چاپ کردن این صفحه

جیره‌کتاب در رسانه‌ها

اهالی رسانه در طول سالیانِ فعالیتِ جیره‌کتاب به ما لطف داشته‌اند و گهگاه درباره چند و چون کار ما توضیحاتی به مخاطبان‌شان ارائه داده‌اند. ما هم به مرور، هرجا که مطلبی درباره خودمان می‌دیدیم، آن را می‌بریدیم و کنار بقیه‌ی بریده‌ها می‌گذاشتیم، برای روز مبادا! حالا این مجموعه برای خودش فهرستی شده است. از زمان انتشار بعضی از آنها سال‌ها گذشته. بعضی از این رسانه‌ها اصلا دیگر نیستند! اما خب ما که هستیم، همیشه هم دعاگوی لطف دوستان بوده‌ایم:

روزنامه شرق اولین مطلب درباره جیره‌کتاب را (به حساب ما!) روزنامه شرق منتشر کرد. اردیبهشت‌ماه 1385. راستش کلی هم کیف داد! انتشار مطلب تا مدتها باعث افزایش مراجعه به وب سایت شد و تعدادی از مشترکین وفادارمان هم ما را از طریق آن مطلب پیدا کردند.
ویژگی مطالبی که در این دوره درباره جیره‌کتاب منتشر می‌شد، از جمله همین مطلب آقای علی‌اکبر قزوینی، این بود که نوشته‌ها به قول علما، اوریجینال بودند! خودتان آن را بخوانید تا متوجه بشوید منظور چیست. (تصویر مطلب را می‌توانید اینجا مشاهده کنید)

 

نشریه جشن کتابیکی دو ماه بعد، در شهریور 1385 دست‌اندرکاران نشریه "جشن کتاب" هم ستونی را در نشریه‌شان به معرفی جیره‌کتاب اختصاص دادند. "جشن کتاب" نشریه‌ای بود که انتشارات کاروان به عنوان بخشی از فعالیت‌های اطلاع‌رسانی خود اقدام به انتشار آن می‌کرد. این نشریه ابتدا فقط برای مشترکین و خریداران کتاب‌های کاروان ارسال می‌شد. اما بعد از چندی انتشار آن جدی‌تر شد و چند شماره‌ای در قامت یک فصلنامه ادبی منتشر و بطور گسترده توزیع شد. انتشار "جشن کتاب" در این شکل پنج یا شش شماره بیشتر ادامه نیافت! (تصویر مطلب را می‌توانید اینجا مشاهده کنید)

 

مجله سلام بچه‌هابه ترتیب تاریخی اگر بخواهیم جلو برویم، نوبت به مطلبی در مجله "سلام بچه‌ها" می‌رسد که در زمستان سال 1386 منتشر شد. مجله "سلام بچه‌ها" هنوز منتشر می‌شود و مخاطبش گروه سنی نوجوانان است.

در آن زمان لطف مهدی خسروی، یکی از دوستان و مشترکین جیره‌کتاب، باعث توجه دست‌اندرکاران مجله به فعالیت ما و انتشار این مطلب شد.  (تصویر مطلب را می‌توانید اینجا مشاهده کنید)

 

هفته‌نامه 40چراغیک ماه بعد از مطلب "سلام بچه‌ها"، 40چراغ (همینجوری می‌نویسند؟!) هم در شماره بهمن ماه 1386 یادی از ما کرد. مطلب 40چراغ توجه بخشی از مخاطبان جوان را به جیره‌کتاب جلب کرد. بگذریم که در مقایسه با تعداد خوانندگان مطلب روزنامه شرق که به عنوان مشترک به ما پیوستند، 40چراغی‌ها "شور" کمتری از خود بروز دادند! شاید به این خاطر که جوان‌تر بودند و فرصت بیشتری برای کتابفروشی رفتن و کتاب خریدن در اختیار داشتند! (تصویر مطلب را می‌توانید اینجا مشاهده کنید)

 

داستان همشهریدر یکی، دو سال بعد دیگر کسی از ما یادی نکرد! شاید هم مطالبی بوده و ما خبر نشده‌ایم. به هر حال در میان بریده‌هایی که جمع کرده‌ایم، مطلب بعدی مربوط می‌شود به سال 1388. معرفی جیره در "داستان همشهری"، که آن زمان بصورت کتاب منتشر می‌شد. مطلب را هدی ایزدی نوشته بود و کاریکاتوری از جمال رحمتی هم همراهش شده بود. مشخص نیست این طرح خاص این مطلب و جیره‌کتاب کشیده شده یا نه، اما ما همیشه فرض کرده‌ایم که طرح هم "اوریجینال" برای جیره‌کتاب تهیه شده! (تصویر مطلب را می‌توانید اینجا مشاهده کنید)

 

داستان همشهریبریده‌های جراید را که به ترتیب تاریخ ورق بزنیم می‌رسیم به نیمه‌ی سال 1389. این سال برای جیره‌کتاب خیلی پربار بوده و تا دلتان بخواهد ارباب رسانه درباره‌ی ما مطلب منتشر کرده‌اند و رپرتاژ ساخته‌اند!

اولین مطلب در این سال، معرفی کوتاهی است که نشریه "بزرگراه فناوری" در معرفی وب سایت و فعالیت جیره‌کتاب منتشر کرد. (تصویر این مطلب را می‌توانید اینجا مشاهده کنید)

 

برنامه فناوری اطلاعات کلیکخب، دیگر رسیدیم به اول مهر 1389. روزی که تلفن‌ها به صدا درآمدند و دوستان همه با هیجان خبر دادند که چه نشستید برنامه فناوری "کلیک" در کانال ماهواره‌ای "اسمشو نبر" وب سایت جیره‌کتاب را معرفی کرده. جل‌الخالق! این جیره‌کتاب هم یواش یواش عجب اسم و رسمی پیدا کرده و ما خبر نداشتیم. به هر حالت خودتان می‌توانید تصور کنید که بازخورد پخش این معرفی چند ده ثانیه‌ای چقدر بوده! (کلیپ کوتاه این برنامه را می‌توانید اینجا مشاهده کنید)

 

خبرگزاری کتاب ایراندر اول آبان‌ماه 1389 بالاخره طلسم "ناشناسی" آقای جیره‌کتاب شکسته می‌شود و خبرگزاری کتاب ایران در مصاحبه‌ای که بصورت تلفنی با جیره‌کتاب انجام داده و متن آن را بر روی وب‌سایتش منتشر کرده، عکس ما را هم معلوم نیست از کجا پیدا می‌کند و در کنار مطلبش قرار می‌دهد. به این ترتیب آقای جیره‌کتاب بعد از این دیگر نمی‌تواند بصورت ناشناس در محافل و معابر رفت و آمد کند! متن این مصاحبه که در آن زمان درباره فعالیت ما در زمینه ارسال کتاب برای کودکان تحت سرپرستی مراکز بهزیستی انجام شده بود در اینجا قابل مشاهده است.

 

روزنامه دنیای اقتصاددر آخرین روز از دی‌ماه سال 1389 روزنامه دنیای اقتصاد هم در صفحه فناوری اطلاعات خود (که اسمش را گذاشته "بازار دیجیتال") در مطلب کوتاهی وب سایت جیره‌کتاب را معرفی می‌کند و درباره چند و چون کار ما توضیحات مختصری می‌دهد.

این مطلب را هم می‌توانید در وب سایت روزنامه دنیای اقتصاد در اینجا بیابید.

 

 

نشریه مجریو بالاخره می‌رسیم به "مجری". مجری نشریه‌ای تخصصی است که شرکت سوپرپایپ برای اطلاع‌رسانی به دست‌اندرکاران تاسیسات کشور منتشر می‌کند. شاید بپرسید "خب، این چه ربطی به جیره‌کتاب داره؟!" راستش وقتی دوستان در شرکت سوپرپایپ تماس گرفتند و گفتند که می‌خواهند در مطلبی جیره‌کتاب را به مخاطبان این نشریه تخصصی معرفی کنند، ما هم اول کار کمی تعجب کردیم. اما دست‌اندرکاران "مجری" تاکید داشتند که نمی‌خواهند در نشریه‌شان فقط به مسائل تخصصی بپردازند و در هر شماره بخشی را هم به فرهنگ و مسائل "غیردنیوی" اختصاص می‌دهند. این شد که جیره‌کتاب هم در شماره بهار 1390 این نشریه معرفی شد و اسم و رسمی نزد اهالی تاسیسات پیدا کرد. (تصویر این مطلب را می‌توانید اینجا ببینید)

خب، پوشه‌ی بریده‌های جراید جیره‌کتاب در اینجا به آخر می‌رسد. البته بعد از مطلب منتشر شده در نشریه "مجری" گهگاه در این مجله یا آن نشریه و در لابلای مطالبی که به کتاب و کتابفروشی پرداخته شده چشم‌های تیزبین می‌توانند نام و نشانی از جیره‌کتاب ببینند. این اشاره‌ها نشان می‌دهد که دیگر دوره و زمانه‌ی اینکه لازم باشد "جیره‌کتاب" را "معرفی کرد" به سر آمده و به جایش اهالی مطبوعات به "جیره‌کتاب" در مطالبشان به عنوان ابزار و "دست‌یار" آشنایی اشاره می‌کنند که اگر سر و کارتان با کتاب بیافتد، بد نیست از آن هم کمک بگیرید، از خدماتش استفاده کنید یا دست‌کم مطالبش را از نظر بگذرانید.