‌بی‌سی) بود. ولی وقتی او از من برای ساختن آن دعوت کرد، تنها به این شرط پذیرفتم که از همان اول دستم باز باشد. منتها او نیز، چنانکه عاقلانه می‌شد انتظار داشت، می‌خواست بداند که باید با چه چیزی موافقت کند. از این‌رو، پس از قدری اندیشه و رایزنی با دیگران فهرستی از موضوع‌ها و شرکت‌کنندگان آماده کردم که در این کتاب دیده می‌شود، و برنامه بعد از تصویب به اجرا درآمد.
هدف من [در این برنامه‌ها] آشنا کردن مخاطبانی جدید و وسیع‌تر با مرحله کنونی بحث در پاره‌ای از جالبترین شاخه‌های فلسفه بوده است. نخست و از همه آشکارتر، پاسخ به این پرسش‌ها که: افراد سرشناس اکنون کیستند، چه می‌کنند، و چرا آنچه می‌کنند مهم است؟ دوم، نگاهی به آن دسته از مکتبهای فکری - مانند مکتب فرانکفورت و اگزیستانسیالیسم و فلسفه تحلیل زبان - که هنوز ادامه دارند. سوم، نگاهی مشابه به برخی از شاخه‌های فرعی موضوع، مانند فلسفه اخلاق، فلسفه سیاسی، فلسفه علم، الی آخر. و سرانجام، از آنجا که اینها همه تنها با عنایت به تحولات اخیر فلسفه ممکن بوده فهمیده شود، می‌بایست سوابق بلافصل امر، بخصوص در مورد مارکس و ویتگنشتاین و پوزیتیویسم منطقی، تا حدی مورد بررسی قرار گیرد."

چاپ کتاب تمام شده!

خودآموزی فلسفه!

این هم مجموعه‌ای از کتاب‌های "الفبای ..."، "در 30 روز ... بیاموزید" و ... درباره فلسفه!

کتاب اول، "الفبای فلسفه"، دست‌کم با سه ترجمه به بازار آمده. پس حتما یک سری هست که مترجمان و ناشران اینقدر به این کتاب توجه نشان داده‌اند.

کتاب دوم، "نگاهی به فلسفه"، اخیرا به بازار آمده و به همین خاطر هم قیمت‌اش خارج از محدوده معمول جیب من بود (این روزها کتاب‌ها اکثرا قیمت‌شان از محدوده مجاز جیب ما بیرون زده و چون به نظر نمی‌آید که قرار باشد دوباره به داخل محدوده بازگردند فکر می‌کنم من باید در محدوده‌ام تجدید نظری بکنم!). اما بالاخره دل به دریا زدم و آن را خریدم چون مدتها بود نسخه زبان اصلی کتاب را در Wishlistام در سایت آمازون گذاشته بودم اما هیچوقت از آن طریق کتاب را خریداری نکرده بودم و این "آرزو" همینطور در انتظار مانده بود که مانده بود!

کتاب سوم، "فلسفه در 30 روز"، از سال گذشته تا حالا به چاپ دوم رسیده که این برای یک کتاب با موضوع فلسفه می‌تواند نشانه‌ی خوبی باشد.

کتاب‌های بعدی هم ... نکته‌ی خاصی درباره‌شان به نظرم نمی‌رسد و فقط آنها را معرفی می‌کنم!

'الفبای
الفبای فلسفه
نویسنده: نایجل واربرتون
ترجمه: مسعود علیا
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1398 (چاپ 13)
قیمت: 27000 تومان
تعداد صفحات: 248 صفحه
شابک: 9643155038
نویسنده در "درآمد" کتاب آورده:
"فلسفه چیست؟ این پرسشی است که از حیث دشواری انگشت‌نماست. یکی از ساده‌ترین جواب‌هایی که می‌توان به این پرسش داد این است که بگوییم فلسفه همان مشغله فلاسفه است، و بعد اشاره کنیم به نوشته‌های افلاطون، ارسطو، دکارت، هیوم، کانت، راسل، ویتگنشتاین، سارتر و سایر فلاسفه نامدار. ولی اگر تازه قدم به وادی فلسفه گذاشته باشید، بعید است که این جواب چندان به کارتان بیاید، زیرا احتمالا مطلبی از این نویسندگان نخوانده‌اید. حتی اگر نوشته‌ای از ایشان مطالعه کرده باشید، چه بسا باز هم دشوار بتوان گفت که وجه اشتراک آن‌ها چیست - البته اگر به واقع ویژگی مرتبطی در کار باشد که ایشان جملگی آن را به اشتراک داشته باشند. جواب دیگری که می‌توان برای این پرسش تدارک دید این است که خاطر نشان کنیم که ریشه فلسفه واژه‌ای یونانی است به معنای "دوستداری حکمت". اما این جواب در قیاس با این که بگوییم فلسفه همان مشغله فلاسفه است ابهام بیش‌تری دارد و حتی کم‌تر مفید می‌افتد. پس لازم است پاره‌ای آرای بسیار کلی را در باب این که فلسفه چگونه چیزی است عرضه بداریم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'نگاهی
نگاهی به فلسفه (سبک کردن بار سنگین فلسفه)
نویسنده: دونالد پالمر
ترجمه: عباس مخبر
ناشر: مرکز
سال نشر: 1393 (چاپ 4)
قیمت: 95800 تومان
تعداد صفحات: 541 صفحه
شابک: 978-964-213-049-8
پیشگفتار کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"ویتگنشتاین در جایی گفته است می‌توان کل یک کتاب فلسفه را فقط با استفاده از لطیفه نوشت. اثر حاضر چنین کتابی نیست و با تاریخ فلسفه همچون یک لطیفه برخورد نمی‌کند. این کتاب فلسفه را سنگین نه، اما جدی می‌گیرد. همان‌طور که عنوان فرعی کتاب نشان می‌دهد، هدف آن است که بار سنگین فلسفه قدری سبک شود. بدون به دریا افکندن این بار چگونه می‌توان این کار را انجام داد؟ نخست با مروری بر فلسفه غرب از قرن ششم قبل از میلاد تا بخش اعظم سال‌های قرن بیستم، به گونه‌ای که محورهای اندیشه‌های فلسفی غرب و تکامل آن‌ها با ایجاز و در قالبی خواندنی معرفی شوند، بدون آن که از اهمیت و ارزش آن‌ها کاسته شود، و در عین حال وانمود نکنیم که کار را تمام کرده و ته قضیه را درآورده‌ایم. دوم، به پیروی از سنت حسنه قرون وسطا، حواشی متن را روشن سازیم. امیدوارم پاره‌ای از این روشنگری‌ها، یعنی تلاش برای نشان دادن اندیشه‌های دشوار با استفاده از تصاویر و طرح‌ها، واقعا روشنگر باشد. هدف اغلب این تلاش‌ها، قطع کردن تمایل طبیعی فیلسوفان برای گردن نهادن به نیروی ثقل و سبک‌تر کردن کار است ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'فلسفه
فلسفه در 30 روز
نویسنده: ژانیکو دومینیک
ترجمه: علیرضا حسن‌پور، نرگس سردابی
ناشر: موسسه انتشارات فلسفه
سال نشر: 1391 (چاپ 3)
قیمت: 9000 تومان
تعداد صفحات: 133 صفحه
شابک: 964-96630-4-5
پیشگفتار کتاب (به قلم سیمون کریچلی) با این جملات آغاز می‌شود:
"کتابی که در دست دارید، معجزه‌ای است کوچک. مقدمه‌ای است آموزنده و جذاب بر فلسفه در سی فصل کوتاه و تقریبا هرکدام برای یک روز از ماه. دومینیک ژانیکو آن را با این امید نوشت که خوانندگان تازه‌کار در فلسفه به این معماگونه‌ترین و در عین حال معمولی‌ترین رشته‌ی دانشگاهی علاقه‌مند شوند و جرات بررسی بیشتر پیدا کنند.
او این کتاب را برای دخترش کلر نوشته است، چرا که قصد داشت مطالعه‌ی فلسفه را در دبیرستان آغاز کند - چیزی که متاسفانه هنوز هم در فرانسه رایج‌تر از کشورهای انگلیسی زبان است. ژانیکو با خواندن کتاب‌های مقدماتی و درسی متعدد این رشته و با نارضایتی از پیچیدگی‌های آکادمیک آن‌ها، تصمیم به نوشتن کتاب خودش گرفت. او این کتاب را نه فقط برای دخترش، بلکه برای هرکسی در هر سنی و با هر پیش زمینه‌ی تحصیلی که دارای کمی کنجکاوی است اما وقت آزاد اندکی دارد نوشت. به گفته‌ی فیلسوف بزرگ آمریکایی استنلی کاول "فلسفه آموزش بزرگسالان است." این کتاب در طول یک ماه تابستان 2002 نوشته شده و به نظر من حال و هوای تابستانی دارد، یعنی زمانی که مشغولیت‌های طاقت‌فرسای کار یکنواخت روزانه کم‌کم از بین می‌رود و به گفته‌ی والاس استیون "روح رنج‌هایش را به یک سو می‌نهد." در چنین لحظاتی، انسان به تفکر فراخوانده می‌شود: به اندیشیدن درباره‌ی غنای زندگی و فهم و درک ناچیز ما از آن ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'خودآموز
خودآموز فلسفه
نویسنده: مل تامپسون
ترجمه: بهروز حسنی
ناشر: نشر نو
سال نشر: 1396 (چاپ 4)
قیمت: 28000 تومان
تعداد صفحات: 267 صفحه
شابک: 978-964-7443-43-2
- چه چیزهایی را می‌توانیم درباره جهان یا خودمان با قطعیت بدانیم؟
- آیا می‌توان وجود خدا را اثبات کرد؟
- ارتباط بین ذهن و جسم چگونه است؟
- عدالت چیست؟
- جامعه چگونه باید سازمان داده شود؟
این کتاب درآمدی است بر جستجوی برخی از بزرگترین اندیشمندان تاریخ فلسفه غرب برای پاسخ دادن به پرسشهایی از این دست. در این کتاب مسائل محوری فلسفه، که نحوه تفکر ما درباره جهان را شکل داده است، از افلاطون تا نوگرایی، مورد بررسی قرار گرفته است و با تشریح اصطلاحاتی نظیر معرفت‌شناسی، متافیزیک و وجودگرایی، با بیانی موجز، دیدی کلی از اندیشه غربی برای دانشجویان و علاقمندان ارائه شده است. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'فلسفه
فلسفه For Dummies
نویسنده: مارتین کوهن
ترجمه: مهدی شفقتی
ناشر: آوند دانش
سال نشر: 1396 (چاپ 4)
قیمت: 27000 تومان
تعداد صفحات: 478 صفحه
شابک: 978-964-7114-83-7
این کتاب شما را با مهمترین موضوعات فلسفی آشنا می‌کند و با عبور از لابه‌لای مسائل بنیادینی چون وجود، معرفت و زیبایی به مقصد می‌رساند. فلسفه For Dummies با کاوش در آثار فلاسفه‌ی بزرگ و بررسی این موضوع که نظریه‌هایشان چگونه زندگی امروز ما را متاثر می‌کند، واقعا شما را به فکر فرو خواهد برد.
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"فلسفه "ناکجاآبادی است بین علم و الهیات که از هر دو سو مورد تهاجم واقع شده است. (برتراند راسل)

یا آن‌طور که فیلسوفان دوست دارند توصیفش کنند، علم و دین دو تکه از یک قرص نان هستند و فلسفه تکه‌ی لذیذ وسط آنهاست. عالمان جهان را به "ماده" تقلیل می‌دهند، آن را به ماشین تبدیل می‌کنند و عزم و اراده‌ی آزاد را می‌شکنند. از سوی دیگر، افرادی که گرایش‌های روحانی دارند و در جستجوی هدفی معنوی و آزادی رسیدن به آن هدف هستند، جذب ادیان مختلف و همه‌ی آن کارهای "غیرعقلانی" همچون طالع‌بینی و تماشای تلویزیون می‌شوند. و به انجام هیچ کاری احساس نیاز نمی‌کنند. به نظر می‌رسد بین این دو جرگه، جای زیادی برای فلسفه باقی نماند!
ولی از بیرون، فلسفه جستاری عجیب و غریب، اگر نگوییم بی‌فایده، به نظر می‌آید که پر است از معماها و سوال‌های بی‌پاسخی مثل "آیا سر شاه فرانسه طاس است؟" یا "آیا آن میز وجود خارجی دارد؟" که هرگز به ذهن هیچ انسان عاقلی خطور نمی‌کنند ..."

چاپ کتاب تمام شده!

'آن‌چه
آن‌چه لاک‌پشت به ما آموخت
نویسنده: برتون فردریک پورتر
ترجمه: مجتبی پردل
ناشر: ترانه
سال نشر: 1398 (چاپ 1)
قیمت: 45000 تومان
تعداد صفحات: 360 صفحه
شابک: 978-600-7961-81-7
کتاب سیروسفری هیجان‌انگیز و فشرده در فلسفه غرب ارائه می‌دارد. سیروسفری که به کندوکاو در زندگی فلاسفه اصلی و اندیشه‌های آنان می‌پردازد و نیز این که چگونه تفکر ایشان زندگی ما را امروزه نیز هم‌چنان تحت تاثیر قرار می‌دهد. نویسنده، با استفاده از ترتیبی تاریخی و گاه‌شمارانه، نشان می‌دهد که چگونه فیلسوفان مختلف پرسش‌های بزرگ زندگی را مورد توجه قرار می‌دهند. وی، با نهادن یکایک فیلسوفان و اندیشه‌های آنان در بافت و بستری تاریخی، کمک می‌کند تا دریابیم چگونه اندیشه‌های معینی بر پایه شیوه تفکر زمانه خود رشد و تحول یافته‌اند. و نیز این‌که چگونه اندیشه‌های مزبور بر دریافت‌های امروزین ما تاثیر نهاده‌اند. او با استفاده از زبانی مانوس و حکایت‌هایی جالب‌توجه، تاریخچه‌ای سخت خواندنی و شورانگیز به‌دست می‌دهد، تاریخچه‌ای که درون‌مایه‌هایی را دربرمی‌گیرد که مشخصه هر عصر در تامل در تجربه انسانی بزرگ‌تر به‌شمار می‌روند. کتاب حاضر شامل فلسفه و زندگی فلاسفه‌ای باستانی هم‌چون سقراط، افلاطون و ارسطو می‌شود، و پس از آن با سده‌های میانه و قدیس توماس آکوئیناس ادامه می‌یابد و سپس به رنسانس و فراسوی آن می‌رسد. نویسنده کتاب به کندوکاو در متافیزیک دکارت و هابز می‌پردازد؛ معرفت‌شناسی هیوم و بارکلی را مورد بررسی قرار می‌دهد و در میان آرای شماری فلاسفه دیگر اخلاقیات کانت و استوارت میل را تجزیه و تحلیل می‌کند. در آخر نیز وی با موضوع‌هایی امروزین از جمله نژادپرستی، سقط جنین و فمنیسم مدرن کار خود را به پایان می‌رساند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'تاریخچه
تاریخچه کوتاهی از فلسفه
نویسنده: نایجل واربرتون
ترجمه: مریم تقدیسی
ناشر: ققنوس
سال نشر: 1398 (چاپ 5)
قیمت: 29000 تومان
تعداد صفحات: 279 صفحه
شابک: 978-600-278-065-2
... این تاریخچه جذاب به معرفی متفکران بزرگ فلسفه غرب می‌پردازد و مهم‌ترین نظریات آن‌ها را درباره دنیا و روش بهتر زیستن بررسی می‌کند. نایجل واربرتون در فصل‌های چهل‌گانه این کتاب کوتاه ما را به گشت و گذار در عمده‌ترین نظریات تاریخ فلسفه می‌برد. او داستان‌های جالب توجه و اغلب عجیب و غریبی درباره مرگ و زندگی فلاسفه‌ای بازگو می‌کند که ما را به تامل وامی‌دارند - از فلاسفه باستان و مجادلاتشان بر سر موضوعاتی مانند آزادی و روح تا پیتر سینگر و سوالات تشویش‌برانگیز فلسفی و اخلاقی‌اش که بر دوران معاصر سایه انداخته‌اند.
واربرتون نه تنها تاریخچه فلسفه را به شکلی قابل درک روایت می‌کند، بلکه ما را به فکر کردن، بحث کردن، استدلال کردن و سوال کردن ترغیب می‌کند. تاریخچه کوتاهی از فلسفه خلاصه‌ای از جستجوی همیشگی بشر در زمینه درک فلسفی به دست می‌دهد و از ما دعوت می‌کند که در این بحث شرکت کنیم. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
فصل اول کتاب با عنوان "مردی که زیاد سوال می‌کرد" با این جملات آغاز می‌شود:
"حدود 2400 سال پیش مردی در آتن به جرم زیاد سوال کردن به مرگ محکوم شد. قبل از او هم فلاسفه‌ای وجود داشتند، ولی این موضوع تنها در مورد سقراط بالا گرفته بود. اگر فلسفه یک قدیس حامی داشته باشد، آن سقراط است.
سقراط با آن بینی سر بالا، هیکل چاق، ظاهر ژنده و کمی عجیب برازنده به نظر نمی‌رسید. ولی با آن ظاهر زشت و اغلب کثیف، بسیار با جذبه و واجد هوشی فوق‌العاده بود. همه در آتن معتقد بودند کسی مانند او نبوده و احتمالا در آینده هم نخواهد بود. او منحصربه‌فرد بود و در عین حال بسیار آزاردهنده. به نظر خودش خرمگسی بود با نیشی گزنده. خرمگس‌ها حشراتی آزاردهنده‌اند، ولی آسیب جدی وارد نمی‌کنند. با این حال، همه آتنی‌ها چنین دیدگاهی نداشتند. برخی او را دوست داشتند؛ و برخی دیگر نفوذ او را خطرناک می‌دانستند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'فلسفه
فلسفه (قدم اول)
نویسنده: دیو رابینسون
ترجمه: امیر نصری
ناشر: پردیس دانش
سال نشر: 1398 (چاپ 1)
قیمت: 20000 تومان
تعداد صفحات: 173 صفحه
شابک: 978-964-2509-31-7
به نظر می‌رسد فلاسفه همواره علاقه وافری به طرح پرسش‌های عجیب و غریب داشته‌اند. مثلا این که ذات واقعیت چیست؟ یا این که ویژگی ذهن و آگاهی بشر کدام است؟ ما به چه میزان آزاد هستیم و تا چه حد مجبور؟ آیا اصولا می‌توانیم از چیزی مطمئن باشیم یا خیر؟ آیا زبان ما به ما این اجازه را می‌دهد که تصویری واقعی از جهان به دست آورده یا ارائه دهیم؟ رفتار ما با همنوعان چگونه باید داشت؟ و پرسش‌های دیگری از این دست.
کتاب حاضر قدم اولی است در آشنایی با مقولاتی چند از مباحث مطرح در تاریخ فلسفه غرب از هراکلیت تا دریدا. در این کتاب سعی بر آن است که مفاهیم، اندیشه‌های کلیدی و دیدگاه‌های روشنفکرانه یا بعضا گمراه‌کننده این فلاسفه به وجهی قابل دسترس ارائه شود. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

زندگی زیر ذره‌بین فلسفه

به جز "آشتی با فلسفه" و "آشنایی با فلسفه" و ... خلاصه بررسی آرای و عقاید فیلسوفان کوچک و بزرگ جهان، یک گروه دیگر از کتاب‌ها برای نافیلسوفان هم هستند که به بررسی مسائل زندگی از منظر فلسفه می‌پردازند. این روزها مجموعه مفصلی از این کتاب‌ها با عنوان "تجربه و هنر زندگی" در دست انتشار است که بسیار هم مورد استقبال خریداران و خوانندگان قرار گرفته (معرفی کتاب‌های این مجموعه را می‌توانید اینجا ببینید.) علاوه بر این مجموعه کتاب‌های زیر نیز پیشتر در این زمینه منتشر شده بودند که آوردن آنها در اینجا برای تکمیل این فهرست خالی از فایده نیست:

'وزن
وزن چیزها: فلسفه و زندگی خوب
نویسنده: جین کازز
ترجمه: عباس مخبر
ناشر: بان
سال نشر: 1397 (چاپ 3)
قیمت: 32000 تومان
تعداد صفحات: 237 صفحه
شابک: 978-964-329-281-2
هیچ چیز تا ابد برجای نمی‌ماند. پروژه‌ای که سراسر سال را روی آن کار کرده‌اید مثل برق تکمیل و فراموش می‌شود. روزی خواهید رفت، همراه با فرزندان و فرزندان فرزندانتان. حتی یک کتاب، یک اثر هنری بزرگ، یا یک نظریه‌ی مهم پفی می‌کند و در تاریکی محو می‌شود. این که همه چیز روزی به‌پایان می‌رسد، چه تفاوتی در وضعیت ما ایجاد می‌کند؟ تقریبا همه در زندگی خود لحظه‌ای را تجربه می‌کنند که به نظر می‌رسد گذرا بودن با بی‌معنا بودن مترادف است. برای آن که زندگی خوبی داشته باشیم چه چیز را باید هدف بگیریم؟ این سوال بزرگی است که حتی کوشش برای پاسخگویی به آن گستاخانه به نظر می‌رسد. صرف‌نظر از این که کدام شرایط فردی در وهله‌ی اول ما را به فکر کردن وادار می‌کند، بررسی وضعیت خاص ما در زندگی به تاملاتی در باره‌ی خوب و بد، ممکن و ناممکن، و اولویت بالا و پایین منجر می‌شود. این کتاب، در پرتو آنچه در این باره گفته شده، آنچه می‌توانست گفته شود، و آنچه در برابر شاهد و برهان به بهترین وجه پاسخ می‌دهد، همه‌ی این مسائل را بررسی می‌کند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
مقدمه کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"ما هر روز زندگی‌مان را بررسی نمی‌کنیم. بعضی از شادترین لحظات‌مان هنگامی اتفاق می‌افتد که به‌هیچ‌وجه در حال و هوای بررسی چیزی نیستیم. به فرزندتان نگاه می‌کنید، از قله‌ی یک کوه به اطراف نظر می‌دوزید، به اتومبیل نوتان نگاه می‌کنید، و یا از چیزی بیش‌ترین لذت را می‌برید و با خود فکر می‌کنید: بیش از این هیچ‌چیز نمی‌خواهم. یا اصلا به چیزی فکر نمی‌کنید و فقط لذت می‌برید.
تامل به دلایل متعدد آغاز می‌شود. در زادروزهای مهم به این فکر فرومی‌رویم که آیا در جهت درست حرکت می‌کنیم. مواجهه با یک بیماری جدی غالبا زمان تامل درباره‌ی این مطلب است که چه‌چیز واقعا اهمیت دارد و چه‌چیز بی‌اهمیت است. در پایان زندگی ممکن است از خود بپرسید آیا این زندگی همان چیزی بوده است که می‌خواسته‌اید ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'پرسشهای
پرسشهای زندگی
نویسنده: فرناندو سوتر
ترجمه: عباس مخبر
ناشر: علم
سال نشر: 1397 (چاپ 1)
قیمت: 38500 تومان
تعداد صفحات: 340 صفحه
شابک: 978-964-489-027-7
نویسنده در معرفی کتاب می‌نویسد:
"هدف این کتاب، هم بسیار فروتنانه و هم به شدت بلندپروازانه است. فروتنانه، به این دلیل که هدف اصلی آن ارائه مضمون‌های عمده فلسفه غرب است، اما نه به شیوه‌ای تاریخی، بلکه در قالب یک سلسله پرسش و مسائل مربوط به زندگی روزمره. به طور کلی، از این کتاب انتظار می‌رود مقاصد یک کتاب مقدماتی فلسفه را برآورده کند، گرچه نوعی نگرش شخصی و غیرمتعارف نیز بر آن می‌افزاید.
اما این اثر همچنین به شدت بلندپروازانه است، چون به همان اندازه می‌خواهد دعوت یا مقدمه‌ای بر فلسفه برای هر شخص عادی باشد، بخصوص جوانانی که مشتاق‌اند درباره این سنت فکری قابل احترامی که از یونان آغاز شده است چیزی بدانند. مخاطبان من در وهله اول کسانی هستند که فلسفه را صرفا سنتی قابل احترام به شمار نمی‌آورند، بلکه آن را شیوه‌ای از تفکر می‌دانند که هنوز معتبر است و در مواجهه با مسائل روزمره می‌توانند از آن بهره گیرند.
نکته اصلی این نیست که بدانیم سقراط، بیست و پنج قرن پیش، در پی یافتن راهی برای مواجهه بهتر با زندگی در آتن، چه گفته است، بلکه می‌خواهیم به عنوان معاصران اینترنت، ایدز و کارت‌های اعتباری، راهی برای درک و لذت بردن بیشتر از زندگی پیدا کنیم."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

کار تنظیم این فهرست هنوز تمام نشده!

مطمئنا کتاب‌های بسیار دیگری وجود دارند که می‌توانند در این فهرست گنجانده شوند. اینها، فعلا، فقط مجموعه کتاب‌هایی هستند که من در طول سالیان برای کتابخانه‌ی خودم خریده‌ام.

مثلا خیلی دلم می‌خواست که کتابی هم درباره "فلسفه اسلامی"، که مناسب حال نافیلسوفان نوشته شده باشد، داشتم یا می‌شناختم و در این فهرست می‌آوردم. اما هر کتابی که تا به حال درباره فلسفه اسلامی ورق زده‌ام بسیار سنگین و پر از اصطلاحات قلمبه و سلمبه بوده است. شاید خوب نگشته‌ام.

به هر حال موجب تشکر بسیار خواهد بود اگر دیگر دوستان هم کتاب‌ یا کتاب‌هایی مناسب حال این فهرست می‌شناسند معرفی کنند تا به مرور فهرست حاضر تکمیل‌تر گردد.

فعلا اما فهرست را در اینجا با این کتاب کوچک به پایان می‌بریم. آن را در همین ماه‌های اخیر که داشتم فهرست را تکمیل می‌کردم پیدا کرده‌ام. همان چند خط ابتدایی مقدمه‌ی کتاب آدم را مجاب می‌کرد که "خواندنی" است!

'سیر
سیر فلسفه در ایران
نویسنده: محمد اقبال لاهوری
ترجمه: امیرحسین آریان‌پور
ناشر: امیرکبیر
سال نشر: 1392 (چاپ 7)
قیمت: 7500 تومان
تعداد صفحات: 242 صفحه
شابک: 978-964-00-0909-3
نویسنده مقدمه کتاب را با این جملات آغاز کرده است:
"برجسته‌ترین امتیاز معنوی مردم ایران گرایش آنها به خردورزی فلسفی است. با این همه، پژوهنده‌ای که بخواهد نظام‌های فکری جامعی در کتاب‌های بازمانده ایران بیابد، به ناخرسندی می‌افتد و با آنکه از لطافت غریب فکر ایرانی سخت متاثر می‌شود، به نظامی چون نظام کاپیلای هندی یا نظام کانت آلمانی برنمی‌خورد. چنین می‌نماید که ذهن ایرانی نسبت به دقایق فکری بی‌شکیب است، ولی توان آن ندارد که از مشاهده واقعیت‌های پراکنده، به اصول کلی پی برد و به تنظیم نظام‌های فکری دامنه‌دار پردازد. برهمن نازک‌اندیش هندی بر وحدت درونی هستی دست می‌یابد. ایرانی نیز چنین می‌کند. اما برهمن هندی می‌کوشد که این وحدت کلی را در همه آزمایش‌های جزئی زندگی بجوید و در مظاهر گوناگون هستی منعکس ببیند، حال آنکه ایرانی تنها به دریافت کلیت این وحدت خشنود است و برای سنجش ژرفا و وسعت آن تلاشی نمی‌ورزد. ذهن ایرانی چون پروانه‌ای سرمست از گلی به گلی پرمی‌کشد و ظاهرا هیچ‌گاه صورت کلی باغ را در نمی‌یابد. از اینجاست که ژرف‌ترین افکار و عواطف مردم ایران در ابیات پراکنده‌ای که غزل نام دارند و نمایشگر تمام لطایف روح هنری آنهایند، تجلی می‌کند. هندوان در همان حال که مانند ایرانیان، دانشی جامع و والا را ضرور می‌دانند، آرام آرام از آزمایشی به آزمایشی روی می‌نمایند و سخت‌سرانه نمودها را می‌کاوند و به نظمی کلی که در اندرون نمودها نهان است، می‌رسند. ایرانی فلسفه را به عنوان نظامی جامع مطمح نظر قرار نمی‌دهد. ولی برادر هندی او نیک آگاه است که باید فلسفه خود را به صورت نظامی سنجیده درآورد.
نتیجه‌ی آشکار ناهمسانی ذهنی ایرانیان و هندیان این است که در ایران تنها نظام‌های فکری ناتمام به بار می‌آیند و در هند نظام‌هایی بزرگ چون نظام ودان‌تا فراهم می‌شوند ..."

چاپ کتاب تمام شده!

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

در این فهرست این کتابها معرفی شده‌اند: پرسشهای زندگی (فرناندو سوتر)، دنیای سوفی (یوستین گوردر)، لذات فلسفه (ویل دورانت)، تاریخ فلسفه (ویل دورانت)، فلاسفه بزرگ: آشنایی با فلسفه غرب (براین مگی)، مردان اندیشه (براین مگی)، الفبای فلسفه (نایجل واربرتون)، نگاهی به فلسفه (سبک کردن بار سنگین فلسفه) (دونالد پالمر)، فلسفه در 30 روز (دونیکو ژانیکو)، خودآموز فلسفه (مل تامپسون)، سیر فلسفه در ایران (محمد اقبال لاهوری)، وزن چیزها: فلسفه و زندگی خوب (جین کازز)، فلسفه For Dummies (مارتین کوهن)، تاریخچه کوتاهی از فلسفه (نایجل واربرتون)
خواندن 44895 دفعه

13 نظر

 • پیوند نظر ثمین چهارشنبه, 03 بهمن 1397 14:43 ارسال شده توسط ثمین

  عالی بودن ممنونم از شما

 • پیوند نظر باران سه شنبه, 24 مهر 1397 05:42 ارسال شده توسط باران

  سپاس بیکران از راهنمایی شما بزرگوار

 • پیوند نظر بهمن زيادپور سه شنبه, 19 دی 1396 21:54 ارسال شده توسط بهمن زيادپور

  سلام
  تا بحال حتي يك خط و مي ترسم بگويم يك كلمه راجع به فلسفه مطلب نخوانده بودم اما الان خيلي علاقه مند شدم و خيلي ممصم شدم اگر اين دنياي كثيف و اين گرفتاري هاي مادي و اين ماديات كثيف اجازه بدهد قول مي دهم از همين امروز شروع كنم به خواندن كتابهاي فلسفه از ارسطو گرفته تا ويتگنشتاين و روزانه فقط هرچه قر مي توانم در اين علم مطالعه كنم.
  بي نهايت ممنون

 • پیوند نظر آریا رادمهر دوشنبه, 26 تیر 1396 22:44 ارسال شده توسط آریا رادمهر

  پیشنهادات بسیار خوبی را در زمینه مطالعه فلسفه برای نوفیلسوفان ارائه دادید. از راهنمایی های شما بسیار سپاس گذارم.

 • پیوند نظر خداداد پرستوک شنبه, 20 آذر 1395 16:53 ارسال شده توسط خداداد پرستوک

  یکی از مشوق های بسیار نیکو برای مطالعه همین نثر روان و نغز جناب شهریر در معرفی کتابهاست. معرفی کتب بنحوی است که انسان هوس می کند هر کتاب را چندین بار مطالعه کند! کتاب دنیای سوفی را قبلا مطالعه کرده و لذت آن را چشیده بودم. کتاب را به دوستی که علاقه مند به مطالعه بود بخشیدم اینک شیرینی آن لذت که هنوز در ذائقه ام باقی مانده ناگزیرم کرده است که کتاب را مجددا سفار ش بدهم و تجربه لذتبخش مطالعه آن را تکرار کنم. درود بر شما که وقت می گذارید و به شیوا ترین وجه می نویسید

 • پیوند نظر بیتا شنبه, 01 اسفند 1394 12:02 ارسال شده توسط بیتا

  سلام
  ممنون از معرفی کتب فلسفه، همیشه دلم می خواست خواندن کتابای فلسفی رو از یه جا شروع
  کنم طوری که با خوندنش کلا از فلسفه ناامید و گریزان نشم.

 • پیوند نظر امیر سه شنبه, 16 تیر 1394 13:32 ارسال شده توسط امیر

  آقای شهرير گرامی، در اینجا از برتراند راسل نام برده اید، دریغ است که کتاب بسیار خوب راسل را معرفی نکنیم: «مسائل فلسفه» ترجمۀ منوچهر بزرگمهر (انتشارات خوارزمی). این کتاب در تمام قرن بیستم به عنوان مقدمه ای عالی بر فلسفه به تمامی دانشجویان فلسفه توصیه شده است. نثر راسل بسیار شیواست و مطلب را ساده و عمیق توضیح میدهد.
  شاید جالب توجه باشد که بدانیم مترجم مشهور آقای عزت الله فولادوند، چنانکه در مصاحبه ای گفته بودند، ابتدا در رشتۀ پزشکی تحصی میکردند، اما ناگهان با خواندن همین کتاب راسل دست از پزشکی کشیده اند و به فلسفه روی آورده اند و برای خواندن فلسفه رهسپار آمریکا شده اند. شاید خواندن این کتاب ـدثیری مشابهی بر بعضی از ما بگذارد! لطفاً این کتاب خوب را برای جیرۀ کتاب حتماً در نظر بگیرید.

 • پیوند نظر امیر سه شنبه, 16 تیر 1394 13:12 ارسال شده توسط امیر

  کتاب «محفل فيلسوفان خاموش» نوشتۀ ويتوريو هوسله، ترجمۀ کوروش صفوی (نشر هرمس) هم رمانی است شبیه «دنیای سوفی» که میتواند برای آشنایی با فلسفه مناسب باشد. لطفاً این کتاب را هم به فهرست جیره ای اضافه کنید.

 • پیوند نظر امیر پنج شنبه, 11 تیر 1394 06:12 ارسال شده توسط امیر

  یک کتاب بسیار عالی برای آغاز کردن فلسفه هست که متأسفانه بدان در اینجا اشاره نکرده اید: «پرسیدن مهمتر از پاسخ دادن است» نوشتۀ دنیل کلاک، ترجمۀ حمیده بحرینی (نشر هرمس). این کتاب واقعاً به آموزش فلسفه و فلسفه ورزی میپردازد، اما بیشتر کتابهایی که در اینجا معرفی شده ، به «تاریخ فلسفه» میپردازد، و نه فلسفه. لطفاً اگر ممکن است این کتاب را هم به فهرست جیره ای اضافه کنید. سپاسدارم.

 • پیوند نظر برسام شنبه, 23 خرداد 1394 19:10 ارسال شده توسط برسام

  درود به مدیر سایت!
  با آنکه رشته من اقتصاد مالی است و من مدرک کارشناسی ارشد از این بخش دارم، خیلی ها به فلسفه علاقه دارم و میخواهم آشنایی بیشتر پیدا کنم، ممنون از رهنمایی های خردمندانه تان*

 • پیوند نظر فاطمه پنج شنبه, 17 ارديبهشت 1394 04:28 ارسال شده توسط فاطمه

  سلام واقعا ممنون که اینقدر مرتب و با دسته بندی کردن کتابها رو معرفی کردید.

 • پیوند نظر حمید نعیمی. دوشنبه, 07 ارديبهشت 1394 07:34 ارسال شده توسط حمید نعیمی.

  بسم الله الرحمن الرحیم.
  با سلام .بنده بسیار از کتب توصیه شده خوشحال شدم اما ایرادی به سایت دارم.وآن این است که چرااز کتب فلسقه ی اسلامی نام برده نشده است.
  در حالی که فلسفه ی اسلامی بسیار درخشان است.
  والسلام.

 • پیوند نظر فاطمه پنج شنبه, 23 بهمن 1393 17:00 ارسال شده توسط فاطمه

  خب دارم دنیای سوفی رو شروع میکنم! راستش همیشه دلم میخواست از فلسفه بیشتر بدونم اما هیچ وخت نمیدونستم باید از کجاشروع کنم.
  بسیار سپاس گزارم!

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u