چاپ کردن این صفحه

اغلب مي‌پرسند

اینها سوالاتی هستند که اغلب علاقمندان از ما می‌پرسند:

برای عضویت در جیره‌کتاب چقدر باید پول بپردازیم؟ یا حساب و کتاب جیره‌کتاب چگونه انجام می‌شود؟

در توضیحات رسمی جیره‌کتاب آورده‌ایم که علاقمندان لازم است تا برای عضویت مبلغ ده هزار تومان بپردازند. اما این مبلغ معمولا تازه‌واردان را کمی گیج می‌کند. برای همین هم هست که اغلب می‌پرسند: "این پول بابت چیست؟" پاسخ این است که این پول (یا هر مبلغ دیگری که مشترک به دلخواه به جیره‌کتاب می‌پردازد) به عنوان سپرده‌ی او نزد جیره‌کتاب محسوب می‌شود. جیره‌کتاب تا زمانی که فردی مبلغی را به عنوان سپرده نپردازد آغاز به ارسال کتاب (جیره) برای او نخواهد کرد. اما به محض اینکه مبلغی به عنوان سپرده به جیره‌کتاب پرداخت کردید، ارسال بسته‌ها/کتاب‌ها بصورت ماهانه آغاز می‌شود.
با ارسال اولین بسته، ما قیمت کتاب یا کتاب‌هایی را که برایتان ارسال کرده‌ایم از مبلغ سپرده شما کسر می‌کنیم. همچنین اگر مشترک مستقر در داخل کشور هستید، مبلغ 1600 تومان هم به عنوان هزینه بسته‌بندی و پست از سپرده شما کسر می‌کنیم. مبلغ باقیمانده، می‌شود مانده سپرده شما نزد جیره‌کتاب پس از ارسال جیره‌ی اول. در ماه‌های بعد هم با ارسال هر بسته این عملیات ریاضی را ادامه می‌دهیم تا زمانی که مبلغ مانده‌ی سپرده شما صفر، منفی یا نزدیک صفر شود.
پس از صفر شدن مقدار سپرده‌تان شما می‌توانید دوباره اقدام به تجدید سپرده کنید تا ارسال جیره‌کتاب برایتان ادامه پیدا کند. یا می‌توانید دیگر پولی به جیره‌کتاب نپردازید که در اینصورت ارسال ماهانه کتاب برایتان متوقف خواهد شد.

چطور می‌توانم متوجه شوم که حسابم (سپرده‌ام) نزد جیره‌کتاب صفر شده است یا نه؟

به محض اینکه مشترک جیره‌کتاب شدید، نام کاربری و اسم رمزی در اختیارتان قرار می‌گیرد که با استفاده از آن می‌توانید به "بخش ویژه مشترکین" وب سایت جیره‌کتاب وارد شوید. در این بخش اطلاعات مربوط به کلیه‌ی پرداخت‌هایی که شما انجام داده‌اید و همچنین هزینه کتاب‌هایی که جیره‌کتاب برایتان ارسال کرده در اختیارتان قرار می‌گیرد. اطلاعات مربوط به مانده حساب‌تان نزد جیره‌کتاب نیز در همین قسمت در اختیارتان خواهد بود.

با پرداخت ده هزار تومان چند ماه کتاب برایم ارسال می‌شود؟

معلوم نیست!!!
اگر توضیحاتی را که در پاسخ سوال اول ("برای عضویت در جیره‌کتاب چقدر باید پول بپردازیم؟") داده‌ایم مطالعه کنید متوجه می‌شوید که ما مادامیکه شما پول (سپرده) نزد ما داشته باشید برایتان کتاب ارسال می‌کنیم. اینکه چه مدت طول می‌کشد تا پول شما نزد جیره تمام شود تابع مستقیمی از قیمت کتاب یا کتاب‌هایی است که برایتان انتخاب و ارسال می‌کنیم. اگر کتاب‌های ارسالی گران‌تر باشند، سپرده‌ی شما نزد جیره زودتر تمام می‌شود و اگر کتاب‌هایی که برایتان انتخاب می‌کنیم ارزان‌تر باشند مدت بیشتری طول می‌کشد تا سپرده‌تان صفر شود.
این روزها با توجه به گران شدن قیمت کتاب به آنها که سوال می‌کنند پاسخ می‌دهیم که بصورت تقریبی ده هزار تومان برای ارسال دو تا سه بسته‌ی جیره‌کتاب دوام می‌آورد.

آیا مشترکین جیره‌کتاب می‌توانند درخواست کنند تا کتابهایی که خودشان می‌خواهند برایشان ارسال شود (جیره‌شان را سفارش بدهند)؟

هم بله، هم نه!
اگر منظور از سفارش، انتخاب کتاب از میان عنوان‌هایی است که در داخل سایت جیره‌کتاب معرفی می‌شوند، پاسخ مثبت است. شما به عنوان مشترک جیره‌کتاب می‌توانید هر یک از کتاب‌های معرفی شده در سایت را سفارش بدهید و ما هم، در صورتی که آن کتاب درخواستی در بازار موجود باشد، برنامه‌ریزی می‌کنیم و آن را به عنوان جیره ماه بعد برایتان ارسال می‌کنیم.
اما اگر منظور درخواست کتابی به جز عنوان‌هایی است که در سایت معرفی شده، کتابی که نامش را جایی شنیده‌اید یا کسی به شما خواندن آن را توصیه کرده، پاسخ عمومی ما به چنین درخواست‌هایی منفی است. اصولا پیدا کردن کتاب در بازار کتاب ایران کار ساده‌ای نیست. بنابراین جستجو و یافتن کتاب در این بازار برای خودش شغل و تخصصی است که فعلا جیره‌کتاب مایل نیست درگیر آن شود.
با وجود اعلام مکرر این پاسخ منفی، مشترکین جیره گهگاه کتاب‌هایی را که در وب‌سایت وجود ندارد از ما می‌خواهند. ما هم با دریافت این سفارش‌ها چندان چهره در هم نمی‌کشیم! از شما چه پنهان گاهی همین درخواست‌ها باعث می‌شوند از وجود کتاب‌هایی با خبر شویم که تا قبل از آن روح‌مان هم از وجود آنها خبر نداشته. اما به هر حال پاسخ رسمی‌مان به سوال همچنان منفی است. برای همین هم دوستان وقتی کتابی را درخواست می‌کنند این نکته را در نظر می‌گیرند و پیشاپیش می‌دانند که اگر کتاب را برایشان نفرستادیم یعنی نتوانسته‌ایم آن را پیدا کنیم و ... از دستمان دلخور نمی‌شوند.

مناسب‌ترین نوع پست برای دریافت جیره‌کتاب چیست؟

سرویس پست محبوب ما در حال حاضر برای داخل کشور "پست سفارشی" است. سرویسی که فعلا هم قیمت‌اش معقول است و هم از کیفیت مناسبی برخوردار است. ویژگی پست سفارشی اما این است که پستچی به هنگام تحویل بسته‌ی سفارشی به گیرنده ملزم است که او (یا یکی از منسوبین او را) رویت کند و ضمن تحویل بسته از گیرنده امضای رسید دریافت نماید. بنابراین اگر برای مثال بخواهید جیره‌هایتان را به نشانی منزل برایتان ارسال کنیم و در طول ساعات اداری (زمانی که پستچی‌ها مراجعه می‌کنند) در منزل‌تان کسی حضور نداشته باشد، "پست سفارشی" انتخاب مناسبی برای شما نخواهد بود. چون پستچی پس از مشاهده‌ی عدم حضور گیرنده، اعلانی در محل می‌گذارد که گیرنده باید برای دریافت بسته‌اش به پستخانه مراجعه کند و بسته را به پستخانه برمی‌گرداند. بسته دو هفته در پستخانه می‌ماند و بعد چون اغلب گیرندگان به پستخانه مراجعه نمی‌کنند (!!!)، بسته را به فرستنده که ما باشیم برگشت می‌دهند.
خب، پس چاره چیست؟ پاسخ ما دوباره استفاده از "پست سفارشی" است!!! در اینگونه مواقع توصیه ما این است که همچنان به ما اجازه بدهید تا بسته‌هایتان را بصورت سفارشی برایتان ارسال کنیم (چون مطمئن‌تر است). و برای حل مشکل فوق‌الذکر پیشنهاد می‌کنیم که نشانی دریافت بسته را عوض کنید! مثلا به ما اجازه بدهید تا بسته‌تان را به نشانی محل کارتان ارسال کنیم. محل‌های کار اغلب در ساعات اداری فعال هستند و پستچی‌ها هم معمولا در تحویل بسته به شرکت‌ها و موسسات دچار اشتباه و "یادمان رفت" و "گم کردیم" و ... از اینجور مسائل نمی‌شوند.

اگر بسته‌های جیره‌کتاب به دست گیرنده نرسید، چاره کار چیست؟

جیره‌کتاب هزینه‌ی کتابی را که به دست شما نرسد پایتان حساب نمی‌کند! بنابراین اگر بسته‌ای به دستتان نرسید لازم است مساله را به جیره اطلاع بدهید تا هزینه‌ی آن را از حساب و کتاب‌تان خارج کند.
بسته‌ی به مقصد نرسیده، اگر با پست سفارشی پست شده باشد، بالاخره به جیره‌کتاب برگشت داده می‌شود. یکی از دلایل مهم علاقه‌ی ما به پست سفارشی هم همین است. چون در این مواقع کتاب گم نمی‌شود و جیره می‌تواند پس از دریافت آن دوباره کتاب را برای همان مشترک یا مشترکی دیگر ارسال کند.
اگر بسته‌ی سفارشی به جیره برگشت داده نشود معنی‌اش این است که پستچی آن را تحویل داده و امضا هم گرفته اما گیرنده آن را به مشترک تحویل نداده (شاید یادش رفته!) در اینگونه مواقع چون امکان پیگیری امضای رسید با پست وجود دارد بالاخره می‌شود بسته را پیدا کرد و از سرنوشت‌اش با خبر شد.
اما اگر بسته با پست عادی پست شده باشد و مشترک اعلام کند که جیره به دستش نرسیده، هیچ راهی برای پیدا کردن محموله‌ی گمشده وجود ندارد. در اینگونه مواقع خیلی احتمال دارد که پستچی بسته را از روی دیوار توی حیاط انداخته و بسته الان لابلای شمشادهای گوشه‌ی حیاط پنهان شده باشد. یا ممکن است آن را در گوشه‌ی راهرو آپارتمان قرار داده باشد و همسایه‌ی کنجکاوی آن را برداشته باشد (!!!) یا در بدترین حالت ممکن است پستچی بسته را به جای پلاک 15 (که شماره‌ی خانه‌ی شماست) در پلاک 51 "انداخته باشد و رفته باشد". در هنگام استفاده از پست عادی نه امکان پیگیری وجود دارد و نه امکان مشخص کردن اینکه "تقصیر با کیست!"

اگر جیره‌ای که دریافت کردید را قبلا خوانده‌اید یا کتاب را قبلا خودتان خریده‌اید، تکلیف چیست؟

اگر جیره‌کتاب برایتان کتابی ارسال کرد که قبلا آن را خریده یا خوانده بودید، جیره هزینه‌ی آن را پایتان حساب نمی‌کند! بنابراین اگر "کتاب تکراری" دریافت کردید لازم است تا مساله را به جیره اطلاع بدهید تا هزینه‌ی آن را از حساب و کتاب‌تان خارج کند.
در اینگونه موارد ما معمولا از مشترک تقاضا می‌کنیم تا کتاب را از طرف ما به کس دیگری که تصور می‌کند علاقمند به خواندن آن است هدیه بدهد. فرض‌مان این است که این اقدام تبلیغی خواهد شد تا احیانا آن گیرنده‌ی دیگر هم به کتاب و جیره‌کتاب علاقمند شود و ... خدا را چه دیدید شاید او هم روزی به جمع مشترکین ما پیوست.
برای مشترکی هم که کتاب تکراری دریافت کرده معمولا یک "کتاب جایگزین" ارسال می‌کنیم. می‌گویم "معمولا" چون گاهی از اوقات خبر تکراری بودن کتاب زمانی به ما می‌رسد که در تدارک آماده کردن بسته‌های ماه بعد هستیم. در اینگونه مواقع ترجیح می‌دهیم از مشترک بخواهیم تا صبر کند بسته‌ی ماه بعد به دستش برسد. اما اگر زمانی که از تکراری بودن کتاب مطلع می‌شویم تا زمان ارسال بسته‌های ماه بعد فاصله داشته باشد، اغلب اوقات کتاب جایگزین برای مشترک ارسال می‌کنیم تا در آن ماه بی‌کتاب نماند!

آیا فقط مشترکینی که نوع عضویت "جیره به درخواست" را انتخاب می‌کنند می‌توانند کتاب‌های معرفی شده در وب سایت را سفارش بدهند؟

نه! همه مشترکین جیره‌کتاب می‌توانند از میان کتاب‌های معرفی شده در سایت عنوان‌های مورد علاقه‌شان را سفارش بدهند تا بصورت ماهیانه و "جیره‌بندی شده" آنها را برایشان ارسال کنیم. بنابراین از این نظر هیچ تفاوتی میان مشترکین عادی و مشترکین "جیره به درخواست" وجود ندارد.
تفاوت میان مشترکین عادی و مشترکین "جیره به درخواست" در این است که اگر مشترکی عادی در طول ماه کتابی سفارش ندهد، ما در ابتدای ماه بعد به هر حالت به انتخاب خودمان کتابی برای او ارسال می‌کنیم. اما اگر مشترک "جیره به درخواست" باشید و در یک ماه کتابی از طریق وب سایت جیره سفارش ندهید، در ابتدای ماه بعد ما هیچ بسته‌ای برایتان ارسال نخواهیم کرد و منتظر می‌مانیم تا سفارشی از شما به دستمان برسد.

آیا ممکن است در هر ماه بیش از یک کتاب برای یک مشترک ارسال شود؟

بله. برای مشترکینی که در طول ماه بیش از یک کتاب سفارش می‌دهند، معمولا ما هم بیش از یک کتاب ارسال می‌کنیم!
برای ارسال تعداد بیش از یک کتاب، معمولا مقررات پست است که برای ما محدودیت ایجاد می‌کند. برای همین در هنگام پست بسته‌های سفارشی داخل کشور ما اغلب تلاش می‌کنیم تا وزن هر بسته بیش از 2 کیلوگرم نشود. همچنین گاهی اوقات ابعاد کتاب‌های انتخاب شده (که بر روی نوع بسته‌بندی آنها تاثیر می‌گذارد) ما را در ارسال چند کتاب در یک بسته محدود می‌کند.
با این حال ما اغلب تلاش می‌کنیم تا در هر بسته حتی‌الامکان 3 الی 4 جلد از کتاب‌های سفارش داده شده از سوی مشترک را برایش ارسال کنیم.