بخريد و بخوانيد ...

عاشق کتاب و بخاری کاغذی

عاشق کتاب و بخاری کاغذی

نویسنده: مهدی آذریزدی 
ناشر: جهان کتاب
سال نشر: 1394 (چاپ 4)
قیمت: 10000 تومان
تعداد صفحات: 116 صفحه
شابك: 978-964-2533-40-4
تعداد كسانی كه تاكنون كتاب را دریافت كرده‌اند: 15 نفر
امتیاز كتاب:  (3.67 امتیاز با رای 3 نفر)

امتیاز شما به این كتاب: شما هنوز به این كتاب امتیاز نداده‌اید

درباره كتاب:

کتاب مجموعه نوشته‌هایی است از زنده‌یاد مهدی آذریزدی که در شماره‌های مختلف دو سال نخست نشریه جهان‌کتاب و با عنوان کلی "خاطرات کتابی" به چاپ رسیده است و حالا به همراه یک یادداشت منتشر نشده و بخش‌هایی از چند نامه او در این کتاب بازچاپ شده است.
در فصل اول کتاب با عنوان "عاشق کتاب" می‌خوانیم:
"... آشنایی من با حاجی خاور از سال 1324 تاکنون (1374) پنجاه ساله شده که برای من تجربه‌آموز بود. حتی موقعی که در بنگاه علمی مجموعه راهنمای کتاب را می‌ساختم (که جهان‌کتاب هم در شماره 11-10 از آن یاد کرد) به راستی مجموعه کتاب چاپ خاور را پیش چشم داشتم و متاسف بودم که چرا آن فکر بدیع ادامه نیافته بود و می‌خواستم چیزی بهتر تنظیم کنم که شماره اولش تبلیغاتی شد و شماره دوم چیزی بود بهتر. اما ادامه این هم متعذر گردید، زیرا بنگاه علمی ظرفیت چنین خدمتی را نداشت.
حاجی رمضانی در روزگاری که بازار کتاب رونق بعد از شهریور 20 را نداشت در حد خود نمونه یک ناشر فعال بود که با همان نشر چهار دوره افسانه بسیاری از جوانان را در نوشتن و ترجمه یاری داد که بعدها از فضلای قوم شدند ..."

نظر كسانی كه كتاب را خوانده‌اند:

 عبدالله عقيل‌زاده:  در فرهنگ روزمره اصطلاح خاک خوردن مساوی هست با فرسودگی کهنگی خرابی و حتی گاه از کار افتادگی! ما اسباب و اثاثیه خاک گرفته منزل رو عوض می‌کنیم! رفاقت‌های خاک گرفته رو کنار می‌ذاریم و نظریات و اندیشه‌های خاک گرفته رو به دور می‌ریزیم اما در این بین چیزی هست که خاک گرفته‌ش ارزشمندتر هست و اون هم اسمش هست: کتاب!
تک تک داستان‌ها و خاطره‌گویی‌های آقای آذریزدی رو با این دید خوندم ... البته این اولین برخوردی بود که بنده با اسم ایشون داشتم و به تبع این توصیف باید بگم که متاسفانه هیچ وقت شانس داشتن کتاب‌های خوب ایشون رو نداشتم. کتاب‌هایی که شاید روزگاری مایه فخرورزی‌های کودکانه بوده باشند.
خاطره‌ها ی ایشون در این کتاب به همراه اشخاص صحنه‌ها و حتی گفتگوها یک "سادگی"ی قابل تحسین و قابل افتخاری دارند سادگی‌ای که برای من دلچسب بود!

 نسترن امين‌فر:  کتاب به اندازه قصه های خوب برای بچه های خوب برای من شیرین بود و اطلاعات جالبی از تاریخ نشر کتاب در لابلای خاطرات به چشم میخورد . لذت بردم